Ισπανία Barcelona - a short story

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991

Η ιστορία αυτή θα μπορούσε να λέγεται «ΚΑΙ μαζί ΚΑΙ μόνη… στην Βαρκελώνη» αφού από σπόντα βρέθηκα μαζί με άλλους σε ένα γκρουπ για Βαρκελώνη, αλλά από επιλογή κατέληξα μόνη χωρίς το γκρουπ.

Για να εξηγηθώ... κάποια συγγενικά μου πρόσωπα ήταν να επισκεφθούν την Βαρκελώνη το 3ημερο της 25ης Μαρτίου με ελληνικό πρακτορείο μιας και είναι πιο μεγάλης ηλικίας άνθρωποι. Λόγω ακύρωσης του ενός βρέθηκα εγώ στην θέση του πληρώνοντας μόνο την διαφορά για την αλλαγή του ονόματος στο εισιτήριο.
Η τελευταία φορά που είχα υπάρξει σε γκρουπ ήταν το μακρινό 1998 και έκτοτε είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου «ποτέ ξανά». Όμως, το δέλεαρ του σχεδόν δωρεάν ταξιδιού με έκανε να προσπαθώ να μου χρυσώσω το χάπι "Έλα μωρέ 4 μέρες είναι, θα αντέξω".

Αυτό που δεν είχα προβλέψει όμως ήταν ότι πλέον έχω μηδενική ανοχή στο:
(α) να ακούω κουλαμάρες του τύπου: "Τι είναι αυτός ο Γκαουντής που μας έχουν πρήξει?", "Αρχηγέ, κινδυνεύουμε στην Λα Ράμπλα? Δεν πιστεύω να μας μαχαιρώσουν?", "Καλά εκτός Ευρώπης δεν πάω που να με πληρώνουν, τι να πάω να κάνω? να με σφάξουν?" και άλλα τέτοια χαριτωμένα,
(β) να υπομένω τον συντονισμό 58 ατόμων (ναι! το αθεόφοβο το πρακτορείο έφτιαξε γκρουπ 58 ατόμων) με τον έναν να αργεί γιατί μετά τον καφέ θέλει τσιγάρο, τον άλλον που αν δεν ενεργηθεί αμέσως μετά το πρωινό θα έχει πρόβλημα, τον παράλλον που βρίσκεται μέσα στο πούλμαν με το κινητό τέρμα να ακούει το ματς του Ολυμπιακού και πάει λέγοντας,
(γ) να υπομένω ξεναγήσεις-παρωδίες τύπου "βλέπω την πόλη μέσα από το πούλμαν" και στάση κάνουμε στα πιο άκυρα σημεία.

Κι έτσι, μετά από μόλις 12 ώρες συνύπαρξης με το γκρουπ, το εγκατέλειψα και ξαναείδα τους "συνταξιδιώτες" μου την τελευταία μέρα πηγαίνοντας για αεροδρόμιο. Στα βλέμματα τους διέκρινα ότι μου είχαν απονείμει τον τίτλο "Μις ξινή 2024" αλλά καθόλου δεν με ένοιαξε.

IMG_4398.jpeg


 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Τη δευτερη μου φορα στη Βαρκελωνη ηταν με οργανωμενη εκδρομη ως εκδρομη τελειοφοιτων. Η παρεα μου το σκασε και ξαναειδαμε την ξεναγο την τελευταια μερα. Εμενα δεν με ενοχλουσε το γκρουπ, αφου ηταν συμφοιτητες, αλλα ξεκαθαρα η οδηγος της εκδρομης.
Ομως για να ειμαστε ειλικρινεις
1) δεν επαιζε να πληρωσουμε 4αστερο στη Βαρκελωνη αν δεν ηταν οργανωμενο
2) δεν θα πηγαιναμε τοσο ανετα και ξεκουραστα στο Φιγκερες και το μουσειο Νταλι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Λαθος. Πρεπει να ειναι ενα απο τα πιο συναρπαστικα μουσεια που εχω δει.
Εστω με ωτοασπιδες.
Γεγονός!! Δεν είναι τυχαίο όμως. Το μουσείο το σχεδίασε ο ίδιος ο Νταλί σε όλες του τις λεπτομέρειες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Ε δε μιλάς να πιούμε μια cerveza παρέα εμείς του φόρουμ!
Μακριά από τα γκρουπ....
Αχ δεν προλαβαινα να μπω ιντερνετ τις μερες που ημουν εκει να πω την αληθεια! Καλα θα ηταν... θα φωναζαμε και τον φιλο @panpan
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ φοβάμαι πως η ιστορία σου θα καταλήξει άλλο ένα θέμα για το πόσο βαρετά είναι τα γκρουπ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Η Βαρκελώνη, ενώ γενικά δεν είμαι παιδί της πόλης, είναι μια από τις περιπτώσεις που ίσως και να μπορούσα να ζω στο κέντρο. Όχι ότι δεν έχει τα θέματά της... και βαβούρα έχει, και κίνηση έχει, και σκουπίδια έχει (ειδικά στην Γοτθική Συνοικία που αντί να πετάνε τις σακούλες σε κάδους τις αφήνουν έξω από την πόρτα τους για να τις μαζέψει ένα μικρό απορριμματοφόρο με αποτέλεσμα να υπάρχουν όλη μέρα σκουπίδια στα στενά).
Ωστόσο είναι μια πολύ ζωντανή πόλη, με ωραίο vibe, περπατήσιμη, όλα τα ενδιαφέροντα σημεία σε κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους, ωραία μαγαζιά για φαγητό, νυχτερινή ζωή και με φοβερά γραφικές συνοικίες.
Ειδικά η Γοτθική Συνοικία ήταν ένα όνειρο (ακόμα και με τα σκουπίδια και τον υπερβολικό τουρισμό) και γι' αυτό πάντα ξεκινούσα ή τελείωνα εκεί την ημέρα μου.
Ευτυχώς βοήθησε ότι το ξενοδοχείο που έμενα βρισκόταν ακριβώς εκεί. Είναι τέτοιο το σημείο που πήγα παντού με τα πόδια, δεν χρησιμοποίησα ούτε μια φορά μετρό παρόλο που είχε παραδίπλα σταθμό.
Το ξενοδοχείο είναι το Hotel Gótico en Barcelona - Web Oficial (hotelgotico.com) το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα λόγω άριστης τοποθεσίας. Τα δωμάτια δεν είναι κάτι ιδιαίτερο μιας και σχεδόν όλα βλέπουν σε φωταγωγό αλλά έχουν ευρύχωρα και πλήρως ανακαινισμένα μπάνια.

Χώρισα τα αξιοθέατα ανά περιοχή και σας παραθέτω το πρόγραμμα που ακολούθησα ελπίζοντας να βοηθήσει μελλοντικούς επισκέπτες:


1) Γοτθική Συνοικία:
* Placa Reial:
IMG_5028.jpeg

* Placa del Rei (προσοχή είναι διαφορετικές πλατείες):
IMG_4415.jpeg

* Santa Maria del Pi
* Placa Sant Felip Neri
* Placa de Sant Jaume
* Cathedrale de Barcelone (ή Catedral de la Santa Creu i Santa Eulalia):
IMG_5371.jpeg

IMG_4398.jpeg

* Casa de l’Ardiaca:
IMG_4347.jpeg

* Pont del Bisbe:
IMG_4618.jpeg

Γενικά εδώ ολόκληρη η γειτονιά είναι ένα υπαίθριο μουσείο και περπατώντας στα γραφικά στενά ανακαλύπτεις κάθε μέρα και κάτι καινούριο: μια πλατεία, ένα συντριβάνι, μια εκκλησία. Εγώ έπεσα πάνω σε κάτι ρωμαϊκούς τάφους που εκ των υστέρων είδα ότι πρόκειται για μια ρωμαϊκή νεκρόπολη.
Επίσης εδώ θα δει κανείς και την τοιχογραφία-ψηφιδωτό "The World Begins With Every Kiss" με το χαρακτηριστικό φιλί που αποτελείται από 6.000 πλακίδια με φωτογραφίες ανθρώπων που από κοντά φαίνονται έτσι:
IMG_5411.jpeg

και όταν πας μακριά έτσι:
IMG_4386.jpeg


To να χάνεσαι στα στενά είναι μια μαγεία... :
IMG_5373.jpeg



2) La Rambla:
Ξεκινάς από το Άγαλμα του Κολόμβου, κοντά στην παραλία, απ' όπου αρχίζει η La Rambla.
Kάνεις στάση στο "Μέγαρο Guell" (σχεδιασμένο από τον Gaudi) Palau Güell (palauguell.cat).
Mετά στάση στην αγορά "La Boqueria" Mercat Boqueria Barcelona | Mercat de les Rambles για να δοκιμάσεις tapas, τυριά, αλλαντικά, θαλασσινά, φρέσκους χυμούς και να κάνεις τις αγορές σου (jamon, κρασιά, σοκολάτες κ.λ.π.)
και καταλήγεις στην Placa Catalunya όπου τελειώνει η La Rambla και αρχίζει η Passeig de Gracia.
Κάπου στην διαδρομή, πάνω στον πεζόδρομο της Rambla, υπάρχει κι ένα ψηφιδωτό του Miro.
IMG_4837_jpg.jpeg
IMG_4849.jpeg
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
3) Passeig de Gracia & Σπίτια Gaudi:
Ξεκινάς από την Placa Catalunya και περπατάς την αριστοκρατική Passeig de Gracia με τα ακριβά καταστήματα και τα πανέμορφα κτίρια.
1η στάση: Casa Batlló by Gaudí, Barcelona | Official website (casabatllo.es)
IMG_4949.jpeg

Σε αυτό το τετράγωνο δίπλα στο Casa Batlo υπάρχουν και άλλα υπέροχα κτίρια (όχι του Gaudi) που συναγωνίζονται το ένα το άλλο σε αρχιτεκτονική και είναι τα: (α) museuamatller και (β) Casa Lleó i Morera | Núñez i Navarro (nyn.es)
IMG_4951.jpeg

2η στάση: Casa Mila (La Pedrera) | Gaudí Building in Barcelona
IMG_4902.jpeg

3η στάση: Casa Vicens Gaudí | Gaudí's first house in Barcelona
Σχεδόν άγνωστο στους τουρίστες παρά το γεγονός ότι είναι το πρώτο μεγάλο project του Gaudi.
IMG_5470.jpeg


4) Park Guell & Sagrada Familia:
Τα 2 διάσημα αξιοθέατα του Gaudi τα συνδύασα στην ίδια βόλτα μαζί με το πολύ εντυπωσιακό αρτ νουβό νοσοκομείο Recinte Modernista Sant Pau Barcelona | Web Oficial
Ένα tip για την Sagrada Familia: αν και οι περισσότεροι τουρίστες πάνε πρωί, αν θες να δεις το εσωτερικό του Ναού λουσμένο στο πορτοκαλί φως που δημιουργείται από το παιχνίδι που κάνει ο ήλιος με τα βιτρό καλό είναι να πας απόγευμα καμιά ώρα πριν δύσει ο ήλιος, αρκεί βέβαια να είναι μια ηλιόλουστη μέρα.
IMG_4754.jpeg
IMG_4748.jpeg
IMG_4724.jpeg
IMG_5349.jpeg
IMG_5315.jpeg
IMG_5290.jpeg

IMG_5377.png
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
5) Barceloneta, Πάρκο Σιουταντέλα & Αψίδα του Θριάμβου:
Κυριακή πρωϊ σε 2 κατεξοχήν σημεία αναψυχής των ντόπιων (και όχι μόνο).
Στην Barceloneta είδα ωραίο κόσμο να αθλείται, να λιάζεται και να απολαμβάνει τον καφέ του στα παραθαλάσσια κιόσκια.
Στο Πάρκο Σιουταντέλα οικογένειες με παιδάκια ή μεγάλες παρέες έκαναν πικνικ, άλλοι βόλτα και άλλοι βαρκάδα στην λίμνη που υπάρχει μέσα. Στο Πάρκο υπάρχει και ένα εντυπωσιακότατο συντριβάνι όπως και ένα επίσης εντυπωσιακό τροπικό θερμοκήπιο.
IMG_5057.jpeg
IMG_5101.jpeg
IMG_4799.jpeg


6) Montjuik:
Εκεί μπορείς να συνδυάσεις:
(α) Το Ισπανικό Χωριό Poble Espanyol Barcelona - Poble Espanyol (poble-espanyol.com). Είναι ένας θεματικός πολυχώρος φτιαγμένος σαν ένα ισπανικό χωριό με πλατείες, δρόμους και σπίτια, όπου κάθε σπίτι είναι "χτισμένο" με την αρχιτεκτονική μιας διαφορετικής περιοχής της Ισπανίας.
Αρκετά τουριστικό αλλά για να πιείς έναν καφέ ωραία είναι. Επίσης έχει ενδιαφέρον το Μουσείο που υπάρχει μέσα όπου μπορείς να δεις έργα των Πικάσο, Νταλί, Μιρό και άλλων.
(β) Το Μουσείο Montjuïc National Palace Entrades (museunacional.cat)
καθώς και το Κάστρο του Μονζουϊκ, στο οποίο όμως δεν πρόλαβα να πάω.
IMG_4487.jpeg
IMG_4527.jpeg


7) Συνοικία El Born:
Την λάτρεψα όπως την Γοτθική!
Εκεί μαζί με την βόλτα στην Passeig del Born και στα γύρω στενά, μπορείς να συνδυάσεις:
(α) Την Santa Maria del Mar Inici | Basílica Santa Maria del Mar (santamariadelmarbarcelona.org)
στην οποία βρέθηκα σε βραδινή λειτουργία την Κυριακή των Βαϊων του Καθολικού Πάσχα και ήταν καταπληκτική εμπειρία, μιλάμε για απίστευτα κατανυκτική ατμόσφαιρα.
(β) Το Μουσείο Πικάσο Museu Picasso Barcelona (museupicassobcn.cat)
IMG_5364.jpeg
IMG_5488.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.469
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom