Ισπανία Barcelona 10/05 - 15-05

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλώς όρισα και καλώς σας βρήκα.
Πρώτο μας ταξίδι εκτός συνόρων, αν και στα 31 εγώ, και επιλέξαμε βέβαια τι άλλο? την μαγική Βαρκελώνη. Θέλω μερικές συμβουλές αν κάποιος μπορεί.

Φτάνουμε στο αεροδρόμιο Κυριακή 10/05 10:40 το πρωί περίπου.

1) Την Barcelona Card μπορώ να την πάρω από το αεροδρόμιο? Λόγω ημέρας ρωτώ.

2) Διάβασα ότι το τραίνο είναι μακριά και ίσως δύσκολο στο περπάτημα με τις βαλίτσες κλπ, αληθεύει?

3) Τι με συμβουλεύετε να κάνω την Κυριακή? Καθώς διάβασα ότι μαγαζιά και κάποια αξιοθέατα είναι κλειστά. Το βράδυ κατά τις 21:00 θα πάμε στο λόφο Μonjuic να δούμε το Magic Fountain Show, οπότε έχουμε πολλές ώρες ελεύθερες.

4) Την Δευτέρα όντως τα μουσεία είναι κλειστά? Αν είναι έτσι τότε δυσκολεύεται ακόμα περισσότερο το πρόγραμμά μας.

5) Τα μαγαζιά τι ώρα κλείνουν? Δευτέρα και Τετάρτη κλειστά? Όπως Ελλάδα?

6) Τρίτη σκεφτόμαστε να πάμε στo pueblo espanol να δούμε Flamenco μαζί με φαγητό στο μαγαζί Tablao de Carmen? Καλή επιλογή? Υπάρχει και καλύτερη σε αυτα τα χρήματα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας!!!

Ανδρέας
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
το ταξι αν σε ενδιαφερει απο το αεροδρομιο μεχρι το κεντρο ειναι περιπου 20 με 25 ευρω.παρε το city tours με 22 ευρω και μη φας στην ολυμπιακη μαρινα ειναι πολυ τουριστικα.κανε βολτα στη ραμπλα απο την πιατσα καταλουνια εως το αγαλμα του κολομβου και μετα αν θες συνεχισε στη ραμπλα ντε μαρ.αυτα τα λιγα απο εμενα.καλα να περασεις.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
γεια σου συνομηλικε!

μια συμβουλή πρώτα! υπάρχουν τόσα threads ανοικτά για τη βαρκελώνη, ίσως θα ήταν προτιμώτερο να ρωτήσεις εκεί, για να μην επαναλαμβανόμαστε... αλλά οκ είσαι newbie και συγχωρείσαι :)

έχει λίγο περπάτημα μέχρι το τρένο, αλλά παντού δε γίνεται αυτό? φαντάζομαι έχεις βαλίτσες με ροδάκια... :bleh:

για μουσεία κλπ... το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στα sites αυτών που ενδιαφέρεσαι και να δεις ώρες κλπ... όπως και για οτιδήποτε άλλο ψάχνεις...

το για το τι να κάνεις την κυριακή.. όρεξη να έχεις να διαβάζεις τις ιστορίες μας για τη βαρκελώνη, την travelpedia και όοοοοοοοοοοοολα αυτά που έχουμε γράψει και θα βρεις πολλές ιδέες... είναι πόλη για την οποία έχουμε γράψει τα πάντα, οπότε στρώσου στη μελέτη και γρήγορα :)

α... τέλος γίνε μέλος και στο group μας "βαρκελωνόπληκτοι"... πρόσφατα δημιουργημένο.. ήρθες πάνω στην ώρα... χαχα!:rolleyes:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλώς όρισα και καλώς σας βρήκα.
Πρώτο μας ταξίδι εκτός συνόρων, αν και στα 31 εγώ, και επιλέξαμε βέβαια τι άλλο? την μαγική Βαρκελώνη. Θέλω μερικές συμβουλές αν κάποιος μπορεί.

Φτάνουμε στο αεροδρόμιο Κυριακή 10/05 10:40 το πρωί περίπου.

1) Την Barcelona Card μπορώ να την πάρω από το αεροδρόμιο? Λόγω ημέρας ρωτώ.

2) Διάβασα ότι το τραίνο είναι μακριά και ίσως δύσκολο στο περπάτημα με τις βαλίτσες κλπ, αληθεύει?

3) Τι με συμβουλεύετε να κάνω την Κυριακή? Καθώς διάβασα ότι μαγαζιά και κάποια αξιοθέατα είναι κλειστά. Το βράδυ κατά τις 21:00 θα πάμε στο λόφο Μonjuic να δούμε το Magic Fountain Show, οπότε έχουμε πολλές ώρες ελεύθερες.

4) Την Δευτέρα όντως τα μουσεία είναι κλειστά? Αν είναι έτσι τότε δυσκολεύεται ακόμα περισσότερο το πρόγραμμά μας.

5) Τα μαγαζιά τι ώρα κλείνουν? Δευτέρα και Τετάρτη κλειστά? Όπως Ελλάδα?

6) Τρίτη σκεφτόμαστε να πάμε στo pueblo espanol να δούμε Flamenco μαζί με φαγητό στο μαγαζί Tablao de Carmen? Καλή επιλογή? Υπάρχει και καλύτερη σε αυτα τα χρήματα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας!!!

Ανδρέας

1) Απ' ότι γνωρίζω, την πουλάνε κάθε μέρα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ.

2) Είναι λίγο μακρυά, αλλά όσοι πήραμε το τρένο αντέξαμε την διαδρομή. :D

3) Όλες οι επιλογές είναι ανοιχτές, κάνε κανονικά το πρόγραμμά σου.

4) Κάποια είναι κλειστά αλλά όχι όλα. Μπες στις σελίδες τους και δες το πρόγραμμά τους...κι έτσι θα είσαι σίγουρη για το ωράριο που θα ισχύει.

5) Τα καταστήματα είναι ανοιχτά από Δευτέρα μέχρι το Σάββατο, από τις 10 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ.
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
την κυριακη μπορεις να πας να δεις την μπαρτσελονα με την βιγιαρεαλ.σουπερ ματσακι μακαρι να ημουν κι εγω εκεινη την μερα βαρκελωνη.
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οφείλω να πω ότι η Travelpedia για την Βαρκελώνη τουλάχιστον, είναι φανταστική!Πολύ καλή δουλειά παιδιά!

Τελικά όσο το ψάχνω, πρέπει να πω ότι η Κυριακή είναι μια δύσκολη μέρα για την Βαρκελώνη με την έννοια ότι τα περισσότερα μουσεία είναι ανοιχτά μέχρι το μεσημέρι. Οπότε για εμάς που θα είμαστε στο αεροδρόμιο κατά τις 11:00 την Κυριακή, είναι λίγο δύσκολο να βγεί ένα γεμάτο καλό πρόγραμμα. :(
 

ishigamy

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
14 μερες, πφφ πραγματικα δε μπορω να περιμενω..

Ελπιζω παιδια να αξιζει η Βαρκελωνη γιατι εχω πολυ μεγαλες προσδοκιες για αυτη την πολη.. Με οσα εχω διαβασει, με οσα εχω δει, με οσα εχω φανταστει!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κράτα και μικρό καλάθι...για να σε ενθουσιάσει ακόμη περισσότερο.

Εγώ όπου είχα τεράστιες προσδοκίες ψιλοαπογοητευόμουν, οπότε παν μέτρο άριστο στις προσδοκίες! :cool:
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
14 ??? Εδώ δε μπορώ εγώ που έχω μόλις 4!!!! :D Τελικά βρήκα τι θα κάνω την Κυριακή, βολτούλα στο Born, Museu Picasso και Santa Maria el Mar... το βραδάκι το κλασικό show με τα συντριβάνια! Βέβαια κάπου πήρε το μάτι μου ότι την Κυριακή θα έχουν show οι Castellers de la vila de gracia, νομίζω κατά τις 12:00 το μεσημέρι στη πλατεία Plaça Rius I Taulet.. μακάρι να προλάβουμε να πάμε, το ξενοδοχείο μας είναι στο μετρό Universitat και η πτήση μας φθάνει στις 10:30 περίπου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom