Ολλανδία Amsterdam (μέσω Βερολίνου)

nteiznt

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλημέρα σε όλους!
Σε λίγες μέρες θα ταξιδέψουμε με το έτερο ήμισυ για Άμστερνταμ, αφού περάσουμε και 1 1/2 μέρα από το αγαπημένο Βερολίνο!(η easyjet μας ενώνει:haha:) Είναι η πρώτη μου επίσκεψη στην πανέμορφη αυτή πόλη της Ολλανδίας και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα μήπως και υπάρχει κανείς να βοηθήσει. Ενδιαφέρομαι κυρίως για την urban πλευρά του Άμστερνταμ, και για να γίνω πιο κατανοητός, εννοώ μέρη όπως (χρησιμοποιώ παραδείγματα από Βερολίνο) το Tacheless (που δυστυχώς έκλεισε:( ), το YAAM, την αισθητική του Kreuzberg κλπ κλπ. Για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις, δεν ψάχνω ένα Βερολίνο στην Ολλανδία, αλλά τυχόν μέρη/κτήρια/μαγαζιά με urban/street culture προσανατολισμό. Κατά τα άλλα, είμαι εραστής της φωτογραφίας και φαντάζομαι ότι θα βρω αρκετό υλικό, αλλά οποιοδήποτε tip και πληροφορία είναι καλοδεχούμενα! ;) Στο Άμστερνταμ θα μείνουμε 3 1/2 μέρες οπότε κάτι θα προλάβουμε να δούμε :D

Τέλος, θα βρισκόμαστε εκεί στα γενέθλια της κοπέλας μου, και ψάχνω κάτι ιδιαίτερο για εκείνη τη μέρα. Φαγητό, έξοδος, εκδρομή, ότι νομίζετε ότι προσφέρεται για να κάνει τη μέρα ξεχωριστή (με λογικό budget) θα με βοηθήσει αρκετά, γιατί από ότι βλέπω το Άμστερνταμ μόνο φτηνό δεν το λες και όποια λάθος επιλογή κοστίζει :roll:

Ευχαριστώ :clap:
 

nteiznt

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Περίπου 175€ το άτομο με 1 βαλίτσα στο πήγαινε (easyjet) και 2 στην επιστροφή (transavia). Τα έχω κλείσει εδώ και 2 μήνες, οπότε λογικά θα έχουν ανέβει οι τιμές τώρα. Πάντως από Βερολίνο υπάρχουν πτήσεις για πολλούς προορισμούς πάρα πολύ φτηνά!:clap:
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, εγώ λέω να την πάς μια πανέμορφη εκδρομή στα Volendam-Edam-Marken.. Νομίζω πώς άν έφευγα απο το Amsterdam χωρίς να πάρω μια γεύση απ'τα πανέμορφα αυτά χωριουδάκια θα το μετάνιωνα αργότερα. Είναι πολύ απλό, παίρνεις λεωφορείο (EBS) απο το amsterdam central, κοστίζει για όλη τη διαδρομή 10e πάνε -έλα και είσαι στο Volendam σε περίπου 30 λεπτά, μόλις τελειώσεις τη βόλτα σου -που αξίζει να την κάνεις με τα πόδια- πάιρνεις το λεωφορείο για το edam (με το ίδιο εισιτήριο) και απο κεί συνεχίζεις για το marken και ξανά στο amsterdam central..
Η διαφορά είναι οτι εγώ πήγα Οκτώβρη που ήταν ακόμη όλα ανθισμένα.
Για να τα γυρίσεις όλα, μαζί με τις μετακινήσεις θέλεις περίπου 4-5 ώρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.723
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom