Au pair

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
άνοιξα το θέμα για το "πρόγραμμα" au pair. Νόμιζα ότι είναι μόνο σε ΗΠΑ και Γαλλία αλλά ευτυχώς βρήκα οτι γίνεται σε όλη την ευρώπη. Για όσους δεν ξέρουν η ιστοσελίδα είναι αυτή http://www.aupair-world.net/ όπου φτιαχνεις προφίλ και αναλογα ε τα κριτηρια που θέτεις (π.χ κάπνισμα, ηλικία παιδιών, χώρα κτλ) βρίσκεις τις αναλογες οικογενειες επικοινωνεις μαζί τους. Πηγαίνεις από 1 μήνα-1 χρόνο (μπορεί και παραπάνω) και ζεις μαζί με την οικογένεια (διαμονη και διατροφη εξασφαλισμένη) και εσύ κανεις baby-sitting στα παιδιά και ίσως και δουλειες του σπιτιου (ότι εχετε συμφωνησει με την οικογένεια) και κάθε βδομάδα παίρνεις και ενα μικρό ποσό. Η φιλοσοφία είναι να σε νιώθουν σαν μελος της οικογένειας και όχι σαν νταντα ή υπηρέτρια.
Υπάρχουν άτομα από εδω μέσα να μας πουν τις εμπειρίες τους;
Ακόμη θα ήθελα να ρωτησω γιατί με ενδιαφέρει για το καλοκαίρι κατα πόσο είναι ασφαλές και αν υπάρχει κάποιος "οργανισμός" από πίσω που σε στέλνει, ώστε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να μπορείς να απευθυνθείς σε αυτούς...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.717
Likes
11.345
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τωρα αυτο ειναι ωραιο? Να πας να κανεις την babysitter ?
Παιδιά δεν είναι ακριβώς έτσι. Έχω γνωρίσει au pair και μου έχουν πει τα καλύτερα για την εμπειρία τους! Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για νέες κοπέλες να ζήσουν για ένα διάστημα σε μια ξένη χώρα, να γνωρίσουν μια νέα κουλτούρα, νέα ήθη και ανθρώπους, αλλά και να ταξιδέψουν (δεδομένου ότι το ωράριο των au pair είναι ιδιαίτερα ευέλικτο).

Η συμφωνία που θα κάνει κάθε κοπέλα με την εκάστοτε οικογένεια ποικίλει άλλωστε, τόσο από οικονομικής πλευράς, όσο και άποψη αρμοδιοτήτων/ωραρίου και λοιπά. Με όσες κοπέλες έχω συζητήσει σχετικά, καμία δεν μου έχει πει κάτι αρνητικό για την εμπειρία, το αντίθετο. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι πρόκειται για δραστηριότητα που αφορά πολύ νέα κορίτσια κατά βάση, ενώ πολλές το κάνουν στα πλαίσια gap year (ενδεχομένως πρόκειται για άτομα που φοβούνται να πάρουν ένα backpack και να γυρίσουν τον κόσμο όπως άλλοι συνομήλικοί τους).

Γενικώς πάντως δεν είναι τυχαίο ότι δεν είναι καθόλου γνωστό στην δική μας κουλτούρα, όπου δραστηριότητες όπως το baby-sitting θεωρούνται "παρακατιανές". Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι κακό στο να πάει μια κοπέλα 18-20 χρονών για ένα χ διάστημα σε μια ξένη χώρα, να μείνει με μια οικογένεια, να ασχολείται λίγες ώρες την ημέρα με τα παιδιά και με τα χρήματα που θα κερδίζει να γνωρίσει την πόλη ή να κάνει εκδρομές.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κι αν σου τυχει ο Ντενις ο τρομερος, η συμβαση προβλεπει extra βαλάντια ή έστω νομικη καλυψη απο τις αγωγες ή σε αφήνει ξεκρεμαστο?
Εντυπωση μου κανει παντως πως το μαρκετινγκ, παρουσιαζει κατι ελαττωματικο, ως ευκαιρία.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.159
Εγώ απογοητεύτηκα απ τις αμοιβές που διάβασα http://www.aupair-world.net/au_pair/pocketmoney/ Η απασχόληση περιγράφεται στις 30 ως 35 ώρες τη βδομάδα. 7 ώρες τη μέρα με παιδάκια (2, 3, 4...), δηλαδή. Τώρα με δικά μου εισιτήρια και με χαρτζιλίκι 70-80 λίρες την εβδομάδα στην Αγγλία, ένα παράδειγμα φέρνω, δεν θα πήγαινα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.717
Likes
11.345
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ απογοητεύτηκα απ τις αμοιβές που διάβασα http://www.aupair-world.net/au_pair/pocketmoney/ Η απασχόληση περιγράφεται στις 30 ως 35 ώρες τη βδομάδα. 7 ώρες τη μέρα με παιδάκια, δηλάδη. Τώρα με δικά μου εισιτήρια και με χαρτζιλίκι 70-80 λίρες την εβδομάδα στην Αγγλία, ένα παράδειγμα φέρνω, δεν θα πήγαινα
Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν τα εισιτήρια τα καλύπτει η οικογένεια, παρ' όλα αυτά μου έχουν διηγηθεί ιστορίες για ταξίδια και διακοπές που μπορεί να έκαναν με τη host family. Οι περισσότερες κοπέλες το κάνουν κυρίως για να ταξιδέψουν συνδυάζοντάς το με ένα "ασφαλές περιβάλλον". Μεξικάνα μου έχει πει ότι μέσω του au pair γνώρισε την Ευρώπη, ενώ μια Γερμανίδα έζησε για 6 μήνες στις ΗΠΑ έτσι, αλλά και Λονδίνο το οποίο λάτρεψε. Δεν είναι δηλ. ότι τις έχουν σαν τη Σταχτοπούτα να δουλεύουν σαν τα σκυλιά για ένα κομμάτι ψωμί! :p

Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο απαράδεκτο το σύστημα με τους πληρωμένους εθελοντισμούς.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο απαράδεκτο το σύστημα με τους πληρωμένους εθελοντισμούς.
Πολυ ΠΙΟ απαραδεκτο? Αρα συμφωνεις οτι μιλαμε για δυο απαραδεκτες τακτικες, απλά η μια είναι λιγότερη βαρβαρη απο την άλλη. Υπο αυτη την εννοια συμφωνω και εγω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.717
Likes
11.345
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολυ ΠΙΟ απαραδεκτο? Αρα συμφωνεις οτι μιλαμε για δυο απαραδεκτες τακτικες, απλά η μια είναι λιγότερη βαρβαρη απο την άλλη. Υπο αυτη την εννοια συμφωνω και εγω.
Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. Δεν θεωρώ το au pair απαράδεκτο. Πάντα βάσει των εμπειριών που έχουν μοιραστεί μαζί μου άτομα που το έχουν ήδη κάνει.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που συζήτησα με μια κοπέλα για αυτό πριν κάμποσα χρόνια. Κι εγώ είχα απορήσει και της είπα "για ποιό λόγο να προτιμήσεις να κάνεις αυτό και όχι backpacking"; Εκείνη μου μίλησε για το αίσθημα ασφάλειας που της δημιούργησε το να μείνει με μια οικογένεια την περίοδο που αποφάσισε να ζήσει για ένα διάστημα σε μια άλλη ήπειρο, για το πόσο καλά της φέρθηκε η οικογένεια και πόσο πολύ δέθηκε μαζί τους, αλλά και για τα ταξίδια που έκανε με αφετηρία τη βάση της (νομίζω είχε μείνει Γερμανία). Την άκουσα, προσπάθησα να δω και τη δική της πλευρά και με τα χρόνια έτυχε να μιλήσω και με άλλες κοπέλες που το έχουν κάνει.

Αυτό που νομίζω ότι δεν καταλαβαίνετε είναι ότι το να βρεις μια au pair δεν σημαίνει ότι ντε και καλά θες να εκμεταλλευτείς έναν άνθρωπο (όπως αντίστοιχα το να κάνεις couchsurfing δεν περιορίζεται απλά στην τζαμπέ διαμονή). Δεν λέω ότι όλες οι οικογένειες είναι "άγιες" ή ότι δεν θα συμβούν κακοτοπιές, αλλά με λίγο ψάξιμο η εμπειρία μπορεί να είναι πολύ καλή. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό (αν και ομολογώ ότι δεν έχω μιλήσει και με το τρελό πλήθος από au pair).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.647
Με συγχωρειτε, γκουχου γκουχου, αλλα αν ειναι κομματι περιεργο να πας να μεινεις με μια οικογενεια για "να γνωρισεις το κοσμο", ποσο περιεργο ειναι να βαλεις να σου προσεχει το παιδι μια ξενη πιτσιρικα;
Πειτε με συντηρητικο ως προς αυτο, αλλα ημαρτον...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Προτιμω το couchsurfing ( άσχετο , αλλα ήθελα να το πω :p )
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom