Ισπανία Barcelona 10/05 - 15-05

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
...έτσι θέλω να το ακούω-διαβάζω-!:haha:
(όπως έλεγε παλιά και μια διαφήμιση)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
σε ευχαριστώ ανδρέα για τις πληροφορίες!!ειναι καλυτερα να παρω το λεωφορείο....ελεγα για το τρενο επειδη θα εχω travelcard.αλλα αμα ειναι ταλαιπωρια..αστο καλυτερα...
αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το θεμα της νεας γρίππης...
καταλαβες κατι...ο κόσμος ανησυχουσε...
ειχε καποια μετρα στο αεροδρόμιο...
σας εδωσαν καποιες οδηγίες?
αυτό με ανησυχει λιγο..ολα τα άλλα θα τα βρώ....
βεβαια ηθελα και πληροφοριες για το φλαμενγκο..αλλα μας την έκανες....
 

ishigamy

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρισι
Καλως μας ηρθες :)

Και μετα απο τετοιες περιγραφες μου λετε να κραταω μικρο καλαθι!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
δοθείσης της ευκαιρίας να αναφέρω την δική μου εμπειρία με την παράσταση φλαμένγκο που ειχα παρακολουθήσει.

Κάποια στιγμή εφτασε στα χέρια μου διαφημιστικό φυλλάδιο για παράσταση φλαμένγκο.
Οπως κ εσύ Ιωάννα, αμέσως είπα μέσα μου, ναι, θα πάω.
Ενα κίνητρο φυσικά ήταν κ το γεγονός οτι η παράσταση θα γινόταν στο Παλαού ντε Λα Μούζικα, αυτό το μουσικοαρχιτεκτονικό αριστούργημα!

Την βραδυά ομως της παράστασης ψιλοαπογοητεύτηκα, για 2 λόγους βασικά:
1ον, η παράσταση δοθηκε στην 2η και ψιλοαδιάφορη σκηνή του παλαού και οχι στην κεντρική σκηνή, οπως αφηνονταν να εννοηθει στο διαφημιστικό φυλλάδιο.
και 2ον η διάρκεια της παράστασης ηταν καπου στη 1 ωρα και 15 λεπτά, αρκετά συντομη για τα 35Ε νομιζω περιπου που κόστισε το εισιτήριο.

Είχα γενικά την αίσθηση οτι απευθύνονταν αυτές οι παραστάσεις αποκλειστικά σε τουρίστες, οτι αυτό μπορει να σημαίνει!:roll:

Αυτά ως προσωπικές εκτιμήσεις κ εμπειρίες!
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η γρίπη υπάρχει μόνο στην Ελλάδα !!! Εκτός από κάτι Ιάπωνες (5-6 ατομα) κανένας άλλος δεν έδειχνε να τον απασχολεί κάτι και βέβαια στα αεροδρόμια καμια αναστάτωση καμία ενημέρωση και κανένας φόβος καθώς δεν υπάρχει τίποτα. Υπάρχει μονάχα στα κανάλια των ελληνικών τηλεοπτικών καναλιών και σε κάποιες φτωχογειτονιές του κόσμου μας. Οπότε, μην ανυσηχείς ειλικρινά δεν υπάρχει καν λόγος να το αναφέρουμε.

Έχε υπόψιν, η barcelona card με βοήθησε πάρα πολύ, μπαινόβγαινα σε μετρό, λεωφορεία και τράμ χωρίς να έχουμε άγχος κάθε φορά να βγάζω εισητήρια και όποτε θέλαμε τα χρησημοποιούσαμε με πολύ άνεση. Επίσης σε κάποια μέρη χρειάζεται όπωσδήποτε και το βιβλίο που θα σου δώσουν με την κάρτα, καθώς εκεί μέσα έχει αποκόμματα για τα συγκεκριμένα αξιοθέατα, όπως για παράδειγμα για τα Golodrinas που είναι free ή για το άγαλμα του κολόμβου, που ανεβαίνεις επάνω , πάλι free.

Να ενημερώσω ότι εγώ πήγα με τραίνο από το αεροδρόμιο όταν έφτασα και φεύγοντας χρησιμοποίησα το Aerobus...35 λεπτά είναι ο χρόνος της διαδρομης και μετά απο 3 ώρες που χρησιμοποίησα το αντίστοιχο ελληνικό λεωφορείο express.. ειλικρινά δε μπορούσα να μπώ μέσα από την βρώμα, είχα αηδιάσει με την εικόνα των καθισμάτων!!! Μη με πείτε υπερβολικό ακόμα.. αλλά αφού μπείτε στα λεωφορεία της barcelona. Να ενημερώσω επίσης ότι δεν υπάρχει κίνηση στη Βαρκελώνη... ακούγεται υπερβολικό αλλά θα το δείτε και θα τρίβετε τα μάτια σας! Κίνηση μηδέν!!! Πάς παντού σε 15 λεπτά μέγιστο!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
δοθείσης της ευκαιρίας να αναφέρω την δική μου εμπειρία με την παράσταση φλαμένγκο που ειχα παρακολουθήσει.

Κάποια στιγμή εφτασε στα χέρια μου διαφημιστικό φυλλάδιο για παράσταση φλαμένγκο.
Οπως κ εσύ Ιωάννα, αμέσως είπα μέσα μου, ναι, θα πάω.
Ενα κίνητρο φυσικά ήταν κ το γεγονός οτι η παράσταση θα γινόταν στο Παλαού ντε Λα Μούζικα, αυτό το μουσικοαρχιτεκτονικό αριστούργημα!

Την βραδυά ομως της παράστασης ψιλοαπογοητεύτηκα, για 2 λόγους βασικά:
1ον, η παράσταση δοθηκε στην 2η και ψιλοαδιάφορη σκηνή του παλαού και οχι στην κεντρική σκηνή, οπως αφηνονταν να εννοηθει στο διαφημιστικό φυλλάδιο.
και 2ον η διάρκεια της παράστασης ηταν καπου στη 1 ωρα και 15 λεπτά, αρκετά συντομη για τα 35Ε νομιζω περιπου που κόστισε το εισιτήριο.

Είχα γενικά την αίσθηση οτι απευθύνονταν αυτές οι παραστάσεις αποκλειστικά σε τουρίστες, οτι αυτό μπορει να σημαίνει!:roll:

Αυτά ως προσωπικές εκτιμήσεις κ εμπειρίες!
ναι...συμφωνώ....δεν ειμαι πολυ ενθερμη να πάω...για αυτό ακριβώς που λές!!
την εχω ψιλοπατήσει σε άλλα ταξίδια με κατι τέτοια..και γενικά τα αποφευγω γιατι τα θεωρώ και εγώ πολυ τουριστικα..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Να ενημερώσω ότι εγώ πήγα με τραίνο από το αεροδρόμιο όταν έφτασα και φεύγοντας χρησιμοποίησα το Aerobus...35 λεπτά είναι ο χρόνος της διαδρομης και μετά απο 3 ώρες που χρησιμοποίησα το αντίστοιχο ελληνικό λεωφορείο express.. ειλικρινά δε μπορούσα να μπώ μέσα από την βρώμα, είχα αηδιάσει με την εικόνα των καθισμάτων!!! Μη με πείτε υπερβολικό ακόμα.. αλλά αφού μπείτε στα λεωφορεία της barcelona. Να ενημερώσω επίσης ότι δεν υπάρχει κίνηση στη Βαρκελώνη... ακούγεται υπερβολικό αλλά θα το δείτε και θα τρίβετε τα μάτια σας! Κίνηση μηδέν!!! Πάς παντού σε 15 λεπτά μέγιστο!

ααα..μαλιστα..ναι ισως ειναι καλυτερα ετσι, μιας και η aegean φευγει 11.30...κερδιζεις χρόνο με το λεωφορειο....
εγω θα μενω σταθμο paralel οποτε με βολευει η plaza catalunya για να παρω το λεωφορειο...
το τρενο απο αεροδρομιο περνα απο σταθμο..sants -estacio ετσι δεν ειναι?
πρεπει να κατεβω εκει για να παρω την πρασινη γραμμη για paralel..
ξέρεις αν εκει υπαρχει μακρινη αποσταση μετεπιβιβασης απο τρενο σε μετρο?
και αν υπαρχει ασανσερ η κυλιομενες σκάλες?
 
Last edited by a moderator:

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ααα..μαλιστα..ναι ισως ειναι καλυτερα ετσι, μιας και η aegean φευγει 11.30...κερδιζεις χρόνο με το λεωφορειο....
εγω θα μενω σταθμο paralel οποτε με βολευει η plaza catalunya για να παρω το λεωφορειο...
το τρενο απο αεροδρομιο περνα απο σταθμο..sants -estacio ετσι δεν ειναι?
πρεπει να κατεβω εκει για να παρω την πρασινη γραμμη για paralel..
ξέρεις αν εκει υπαρχει μακρινη αποσταση μετεπιβιβασης απο τρενο σε μετρο?
και αν υπαρχει ασανσερ η κυλιομενες σκάλες?
Στο σταθμό sants δε κατέβηκα ποτέ διότι δε χρειάστηκε, πάντως στο σταθμό της Gracia που κατέβηκα με το τραίνο για να πάρω μετά την μοβ γραμμή, ήταν πακέτο.
Α, και κάτι που παραλίγο να την πατήσουμε.. οι πόρτες στα τραίνα, μετρό και τραμ δεν ανοίγουν αυτόματα.. έχει κουμπί ή λεβιέ που πρέπει να γυρίσεις...είτε από μέσα είτε από έξω.. οπότε προσοχή στη πρώτη επαφή με τα τραίνο.. παραλίγο να χάσουμε πολύτιμο χρόνο έτσι.

Ακριβώς, πήγαμε στη πλατεία στις 8:30 και είμασταν μια χαρά στην ώρα μας στο αεροδρόμιο...υπενθυμίσω το ασύληπτο... κάθε 6 λεπτά για αεροδρόμιο!!!
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Και μετά από τέτοια συζήτηση τι καλύτερο από λίγο jamon και μια cerveza...ευτυχώς αγόρασα jamon με την ασύληπτη τιμή κιλού... 159?/κιλό! Φανταστείτε πως το τρώω!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
καλως μας ηρθες ankouts!!χαιρομαι που περασες ομορφα και που εισαι και εσυ ενας βαρκελωνοπληκτος τωρα πια!!!πληθαινουμε λεμε.....
καλη προσαρμογη(εγω δυσκολευτηκα πολυ)!
 

sw33t

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
χμμ..
ααα..μαλιστα..ναι ισως ειναι καλυτερα ετσι, μιας και η aegean φευγει 11.30...κερδιζεις χρόνο με το λεωφορειο....
εγω θα μενω σταθμο paralel οποτε με βολευει η plaza catalunya για να παρω το λεωφορειο...
το τρενο απο αεροδρομιο περνα απο σταθμο..sants -estacio ετσι δεν ειναι?
πρεπει να κατεβω εκει για να παρω την πρασινη γραμμη για paralel..
ξέρεις αν εκει υπαρχει μακρινη αποσταση μετεπιβιβασης απο τρενο σε μετρο?
και αν υπαρχει ασανσερ η κυλιομενες σκάλες?
Καλημέρα και από εμένα..
χθες γύρισα από Βαρκελώνη..
Εμείς μέναμε στην la rampla επάνω.. Την διαδρομή από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο την κάναμε με τρένο-metro.. η αλήθεια είναι ότι για να κάνεις την μετάβαση από το τρένο στο metro είναι λιγουλάκι δύσκολη λόγω του ότι ναι μεν έχει κυλιόμενες αλλά όχι σε όλες τις σκάλες.. σε κάποιες πρέπει να ανεβο-κατέβεις με τις βαλίτσες αγκαλιά.. επίσης η απόστασεις μέσα στο metro δεν είναι όπως οι δικές μας.. του τύπου κατεβαίνεις 2 σκάλες και έφτασες.. έχει κάποια χ απόσταση..
Όσον αφορά την γρίπη και εμείς μόνο ένα κινέζο είδαμε με μάσκα.. κατά τ'άλλα ήταν μια χαρά.. και κινηθήκαμε πολλές φορές μέσα σε κόσμο (formula1, πανηγύρι της barcelona για το κύπελο κτλ..)
 

ishigamy

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρισι
Να ρωτησω κατι παιδια.
Τα ταξι ειναι ακριβα?? Δηλαδη ας πουμε εμεις που θα εχουμε αρκετες αποσκευες μαζι μας αξιζει να παρουμε ταξι για να παμε στο ξενοδοχειο?(Διπλα στη ραμπλας)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom