Aquitane - Midi Pyrenees

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα!!
Θα ήθελα τη βοήθεια από γνώστες της περιοχής που έκλεισα να ταξιδέψω....
Θα καλύψω την απόσταση Μπορντώ - Χιρόνα οδικώς από Πέμπτη μεσημέρι μέχρι Δευτέρα μεσημέρι (4 διανυκτερευσεις) και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για να διαμορφώσω το πρόγραμμα μου και τις διανυκτερεύσεις μου!!!
Ένα πρόχειρο πρόγραμμα που έχω βγάλει είναι η διαδρομή Μπορντώ (διανυκτέρευση) - Beynac et Cazenac - Rocamadour - Saint Cirq LApopie (διανυκτερευση) - Albi - Toulouse (Διανυκτερευση ) - Carcassonne - Girona (διανυκτερευση)...

Εχει πολλα ωραια χωρια και πολεις δτην διαδρομη οπως πχ LA Roque Gazeac,Sarlat,Cahors.Montauban.Najac,Cordes sur Ciel και πολλά άλλα και θα ήθελα απόψεις για αυτα απο ατομα που εχουν παει για να προσθεσω-αφαιρεσω στο προγραμμα μου...
Επισης θα ηθελα και καποια αποψη για Τουλουζη-Μπορντω που τα εβαλα σε διανυκτερευσεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ωραιες πολεις και αξιζει μιας και με ενδιαφερει κυριως η επαρχια!!
Ευχαριστω!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!!
Θα ήθελα τη βοήθεια από γνώστες της περιοχής που έκλεισα να ταξιδέψω....
Θα καλύψω την απόσταση Μπορντώ - Χιρόνα οδικώς από Πέμπτη μεσημέρι μέχρι Δευτέρα μεσημέρι (4 διανυκτερευσεις) και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για να διαμορφώσω το πρόγραμμα μου και τις διανυκτερεύσεις μου!!!
Ένα πρόχειρο πρόγραμμα που έχω βγάλει είναι η διαδρομή Μπορντώ (διανυκτέρευση) - Beynac et Cazenac - Rocamadour - Saint Cirq LApopie (διανυκτερευση) - Albi - Toulouse (Διανυκτερευση ) - Carcassonne - Girona (διανυκτερευση)...

Εχει πολλα ωραια χωρια και πολεις δτην διαδρομη οπως πχ LA Roque Gazeac,Sarlat,Cahors.Montauban.Najac,Cordes sur Ciel και πολλά άλλα και θα ήθελα απόψεις για αυτα απο ατομα που εχουν παει για να προσθεσω-αφαιρεσω στο προγραμμα μου...
Επισης θα ηθελα και καποια αποψη για Τουλουζη-Μπορντω που τα εβαλα σε διανυκτερευσεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ωραιες πολεις και αξιζει μιας και με ενδιαφερει κυριως η επαρχια!!
Ευχαριστω!!
Και το Μπορντώ και (ιδίως) η Τουλούζη είναι ωραιότατες πόλεις. Το πρόβλημα είναι όμως ότι προσπαθείς σε 4 μέρες να καλύψεις μια περιοχή σχεδόν όσο όλη η Ελλάδα, θες τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες για να πάρεις μια ιδέα. Όλα τα μέρη που αναφέρεις αξίζουν, αλλά δεν προλαβαίνεις να τα δείς όλα.
Στο πρόχειρο πρόγραμμα σου έχεις π.χ. μια μέρα να πηγαίνεις Μπορντώ - Beynac et Cazenac - Rocamadour - Saint Cirq LApopie. Ούτε βδομάδα δε φτάνει για όλα αυτά και τα τριγύρω μέρη που αναφέρειες, εκτός αν απλώς θες να περάσεις με το αυτοκίνητο απ' έξω από τα μέρη. Εγώ είχα κάνει περίπου τα ίδια σε τετραήμερο πολύ τροχάδην, και αναγκαστικά άφησα τα μισά απ' έξω.
Θα σου πρότεινα να εστιάσεις σε μια συγκεκριμένη υποπεριοχή και να αφήσεις τα υπόλοια για άλλη φορά. Π.χ. πήγαινε μόνο Bordeaux - Pilat - St-Emilion και μετά Χιρόνα με μια στάση στο Carcassonne. Ή μόνο Toulouse - Albi - Carcassonne. Ή εστίασε στα Πυρηναία και άσε όλα τα άλλα. Ότι και να διαλέξεις, θα είναι κορυφαίο ταξίδι... :)

Α, Άσε και κάποιο χρόνο για τη Χιρόνα. Δεν είναι μόνο αεροδρόμιο, αξίζει πολύ κι ως πόλη.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και το Μπορντώ και (ιδίως) η Τουλούζη είναι ωραιότατες πόλεις. Το πρόβλημα είναι όμως ότι προσπαθείς σε 4 μέρες να καλύψεις μια περιοχή σχεδόν όσο όλη η Ελλάδα, θες τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες για να πάρεις μια ιδέα. Όλα τα μέρη που αναφέρεις αξίζουν, αλλά δεν προλαβαίνεις να τα δείς όλα.
Στο πρόχειρο πρόγραμμα σου έχεις π.χ. μια μέρα να πηγαίνεις Μπορντώ - Beynac et Cazenac - Rocamadour - Saint Cirq LApopie. Ούτε βδομάδα δε φτάνει για όλα αυτά και τα τριγύρω μέρη που αναφέρειες, εκτός αν απλώς θες να περάσεις με το αυτοκίνητο απ' έξω από τα μέρη. Εγώ είχα κάνει περίπου τα ίδια σε τετραήμερο πολύ τροχάδην, και αναγκαστικά άφησα τα μισά απ' έξω.
Θα σου πρότεινα να εστιάσεις σε μια συγκεκριμένη υποπεριοχή και να αφήσεις τα υπόλοια για άλλη φορά. Π.χ. πήγαινε μόνο Bordeaux - Pilat - St-Emilion και μετά Χιρόνα με μια στάση στο Carcassonne. Ή μόνο Toulouse - Albi - Carcassonne. Ή εστίασε στα Πυρηναία και άσε όλα τα άλλα. Ότι και να διαλέξεις, θα είναι κορυφαίο ταξίδι... :)

Α, Άσε και κάποιο χρόνο για τη Χιρόνα. Δεν είναι μόνο αεροδρόμιο, αξίζει πολύ κι ως πόλη.
Αχ ρε συ μακαρι να ηταν ολα τοσο ευκολα και να μπορουσαμε να επισκεφτουμε οσες μερες θελαμε και οσες φορες θελαμε αγαπημενες μας περιοχες!!! Καταλαβαινω τι εννοεις και εννοειται ειμαι υπερ σου απολυτα στο οτι πρεπει να ζουμε απο "μεσα" καθε περιοχη περνωντας οσο περισσοτερο χρονο μπορουμε σε ενα μερος,αλλα δυστυχως αυτο ελπιζω να μπορω να το κανω οταν θα ειμαι συνατξιοχος :)...
Φυσικα και δεν θελω να περναω απ εξω απ τα μερη και να βγαζω μονο φωτογραφιες,αλλα πιστευω οτι μερικα μικρα χωρια με ενα 2-3ωρο θα μπορω να τα γυρισω και να κατσω και να πιω και ενα καφε....και δεν μιλαω για 5-6 τη μερα αλλα 2-3...
Απο όλα αυτα που ανεφερα και πανω κατω εχεις καταλαβει τι διαδρομη σκοπευω να ακολουθησω,υπαρχει κατι που σε γοητευσε και δεν θα προτεινες να το χασω με τπτ??
Οσο για τη Χιρονα,επειδη αν αφησω το αμαξι στην Περπινιον αντι για Χιρονα η διαφορα ειναι περιπου 900 ευρω (!!!!!!) μαλλον σκοπευω να αφησω το αμαξι ΠΕρπινιον και να παρω το τελευταιο τρενο ή λεωφορειο για Χιρονα και να διανυκτερευσω το τελευταιο βραδυ Χιρονα ,οποτε μαλλον θα παρω μια ιδεα!!!
Ευχαριστω παντως πολυ για οποιαδηποτε πληροφορια!!!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είσαι φοβερή!! Μετά από τέτοια ιστορία προσανατολίζομαι να αφήσω απ έξω την Τουλούζη για να ελαφρύνω το πρόγραμμα...Στη σκέψη είμαι αλλά με τέτοιες φωτογραφίες δεν απέχω μακριά χαχα
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Εμένα μού άρεσε πολύ το Bordeaux... βέβαια ήταν το 2ο ταξίδι μου στο εξωτερικό (μετά το Παρίσι), οπότε δεν ξέρω αν ενθουσιάστηκα λόγω απειρίας ή όχι!
Μού άρεσε πολύ το dune du Pilat https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dune_of_Pilat έβρεξα τα πόδια μου στον Ατλαντικό κ πολύ το χάρηκα!!!
Άσχετο αλλά τα canelé που πουλούσαν πλανόδιοι πολύ νόστιμα ήταν!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πάρα πολλά σε λίγες μέρες!! Εγώ έκανα μόνο την περιοχή του ποταμού Ντορντον για 4 μέρες και έμειναν πάνω από τα μισά για άλλη φορά (http://www.travelstories.gr/community/threads/Με-ένα-αυτοκίνητο-στους-δρόμους-της-Γαλλίας.35371/)
Όντως είναι πολλά!!! Δεν αντιλέγω!!! Ξέρω ότι δεν πρόκειται να δω κάθε χωριό απλά θέλω να δώσω βάση στα πιο σημαντικά!! Και αν πάλι ενθουσιαστώ τόσο πολύ αφήνω τα επόμενα για την άλλη φορά!! Εσύ σαν πρόγραμμα 4ημερου τι θα πρότεινες?
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν ήταν να αφιερώσω μια μέρα σε ένα μέρος θα μου προτείνατε Albi ή Toulouse?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ξαναγύρισε στην ιστορία μου. Εχω γράψει και για τα δύο. Όποιο σου κάνει κλικ το επιλέγεις. Aν και το Albi είναι αρκετά εκτός του άξονα Bordeaux-Girona. Η Τουλούζη φαντάζει πιο λογική επιλογή. Πάντως όντως πολύ φιλόδοξο πρόγραμμα, τόσες λίγες μέρες για μια τέτοια μεγάλη περιοχή που θες να καλύψεις.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ξαναγύρισε στην ιστορία μου. Εχω γράψει και για τα δύο. Όποιο σου κάνει κλικ το επιλέγεις. Aν και το Albi είναι αρκετά εκτός του άξονα Bordeaux-Girona. Η Τουλούζη φαντάζει πιο λογική επιλογή. Πάντως όντως πολύ φιλόδοξο πρόγραμμα, τόσες λίγες μέρες για μια τέτοια μεγάλη περιοχή που θες να καλύψεις.
Σιγά σιγά αφαιρώ πράγματα και το πρόγραμμα γίνεται πιο εφικτό νομίζω!! Διάβασα την υπέροχη ιστορία σου και πήρα πολλές ιδέες...είδα βέβεια ότι κινήθηκες και σε διαφορετικούς άξονες τους οποίους δεν είχα στόχο να επισκεφθώ....
Το Μπορντω-Χιρόνα ίσως να τρομάζει όπως ακούγεται αλλά απ την Τουλουζη η αποσταση ειναι 2 ωρες περιπου και δεν σκοπευω να κανω καποια σταση,παρα μονο πιθανως μια 2-3ωρη στην Καρκασσον!!!Παντως σε ευχαριστω πολυ και περιμενω και αλλα tips αν εχεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom