Αυστρία Ολλανδία Amsterdam vs Vienna for Christmas

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Βαρετή πόλη η Βιέννη, υπερβολικά καθαρή, τακτοποιημένη και αποστειρωμένη. Λίγη αλητεία παραπάνω σαν του Αμστερνταμ είναι περισσότερο του γούστου μου.
Τα μουσεία δε μου ειπαν και πολλά. Αντίθετα του Αμστερνταμ είναι πολλά και πολύ υψηλου επιπέδου - Ρεικς, Βαν Γκογκ, Ερμιταζ, Ρουμπενς.
Από κοντινές ημερήσιες έχει πολλές επιλογές στο Αμστερνταμ μετά το 3ήμερο που μπορεί να το εξαντλήσεις, ενω από Βιέννη το πολύ να πας στην ταπεινή Μπρατισλάβα, αλλιώς πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη για να βρεθείς στην αλλη άκρη της χώρας.
Ακόμη και αρχιτεκτονικά, όλος αυτός ο νεοκλασσικισμός της Βιέννης με ξενέρωσε. Το Αμστερνταμ μου φάνηκε σαν μια πόλη με κουκλόσπιτα!
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εισαι μεσα στο μυαλο μου..ετσι ακριβως θα το περιεγραφα και γω.
Ωστοσο νομιζω οτι η Βιεννη ειναι πιο χριστουγεννιακη για την περισταση!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ποιος κάφρος βάζει το Άμστερνταμ σε τοπ 10 για Χριστούγεννα; Γενεικά ποιος βάζει το Άμστερνταμ σε 10 ευρωπαικους προορισμούς;
Γενεικά (δηλαδή σε σχέση με τα γένεια) το βάζουν οι πάντες. Τελείως Χιψτερούπολη... (Αλλά και γενικά το βάζουν. Από μένα, είναι στο top-5 πρωτεουσών).

Για το αρχικό ερώτημα, πριν τα Χριστούγεννα πήγαινε Βιέννη. Μιλάμε για πλήρες Χριστουγεννιάτικο κλίμα από τα κορυφαία. Στην Ολλανδία μόνο οι Μάυροι Πήτ έχουν κάποια φάση (google it αν θες περισσότερες πληροφορίες)... Ανήμερα τα Χριστούγεννα, όμως, μόνο στο Άμστερνταμ έχεις λίγες (μόνο) ελπίδες να μην κόψεις τις φλέβες σου.... Και για προτωχρονιά, Άμστερνταμ δαγκωτό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Νταξ, δεν ξερω τι παιζει Χριστουγεννα Βιεννη αλλα οχι να θεωρειτε (και με -αι) το Αμστερνταμ χειροτερο απο το "νεκροταφειο" της Βιεννης. 24 χρονων παιδια και δεν θα τους αρεσει το Αμστερνταμ; Θα βαρεθουν στο Αμστερνταμ; Προσωπικα ειναι απο τις λιγες πολεις που δεν χορταινω να πηγαινω ξανα και ξανα. Βιεννη μια φορα ηταν αρκετη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom