Αργεντινή Βραζιλία Ουρουγουάη Παραγουάη Argentina (y Brazil, Uruguay, Paraguay). Bienvenidos a la casa

Μηνύματα
6
Likes
0
Καλώς ήρθες Βασίλη.:welcome2:

Για πρακτορεία στο Μπουένος δεν έχω πολλά να σου πω γιατί τις έκλεισα από Κόρδοβα τις εκδρομές αλλά ναι καλό θα ήταν να τις κλείσεις από πριν. Γκούγκλαρε λίγο πρακτορεία στο Μπουένος και στείλε μέιλ για πληροφορίες. Αν φεύγεις τον άλλο μήνα μάλλον άργησες λίγο να το ψάξεις. Για Ουρουγουάη αν πας με φέρρυ από Μπουένος μπορείς να κλείσεις ακόμα και την ίδια μέρα το πρωί.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κάτι ακόμα, για το Ρίο έχεις κάτι να μου πειρς/να με συμβουλεύσεις?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Όχι δυστυχώς για το Ριο δεν έχω κάτι,δεν πήγα.Λέω να το δω σε επόμενο ταξίδι.....
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ποια πλευρά των καταρακτών στο Ιγκουάσου θεωρείται ποιο εντυπωσιακή; Απο αυτά που διαβάζω σε αγγλόφωνα σάιτ καταλήγω η Βραζιλιάνικη, αλλά θα ήθελα μια γνώμη κάποιου που έχει πάει. Ευχαριστώ
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Ποια πλευρά των καταρακτών στο Ιγκουάσου θεωρείται ποιο εντυπωσιακή; Απο αυτά που διαβάζω σε αγγλόφωνα σάιτ καταλήγω η Βραζιλιάνικη, αλλά θα ήθελα μια γνώμη κάποιου που έχει πάει. Ευχαριστώ
Είναι εντελώς υποκειμενικό. Προφανώς, το ιδανικό θα ήταν να πήγαινες και στις δύο πλευρές. Πριν από έναν χρόνο, το εισιτήριο στην αργεντίνικη πλευρά ήταν πολύ-πολύ ακριβότερο. Μετά την κατάρρευση του πέσο, η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή. Το μόνο που δεν σηκώνει αμφισβήτηση είναι ότι στην αργεντίνικη πλευρά έχει περισσότερη... γύρα, τριγυρνάς περισσότερο. Προσωπικά, έχω – διπλή – εμπειρία μόνο στη βραζιλιάνικη πλευρά, όμως όλοι στα χόστελ που έμεινα – δύο διαφορετικές χρονιές – συμφωνούσαν ότι στην αργεντίνικη πλευρά περνάς περισσότερο χρόνο, πρώτα για να φθάσεις εκεί, και μετά για να τη γυρίσεις.

Λεπτομέρεια: αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα, πληρώνοντας 50% επιπλέον, στην αργεντίνικη πλευρά μπορείς να μετατρέψεις το εισιτήριό σου σε διήμερο, κάτι που αν δεν κάνω λάθος, ΔΕΝ προσφέρεται σαν επιλογή στη βραζιλιάνικη πλευρά (προφανώς επειδή σε μία μέρα βλέπεις ό,τι είναι να δεις).
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Αξίζει να πας και στις δύο πλευρές , μια και θα φτάσεις εκεί. Στην πλευρά της Βραζιλίας σου φτάνει μισή ημέρα. Πληρώνεις και σε πάει πούλμαν στην αρχή της διαδρομής. Υπάρχει μία διαδρομή στη Βραζιλία. Στην Αργεντινή φτάνεις στην είσοδο και με τρένο θα σε πάει στον κεντρικό σταθμό και από εκεί ξεκινούν πολλές διαδρομές. Στην πλευρά της Αργεντινής θέλεις μία ημέρα ολόκληρη, χωρίς να υπολογίσω να πάρεις τη βάρκα για να μπεις μέσα στους καταρράκτες. Μπορείς να πας με διάφορους τρόπους από τη μία πλευρά στην άλλη. Τα σύνορα εκεί είναι μία γραμμή. Αύγουστο του 2018 ήμουν εκεί .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ποια πλευρά των καταρακτών στο Ιγκουάσου θεωρείται ποιο εντυπωσιακή; Απο αυτά που διαβάζω σε αγγλόφωνα σάιτ καταλήγω η Βραζιλιάνικη, αλλά θα ήθελα μια γνώμη κάποιου που έχει πάει. Ευχαριστώ
Δες και αποφάσισε... https://www.travelstories.gr/community/threads/Στη-γη-των-μεγάλων-ποταμών.22666/page-11#post-238232

Ισχύουν κι αυτά που σου γράψανε οι αποπάνω (για τιμές δε θυμάμαι τίποτα, πάνε κι 9 χρόνια από τότε που πήγα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κρίμα να μην πας και στις δυο πλευρές. Αν μου βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό, θα έπαιρνα τη βραζιλιάνικη.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολλαπλές,αναλυτκές και άμεσες απαντήσεις. Συμφωνώ ότι είναι κρίμα να μη πάω και στις 2 ,αλλά λόγω πιεσμένου χρόνου (ζω εκτός Ελλάδα,αρα μοιράζω την άδεια στα 2 πάθη μου,Ταξίδια και Ελληνική παραλία :) ) , πρέπει να προτιμήσω 1 με το μαχαίρι όπως λέει ο Γιώργος και νικάει? η Βραζιλιάνικη...
Ο λόγος οτι δεν είμαι τρελά φυσιολάτρης και προτιμώ τα θαύματα του ανθρώπου (Πέτρα,Σιεμ Ριεπ,Ταζ Μαχάλ,Πυραμίδες κλπ)

Παρακαλώ να είστε σε επιφυλακή :bleh: και να μου απαντάτε και σε άλλες ερωτήσεις ,καθώς εγώ ξεκίνησα να σχεδιάζω να πάω Αφρική ή Μεξικό και ο Yorgos μου έβαλε το μικρόβιο για αυτό το ταξίδι ΑργεντινοΒραζιλία θυμίζωντας μου οτι το όνειρο μου πριν πάω σε 35 χώρες, ήταν να πάω εκεί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να φτάσω τόσο μακρυά και να μην δω και τις δύο πλευρές ούτε μπορώ να διαλέξω μάλλον.Π.χ.η Garganta del diablo στην πλευρά της Αργεντινής θεωρείται από τα πιο εντυπωσιακά σημεία των καταρρακτών από πολλούς, αλλά είναι τέτοιο υπερθέαμα όλα που τι να αφήσεις;Εξάλλου είναι τόσο ξόδεμα και χρόνου και χρημάτων ένα τέτοιο ταξίδι που συνήθως αν φτάσεις ως εκεί βλέπεις και τα δύο.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τελικά επέλεξα μόνο τη Βραζιλία. Σας ευχαριστώ για τις απόψεις

Εξάλλου είναι τόσο ξόδεμα και χρόνου και χρημάτων ένα τέτοιο ταξίδι που συνήθως αν φτάσεις ως εκεί βλέπεις και τα δύο.
Δε συμφωνώ με αυτή τη πρόταση και πιστεύω ειναι ο λόγος που οι Έλληνες δε ταξιδέυουν. Ούτε χρόνο πολύ ,ούτε χρήματα θα ξοδέψω πάρα πολλά..ελάχιστα με αυτά που διαφημίζονται απο πρακτορεία. Ίσως το 1/3.

Φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους, απλά ταξιδεύω μέσω ΗΒ, με ιπτάμενα ΚΤΕΛ, είμαι νεαρός άρα αντέχω κλπ κλπ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
ούτε χρήματα θα ξοδέψω πάρα πολλά..ελάχιστα με αυτά που διαφημίζονται απο πρακτορεία. Ίσως το 1/3.
Εννοείται κι εγώ χωρίς πρακτορείο πήγα.Με πρακτορείο δεν συγκρίνεται το κόστος(εκτός αν μιλάμε για καμιά εκδρομή με τοπικά γραφεία που είναι οικονομικότερη).Αλλά και πάλι και οι ώρες πτήσεις και το κόστος των αεροπορικών έχουν μεγάλη διαφορά από π.χ.ένα ταξίδι στα Βαλκάνια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Υπέροχη η αφήγηση σου @alma για ακόμα μια φορά.
Διάβασα την ιστορία με μεγάλη ευχαρίστηση και πήρα μια γεύση από τις πολύ ωραίες εικόνες.
Πολύ ιδιαίτερο αυτό που αναφέρεις με την επικίνδυνη περιοχή, ίσως βρεθεί κανείς χωρίς να το θέλει προς τα κει, ιδιαίτερα αν δε γνωρίζεις τη γλώσσα.
Έδωσες πάντως καλή πληροφόρηση και ιδέες για ακόμη ένα μελλοντικό ταξίδι;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom