Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το είχε δηλώσει πριν από κανένα μήνα αν θυμάμαι καλά, φυσικά κανείς δεν τον πήρε στα σοβαρά.
Γιατι τον παιρνει κανεις τώρα ? Άλλαξε το παραμυθι, αν ανοιξες το λινκ, τωρα λεει αλλα οτι θα κρατησει το long haul τμημα ενω παλια ελεγε αλλα..στον επομενο τονο θα πει αλλα. Αρκεί να συζητάνε γι αυτον...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Έχω κλείσει αεροπορικά Αθήνα-Cape Town αρχές Νοεμβρίου και οι πτήσεις έχουν ως εξής:
Αθήνα-Ρώμη με Alitalia
Ρώμη-Addis Ababa & Addis Ababa-Cape Town με Ethiopian

Η ερωτησή μου είναι:
Να κάνω web check-in νωρίτερα ξεχωριστά στις 2 εταιρίες ή να κάνω το check-in της πρώτης πτήσης (Αlitalia) στο αεροδρόμιο? Θα μου κάνουν τα check-in και των επόμενων πτήσεων?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω κλείσει αεροπορικά Αθήνα-Cape Town αρχές Νοεμβρίου και οι πτήσεις έχουν ως εξής:
Αθήνα-Ρώμη με Alitalia
Ρώμη-Addis Ababa & Addis Ababa-Cape Town με Ethiopian

Η ερωτησή μου είναι:
Να κάνω web check-in νωρίτερα ξεχωριστά στις 2 εταιρίες ή να κάνω το check-in της πρώτης πτήσης (Αlitalia) στο αεροδρόμιο? Θα μου κάνουν τα check-in και των επόμενων πτήσεων?
Κάνε χωριστά check-in, μόλις επιτραπούν, και στις 2 εταιρίες. Κατά πάσα πιθανότητα, η Goldair που χειρίζεται το check-in της Alitalia στο Αλ. Βενιζέλος δε θα έχει access στο σύστημα check-in της Ethiopian από το FCO, και δε θες να το αφήσεις αυτό για όταν φτάσεις στη Ρώμη....
Αν θα μπορείς να στείλεις τη βαλίτσα σου all the way, δεν έχει σχέση με το αν θα κάνεις ένα ή δυο checkin, αλλά εξαρτάται από τις συμφωνίες της Alitalia με την Ethiopian (αν υπάρχει interline agreement μεταξύ τους). Θεωρητικά, αν επιτρέπεται, το check-in desk στο αεροδρόμιο της Αθήνας θα μπορεί να στείλει τη βαλίτσα all the way στο Cape town. Αν τώρα θες να επιχειρήσεις τέτοια πράγματα με την Alitalia να εμπλέκεται, με τη φήμη που έχει στο χειρισμό αποσκευών, εσύ το ξέρεις :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν τώρα θες να επιχειρήσεις τέτοια πράγματα με την Alitalia να εμπλέκεται, με τη φήμη που έχει στο χειρισμό αποσκευών, εσύ το ξέρεις
Ρε ουστ...άρχισες κι εσυ τα σεντονια ηξεις αφιξεις? Αν δεν εχεις να πεις κατι ουσιαστικο σιωπησε. Η σιωπη ειναι χρυσος..;)
Εν τω μεταξυ σοβαρο προβάδισμα εχουν οι Γερμανοί στους 6 επισημα διεκδικητες. LH, Ryan, Easy κ 3 funds.
Delta, AF, αραβες παρακολουθουν απο το περιθωριο προς το παρον.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ευχαριστώ, οπότε ξεκάθαρα ξεχωριστά web check-in!

Τις βαλίτσες στην Alitalia στο Ελ. Βενιζέλος δεν θα τις παραδώσουμε?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ναι. Τις παιρνεις Ρωμη κ τις παραδιδεις στους αιθιοπες.
Στο mail με τα εισιτήρια υπάρχει αυτό:

Baggage Information
ADULT PASSENGERS (2)
ATH>CPT
Ethiopian Airlines S C - Eleftherios Venizelos Airport, Athens, GR - Cape Town Int'l Airport, Cape Town, ZA


Μήπως σημαίνει πως θα παραλάβω μια και καλή στο Cape Town?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο mail με τα εισιτήρια υπάρχει αυτό:

Baggage Information
ADULT PASSENGERS (2)
ATH>CPT
Ethiopian Airlines S C - Eleftherios Venizelos Airport, Athens, GR - Cape Town Int'l Airport, Cape Town, ZA


Μήπως σημαίνει πως θα παραλάβω μια και καλή στο Cape Town?
Ποιο μειλ, τινος? Αν ειναι απο Αλιταλια οκ. Αν οχι...δεν παιρνεις Κειπ, οπως σου ειπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom