Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω καταλήξει στο εξής πρόγραμμα για Βολιβία
Λα Παζ 3 (λεωφορείο απο Πούνο)
Σάντα Κρουζ 5 (αεροπορικώς απο Λα Παζ)
Σουκρε 2 (αεροπορικώς απο Σάντα Κρούζ)
Ποτοσι 2 (λεωφορείο απο Σουκρέ)
Τουπιζα 1 ή 2 ? (λεωφορείο απο Ποτόσι)
Ουγιουνι 4 ή 5 ? (με τουρ)
Τελικός προορισμός: Ατακάμα

Θα αλλάζατε κάτι ? Τη Σάντα Κρούζ και τις γύρω περιοχές (ιεραποστολές ή/και Samaipata) σκέφτομαι ακόμη αν θα τις αφαιρέσω ή όχι.

ΥΓ Έχει πετάξει κανένας με sky airline στη Χιλή ?
Πολλές μέρες Σάντα Κρους ρε συ! Σαμαϊπάτα ΟΚ, ιεραποστολές δεν ξέρω αν θα είναι του γούστου σου. Τουπίσα δεν τρελάθηκα κιόλας, χαμένο χρόνο το βρήκα εγώ. 4 μέρες Ουγιούνι με τους νέους δρόμους είναι υπέραρκετά λέω εγώ. Ναι έχω πετάξει εγώ με αυτούς, πολύ πιο σοβαροί από τους γελοίους της LATAM του απατεώνα προέδρου της χώρας είναι.

Αφού πας Χιλή, κόψε τη Σαντα Κρους και αφιέρωσε εκεί χρόνο... Αν σε παίρνει για νησί του Πάσχα, μην τα λυπηθείς τα λεφτά, μοναδικό μέρος.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Πολλές μέρες Σάντα Κρους ρε συ! Σαμαϊπάτα ΟΚ, ιεραποστολές δεν ξέρω αν θα είναι του γούστου σου. Τουπίσα δεν τρελάθηκα κιόλας, χαμένο χρόνο το βρήκα εγώ. 4 μέρες Ουγιούνι με τους νέους δρόμους είναι υπέραρκετά λέω εγώ. Ναι έχω πετάξει εγώ με αυτούς, πολύ πιο σοβαροί από τους γελοίους της LATAM του απατεώνα προέδρου της χώρας είναι.

Αφού πας Χιλή, κόψε τη Σαντα Κρους και αφιέρωσε εκεί χρόνο... Αν σε παίρνει για νησί του Πάσχα, μην τα λυπηθείς τα λεφτά, μοναδικό μέρος.
Οι ιεραποστολές μου φαίνεται (δεν ξέρω αν είναι) ενδιαφέρον κομμάτι του ταξιδιού. Δεν ξέρω, ίσως γιατί όταν τα έβλεπα πριν χρόνια μου φαινόταν απίστευτο να πάει κάποιος εκεί. Επίσης μου φαίνονται μοναδικά τα κτίρια απο άποψη αρχιτεκτονικής και αισθητικής τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Και μιας που το βλέπω δύσκολο να ξαναπηγαίνω προς τα εκεί είπα να μην το έχω απωθημένο.

Οι μέρες που έχω μοιράσει μέχρι τώρα είναι 2ο Περού, 18 Βολιβία και 23 Χιλή+Παταγονία (από αυτές 4 ή 5 στο Ν.Πάσχα). Και έχω περιθώριο για ακόμη 20-25 μέρες που θα τις μοιράσω κάποιες στο Περού, κάποιες στη Χιλή και κάποιες για ξεκούραση.

Ν. Πάσχα είναι το must του ταξιδιού. Βρήκα και με LATAM αεροπορικά με 375ε (απο κάτι 500-600αρια που έβλεπα). Πιστεύεις ότι μπορείς να μετακινηθείς κάποιες μέρες με ποδήλατο στο νησί ή δεν θα την παλέψουμε ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι ιεραποστολές μου φαίνεται (δεν ξέρω αν είναι) ενδιαφέρον κομμάτι του ταξιδιού. Δεν ξέρω, ίσως γιατί όταν τα έβλεπα πριν χρόνια μου φαινόταν απίστευτο να πάει κάποιος εκεί. Επίσης μου φαίνονται μοναδικά τα κτίρια απο άποψη αρχιτεκτονικής και αισθητικής τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Και μιας που το βλέπω δύσκολο να ξαναπηγαίνω προς τα εκεί είπα να μην το έχω απωθημένο.
ΜΑζί σου. Εδώ και 3-4 χρόνια η πρόσβαση είναι απογοητευτικά εύκολη.
Οι μέρες που έχω μοιράσει μέχρι τώρα είναι 2ο Περού, 18 Βολιβία και 23 Χιλή+Παταγονία (από αυτές 4 ή 5 στο Ν.Πάσχα). Και έχω περιθώριο για ακόμη 20-25 μέρες που θα τις μοιράσω κάποιες στο Περού, κάποιες στη Χιλή και κάποιες για ξεκούραση.
Βόρειο Περού, ασυζητητί! Και πολλές Άνδεις. Huaraz και πέριξ.
Ν. Πάσχα είναι το must του ταξιδιού. Βρήκα και με LATAM αεροπορικά με 375ε (απο κάτι 500-600αρια που έβλεπα). Πιστεύεις ότι μπορείς να μετακινηθείς κάποιες μέρες με ποδήλατο στο νησί ή δεν θα την παλέψουμε ?
Γίνεται. Αλλά είναι λίγο χάσιμο χρόνου, οριακά προλαβαίνεις να δεις τα πάντα σε 4,5 μέρες. Γιατί όχι μηχανή; Νοικιάζουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω καταλήξει στο εξής πρόγραμμα για Βολιβία
Λα Παζ 3 (λεωφορείο απο Πούνο)
Σάντα Κρουζ 5 (αεροπορικώς απο Λα Παζ)
Σουκρε 2 (αεροπορικώς απο Σάντα Κρούζ)
Ποτοσι 2 (λεωφορείο απο Σουκρέ)
Τουπιζα 1 ή 2 ? (λεωφορείο απο Ποτόσι)
Ουγιουνι 4 ή 5 ? (με τουρ)
Τελικός προορισμός: Ατακάμα

Θα αλλάζατε κάτι ? Τη Σάντα Κρούζ και τις γύρω περιοχές (ιεραποστολές ή/και Samaipata) σκέφτομαι ακόμη αν θα τις αφαιρέσω ή όχι.

ΥΓ Έχει πετάξει κανένας με sky airline στη Χιλή ?
Tiwanaku δε θα βάλεις;

Sky Airline είναι ΟΚ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομιζα δεν θελει διανυκτερευση
Οι 3 στη Λα Παζ ειναι χωρις την ημερα που θα φτασουμε (ουσιαστικα ειναι 4 μερες). Με μονοημερη δεν βγαινει ;
Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά από ότι ξέρω ναι, βγαίνει και μονοήμερη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ν. Πάσχα είναι το must του ταξιδιού. Βρήκα και με LATAM αεροπορικά με 375ε (απο κάτι 500-600αρια που έβλεπα). Πιστεύεις ότι μπορείς να μετακινηθείς κάποιες μέρες με ποδήλατο στο νησί ή δεν θα την παλέψουμε ?
Γίνεται. Δεν υπάρχουν μεγάλες ανηφοροκατηφόρες στις κύριες διαδρομές, και το μακρινότερο μέρος είναι 20Km απόσταση. Ο άνεμος όμως θα σας διαλύσει. Προσωπικά θεωρώ τις 4-5 μέρες υπερβολή, για αρχαιολάγνους τύπου Γιώργου :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν πας νησί του Πάσχα κάτω από 4 μέρες πας για απέλαση από το φόρουμ .

Αν μπαίνεις οδικώς Βολιβία από το Περού, μπορείς να κάνεις τιαουανακο καθοδόν για λα πας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.735
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom