Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Έχω μια απορία: όταν ρωτάς για κάποια πληροφορία, δεν διαβάζεις μετά τις απαντήσεις;

Στις 4 Αυγούστου, όταν έθεσες το αρχικό ερώτημα περί εμβολίων, απάντησα την ίδια μέρα αρκετά αναλυτικά, ειδικά για το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού, διευκρινίζοντας ότι είναι υποχρεωτικό όχι μόνο για τη δική σου προστασία, αλλά και απέναντι στις τοπικές αρχές της επίμαχης περιοχής (εν προκειμένω της Αμαζονίας) που μπορούν να σου απαγορέψουν την είσοδο αν δεν φέρεις μαζί σου το σχετικό πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Φυσικά, αν θέλεις να πάρεις το ρίσκο
1. απέναντι στην υγεία σου
2. απέναντι στο ενδεχόμενο να χάσεις την επίσκεψη στην Αμαζονία σε περίπτωση ελέγχου
αυτό είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα.

Για τον τύφο δεν μπορώ να πω. Γνωρίζω ότι συγκαταλέγεται στα συνιστώμενα εμβόλια (το έχω κάνει μία φορά από δική μου πρωτοβουλία για παρατεταμένη επίσκεψη στη Δυτική Αφρική), δεν έχω ακούσει όμως ότι είναι υποχρεωτικό. Ένα τηλεφώνημα στην πρεσβεία του Περού πιθανόν να σου έδινε την απάντηση.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Για τον τύφο, τουλάχιστον στο διπλανό Εκουαδόρ αλλά φαντάζομαι πως θα ισχύει και για Περού, αν και το κεελπνο το αναφέρει στα προτεινόμενα, η Πρεσβεία μου είπε πως δε χρειάζεται. Για κίτρινο πυρετό θα συμφωνήσω με την ίζα, καλύτερα να το κάνεις.
 

Tsegis

Member
Μηνύματα
20
Likes
67
Πριν ένα χρόνο βρέθηκα στην Μπραζίλια για ένα μήνα. Έκανα και για τύφο και για κίτρινο πυρετό αν και δε θα επισκεπτόμουν τον Αμαζόνιο. Συμβουλή μου να τα κάνεις, καλύτερα να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου παρά να τρέχεις στο τέλος. Κυρίως του κίτρινου πυρετού.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Έχω μια απορία: όταν ρωτάς για κάποια πληροφορία, δεν διαβάζεις μετά τις απαντήσεις;

Στις 4 Αυγούστου, όταν έθεσες το αρχικό ερώτημα περί εμβολίων, απάντησα την ίδια μέρα αρκετά αναλυτικά, ειδικά για το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού, διευκρινίζοντας ότι είναι υποχρεωτικό όχι μόνο για τη δική σου προστασία, αλλά και απέναντι στις τοπικές αρχές της επίμαχης περιοχής (εν προκειμένω της Αμαζονίας) που μπορούν να σου απαγορέψουν την είσοδο αν δεν φέρεις μαζί σου το σχετικό πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Φυσικά, αν θέλεις να πάρεις το ρίσκο
1. απέναντι στην υγεία σου
2. απέναντι στο ενδεχόμενο να χάσεις την επίσκεψη στην Αμαζονία σε περίπτωση ελέγχου
αυτό είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα.

Για τον τύφο δεν μπορώ να πω. Γνωρίζω ότι συγκαταλέγεται στα συνιστώμενα εμβόλια (το έχω κάνει μία φορά από δική μου πρωτοβουλία για παρατεταμένη επίσκεψη στη Δυτική Αφρική), δεν έχω ακούσει όμως ότι είναι υποχρεωτικό. Ένα τηλεφώνημα στην πρεσβεία του Περού πιθανόν να σου έδινε την απάντηση.
Στην απαντηση σου μου ανεφερες μονο για τον κιτρινο πυρετο και οχι για τυφου γιαυτο και ρωτησα. Επισης φορουμ ειναι και μπορω να ρωταω οτι θελω. Απλα ρωτησα τις γνωμες των υπολοιπων καθως πολλοι ειναι εκεινοι που δεν εμβολιαζονται. Δεν βρισκω κατι το επαναλαμβανομενο στην ερωτηση μου.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Oι μερες της αναχωρησης κοντοζυγωνουν!! Tελικα αποφασισα να γυρισω και τις διπλανες χωρες της νοτιου αμερικης και να μετακινηθω οδικως απο Περου μεχρι το Rio De Janeiro. To πλανο της διαδρομης εχει ως εξης:

Lima > Iquitos > Paracas >San andres> Ica > Cusco> Machu picchu> Arequipa> Puno > Uros islands > la paz > Sucre > Potosi > Oruro > Uyuni > San pedro te atacama (Chile) > Salta (Argentina) > Iguazu > Curitiba (Brazil) > Sao Paulo > Ihla Grande > και τελικος προορισμος Rio de janeiro.

Υπαρχει κανεις που να εχει κανει την παραπανω διαδρομη οδικως?
Στο κομματι Salta της Αργεντινης καμια ιδεα για τριγυρω περιοχες που να αξιζουν?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Oι μερες της αναχωρησης κοντοζυγωνουν!! Tελικα αποφασισα να γυρισω και τις διπλανες χωρες της νοτιου αμερικης και να μετακινηθω οδικως απο Περου μεχρι το Rio De Janeiro. To πλανο της διαδρομης εχει ως εξης:

Lima > Iquitos > Paracas >San andres> Ica > Cusco> Machu picchu> Arequipa> Puno > Uros islands > la paz > Sucre > Potosi > Oruro > Uyuni > San pedro te atacama (Chile) > Salta (Argentina) > Iguazu > Curitiba (Brazil) > Sao Paulo > Ihla Grande > και τελικος προορισμος Rio de janeiro.

Υπαρχει κανεις που να εχει κανει την παραπανω διαδρομη οδικως?
Στο κομματι Salta της Αργεντινης καμια ιδεα για τριγυρω περιοχες που να αξιζουν?
1. Lima > Iquitos > Paracas >San Αndres> Ica > Cusco>

Ξεκινάς από Iquitos, ε;

Το San Andres είναι στο Pisco. Αν μείνεις στο Pisco, πας και με τα πόδια. Αν περιμένεις να δεις Έλληνες, μάλλον θ' απογοητευτείς. Ένας δρόμος, μια ταβέρνα, μια οικογένεια στο σπίτι που είναι η ταμπέλα του δρόμου. Ελληνικά δεν μιλούν, μόνο ισπανικά. Αξίζει όμως να πας μόνο για να δεις τη γιαγιά. Θα συγκινηθεί, κι εσύ ακόμη περισσότερο.

Lima > Paracas με λεωφορείο (και στη συνέχεια, μέσω Ica, μέχρι Nazca και μετά Cusco, συνέχεια με λεωφορείο). Για Paracas, εκτός από Cruz del Sur που είναι ακριβότερη κι έχει λιγότερα δρομολόγια, συχνότερα και φτηνότερα έχει η Soyuz. Για τις σύντομες διαδρομές (όπως αυτή, 3-4 ώρες) δεν αξίζει να πληρώσεις τα παραπάνω, η ποιότητα είναι σχεδόν ίδια. Για Ica από Paracas θα πας με Cruz. Από εκεί, ή θα γυρίσεις Λίμα για να πας αεροπορικώς στο Κούσκο, ή θα συνεχίσεις για Νάζκα και Κούσκο με λεωφορείο. Προτείνω Cruz del Sur. Ακριβούτσικο το εισιτήριο (αλλά όλων των εταιριών είναι στα ίδια επίπεδα η τιμή), αλλά το ταξίδι πολύ άνετο και με όλα τα κομφόρ. Μόνο νυχτερινό, όλες οι εταιρίες αναχωρούν (διερχόμενες και προερχόμενες από Ica) από Νάζκα μεταξύ 6 και 9 το βράδυ και φτάνουν μετά από 15-16 ώρες. Να είσαι προετοιμασμένη για δυσκολίες στην αναπνοή, ανεβαίνει και στα 4300 μέτρα. Προτείνονται χάπια που θα βρεις σε όλα τα φαρμακεία.

Puno > La Paz

Πάλι με λεωφορείο. Έχεις 2 επιλογές. Την κλασσική ή μέσω Copacabana. Η δεύτερη είναι πιο περιπετειώδης, διαρκεί τουλάχιστον 2 ώρες παραπάνω απ' ότι θα σου πουν και από Copacabana γίνεται με λεωφορείο του τοπικού ΚΤΕΛ. Φτηνό αλλά κουραστικό - με κάποια στοιχεία περιπέτειας, ωστόσο.

Sucre > Potosi

Δεν έχει πολλά δρομολόγια λεωφορείων. Η ποιότητά τους είναι γενικά κάτι σαν τα δικά μας της δεκαετίας του '60, άντε '70. Οι περισσότεροι το κάνουν με ταξί (ειδικά αν είναι παρέα 2-3 ατόμων). Το κόστος του ταξί είναι 180-200 Bolivianos (24-27 euro / 8-9 το άτομο αν είναι 3).
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
1. Lima > Iquitos > Paracas >San Αndres> Ica > Cusco>

Ξεκινάς από Iquitos, ε;

Το San Andres είναι στο Pisco. Αν μείνεις στο Pisco, πας και με τα πόδια. Αν περιμένεις να δεις Έλληνες, μάλλον θ' απογοητευτείς. Ένας δρόμος, μια ταβέρνα, μια οικογένεια στο σπίτι που είναι η ταμπέλα του δρόμου. Ελληνικά δεν μιλούν, μόνο ισπανικά. Αξίζει όμως να πας μόνο για να δεις τη γιαγιά. Θα συγκινηθεί, κι εσύ ακόμη περισσότερο.

Lima > Paracas με λεωφορείο (και στη συνέχεια, μέσω Ica, μέχρι Nazca και μετά Cusco, συνέχεια με λεωφορείο). Για Paracas, εκτός από Cruz del Sur που είναι ακριβότερη κι έχει λιγότερα δρομολόγια, συχνότερα και φτηνότερα έχει η Soyuz. Για τις σύντομες διαδρομές (όπως αυτή, 3-4 ώρες) δεν αξίζει να πληρώσεις τα παραπάνω, η ποιότητα είναι σχεδόν ίδια. Για Ica από Paracas θα πας με Cruz. Από εκεί, ή θα γυρίσεις Λίμα για να πας αεροπορικώς στο Κούσκο, ή θα συνεχίσεις για Νάζκα και Κούσκο με λεωφορείο. Προτείνω Cruz del Sur. Ακριβούτσικο το εισιτήριο (αλλά όλων των εταιριών είναι στα ίδια επίπεδα η τιμή), αλλά το ταξίδι πολύ άνετο και με όλα τα κομφόρ. Μόνο νυχτερινό, όλες οι εταιρίες αναχωρούν (διερχόμενες και προερχόμενες από Ica) από Νάζκα μεταξύ 6 και 9 το βράδυ και φτάνουν μετά από 15-16 ώρες. Να είσαι προετοιμασμένη για δυσκολίες στην αναπνοή, ανεβαίνει και στα 4300 μέτρα. Προτείνονται χάπια που θα βρεις σε όλα τα φαρμακεία.

Puno > La Paz

Πάλι με λεωφορείο. Έχεις 2 επιλογές. Την κλασσική ή μέσω Copacabana. Η δεύτερη είναι πιο περιπετειώδης, διαρκεί τουλάχιστον 2 ώρες παραπάνω απ' ότι θα σου πουν και από Copacabana γίνεται με λεωφορείο του τοπικού ΚΤΕΛ. Φτηνό αλλά κουραστικό - με κάποια στοιχεία περιπέτειας, ωστόσο.

Sucre > Potosi

Δεν έχει πολλά δρομολόγια λεωφορείων. Η ποιότητά τους είναι γενικά κάτι σαν τα δικά μας της δεκαετίας του '60, άντε '70. Οι περισσότεροι το κάνουν με ταξί (ειδικά αν είναι παρέα 2-3 ατόμων). Το κόστος του ταξί είναι 180-200 Bolivianos (24-27 euro / 8-9 το άτομο αν είναι 3).
Xαχαχ ετυχε και ειδα χθες την εκπομπη σε ''πρωτο πλανο'' απο το Περου και ετσι εμαθα για την υπαρξη του San andres και τους κατοικους ελληνικης καταγωγης. Και μιας και ειναι on my way ενοειται και ψιθηκα να περασω. Και οπως ειπες μονο κ μονο η γιαγιακα αξιζει σιγουρα την επισκεψη!! (κριμα που δεν μιλαω ισπανικα :( Υπαρχουν ξενωνες για διανυκτερευση ή καλυτερα να παω ευθημερον και να μεινω στο Pisco οπως ειπες?

Puno-La paz μεσω copacabana ανετα!!!Οσο πιο περιπετειωδες τοσο καλυτερα!!! :D
To μονο σιγουρο ειναι οτι εχω να περασω πολλααααα μερονυχτα μεσα σε λεοφορεια :S Υπολογιζω πως ολο το ταξιδι θα διαρκεσει γυρω στους 4 μηνες.

Οσο να χει στο κομματι Περου -Βολιβια εχω κατατοπιστει και εχω βρει τις σχετικες πληροφοριες , καθως ειναι ηδη σχεδιασμενο απο μηνες πριν. Τωρα ψαχνομαι για το κομματι San pedro de atacama και μετα.. εχω βρει δηλ τη βασικη διαδρομη οπως προανεφερεα μεσω Salta Aργεντινη προς iguazu κ απο κει brazil.
Oποιαδηποτε ιδεα και μερη που να αξιζουν βορεια Αργεντινη καλοδεχουμενες.
(Ωστόσο αξιζει να τραβηχτώ μεχρι Buenos Aires????) Δεν μου λεει και πολλα σαν πολη..κλασικη τυπου ευρωπαικη και το κλασικο χαος των μεγαλουπολεων..
 
Last edited by a moderator:

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Kalispera!! Gnwrizei kaneis poso kostizei mia touristiki viza sto peru gia epipleon 3 mhnes paramonis?
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
(Ωστόσο αξιζει να τραβηχτώ μεχρι Buenos Aires????) Δεν μου λεει και πολλα σαν πολη..κλασικη τυπου ευρωπαικη και το κλασικο χαος των μεγαλουπολεων..
Ευρωπαϊκή είναι, οπότε λατινοαμερικάνικο χρώμα δεν έχει ιδιαίτερα. Αλλά για τόσο μεγάλη πόλη, χαοτική δεν τη λες. Μεγάλοι δρόμοι, μετρό, καλή συγκοινωνία, σχετικά ασφαλής. Άνετη. Διαφορετική από τις άλλες που θα δεις, οπότε μάλλον αξίζει τον κόπο. Προσωπικά προτιμώ το Σαντιάγο (ως κόσμο, ΦΑΓΗΤΟ, λιγότερο τουριστική) αλλά το Μπουένος Άιρες έχει σαφώς περισσότερα πράγματα να κάνεις.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Επίσης, αν κλείσεις από τη σελίδα της LAN κλείσε από την περουβιάνικη εκδοχή της σελίδας, τουλάχιστον την τελευταία φορά που έκλεισα έβγαινε 70% φτηνότερο.
ενδιαφερον! τωρα τα κοιταζω... τι λες! θα κατσω αυριο να τα κλεισω, γκραθιας, σε οτι διαδρομη κοιταζω βγαινει κερδος, 70% μπορει να μην ειναι, αλλα μικρη διαφορα δεν την λες
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχω καταλήξει στο εξής πρόγραμμα για Βολιβία
Λα Παζ 3 (λεωφορείο απο Πούνο)
Σάντα Κρουζ 5 (αεροπορικώς απο Λα Παζ)
Σουκρε 2 (αεροπορικώς απο Σάντα Κρούζ)
Ποτοσι 2 (λεωφορείο απο Σουκρέ)
Τουπιζα 1 ή 2 ? (λεωφορείο απο Ποτόσι)
Ουγιουνι 4 ή 5 ? (με τουρ)
Τελικός προορισμός: Ατακάμα

Θα αλλάζατε κάτι ? Τη Σάντα Κρούζ και τις γύρω περιοχές (ιεραποστολές ή/και Samaipata) σκέφτομαι ακόμη αν θα τις αφαιρέσω ή όχι.

ΥΓ Έχει πετάξει κανένας με sky airline στη Χιλή ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom