Bachelor (Μπάτσελορ) party προορισμοί

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Τη λαντζιερα αν την έχουν ανασφάλιστη είναι πολύ πιθανό να έχει συμφωνήσει σε αυτό. Θα εκπλαγείς αν μάθεις ποσα παιδιά έρχονται σε μένα και ζητούν ανασφάλιστη εργασία.
Επίσης τη λαντζιέρα δενυπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο περίπτωση να την πήρε κάποιος βίαια από τη χώρα της, ή υποσχόμενος φρούδες ελπίδες. Τα ξεχάσατε τα περιστατικά στην Ελλάδα που είχαμε με κοπέλες που της απήγαγαν και τις εκμεταλλευονταν. Ακόμα και η εδώ κι ένα χρόνο εξαφανισμένη Αρτέμης λένε πως έχει πέσει πιθανότητα θύμα τραφικινγκ.Όσο για χωρες όπως η Μολδαβία όπου τα σώματα είναι πιο»αξιοθαύμαστα» εκεί μιλάμε για ποσοστό ανεργίας 1 προς 3 στις γυναίκες ενώ 350.000 κοπέλες τουλάχιστον έχουν πέσει θύμα τραφικινγκ. Που ξεκινα άραγε η ελεύθερη βούληση όταν το ποσοστό ανεργίας είναι τέτοιο ;
Αδυνατώ να ακολουθήσω την τιμωρητική λογική να κλείσουν όλοι οι οίκοι ανοχής και όλα τα strip clubs γιατί κάποιοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους και πατάνε στη βιτρίνα της επιχείρησης τους για να ασκούν εγκληματικές δραστηριότητες.
Δεν είναι λογική αυτή. Ούτε αποτελούν οι πελάτες κάποιον ελεγκτικό μηχανισμό. Εάν πέσει κάτι στην αντίληψή τους (πχ. ανήλικα) φυσικά έχουν χρέος να το καταγγείλουν. Αλλά μέχρι εκεί.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αδυνατώ να ακολουθήσω την τιμωρητική λογική να κλείσουν όλοι οι οίκοι ανοχής και όλα τα strip clubs γιατί κάποιοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους και πατάνε στη βιτρίνα της επιχείρησης τους για να ασκούν εγκληματικές δραστηριότητες.
Δεν είναι λογική αυτή. Ούτε αποτελούν οι πελάτες κάποιον ελεγκτικό μηχανισμό. Εάν πέσει κάτι στην αντίληψή τους (πχ. ανήλικα) φυσικά έχουν χρέος να το καταγγείλουν. Αλλά μέχρι εκεί.
Ποιος μίλησε για τιμωρητική λογική;Είπε κανεις να κλείσουν;
Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για τη δήθεν υποκρισία των φεμινιστριών ως προς τα στριπτητζαδικα κλπ ενώ «όταν είναι ανασφάλιστη η λατζιερα δε λέμε τίποτα» .
Άκυρος ο συλλογισμός. Από κει και πέρα οποίος δε θέλει να δει το ρόλο της πατριαρχίας για τη θέση της γυναίκας και το ρόλο που θα έπρεπε να εχει ο άντρας, τότε είτε εθελοτυφλεί είτε είναι βαθιά νυχτωμένος.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Επίσης τη λαντζιέρα δενυπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο περίπτωση να την πήρε κάποιος βίαια από τη χώρα της, ή υποσχόμενος φρούδες ελπίδες.
Συνεχίζεις να επιμένεις, ενώ έχεις άγνοια πολλών πραγμάτων. Χιλιάδες κόσμος μετακινήται που του
υπόσχονται αξιοπρεπή εργασία και καταλήγουν σε υπόγεια να δουλεύουν σαν σκλάβοι.
Πριν λίγα χρόνια είχαν βρεθεί σε υπόγεια να ράβουν ρούχα άτομα ασιατικής καταγωγής σε συνθήκες
άθλιες στην περιοχή της Badalona η Sant Adria δεν θυμάμαι ακριβώς.
Πριν καιρό πάλι είχε βρεθεί κύκλωμα που κουβαλούσε γυναίκες από κάποιο ασιατικό
κράτος να δουλεύουν σε ξενοδοχεία σχεδόν σε 24 ωρη βάση.
Η μεταφορά προσώπων για εργασία που καταλήγει σε σύγχρονη δουλεία, είναι 100% κατακριτέο.
Δεν το διαπραγματεύομαι αυτό.
Αλλά να κάνουμε λογικό άλμα και να κατακρίνουμε τον οποιοδήποτε γιατί επιλέγει να διασκεδάσει
έτσι και να κάνουμε τον χωροφύλακα η να κάνουμε εμετό για την επιλογή του ή να του συστήνουμε
να δει μαγιό στο γιου τούμπ, είναι επιεικώς θα το πω, περίεργο.
δε θέλει να δει το ρόλο της πατριαρχίας για τη θέση της γυναίκας και το ρόλο που θα έπρεπε να εχει ο άντρας,
Ξέρουμε πολύ καλά τον ρόλο της πατριαρχίας και τον ρόλο της γυναίκας και του άνδρα γι αυτό πάω να πλύνω τα πιάτα και να μαγειρέψω μια και έχω ρεπό σήμερα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ποιος μίλησε για τιμωρητική λογική;Είπε κανεις να κλείσουν;
Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για τη δήθεν υποκρισία των φεμινιστριών ως προς τα στριπτητζαδικα κλπ ενώ «όταν είναι ανασφάλιστη η λατζιερα δε λέμε τίποτα» .
Άκυρος ο συλλογισμός. Από κει και πέρα οποίος δε θέλει να δει το ρόλο της πατριαρχίας για τη θέση της γυναίκας και το ρόλο που θα έπρεπε να εχει ο άντρας, τότε είτε εθελοτυφλεί είτε είναι βαθιά νυχτωμένος.
Τέλος πάντως. Παίζουμε με τις λέξεις νομίζω.
Δεν μίλησες για την δήθεν υποκρισία φεμινιστριών ως προς τα στριπτητζαδικα . Είπες συγκεκριμένα:

"Επίσης τη λαντζιέρα δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο περίπτωση να την πήρε κάποιος βίαια από τη χώρα της, ή υποσχόμενος φρούδες ελπίδες. Τα ξεχάσατε τα περιστατικά στην Ελλάδα που είχαμε με κοπέλες που της απήγαγαν και τις εκμεταλλευονταν. Ακόμα και η εδώ κι ένα χρόνο εξαφανισμένη Αρτέμης λένε πως έχει πέσει πιθανότητα θύμα τραφικινγκ".

Θέλοντας να πεις μη συγκρίνετε την λαντζιέρα με την στρίπερ γιατί η πρώτη περίπτωση δεν ενέχει κίνδυνο ενώ η δεύτερη ενέχει. Οπότε τι προτείνεις ακριβώς;
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Έχω σταματήσει να συμμετέχω εδώ και αρκετές σελίδες στο διάλογο, επειδή πραγματικά θεωρώ ότι ίσως να μην έχει και νόημα. Παρ' όλα αυτά επειδή έχω διαβάσει τόσα και τόσα σχόλια για μαγαζιά με θεαματικά σόου υψηλής καλλιτεχνικής αξίας κλπ κλπ, δεν αντέχω να μην πω τις δικές μου εμπειρίες. Όταν ήμουν γύρω στα 20+ είχα πάει σε ένα πολύ γνωστό και (υποτίθεται) καλό στριπτιζάδικο των Αθηνών για την ημέρα της γυναίκας, όπου θα είχε σόου από άνδρα ένεκα της ημέρας. Ήταν εκείνα τα χρόνια που υποτίθεται ότι ήταν "cool" να κάνεις κάτι τέτοιο, ενώ εγώ στα 22-23 μου ουδέποτε είχα ασχοληθεί με το φεμινιστικό κίνημα (στην παρούσα φάση ούτε θα μπορούσα να διανοηθώ να "τιμώ" με τέτοιο τρόπο την 8η Μαρτίου και τους αγώνες των γυναικών).

Τα φοβερά "ακροβατικά" και το "καλλιτεχνικό" σόου που είδα δεν ήταν άλλο από γυναίκες που, μετά από 1-2 στροφές στον στύλο, έκαναν live sex μεταξύ τους και στην πορεία πήγαιναν για "χορούς" σε κάτι δύσμορφους κουστουμαρισμένους 50άρηδες. Ένιωσα το στομάχι μου να σφίγγεται, προσωπικά μόνο μιζέρια είδα και καμία χαρά στις κοπέλες εκείνες. Να μη μιλήσω για τους θαμώνες που έρχονταν και παρενοχλούσαν εμάς (παρέα 4 κοριτσιών), με τους υπεύθυνους του μαγαζιού βέβαια να έρχονται κατευθείαν και να τους "βάζουν σε τάξη". Να μη μιλήσω ούτε για το ανδρικό σόου, το οποίο κράτησε 5 λεπτά όλα κι όλα. Ο χορευτής ήταν φυσικά μαύρος (για να τιμήσουμε όλα τα στερεότυπα) και την ώρα που έβγαλε το σλιπ του έσβησαν τα φώτα, φροντίζοντας να μην εκτεθεί, τη στιγμή που είχαμε δει ακόμα και τη μήτρα των γυναικών χορευτριών.

Λίγα χρόνια μετά ξαναπήγα σε ένα άλλο στριπτιζάδικο με (μεικτή) παρέα από μια εκπαίδευση που έκανα τότε. Το ίδιο χάλι. Οι στριπτιζέζ ελάχιστα χόρευαν και κατά βάση μας έδειχναν το εσωτερικό των γεννητικών τους οργάνων. Οι θαμώνες στην ίδια μίζερη φάση με την προηγούμενη εμπειρία μου. Με έπιασε η ψυχή μου και ορκίστηκα να μην ξαναβρεθώ σε τέτοιο μέρος, όσο και να θέλει η παρέα.

Σχετικά με την αυτοδιάθεση: ένας πρώην μου είχε για ένα σύντομο διάστημα σχέση με μια κοπέλα από την πρώην Σοβιετική Ένωση, η οποία δούλευε στην Ελλάδα ως στριπτιζέζ. Η κοπέλα είχε τελειώσει μια πολύ γνωστή σχολή χορού εκεί, ήταν καταπληκτική χορεύτρια και ασκούσε καθαρά από ανάγκη αυτό το επάγγελμα εδώ (ναι, το προτιμούσε από να κάνει λάντζα για ψίχουλα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το γούσταρε), προσπαθώντας παράλληλα να βρει δουλειά ως χορεύτρια σε άλλους χώρους, σύμφωνους με τα στάνταρ της και τις σπουδές της. Δυστυχώς για μια κοπέλα που είχε έρθει όπως όπως στην Ελλάδα, χωρίς γνώση πραγμάτων και προσώπων, χωρίς χρήματα κλπ κλπ, το να ακολουθήσει αυτό που σπούδασε (το οποίο ήταν να χορεύει και όχι να επιδεικνύει τα γεννητικά της όργανα σε άντρες στους οποίους ούτε για πλάκα δεν θα τα έδειχνε υπό νορμάλ συνθήκες) δεν ήταν εύκολο. Πραγματικά εύχομαι να το κατάφερε και αυτή τη στιγμή να χορεύει σε χώρους υψηλής καλλιτεχνικής αξίας και όχι σε κ*λάδικα.

Και σε κάθε περίπτωση άλλο το καλλιτεχνικό πορνό ή/και η σεξεργασία σε Λονδίνο, Άμστερνταμ ή Βερολίνο (και τα διάφορα άλλα που αναφέρετε) και άλλο στο ελληνικό χάλι. Επειδή νιώθω ότι μιλάμε άλλη γλώσσα με πολλούς από εσάς.

Και κάτι άλλο, επειδή με κούρασε αφάνταστα να μιλάτε για πουριτανισμό. Πουριτανές θα μπορούσαμε να χαρακτηριστούμε αν ασκούσαμε κριτική στο τι επιλογές κάνει ένας ενήλικας στο σεξ, αν είχαμε πρόβλημα με ζευγάρια που πάνε σε swing clubs και κάνουν σεξ με μια ντουζίνα άτομα σε ένα βράδυ, με gay άνδρες που πάνε σε σάουνες στο κέντρο των Αθηνών για ψωνιστήρι κλπ κλπ. Το να ασκούμε κριτική στην πατριαρχία και την τοξική αρρενωπότητα καθόλου πουριτανές δε μας κάνει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επίσης τη λαντζιέρα δενυπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο περίπτωση να την πήρε κάποιος βίαια από τη χώρα της, ή υποσχόμενος φρούδες ελπίδες.
To ακριβώς αντίθετο συμβαίνει σε πολλαπλάσιο βαθμό απ ο,τι με τις στριπτιτζουδες μάλιστα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Έχω σταματήσει να συμμετέχω εδώ και αρκετές σελίδες στο διάλογο, επειδή πραγματικά θεωρώ ότι ίσως να μην έχει και νόημα. Παρ' όλα αυτά επειδή έχω διαβάσει τόσα και τόσα σχόλια για μαγαζιά με θεαματικά σόου υψηλής καλλιτεχνικής αξίας κλπ κλπ, δεν αντέχω να μην πω τις δικές μου εμπειρίες. Όταν ήμουν γύρω στα 20+ είχα πάει σε ένα πολύ γνωστό και (υποτίθεται) καλό στριπτιζάδικο των Αθηνών για την ημέρα της γυναίκας, όπου θα είχε σόου από άνδρα ένεκα της ημέρας. Ήταν εκείνα τα χρόνια που υποτίθεται ότι ήταν "cool" να κάνεις κάτι τέτοιο, ενώ εγώ στα 22-23 μου ουδέποτε είχα ασχοληθεί με το φεμινιστικό κίνημα (στην παρούσα φάση ούτε θα μπορούσα να διανοηθώ να "τιμώ" με τέτοιο τρόπο την 8η Μαρτίου και τους αγώνες των γυναικών).

Τα φοβερά "ακροβατικά" και το "καλλιτεχνικό" σόου που είδα δεν ήταν άλλο από γυναίκες που, μετά από 1-2 στροφές στον στύλο, έκαναν live sex μεταξύ τους και στην πορεία πήγαιναν για "χορούς" σε κάτι δύσμορφους κουστουμαρισμένους 50άρηδες. Ένιωσα το στομάχι μου να σφίγγεται, προσωπικά μόνο μιζέρια είδα και καμία χαρά στις κοπέλες εκείνες. Να μη μιλήσω για τους θαμώνες που έρχονταν και παρενοχλούσαν εμάς (παρέα 4 κοριτσιών), με τους υπεύθυνους του μαγαζιού βέβαια να έρχονται κατευθείαν και να τους "βάζουν σε τάξη". Να μη μιλήσω ούτε για το ανδρικό σόου, το οποίο κράτησε 5 λεπτά όλα κι όλα. Ο χορευτής ήταν φυσικά μαύρος (για να τιμήσουμε όλα τα στερεότυπα) και την ώρα που έβγαλε το σλιπ του έσβησαν τα φώτα, φροντίζοντας να μην εκτεθεί, τη στιγμή που είχαμε δει ακόμα και τη μήτρα των γυναικών χορευτριών.

Λίγα χρόνια μετά ξαναπήγα σε ένα άλλο στριπτιζάδικο με (μεικτή) παρέα από μια εκπαίδευση που έκανα τότε. Το ίδιο χάλι. Οι στριπτιζέζ ελάχιστα χόρευαν και κατά βάση μας έδειχναν το εσωτερικό των γεννητικών τους οργάνων. Οι θαμώνες στην ίδια μίζερη φάση με την προηγούμενη εμπειρία μου. Με έπιασε η ψυχή μου και ορκίστηκα να μην ξαναβρεθώ σε τέτοιο μέρος, όσο και να θέλει η παρέα.

Σχετικά με την αυτοδιάθεση: ένας πρώην μου είχε για ένα σύντομο διάστημα σχέση με μια κοπέλα από την πρώην Σοβιετική Ένωση, η οποία δούλευε στην Ελλάδα ως στριπτιζέζ. Η κοπέλα είχε τελειώσει μια πολύ γνωστή σχολή χορού εκεί, ήταν καταπληκτική χορεύτρια και ασκούσε καθαρά από ανάγκη αυτό το επάγγελμα εδώ (ναι, το προτιμούσε από να κάνει λάντζα για ψίχουλα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το γούσταρε), προσπαθώντας παράλληλα να βρει δουλειά ως χορεύτρια σε άλλους χώρους, σύμφωνους με τα στάνταρ της και τις σπουδές της. Δυστυχώς για μια κοπέλα που είχε έρθει όπως όπως στην Ελλάδα, χωρίς γνώση πραγμάτων και προσώπων, χωρίς χρήματα κλπ κλπ, το να ακολουθήσει αυτό που σπούδασε (το οποίο ήταν να χορεύει και όχι να επιδεικνύει τα γεννητικά της όργανα σε άντρες στους οποίους ούτε για πλάκα δεν θα τα έδειχνε υπό νορμάλ συνθήκες) δεν ήταν εύκολο. Πραγματικά εύχομαι να το κατάφερε και αυτή τη στιγμή να χορεύει σε χώρους υψηλής καλλιτεχνικής αξίας και όχι σε κ*λάδικα.

Και σε κάθε περίπτωση άλλο το καλλιτεχνικό πορνό ή/και η σεξεργασία σε Λονδίνο, Άμστερνταμ ή Βερολίνο (και τα διάφορα άλλα που αναφέρετε) και άλλο στο ελληνικό χάλι. Επειδή νιώθω ότι μιλάμε άλλη γλώσσα με πολλούς από εσάς.

Και κάτι άλλο, επειδή με κούρασε αφάνταστα να μιλάτε για πουριτανισμό. Πουριτανές θα μπορούσαμε να χαρακτηριστούμε αν ασκούσαμε κριτική στο τι επιλογές κάνει ένας ενήλικας στο σεξ, αν είχαμε πρόβλημα με ζευγάρια που πάνε σε swing clubs και κάνουν σεξ με μια ντουζίνα άτομα σε ένα βράδυ, με gay άνδρες που πάνε σε σάουνες στο κέντρο των Αθηνών για ψωνιστήρι κλπ κλπ. Το να ασκούμε κριτική στην πατριαρχία και την τοξική αρρενωπότητα καθόλου πουριτανές δε μας κάνει.
Το οτι δεν είναι της αισθητικής σου, δε σημαίνει οτι δεν είναι έναν τρόπος διασκέδασης. Προφανώς για να υπάρχουν και για όσο υπάρχουν, έχουν το κοινό τους (το όποιο κοινό).

Το οτι η γνωστή σου επέλεξε έναν πιο προσοδοφόρο επάγγελμα από άλλα αντίστοιχα που θα μπορούσε να κάνει, επίσης δεν μου προκαλεί λύπηση ή αποστροφή. Και εγώ κάποτε σερβιτόρος δουλευα και μαλιστα επειδή ήταν ψίχουλα έκανα 2πλοβάρδια. Σε καφέ το πρωί σε κλαμπ το βράδυ. Ο καθένας όπως μπορεί και αντέχει.

Καλά, δεν είναι first class όλα τα sex strip clubs του εξωτερικού, μην τρελαίνεσαι...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το οτι δεν είναι της αισθητικής σου, δε σημαίνει οτι δεν είναι έναν τρόπος διασκέδασης. Προφανώς για να υπάρχουν και για όσο υπάρχουν, έχουν το κοινό τους (το όποιο κοινό).
Νομίζω ότι δεν έχω γίνει μάλλον κατανοητή. Αν θες ξαναδιάβασέ το. Δεν είναι καθόλου αισθητικό το πρόβλημά μου. Δεν έχω κανένα θέμα με την όποια αισθητική, όσο και να διαφέρει από την δική μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το να ασκούμε κριτική στην πατριαρχία και την τοξική αρρενωπότητα καθόλου πουριτανές δε μας κάνει.
Προφανώς έχεις άλλο ορισμό για την "τοξική αρρενωποτητα " από αυτήν που έχουν άλλοι, όπως και άλλοι έχουν άλλο ορισμό από σένα για το είναι πουριτανισμος/θειτσισμος/κυριαΛουκισμος/υστερία. Απλα συμφωνούμε ότι διαφωνούμε , το οποίο είναι υγιές. Εσύ θεωρείς ότι δεν είναι πουροτανισμος το να εκλαμβάνεις ως τοξικότητα τα στριπτιζαδικα, εγώ το θεωρώ, τι να κάνουμε. Δε θα τσακωθούμε κιόλας.

Ούτε έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αίσθηση για το τι είναι εξευτελιστικο: περνώντας τα διόδια κάπου στην κεντρική Ευρώπη πριν πολλά χρόνια, τότε που ακόμη δεν υπήρχαν τα ηλεκτρονικά διόδια, μια συνεπιβατρια εξέφρασε την άποψη ότι η δουλειά του νεαρου εργαζομενου
που άνοιγε το παραθυράκι, έλεγε "18 φιορινια, καλό ταξιδι" σε καθε οδηγο ξανά και ξανά με συχνότητα 30 δευτερολεπτων ήταν "εξευτελιστικη". Η ίδια ήταν στριπερ. προφανώς τη δική της δουλειά δεν την έβρισκε εξευτελιστικη, δεν ξέρω αν ήταν η πρωτη της επιλογη, πάντως απο το σχολιο τη θεωρουσε πιο πάνω από την -κατ εμέ- αξιοπρεπεστατη δουλειά των διοδίων. καθένας έχει τα δικά του όρια, δεν υπάρχει τρόπος να μπουν όλοι οι άνθρωποι σε καλούπι, υπάρχει τρόπος να υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής για το όριο ανάμεσα στην αξιοπρέπεια και την εκμεταλλευσην κι αυτό είναι ο νόμος, όπου οι κοινωνίες ορίζουν ως παράνομο το κοινά αποδεκτό αναξιοπρεπες.

από κει και πέρα για μένα ούτε ο πελάτης είναι τοξικος ούτε η χορεύτρια, τρόπος ψυχαγωγίας και εργασία είναι, όσο τηρούνται οι νόμοι και αποφεύγονται τα φαινόμενα εκμετάλλευσης. Το αν ταιριάζει στην αισθητική μου ή όχι δε θεωρώ ότι μου δίνει το δικαίωμα να υβριζω όσους το κάνουν, όπως δεν το κάνω για τα μπουζούκια, τους συνοδούς κυριων, τους εκπαιδευτές σκύλων, τους πορνοσταρ ή τους διοργανωτές γάμων , υπηρεσίες προσφέρουν που καποιοι για κάποιο λόγο καποιοι τις επιλέγουν, κατι τους προσφερει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
με αυτα και με τα αλλα σιγα μην κανει μπατσελορ τελικα...

παντως οπως αναφερθηκε παραπανω για ΙΣπανια (?) και εδω (Γερμανια) το μπατσελορ δεν ειναι απολυτα συνδεδεμενο με στριπτιζ κλπ.
Αν πας κεντρο ειδικα καλοκαιρι βλεπεις πολλες παρεες που γιορταζουν περιφερομενοι με τον γαμπρο / νυφη ντυμενο σαν καρναβαλι, μπλουζακια στυλ "τον/την χασαμε" και μια ημερομηνια και ως επι το πλειστον πινουν μεχρι να πεσουν κατω...αν μετα στην πορεια πανε σε μαγαζια κλπ δεν ξερω αλλα οπως τους κοβω δνε νομιζω να μπορουνε να περπατησουνε μεχρι να ανοιξουν τα μαγαζια

απο την αλλη οπως ειπωθηκε απο καποιον , αν ο γαμος ειναι σαν φυλακη και τρεχεις τελευταια μερα απελπισμενος να πιασεις καναν κΧΧο, η να βαλεις το 10ευρο στο σλιπακι καποιου τοτε ισως να ξανασκεφτεις τι πας να κανεις

αλλα ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.987
Likes
12.043
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τη λαντζιερα αν την έχουν ανασφάλιστη είναι πολύ πιθανό να έχει συμφωνήσει σε αυτό. Θα εκπλαγείς αν μάθεις ποσα παιδιά έρχονται σε μένα και ζητούν ανασφάλιστη εργασία.
Επίσης τη λαντζιέρα δενυπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο περίπτωση να την πήρε κάποιος βίαια από τη χώρα της, ή υποσχόμενος φρούδες ελπίδες. Τα ξεχάσατε τα περιστατικά στην Ελλάδα που είχαμε με κοπέλες που της απήγαγαν και τις εκμεταλλευονταν. Ακόμα και η εδώ κι ένα χρόνο εξαφανισμένη Αρτέμης λένε πως έχει πέσει πιθανότητα θύμα τραφικινγκ.Όσο για χωρες όπως η Μολδαβία όπου τα σώματα είναι πιο»αξιοθαύμαστα» εκεί μιλάμε για ποσοστό ανεργίας 1 προς 3 στις γυναίκες ενώ 350.000 κοπέλες τουλάχιστον έχουν πέσει θύμα τραφικινγκ. Που ξεκινα άραγε η ελεύθερη βούληση όταν το ποσοστό ανεργίας είναι τέτοιο ;
Το human trafficking δεν αφορά μόνο σεξουαλική εκμετάλλευση αλλά γενικότερα καταναγκαστική εργασία και μια απλή έρευνα στο ίντερνετ θα σε πείσει πως υπάρχουν εκατομμύρια θύματα όλων των φύλων που εξαναγκάζονται σε δουλεία σε τομείς που δεν έχουν καμία σχέση με γυμνό και σεξ. Στην Ελλάδα η λάντζα και οι εργάτες οικοδομής είναι από τις συνηθέστερες εργασίες.

Και σε κάθε περίπτωση άλλο το καλλιτεχνικό πορνό ή/και η σεξεργασία σε Λονδίνο, Άμστερνταμ ή Βερολίνο (και τα διάφορα άλλα που αναφέρετε) και άλλο στο ελληνικό χάλι. Επειδή νιώθω ότι μιλάμε άλλη γλώσσα με πολλούς από εσάς.
Φταίει προφανώς η εικόνα που έχετε στο μυαλό σας από την ελληνική πραγματικότητα. Ίσως και γι' αυτό δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ έχω πάει ποτέ μου σε ελληνικό στριπτιτζάδικο και να μου άρεσε. Κυρίως λόγω των θαμώνων αλλά δεν μου αρέσουν και τα μπουζούκια συνήθως, ακριβώς για τον ίδιο λόγο. Και κατ' επέκταση και πολλά άλλα θεάματα και χώρους εργασίας και διασκέδασης. 'Οχι πως δεν υπάρχουν πάτη strip clubs στη Δ. Ευρώπη.

Δεν ξέρω πως είναι οι συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα αλλά έτσι κι αλλιώς οι συνθήκες σε οποιαδήποτε εργασία στη χώρα μας είναι πολύ κατώτερες από τη Δυτική Ευρώπη. Μου φαίνεται όμως κάπως δύσκολο να εργάζονται θύματα trafficking σε κεντρικά μεγάλα στριπτιτζάδικα, εκτός κι αν έχουν τις πλάτες της αστυνομίας και της δικαιοσύνης. Αν πρόκειται δηλαδή για κύκλωμα, που δεν το αποκλείω κιόλας.

Ως πελάτης όμως αν έπεφτε κάτι τέτοιο στην αντίληψη μου το τελευταίο πράγμα που θα με απασχολούσε θα ήταν αν ο Μπάμπης ο γαμιάς και η ψωλοπαρέα του βγάζανε αντρική τοξικότητα.

Το πρόβλημα της "αντρικής τοξικότητας" είναι βαθύτερο και υπάρχει σε μεγάλο βαθμό στην κοινωνία (και όσο πιο υποανάπτυκτη, θρησκόληπτη και συντηρητική είναι η κοινωνία τόσο σε μεγαλύτερο βαθμό το συναντάμε). Ας μην ξεχνάμε τι έγινε στο πρόσφατο παρελθόν στην Ελλάδα με τις αντιδράσεις για το σύμφωνο συμβίωσης των ομοφυλόφιλων ή τα πανηγύρια των ρεπουμπλικανών έπειτα από την απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου για την απαγόρευση των αμβλώσεων στις ΗΠΑ.

Το trafficking είναι τελείως διαφορετικό πρόβλημα και δεν συνδέεται άμεσα με την αντρική τοξικότητα. Το 1/3 των θυμάτων είναι αγόρια και νέοι άντρες και στα κυκλώματα εκμετάλλευσης συμμετέχει πολύ μεγάλο ποσοστό γυναικών.


Και κάτι άλλο, επειδή με κούρασε αφάνταστα να μιλάτε για πουριτανισμό. Πουριτανές θα μπορούσαμε να χαρακτηριστούμε αν ασκούσαμε κριτική στο τι επιλογές κάνει ένας ενήλικας στο σεξ, αν είχαμε πρόβλημα με ζευγάρια που πάνε σε swing clubs και κάνουν σεξ με μια ντουζίνα άτομα σε ένα βράδυ, με gay άνδρες που πάνε σε σάουνες στο κέντρο των Αθηνών για ψωνιστήρι κλπ κλπ. Το να ασκούμε κριτική στην πατριαρχία και την τοξική αρρενωπότητα καθόλου πουριτανές δε μας κάνει.
Να σου πω κάτι; Έχει γίνει ένα ανακάτεμα δύο προβλημάτων, trafficking και αντρικής τοξικότητας, που κανείς από όσους έχουν γράψει εδώ δεν έχει αμφισβητήσει την ύπαρξη τους και παράλληλα έχουν συνδεθεί τα μπάτσελορ και τα στριπτιτζάδικα με αυτά τα δύο προβλήματα. Και λέω για πολλοστή φορά τα δύο αυτά προβλήματα υπάρχουν στα στριπτιτζάδικα όσο και σε κάθε άλλο χώρο (πιθανώς και λιγότερο, ειδικά αν μιλάμε για τα μεγάλα στριπτιτζάδικα της Δυτικής Ευρώπης).

Αναφέρθηκα σε πουριτανισμό. Όχι σε πουριτανές. Έχω διαβάσει πάρα πολλά ποστ με τις απόψεις σε διάφορα θέματα που δεν περίμενα να σχηματίσω άποψη από αυτό το τόπικ. Ποτέ μου δεν κρίνω έναν άνθρωπο από μεμονωμένες απόψεις, πράξεις, περιστατικά. Χρησιμοποίησα τον όρο "πουριτανισμός" σε απάντηση κάτω από σχόλιο της αγαπημένης @varioAthens , την οποία σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πουριτανή. Είχα κρίνει απλώς πουριτανική τη στάση να ενοχλείται κάποιος-α αν ο/η σύντροφος του πιάσει ερωτογενή μέρη του σώματος κάποιου τρίτου ατόμου.

Και μια διευκρίνιση αν μου επιτρέπεις επειδή μπορεί να παρερμηνευτεί από όσους δεν ξέρουν και να νομίζουν πως όποιος gay πάει σε σάουνα πάει για ψωνιστήρι. Οι gay άντρες (τουλάχιστον οι περισσότεροι) δεν πηγαίνουν στις σάουνες για ψωνιστήρι αλλά για να βρουν ερωτικό σύντροφο-ους (έστω παροδικά) ή απλώς για να δουν. Ο σωστός όρος είναι cruising κι αν σου κλωτσάνε τα αγγλικά πες το βόλτα, περιφορά, περιήγηση. Γιατί ουσιαστικά οι άνθρωποι περιφέρονται και κοιτούν μέχρι να βρουν κάτι κατάλληλο που θα ήθελαν να εμπλακούν. Το "ψωνιστήρι" εμπεριέχει και την έννοια της πληρωμής. Δηλαδή αφορά μόνο όσους πηγαίνουν με σκοπό να βρουν κάποιον escort είτε είναι οι ίδιοι escorts και αναζητούν πελάτες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Και μια διευκρίνιση αν μου επιτρέπεις επειδή μπορεί να παρερμηνευτεί από όσους δεν ξέρουν και να νομίζουν πως όποιος gay πάει σε σάουνα πάει για ψωνιστήρι. Οι gay άντρες (τουλάχιστον οι περισσότεροι) δεν πηγαίνουν στις σάουνες για ψωνιστήρι αλλά για να βρουν ερωτικό σύντροφο-ους (έστω παροδικά) ή απλώς για να δουν. Ο σωστός όρος είναι cruising κι αν σου κλωτσάνε τα αγγλικά πες το βόλτα, περιφορά, περιήγηση. Γιατί ουσιαστικά οι άνθρωποι περιφέρονται και κοιτούν μέχρι να βρουν κάτι κατάλληλο που θα ήθελαν να εμπλακούν. Το "ψωνιστήρι" εμπεριέχει και την έννοια της πληρωμής. Δηλαδή αφορά μόνο όσους πηγαίνουν με σκοπό να βρουν κάποιον escort είτε είναι οι ίδιοι escorts και αναζητούν πελάτες.
Δεν είχα στο μυαλό μου το ψωνιστήρι με την έννοια του επί πληρωμή, οπότε αν η λέξη που χρησιμοποίησα δεν ήταν σωστή ευχαριστώ για τη διόρθωση. Εννοούσα αυτό ακριβώς που λες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom