Bachelor (Μπάτσελορ) party προορισμοί

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.241
Τι τρομος μην χαθει το προνομιακι του να τα εχετε ολα δικα σας χωρις επιπτωσεις. Τι ευκολο να μιλαει ενας αντρας για τη γυναικεια εμπειρα τοσο απλοϊκα. Ευτυχως ο κοσμος αλλαζει. Οσο για το επιχειρημα 'και γυναικες χτυπουν αντρες', 'και γυναικες βιαζουν', 'και γυναικες αντικειμενοποιουν αντρες', ευτυχως αλλοι τα χουν γραψει καλυτερα απο μενα, μην κανετε τον κοπο ομως να διαβασετε. Δεν προκειται να καταλαβετε τιποτα. Καλο ψαχτηρι κριτικων για το τοπ 10 με τα καλυτερα νομιμα κλμπαρα της Ευρωπης και κανα μις μπικινι στο γιουτουμπ μπας και τονωθει ο θιγμενος ανδρισμος σας. Κ πραγματικα αυτη τη φορα δεν προκειται να ξαναγραψω αλλο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.009
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τι τρομος μην χαθει το προνομιακι του να τα εχετε ολα δικα σας χωρις επιπτωσεις. Τι ευκολο να μιλαει ενας αντρας για τη γυναικεια εμπειρα τοσο απλοϊκα. Ευτυχως ο κοσμος αλλαζει. Οσο για το επιχειρημα 'και γυναικες χτυπουν αντρες', 'και γυναικες βιαζουν', 'και γυναικες αντικειμενοποιουν αντρες', ευτυχως αλλοι τα χουν γραψει καλυτερα απο μενα, μην κανετε τον κοπο ομως να διαβασετε. Δεν προκειται να καταλαβετε τιποτα. Καλο ψαχτηρι κριτικων για το τοπ 10 με τα καλυτερα νομιμα κλμπαρα της Ευρωπης και κανα μις μπικινι στο γιουτουμπ μπας και τονωθει ο θιγμενος ανδρισμος σας. Κ πραγματικα αυτη τη φορα δεν προκειται να ξαναγραψω αλλο.
Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να το γράψω αλλά "Άρες, μάρες, κουκουνάρες".

Επιμένεις να βάζεις ηλεκτροφόρα συρματοπλέγματα μεταξύ των δύο επικρατέστερων φύλων. Η αντρική τοξικότητα είναι "προνόμιο" που δίνει η πατριαρχεία για την ανάπτυξη και καθιέρωση της οποίας ευθύνεται το αντρικό φύλο αλλά συντηρείται και έχει γίνει αποδεκτή και από το γυναικείο.
Ειδικά στην Ελλάδα στις γενιές που μεγάλωσαν προ ίντερνετ τα ποσοστά αποδοχής της πατριαρχίας και των στερεοτύπων της είναι τρομακτικά μεγάλα. Ευτυχώς η κοινωνία της πληροφορίας έδωσε την ευκαιρία στους νέους γονείς και στους ανοιχτόμυαλους ανθρώπους να καταρρίψουν αρκετά ταμπού και στερεότυπα. Αυτό βέβαια μόνο σε όσους έχουν προσωπική θέληση να το κάνουν.

Δυστυχώς η ελληνική πολιτεία κάνει ό,τι μπορεί για να κρατήσει τους πολίτες κοινωνιολογικά αναλφάβητους. Η θεούσα υπουργός παιδείας κατήργησε το μάθημα της κοινωνιολογίας αφού έκρινε πως οι αυριανοί κοινωνιολόγοι, οι κοινωνικοί λειτουργοί, οι ψυχολόγοι και οι συναφείς κλάδοι, οι υπερασπιστές δηλαδή των ευάλωτων ομάδων είναι πιο χρήσιμο να γνωρίζουν λατινικά. Αυτή τη γυναίκα κάποιοι την ψήφισαν και το χειρότερο κάποιοι θα την ξαναψηφίσουν. Και θα είναι και πολλές γυναίκες ανάμεσα τους και πολλές γυναίκες που καταπιέζονται και έχουν νιώσει στο πετσί τους την πατριαρχία για τα καλά.

Η τοξικότητα υπάρχει στην οικογένεια που δεν αφήνει ένα μέλος της να ντυθεί όσο προκλητικά θέλει, στον οδηγό που θα στείλει τη γυναίκα οδηγό στο σπίτι για δουλειές, στον/στην προϊστάμενο-η που θα προσβάλει σεξιστικά ή θα παρενοχλήσει τον/την υφιστάμενο-η, στο γονιό που υπερηφανεύεται για τα σεξουαλικά "κατορθώματα" του γιού και ντρέπεται γι' αυτά της κόρης, σε όσους θεωρούν πρόστυχο και κάνουν εμετό όταν δύο ομοφυλόφιλοι περπατούν χέρι χέρι ή φιλιούνται, όταν ένας άντρας με μούσια ντύνεται με γυναικεία ρούχα και όταν drag queens διαβάζουν παραμύθια σε μικρά παιδιά, στο γονιό που δεν αποδέχεται τη διαφορετικότητα του παιδιού του, στο γονιό που δεν αποδέχεται το παιδί του να δουλέψει ως σεξεργάτης-τρια.

Εξεπλάγην με την αναστάτωση που προκαλούν σε πολλούς τα sex και τα strip clubs και τα bachelors που γίνονται εκεί. Αλλά πιστέψτε με η αντρική τοξικότητα βρίσκεται σε αυτούς τους χώρους στον ίδιο βαθμό πάνω κάτω με οποιοδήποτε άλλο χώρο. Και όσοι κάνουν bachelor σε αυτά τα μαγαζιά δεν είναι απαραίτητα σεξιστές, φαλλοκράτες κλπ. Μπορεί να είναι μπορεί και να μην είναι.

Τέλος, για κάποιο λόγο θεωρείται δεδομένο πως οι άνθρωποι που κάνουν σόου σε αυτά τα μαγαζιά εξαναγκάζονται να το κάνουν και πως εξαθλιώνονται ψυχικά και σωματικά. Δίχως να τους αναγνωρίζεται το δικαίωμα να διαθέσουν το σώμα τους όπως θέλουν.
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Τα στριπτιζάδικα και τα κωλόμπαρα σχεδόν πάντα δεν έχουν καμία σχέση με οίκους ανοχής. Πολλά στριπτιζάδικα έχουν και άνδρες, που κάνουν στριπτιζ. Επίσης, έχω τεράστιες αμφιβολίες ότι συμφέρει, από άποψη ρίσκου σε σχέση με το προσδοκώμενο όφελος, τον ιδιοκτήτη τέτοιων επιχειρήσεων να εξαναγκάζει κοπέλες για εργασία, που νομίζω ότι γίνεται κατά κόρον στους οίκους ανοχής.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα στριπτιζάδικα και τα κωλόμπαρα σχεδόν πάντα δεν έχουν καμία σχέση με οίκους ανοχής.
Εξαρτάται τη χώρα, σε πολλές τα πιο λουξ στριπτιζαδικα (και κάποια πιο sleazy) έχουν και δωμάτια (στην Αθηνα υπηρχε τουλάχιστον ενα μέχρι πρόσφατα). συνήθως είναι τα πιο νόμιμα πορνεια και με τις κοπέλες καλοπληρωμενες κι ελευθερες, είναι τόσο προσοδοφορα που δεν έχουν και λόγο να βάλουν σκλάβες.

Γενικώς από χώρα σε χώρα αλλα και απο στρηπτιζαδικο σε στρηπτιζαδικο διαφέρει πολύ το πράγμα, αλλα δεν είναι ίδιο ένα στρηπτιζαδικο στη Νορβηγία κι ένα στο Τέξας (γνωστή εκπορνευοταν στο δεύτερο επειδη την έφεραν στη χωρα παράνομα και της "αφαιρουσαν" από το χρέος για το διακινητη τον ημερήσιο.μισθο της ενώ προστιθετο το "κόστος διαμονής της", στο Χιούστον αυτά, σε χωρα αυστηρή για την πορνεια). υπάρχουν αξιοπρεπεστατα στριπτιζάδικα στο Εκουαδόρ και άθλια στις ΗΠΑ,δεν υπάρχει κανόνας.

για τους οίκους ανοχής συμφωνώ, είναι πολύ πιο συχνό το φαινόμενο της εκμετάλλευσης (τουλάχιστον) σε βαθμό δουλείας. δεν ξέρω πώς είναι τώρα στην Ελλάδα, αλλά πριν λίγα χρόνια θυμάμαι έκθεση με απίθανους αριθμούς (νομίζω 25.000 πορνες στην Αθήνα -πολλαπλασιες της Αβάνας στα ντουζενια της- όπου ηταν σοκαριστικο πόσες από αυτές δεν ήξεραν όχι μόνο σε ποια χώρα βρίσκονταν αλλά και σε ποιο μήνα), ενώ τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει και το ποσοστό των Ελληνίδων κι έχουν πέσει οι τιμές, δείγμα εξαθλίωσης .

για το αν τα στριπτιζαδικα είναι χώροι "ανδρικής τοξικοτητας" δεν έχω σχόλιο, όχι στον 21ο αιώνα τουλάχιστον. ούτε πουλάνε το σώμα τους οι εργαζόμενοι εκεί, υπηρεσίες προσφέρουν που απαιτουν και σωματική προεργασία και τεχνική. είχα Πορτογαλο συγκάτοικο στριπερ (gogo για την ακρίβεια ) στην Ισπανία, πληρωνοταν καλά, εργαζόταν οποτε ήθελε και του άρεσε, οπως και στις γυναικες συναδέλφους του, με τις οποιες βγαίναμε συχνα. γενικά και για τα στριπτηζαδικα ισχύει ο,τι για ολα: όσο τηρούνται οι νόμοι, καλώς υπάρχουν, σε μια ελεύθερη κοινωνία ο καθένας κάνει ο,τι θέλει με το χρόνο και με το σώμα του, όταν δεν τηρούνται οι νόμοι και μιλάμε για δουλεία έχουμε εγκληματικές δραστηριότητες (σχεδόν πάντα με πλάτες της αστυνομίας, δε γίνεται αλλιως).

προσωπικά τις λίγες φορές που έχω παει σε στρηπτιζαδικο με άνδρες χορευτές πέρασα εξαιρετικά, όταν είχαν έρθει οι αδερφές μου στη Βιέννη για παράδειγμα πήγαμε παρέα κι ακόμη το συζητάμε οπότε βρισκόμαστε όλοι μαζί. είμαστε μια τοξική οικογένεια, I know.

Mamba out.
 

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332
Καλησπέρα,

Δεν έχω δυστυχώς τον χρόνο να ακολουθήσω όλη την κουβέντα. Σίγουρα δεν φανταζόμουν πως θα εξελιχθεί έτσι το ποστ!

Απλά να πω ότι είχα γράψει στο αρχικό ποστ μου "Αλλά μέχρι εκεί" γιατί έβλεπα κάποια σχόλια που υπαινίσσονταν επίσκεψη σε οίκους ανοχής και ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν ενδιαφερόμαι για κάτι τέτοιο.

Όσο για το striptease, προσωπικά ποτέ δεν το είδα καν "σεξουαλικά". Τις ελάχιστες φορές που έχω πάει ήταν για ποτό, με παρέα (άντρες και γυναίκες συμπεριλαμβανομένου συντρόφου) και να χαζέψουμε τους χορευτές, με τους οποίους πιάναμε συνήθως και την κουβέντα. Όπως θα πάω να δω και cabaret σε λίγο καιρό που θα πάω Παρίσι με την μέλλουσα σύζυγο!

Ο καθένας φυσικά έχει την γνώμη και τις εμπειρίες του αλλά σας διαβεβαιώ ότι (όσο περνάει από την αντίληψη μου) ποτέ δεν θα πήγαινα σε μέρος που υπάρχει κάποιου είδους εκμετάλλευση προς το προσωπικό.

Αυτά,
Καλή συνέχεια και ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις και τον ενδιαφέρον διάλογο.
Ηλίας.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.241
Ενα σχολιο μονο επειδη ολο λετε για ελευθερη επιλογη των εργαζομενων. Εχετε σκεφτει ποτε τι μπορει να οδηγει καποιον σε αυτην την ελευθερη κατα τα αλλα επιλογη; Απο ποια περιβαλλοντα προερχονται;
Μαλλον οχι
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ενα σχολιο μονο επειδη ολο λετε για ελευθερη επιλογη των εργαζομενων. Εχετε σκεφτει ποτε τι μπορει να οδηγει καποιον σε αυτην την ελευθερη κατα τα αλλα επιλογη; Απο ποια περιβαλλοντα προερχονται;
Μαλλον οχι
ναι, προσωπικά ξέρω πολλούς και πολλές.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Εξεπλάγην με την αναστάτωση που προκαλούν σε πολλούς τα sex και τα strip clubs και τα bachelors που γίνονται εκεί.
Κι εγώ τριπάκια.
Μπράβο ρε Γιώργο. Προσπαθούσα να την θυμηθώ και δεν μου ερχόταν.
για το αν τα στριπτιζαδικα είναι χώροι "ανδρικής τοξικοτητας" δεν έχω σχόλιο, όχι στον 21ο αιώνα τουλάχιστον. ούτε πουλάνε το σώμα τους οι εργαζόμενοι εκεί, υπηρεσίες προσφέρουν που απαιτουν και σωματική προεργασία και τεχνική. ε
Από την αρχαιότητα έχει αποτυπωθεί σε αγάλματα η γυναικία ομορφιά. Έχουν γραφεί δέκαδες-εκατοντάδες λογοτεχνικά έργα-ποιήματα που υμνούν το γυναικείο σώμα. Ακόμα και στον μεσαίωνα
έχουμε πίνακες με γυμνό. Και φτάσαμε στον 21 αιώνα αν δει κάποιος γυμνό να προκαλεί σε άλλους
αναγούλα και εμετό. Για όνομα!! Τι σκοταδισμός είναι αυτός! Σαν να ακούω την Λούκα σε άλλη
βερσιόν.
Φαντάσου φίλε μου να ανοίξει κάποιος γκέι συμφορουμίτης ένα τόπικ και να κάνει το ερώτημα
"Θέλουμε να πάμε αντροπαρέα να δούμε αντρικό στριπτήζ"Που έχετε να μου προτείνετε να πάμε;
Θα πέσουν να τον φάνε. Τι ταυτότητες θα ζητάνε, τι για αντρικά πορνεία θα λένε,τι για να
ανοίξει το γιουτουμπ να δει άντρες με μαγιό!
Και έχουμε και την καινούρια βερσιόν που θα πρέπει να αναρωτηθούμε αν τα αγόρια που θα
χορεύουν είναι από προβληματικά περιβάλλοντα.
Ήμαρτον!!! Λούκα μ΄ακούς; Τι σκοταδισμός είναι αυτός; Τι πουριτανισμός; Γιατί φεμινισμός
δεν είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom