taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωρίζει κανείς τι αξίζει να δεις στο Mπάνσκο? Εκτός από το χιονοδρομικό (που, εντάξει, είναι καταπληκτικό) έχει τίποτε άλλο της προκοπής? Πήγα μια φορά για 2 μέρες για σκι, αλλά πέραν τούτου ουδέν. Επειδή θα ξαναπάω, αν έχει κάποιος καμμια πληροφορία, ας την ανακοινώσει.
To Bansko είναι ένα φοβερά τουριστικοποιημένο ορεινό χωριουδάκι. Αν αγνοήσεις όλο το υπερτουριστικό του πράματος, είναι ένα ακόμη γραφικό χωριό, ανεκτό για μια βόλτα, με γραφικά σοκάκια, πλατείες, αγάλματα, κλπ, κι αυτό είναι όλο.
Από κει, μπορείς να κάνεις ημερήσιες εκδρομές στο Melnik (κάνε αναζήτηση στο site για περισσότερες πληροφορίες), στη Ρίλα, στο Blagoevgrad, ακόμη και στο Plovdiv.

Αν θες να πας για χειμερινά σπορ στη Βουλγαρία, εξέτασε και την περίπτωση να πας στο Pamporovo αντί για το Bansko. Η τριγύρω περιχή (Ροδόπη) είναι εκπληκτικής φυσικής ομορφιάς, ενώ σε λιγότερο από 10 χιλιόμετρα μπορείς να βρείς την όμορφη κομόπολη του Smolyan, και το χωριουδάκι Shiroka Laka (επίσης υπέροχο, και με υπέροχες ταβέρνες).

Disclaimer: Δεν έχω ιδέα από Σκί, Σνοουμπόρντ κλπ.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ρε παιδιά μπορείτε να μου πείτε αν είναι καλή ιδέα να παω με το αυτοκίνητο στο μπάνσκο? θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με χιονια στην πολη και γενικά στους δρόμους τους? δεν έχω 4x4 ένα c4 έχω, είναι κακή ιδέα λέτε?
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Κανένα πρόβλημα. Να παρεις ομως απαραιτητα μαζι σου αλυσιδες τις οποιες θα φορεσεις αν χιονισει μεσα στο Μπανσκο και να οδηγεις προσεκτικα.. Οι δρομοι καθαριζονται απο χιονι τακτικα, δεν υπαρχει προβλημα να κολλησεις καπου αλλα απλα μην παρασυρθεις απο τους Βουλγαρους οδηγους που δεν φορανε αλυσιδες και οδηγουν σαν τρελλοι. Φορανε χιονολαστιχα και εχουν φοβερη εμπειρια στην οδηγηση στο χιονι...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Κανένα πρόβλημα. Να παρεις ομως απαραιτητα μαζι σου αλυσιδες τις οποιες θα φορεσεις αν χιονισει μεσα στο Μπανσκο και να οδηγεις προσεκτικα.. Οι δρομοι καθαριζονται απο χιονι τακτικα, δεν υπαρχει προβλημα να κολλησεις καπου αλλα απλα μην παρασυρθεις απο τους Βουλγαρους οδηγους που δεν φορανε αλυσιδες και οδηγουν σαν τρελλοι. Φορανε χιονολαστιχα και εχουν φοβερη εμπειρια στην οδηγηση στο χιονι...
σε ευχαριστώ πολύ, οποτε θα τo πάρω... νάσαι καλά
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία
σε ευχαριστώ πολύ, οποτε θα τo πάρω... νάσαι καλά
Μπορείς να κανονίσεις την μεταφορά σου επίσης με βουλγάρικο όχημα... είχαμε πάει 5 και νοικιάσαμε βανάκι που μας περίμενε στα συνορα ... σε εξευτελιστική τιμή
 

mplanki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
kalispera,skeftomaste na pame gia xristougenna bansko(den exoume xanapaei)eite monoi mas eite me akoma ena zeugari,ma seipan gia asfaleia na pame me to autokinhto mexri ta sunora kai apo ekei me taxi,sumferei h oxi?kai kati akoma na kleisoume monoi mas h mesw grafeiou einai kalutera?emeis tha pame gia xalarwsh pio polu kai oxi toso gia ski kanena kalo hotel me spa?
euxaristw ek ton proterwn
 

katherin

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ευρώπης
kalispera,skeftomaste na pame gia xristougenna bansko(den exoume xanapaei)eite monoi mas eite me akoma ena zeugari,ma seipan gia asfaleia na pame me to autokinhto mexri ta sunora kai apo ekei me taxi,sumferei h oxi?kai kati akoma na kleisoume monoi mas h mesw grafeiou einai kalutera?emeis tha pame gia xalarwsh pio polu kai oxi toso gia ski kanena kalo hotel me spa?
euxaristw ek ton proterwn

Τους ίδιους ενδιασμούς είχαμε και εμείς μέχρι που πήγαμε!Το αυτοκίνητο μας, που φοβόμασταν να μη μας το κλέψουν, ήταν από τα χειρότερα που συναντήσαμε στο Μπάνσκο. Μη φανταστείς ότι είναι κανένα παλιό αυτοκίνητο, αλλά με τα ακριβά τζιπάκια, τις πόρσε και τις μερσεντές που είδαμε εκεί, το δικό μας οπελ φαινότανε από τα χειρότερα.
Βέβαια είχαμε φροντίσει να κλείσουμε σε ξενοδοχείο με πάρκινγκ.:D
Εγώ πάντως είμαι υπέρ του να κλείνεις μόνος σου και να οργανώνεις μόνος σου τις διακοπές,δεν θα πήγαινα ποτέ σε γραφείο για να κλείσω εκδρομή στο Μπανσκο...
Άμα κοιτάξεις λίγο στο booking θα βρείς πολλά ξενοδοχεία και τα περισσότερα έχουν πισίνες, σάουνες κτλ.

Γράφε μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες!!!
 

George66

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
........ Εγώ πάντως είμαι υπέρ του να κλείνεις μόνος σου και να οργανώνεις μόνος σου τις διακοπές,δεν θα πήγαινα ποτέ σε γραφείο για να κλείσω εκδρομή στο Μπανσκο...
Άμα κοιτάξεις λίγο στο booking θα βρείς πολλά ξενοδοχεία και τα περισσότερα έχουν πισίνες, σάουνες κτλ ......

Συμφωνώ και είμαι υπέρ του να κλείνεις μόνος σου και να οργανώνεις μόνος σου τις διακοπές αλλά όχι για τη Βουλγαρία και το Bansko.

Επειδή πήγα πέρυσι τα χριστούγεννα στο Bansko, oι λόγοι που αποφασίσαμε να κλείσουμε και φέτος με πρακτορείο (έτυχε Θεσσαλονίκης λόγω καλύτερων τιμών και επειδή μείναμε ευχαριστημένοι από πέρυσι) και όχι από τα site των ξενοδοχείων ή το booking είναι :

α. οι Βούλγαροι δεν είναι Αυστριακοί ή Ελβετοί με πολλά χρόνια εμπειρίας και πολλές φορές (όπως μπορείς να διαβάσεις και από τα σχόλια στο booking) δημιουργούνται πολλά προβλήματα (κρύα δωμάτια, κρύο νερό στο δωμάτιο ή στην πισίνα κ.λ.π) τα οποία δυστυχώς επειδή είναι high season και έχουν απίστευτη κίνηση, δεν μπορούν να σου επιλύσουν. Αυτά τα είδα και τα έζησα πέρυσι σε κάποιους πελάτες που ήταν μόνοι τους και που δεν έβρισκαν λύση. Είδα πελάτες να έχουν κρύα δωμάτια, να μην λειτουργεί η θέρμανση όταν έξω είχε μισό μέτρο χιόνι και το ξενοδοχείο να τους δίνει ηλεκρτικές σόμπες. Αν προσθέσεις και το πρόβλημα της γλώσσας άντε να συννενοηθείς και να βγάλεις άκρη. Αντιθέτως εμείς είχαμε τόσο τον άνθρωπο του πρακτορείου όσο και τον συνοδό, οπότε ότι μικροπρόβλημα δημιουργείτο επιλυόταν σε γρήγορο χρόνο καθώς αυτοί ήξεραν τους πάντες και τα πάντα.

β. οι τιμές που μου έδωσαν πολλά ξενοδοχεία φέτος για τις ημέρες της Πρωτοχρονιάς, ύστερα από επικοινωνία που είχα μέσω του επίσημου site τους, ήταν ακριβότερες από τις τιμές που πέτυχα μετά από αρκετές διαπραγματεύσεις με το πρακτορείο (ήταν άλλη η αρχική τιμή και σε άλλη τιμή καταλήξαμε - υπάρχει και οικονομική κρίση μην το ξεχνάμε).

Σε ότι αφορά τη μετακίνηση φέτος θα πάμε από Αθήνα με ΙΧ αυτοκίνητα.
Πέρυσι τα Χριστούγεννα που ξαναπήγαμε (με πούλμαν) είδα τη διαδρομή και δεν είναι τίποτα σπουδαίο ή επικίνδυνο.
Άλλωστε οι Βούλγαροι φροντίζουν να μην έχουν πρόβλημα οι χιονισμένοι δρόμοι τους.

Ότι άλλο θέλετε είμαι στη διάθεσή σας να βοηθήσω.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
εμείς κλείσαμε σήμερα για μπάνσκο τα χριστούγεννα, θα πάμε με δικό μας αυτοκίνητο και ας ελπίσουμε να μην έχουμε κάποιο πρόβλημα στην διαδρομή. αλυσίδες έχω, δεν τις έχω φορέσει ποτε αλλα πάντα υπάρχει η πρώτη φορα θα μου πείτε.
ελπίζω να περάσουμε τέλεια όπως τo ίδιο εύχομαι σε όλους σας.

κάτι άλλο. στο ξενοδοχείο υπάρχει και τo γεύμα τον χριστουγέννων,τo οποιο δεν είναι υποχρεωτικό (50 euro έκαστος), να προτιμήσω τo φαγητό του ξενοδοχείου η να βγω έξω και να πάμε σε κάποια ταβέρνα ?? τι προτείνεται?

αν υπάρχει κάτι άλλο να προσέξουμε να μας τo πείτε...προτού φύγουμε :clap::D
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
καλημερα ,
να ρωτησω κι εγω κατι σχετικά με την ασφάλεια;
Εκτος απο το χιονι...υπαρχει κινδυνος να μας σταματησουν στο δρομο ..για ληστίες κτλ...να μασ βρουν σε κανενα χαντακι;! Ακουσα κατι ισχυρισμους για ληστιες σε ΙΧ ..που τις βρηκα λιγο παρατραβιγμενες. Εχετε καμια αποψη επι του θεματος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom