Alpha bank bonus

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ας πούμε οτι έχω μόνο aegean bonus visa και αγοραζω κάτι που μου δίνει εξτρα 80,000 πόντους.
Άρα εκ των πραγμάτων όλοι οι πόντοι μου ειναι απο την aegean αφου δεν έχω άλλη κάρτα.
Αν πάρω τηλ και ζητήσω μετατροπή πόντων τι γίνεται τότε? θα γινουν μίλια ενα μερος των πόντων? Δεν θα ακυρώνουν μόνοι τους τους όρους τους αν δεν γίνουν όλοι πόντοι μίλια?
 
  • Like
Reactions: GTS

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ας πούμε οτι έχω μόνο aegean bonus visa και αγοραζω κάτι που μου δίνει εξτρα 80,000 πόντους.
Άρα εκ των πραγμάτων όλοι οι πόντοι μου ειναι απο την aegean αφου δεν έχω άλλη κάρτα.
Αν πάρω τηλ και ζητήσω μετατροπή πόντων τι γίνεται τότε? θα γινουν μίλια ενα μερος των πόντων? Δεν θα ακυρώνουν μόνοι τους τους όρους τους αν δεν γίνουν όλοι πόντοι μίλια?
Δεν ειμαι σιγουρος οτι σε καταλαβαινω αλλα οι κατοχοι aegean visa μπορουν ειτε να δωσουν εντολη να μετατρεπονται ολοι οι ποντοι αυτοματα σε μιλια, ειτε να παραμενουν ως ποντοι και να μετατρεπουν οι ιδιοι οποτε επιθυμουν, οσα μιλια θελουν.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν ειμαι σιγουρος οτι σε καταλαβαινω αλλα οι κατοχοι aegean visa μπορουν ειτε να δωσουν εντολη να μετατρεπονται ολοι οι ποντοι αυτοματα σε μιλια, ειτε να παραμενουν ως ποντοι και να μετατρεπουν οι ιδιοι οποτε επιθυμουν, οσα μιλια θελουν.
Το ερωτημα μου εχει να κανει αν οι εξτρα ποντοι απο τις προωθητικές ενέργειες,οπως πχ τα ηχεία αυτο το διάστημα στο κωτσοβολο, θα μπορουν να μετατραπούν σε μίλια απο τη νεα χρονια.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Το ερωτημα μου εχει να κανει αν οι εξτρα ποντοι απο τις προωθητικές ενέργειες,οπως πχ τα ηχεία αυτο το διάστημα στο κωτσοβολο, θα μπορουν να μετατραπούν σε μίλια απο τη νεα χρονια.
Θεωρητικα αν εχεις δωσει εντολη αυτοματης μετατροπης σε μιλια, μονο ως μιλια μπορουν να στους δωσουν.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Το ερωτημα μου εχει να κανει αν οι εξτρα ποντοι απο τις προωθητικές ενέργειες,οπως πχ τα ηχεία αυτο το διάστημα στο κωτσοβολο, θα μπορουν να μετατραπούν σε μίλια απο τη νεα χρονια.
Η απάντηση είναι κατά 99% ναι, οτιδήποτε έχει συλλεχθεί με την κάρτα της Aegean να μετατρέπεται σε μίλια, όπως άλλωστε αρκετοί εικάζουμε εξαρχής, από τη στιγμή που δημιουργήθηκε το θέμα. Εξάλλου αυτό ίσχυε και πριν τη δημιουργία κοινού λογαριασμού πόντων. Ναι, δεν ξεκαθαρίζεται από τους νέους όρους που εμφανίστηκαν στο site, αλλά γίνεται ιδιαίτερη μνεία ότι αν η Aegean Bonus έχει δηλωθεί ως κάρτα προορισμού από προθεσμιακές καταθέσεις ή άλλα τραπεζικά προϊόντα, τότε θα μπορούν και οι πόντοι αυτοί να μετατρέπονται σε μίλια Aegean. Φαντάζομαι δεν κάνει περαιτέρω μνεία στους έξτρα πόντους από αγορές (π.χ. στον Κωτσόβολο), γιατί ακριβώς γίνεται χρήση συγκεκριμένης κάρτας στις αγορές και δεν δηλώνεται κάποια! Εύλογα, αν χρησιμοποιήθηκε η κάρτα της Aegean, οι έξτρα πρόντοι είναι μετατρέψιμοι σε μίλια. Γιατί ακριβώς έχουν συλλεχθεί με χρήση της κάρτας της.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κι εγω αυτο πιστευω, οτι αν γινει η αγορα με την βιζα της Αιγαιου, θα γινονται μιλια οι συλλεχθεντες ποντοι. Οπως γινοταν και παλια δηλ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Κι εγω αυτο πιστευω, οτι αν γινει η αγορα με την βιζα της Αιγαιου, θα γινονται μιλια οι συλλεχθεντες ποντοι. Οπως γινοταν και παλια δηλ
Εμενα, αντιθετως, με προβληματιζει το οτι οι εξτρα ποντοι δεν περνιουνται αυτοματα με τις αγορες, αρα διαχωριζονται απο τους ποντους που βλεπει καποιος αμεσα με την αγορα στην καρτα του (πχ αν παρω τωρα ηχεια Bang $Olufsen, τους παιρνω σε 1,5 μηνα). Δεν ξερω αν θεωρουνται ποντοι της συναλλαγης η πανε στα bonus του κουβα ολων των καρτων. Θα δειξει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Δίκαιος ο προβληματισμός, αλλά αν επιστρέψουμε στο παλαιό καθεστώς, μάλλον θα τα παίρνουμε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Την εκάστοτε προσφορά δεν την τρέχει η τράπεζα αλλά η εταιρεία (πχ Κωτσόβολος). Αν ο Κωτσόβολος σου δωσει 50000 bonus για μια αγορά αυτά θα πιστωθούν στην κάρτα που θα έχεις κάνει τη συναλλαγή. Δεν μπορούν να πιστωθούν αλλού (για παράδειγμα ο Κωτσόβολος δεν ξέρεις αν εσυ έχεις και bonus χρεωστική ή άλλη κάρτα). Η τράπεζα απλά προσθέτει όλες τις συναλλαγές από όλες τις κάρτες bonus, προσθεσμιακές κλπ για διευκόλυνση. Είναι απίθανό να μην μπαίνουν οι προσφορές στην κάρτα που κάνεις την συναλλαγή. Οπότε η χρήση της aegean visa θα σου εγγυάται ότι οι bonus πόντοι θα πιστωθούν σε αυτήν. Και έτσι η τράπεζα δεν έχει λόγο να μη στους κάνει απευθείας μίλια.

Eπίσης χθες οι x50 πόντοι για αγορές απο κατάστημα περάστηκαν απευθείας και ας έλεγαν έως 13/12. Ηλεκτρονικά δεν ξέρω τι έγινε
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GTS

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Την εκάστοτε προσφορά δεν την τρέχει η τράπεζα αλλά η εταιρεία (πχ Κωτσόβολος). Αν ο Κωτσόβολος σου δωσει 50000 bonus για μια αγορά αυτά θα πιστωθούν στην κάρτα που θα έχεις κάνει τη συναλλαγή. Δεν μπορούν να πιστωθούν αλλού (για παράδειγμα ο Κωτσόβολος δεν ξέρεις αν εσυ έχεις και bonus χρεωστική ή άλλη κάρτα). Η τράπεζα απλά προσθέτει όλες τις συναλλαγές από όλες τις κάρτες bonus, προσθεσμιακές κλπ για διευκόλυνση. Είναι απίθανό να μην μπαίνουν οι προσφορές στην κάρτα που κάνεις την συναλλαγή. Οπότε η χρήση της aegean visa θα σου εγγυάται ότι οι bonus πόντοι θα πιστωθούν σε αυτήν. Και έτσι η τράπεζα δεν έχει λόγο να μη στους κάνει απευθείας μιλια
Εκει ειναι η επιφυλαξη μου. Δεν θεωρω οτι η τραπεζα θα περναει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ τους ποντους ως συναλλαγης η θα θεωρει οτι υπαρχει ταυτοχρονα και μια δεξαμενη bonus. Πχ εγω θα καταργησω την Platinum ×8, αλλα εχω κι αλλη καρτα mastercard x4 , αρα η δεξαμενη των μη μετατρεψιμων bonus θα μεινει ενεργη. Τεσπα, θα το δουμε σε εναν μηνα.
Το παραδειγμα των ποντων ×50 ειναι ασχετο αφου δεν ειναι εξτρα με την αγορα ηχειων, κινητου κλπ. Υποθετω οσοι πηραν εξτρα με προωθηση προιοντων και ειχαν παγια εντολη μετατροπης θα μας διαφωτισουν αν περασαν σε μιλια με την
Παγια εντολη η χρειαστηκε τηλεφωνο. Εννοω το προηγουμενο διαστημα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom