Συρία Bίζα για Συρία!

ConstantinosK

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια καλησπέρα! Εχω κανονισει ενα ταξιδι για Συρια και χρειαζομαι καποιες πληροφοριες για το πως μπορω να προμηθευτω την Βιζα! Δεν μενω Αθηνα και ετσι δεν μπορω να παω απο την πρεσβεια! Γνωριζει κανεις αν μπορω να την παρω απο το αεροδρομιο της Δαμασκου η απο καπου αλλού? Ευχαριστω!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στη ιστοσελίδα της πρεσβείας της Συρίας στην Ελλάδα αναφέρονται αναλυτικά οι προϋποθέσεις για την είσοδο στη χώρα και την χορήγηση βίζας.
Αν παρ' όλα αυτά έχεις ακόμα απορίες μπορείς να επικοινώνησεις μαζί τους.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Πέρυσι πάντως, που πήγα΄Λίβανο και πέρασα Συρία έβγαλα βίζα στα σύνορα...Τωρα στην περίπτωση που φτάνεις αεροπορικώς στη χώρα δεν νομίζω να αλλάζει κάτι άλλα δεν μπορώ να στο πω και με βεβαιότητα.
 

ConstantinosK

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στην πρεσβεία που πήρα τηλέφωνο το πρωί, μου έδωσαν ένα άλλο νούμερο και μου είπαν να καλέσω από τiς 12:00-13:30...Τις ώρες αυτές ή ήταν κατειλημένη η γραμμή ή μιλούσε, με αποτέλεσμα να μην βγάλω κάποια άκρη...Το πρόβλημα ειναι οτι ταξιδεύω σε 3 μέρες! Μου είπε κάποιος γνωστός μου, που πήγε πρόσφατα Συρία ότι μπορώ (λογικά) να βγάλω βίζα και στο αεροδρόμιο της Δαμασκού (αυτός την είχε πάρει βέβαια απο την πρεσβεία γι'αυτό και δεν ήταν σίγουρος) και οτί μάλλον θα συναντήσω πρόβλημα γιατί δεν μιλάνε Αγγλίκα και δεν θα μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους...Τώρα ο θεός βοηθός... :/
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
οχι δεν βγαζεις βιζα απο το αεροδρομιο! Μα σε 3 μερες?? αργησες!!
Για παρε κανα τηλ σε κανενα ταξιδιωτικο γραφειο που ειδικευεται στην Συρια μηπως μπορεσει να σε εξυπηρετησει.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στην πρεσβεία που πήρα τηλέφωνο το πρωί, μου έδωσαν ένα άλλο νούμερο και μου είπαν να καλέσω από τiς 12:00-13:30...Τις ώρες αυτές ή ήταν κατειλημένη η γραμμή ή μιλούσε, με αποτέλεσμα να μην βγάλω κάποια άκρη...Το πρόβλημα ειναι οτι ταξιδεύω σε 3 μέρες! Μου είπε κάποιος γνωστός μου, που πήγε πρόσφατα Συρία ότι μπορώ (λογικά) να βγάλω βίζα και στο αεροδρόμιο της Δαμασκού (αυτός την είχε πάρει βέβαια απο την πρεσβεία γι'αυτό και δεν ήταν σίγουρος) και οτί μάλλον θα συναντήσω πρόβλημα γιατί δεν μιλάνε Αγγλίκα και δεν θα μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους...Τώρα ο θεός βοηθός... :/
Πλάκα κάνεις!!! Δηλαδή ταξιδεύεις τη Δευτέρα, είναι Παρασκευή απόγευμα και ψάχνεις να βρεις στο ίντερνετ πως και που βγάζεις Visa για Συρία? Τέλος πάντως, εσύ κάνεις τις επιλογές σου.

Απ' ότι έχω ψάξει για Συρία, θα συμφωνήσω με την Ευαγγελία, ότι βίζα στο αεροδρόμιο δεν βγάζεις. Η μόνη περίπτωση που αναφέρεται στους ταξιδιωτικούς οδηγούς ότι μπορείς να πάρεις βίζα εκτός της πρεσβείας είναι όταν περνάς τα σύνορα από την πλευρά του Λίβανου. Αλλά και αυτό θα πρέπει να διασταυρωθεί πριν το ταξίδι με την πρεσβεία της χώρας.


 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Πλάκα κάνεις!!! Δηλαδή ταξιδεύεις τη Δευτέρα, είναι Παρασκευή απόγευμα και ψάχνεις να βρεις στο ίντερνετ πως και που βγάζεις Visa για Συρία? Τέλος πάντως, εσύ κάνεις τις επιλογές σου.

Απ' ότι έχω ψάξει για Συρία, θα συμφωνήσω με την Ευαγγελία, ότι βίζα στο αεροδρόμιο δεν βγάζεις. Η μόνη περίπτωση που αναφέρεται στους ταξιδιωτικούς οδηγούς ότι μπορείς να πάρεις βίζα εκτός της πρεσβείας είναι όταν περνάς τα σύνορα από την πλευρά του Λίβανου. Αλλά και αυτό θα πρέπει να διασταυρωθεί πριν το ταξίδι με την πρεσβεία της χώρας.
Επαναλαμβάνω ότι περασα πέρυσι το Δεκέμβριο από Λιβανο στη Δαμασκό και εβγαλα βιζα στα σύνορα..Θα μου πεις ότι μπορεί να έχουν αλλάξει τά πράγματα από πέρυσι...Τσέκαρα τώρα το ιντερνετικό LP και λέει ότι μόνο από τα σύνορα του Λιβανου μπορείς να βγάλεις βιζα για Συρία. Πρέπει να έχεις βίζα Λιβάνου για να βγάλουν τη βίζα οι Σύριοι...Για τους Ελληνες δεν χρειάζεται λιβανίζικη βίζα άρα και η λιβανέζικη σφραγίδα κάνει..
Γενικα το ιντερνετικό LP είναι ενημερωμένο..άρα ισχύει ακόμα..


Νομίζω ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις φίλε μου, αυτή την ύστατη στιγμή είναι να αλλάξεις την πτήση σου για Βυρητό και από κει να πάρεις ένα λεωφορείο ή ένα σερβις ταξί...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Επαναλαμβάνω ότι περασα πέρυσι το Δεκέμβριο από Λιβανο στη Δαμασκό και εβγαλα βιζα στα σύνορα..Θα μου πεις ότι μπορεί να έχουν αλλάξει τά πράγματα από πέρυσι...Τσέκαρα τώρα το ιντερνετικό LP και λέει ότι μόνο από τα σύνορα του Λιβανου μπορείς να βγάλεις βιζα για Συρία. Πρέπει να έχεις βίζα Λιβάνου για να βγάλουν τη βίζα οι Σύριοι...Για τους Ελληνες δεν χρειάζεται λιβανίζικη βίζα άρα και η λιβανέζικη σφραγίδα κάνει..
Γενικα το ιντερνετικό LP είναι ενημερωμένο..άρα ισχύει ακόμα..
Αναφέρεσαι σε πρόσβαση απο ξηράς. Ο φίλος μας θα προσγειωθεί όμως στο αεροδρόμιο της Δαμασκού. Αρα..... καλά θα κάνει να στείλει e-mail οπως πολύ σωστά προτάθηκε σε ταξ. γραφείο της Συρίας, μπας και προλάβει.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Αναφέρεσαι σε πρόσβαση απο ξηράς. Ο φίλος μας θα προσγειωθεί όμως στο αεροδρόμιο της Δαμασκού. Αρα..... καλά θα κάνει να στείλει e-mail οπως πολύ σωστά προτάθηκε σε ταξ. γραφείο της Συρίας, μπας και προλάβει.

Ναι από ξηράς μιλάω...Εννοείται ότι αν προλαβαίνει να κάνει κάτι από ταξ. γρ. να το κάνει...Απλώς μεσολαβεί ενα ΣΚ και πραγματικά δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι και τ.γ.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
syria visa

καλησπερα
και εγω περασα το καλοκαιρι απο λιβανο - συρια και εβγαλα βιζα στα συνορα χωρις πολυ ταλαιπωρια , αλλα με βοηθεια απο τον αραβα οδηγο του λεωφορειου γιατι απο αγγλικα....αστα .
επισης μην εχεις μεγαλη εμπιστοσυνη στην πρεσβεια στην αθηνα , γιατι εγω τους εψαχνα ενα μηνα πριν , μου ειπαν να στειλω απο ηρακλειο ολα τα χαρτια στην αθηνα με κουριερ και 15 ευρω για τη βιζα και μετα απο μερικες μερες με πηραν τηλ οτι δεν μπορουν να βγαλουν βιζα λογω τεχνικου προβληματος και μου εστειλαν πισω τα εντυπα , αλλα οχι τα χρηματα , συνολικο κοστος κουριερ κτλ κτλ 50 ευρω και απο βιζα τιποτα .....
 

ConstantinosK

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Loipon paidia visa mporeis na pareis kai apo to aerodromio stin damasko! h opoia kanei peripou 1000 syriakes lires...apla se kratane kai sou kanoun kapoies erwtiseis typou "gia poion logo exeis er8ei" kai "pou 8a meneis"....diadikasia mishs-mias wras! Pira thlefwno sto aerodromio tis damaskou kai mou to eipan...H presveia tis syrias einai apla aparadekth...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom