Basketball

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Οκ Boss....
επαναλαμβάνω γιατί το άλλο μπαίνει αρχείο..

άντε ρε θα γράψτε κανα σχόλιο για το Μουντομπάσκετ....τι διάολο δεν παρακολουθείτε η ακόμα παραλίες είστε;;

πάμε στους 16 ....άνετα θα έλεγα ...παρουσιαζόμαστε πιο ομάδα χωρίς μεγάλες βεντέτες ....ο Κατσικάρης φαίνεται κάνει σωστή δουλειά....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εγώ τι μουντομπάσκετ να δω, όλα τα ματς είναι κάτι 4 το πρωί... κονσέρβα ότι βλέπω όποτε προλαβαίνω. :(

Είδα χτες τη νίκη της Σενεγάλης, ωραίο ματς ήταν και πολεμικοί οι αφρικανοί.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Κάτσε να τελειώσει η 1η φάση γιατί σε μερικά ματς έχουν πονέσει τα μάτια μου.
Από αυτά πάντως που έχω δει, νομίζω ότι θα έχουμε μία πολύ ανταγωνιστική νοκ αουτ φάση (εκτός φυσικά από αυτούς που θα σταυρώσουν με ΗΠΑ & Ισπανία που πάνε άκλαφτοι)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.033
Συγχαρητηρια στην Εθνικη μας :) Πεντε πολυ ωραιοι αγωνες...μακαρι να συνεχισουν ετσι....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Σερβία Βραζιλία 84-56 .....:harakiri: μπράβο στους Σέρβους που φορτσάρουν τώρα που πρέπει...
Ισπανία Σερβία και ΗΠΑ Λιθουανία ημιτελικά..

Άδοξο τέλος για μας αλλά έδειξε κάποια καλά στοιχεία η ομάδα....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ναι ...έγινε και αυτό Ισπανία-Γαλλία 52-65 ...να ρε γαμότο γιατί δεν παίζω στοίχημα....θα έβαζα ολόκληρη περιουσία υπέρ της Ισπανίας...
Διορθώνω λοιπόν Γαλλία-Σερβία και ΗΠΑ Λιθουανία ημιτελικά...
έπεσε η μούρη των Ισπανών (μου είναι αντιπαθής η μπασκετική ομάδα τους να πω την αλήθεια)...
Γαλλία Σερβία που αμφότεροι είχαν χάσει απο τους σημερινούς αντιπάλους τους στη φάση των ομίλων.. και στο μεταξύ τους αγώνα έχασαν οι Σέρβοι με ένα πόντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.997
Likes
12.071
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Vive la France! Οσο δεν τους γουσταρω στην μπαλα, τοσο συμπαθης μου ειναι η μπασκετικη τους ομαδα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.319
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάρα πολύ χαμηλό επίπεδο στο τουρνουά. ειδικά στο γκρουπ της Ελλάδος μόνο μια ομάδα είχε σοβαρό ρόστερ (Κροατία) αλλά ασόβαρο στιλ όπως πάντα και προπονητή με φοβερές αδυναμίες. Το πόσο αδύναμος ήταν ο όμιλος της εθνικής φάνηκε από το ότι δεν προκρίθηκε καμία από τις 4...

Τον αποκλεισμό της Ισπανίας δεν τον περίμενα με τίποτε, ειδικά από μια Γαλλία με τρομερές απουσίες, αλλά ψυχή, πλάνοκαι προπονητή στον πάγκο και στο γήπεδο.

Οι Βραζιλιάνοι παρότι είχαν την καλύτερη frontline στο τουρνουά μετά τους Ισπανούς, τα έκαναν μαντάρα, ως αναμενόταν. Οι Λιθουανοί δεν έχουν καμία απολύτως ελπίδα απέναντι στους Αμερικανούς, χωρίς τον Καλνιέτις δεν έχουν ούτε παίκτη να κατεβάσει την μπάλα και απέναντι στους αθλητικούς κοντούς των Αμερικανών θα έχουν πάνω από 20 λάθη και θα δούμε πολλούς αιφνιδιασμούς και καρφώματα και το ματς να τελειώνει από το 20-25', οτιδήποτε άλλο θα είναι μεγάλη έκπληξη.

Το άλλο ματς προφανώς έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον, φαβορί οι Σέρβοι που αν πήγαιναν και πλήρεις θα μπορούσαν και περισσότερα πράγματα, δεν μπορώ καν να φανταστώ πόσο καλύτεροι θαηταν με Μίσιτς και Νέντοβιτς στο backcourt.

Για την Εθνική, νομίζω έκανε τα αναμενόμενα. Τα πήγε καλά σε 'έναν εύκολο όμιλο, με μπόνους τη νίκη απέναντι στην καλύτερη ατομικά αλλά τραγική ως ομάδα Κροατία και στο πρώτο νοκ άουτ, ως συνήθως, τα έκανε μαντάρα. Στο ματς απέναντι στους Σέρβους πήγαν όλα στραβά αλλά είχαμε και κακό κοουτσάρισμα (φάγαμε περίπου 40-45 π από τα δύο ίδια plays με isolation, δεδ οκιμάσαμε καν ζώνη, τεράστιο πρόβλημα στο σετ παιχνίδι επιθετικά), ωστόσο ο κόουτς έχει πολλά θετικά και φυσικά η νέα γενιά είοναι ελπιδοφόρα. Θαμπορούσαμε να είχαμε πάει καλύτερα, αλλά εν τέλει ούτε κρύο ούτε ζέστη. Αποκλειστήκαμε από πολύ καλύτερη ομάδα, απλά το 5-0 ξεγέλασε πολύ κόσμο και είχαμε και δύσκολη διασταύρωση. Δεν είναι για να πέσουμε να τους φάμε και η δυναμικότητατης ομάδας εν τέλει ήταν για οκτάδα, αλλά ας πούμε πως μπήκε μια καλήβάση και πάμε παρακάτω.

Λογικά θα είναι ΗΠΑ-Σερβία ο τελικός, φαβορί σαφώς και υπάρχει, η αθλητικότητα των Αμερικανών είναι τεράστιο ατού. Κρίμα που δε θα τους δούμε απέναντι στους Ισπανούς, αλλά ας πρόσεχε κι αυτός ο Ορένγκα.

Γενικά πάντως κακό Μουντομπάσκετ, μέτρια ποιότητα, μέτρια Ελλάδα και είμαι με τους Σέρβους.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Γενικά πάντως κακό Μουντομπάσκετ, μέτρια ποιότητα, μέτρια Ελλάδα και είμαι με τους Σέρβους.
Ωχ, θα πάνε άκλαφτοι οι Γιούγκοι...

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα εκτός από την καραμέλα που μας πιπιλίζουν περί καινούργιας ομάδας... καινούργια ομάδα με ουσιαστικά ένα καινούργιο παίκτη, δεν έχω ματαδεί... η φάση μου θυμίζει τον γέρο τον Παπανδρέου που βάφτιζε τον ανασχηματισμό σε αναδόμηση και με τους ίδιους υπουργούς σε άλλες θέσεις προσπαθούσε να μας πείσει ότι έκανε νέο ξεκίνημα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.319
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως δεν είπα ότι έχουμε νέα ομάδα, αλλά ότι η νέα γενιά είναι ελπιδοφόρα.

Κι επειδή έχει τύχει για επαγγελματικούς λόγους να τους δω αρκετά, μιλάμε για γενιά επιπέδου '95. Και δε μιλάω για τον Διαμαντάκο που θα πρέπει να δουλέψει απίστευτα στο επίεπεδο της ταχύτητας στα πόδια (αυτή τη στιγμή απλά δεν κάνει για Α1), αλλά για Κόνιαρη, Λούτζη, Μήτογλου, Κώττη, Παπαγιάννη, Χαραλαμπό και σία, έρχεται πολύ υλικό από πίσω, συν το Γιάννη και το Θανάση.Κοινώς αυτή η μίρλα ότι πάλι πατώσαμε, δεν υπάρχει μέλλον κλπ, είναι υπερβολική, έρχεται πολύ πράγμα από πίσω.

Ο Κατσικάρης έκανε καλή δουλειά στο εσωτερικό κλίμα, έβαλε σωστά το Γιάννη στο ροτέισιον, ύψωσε ανάστημα απέναντι στο Φιντέλ(π.χ. δε δέχτηκε χαρτάκι για το Φώτση όπως ο Τρινκέρι, δεν πήρε για βοηθό...το Δ.Παπανικολάου και λοιπούς αυλικούς), ε το επόμενο βήμα είναι να αρχίσει να ενσωματώνει και τα πιτσιρίκια.

Το στοίχημα είναι βέβαι στο πόσο χρόνο θα πάρουν αυτά τα πιτσιρίκια. Για πρώτη φορά στην ιστορία και οι δύο αιώνιοι έκαναν σοβαρό παιδομάζωμα, ας ελπίσουμε πως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα βρουν χρόνο. Υπό μια έννοια έχει απόλυτο δίκιο ο Βεζένκοφ που αρνείται να πάει στον ΠΑΟ, με σκοπό να βελτιώσει τις επιδόσεις του για να έχει μια καλή θέση στο ντραφτ. Μπορεί ο Αλέξανδρος να μην έχει δικαίωμα συμμετοχής με την εθνική, αλλά είναι σοβαρό παράδειγμα για το πώς ένα ταλέντο επενδύει στο χρόνο κι όχι στο γρήγορο χρήμα. Μένει να δούμε αν οι αιώνιοι εν τέλει θα τους δώσουν δανεικούς ή θα τους έχουν για το εφηβικό και θα τους θπαψουν ή αν τολμήσουν να τους βάζουν στην Α1, γιατί εν πολλοίς το μέλλον της Εθνικής από αυτούς θα εξαρτηθεί.

Πάντως στα επίπεδα παραγωγής ταλέντων των Κροατών π.χ. ή των Λιθουανώνδεν έχουμε φτάσει ακόμη, για διάφορους δομικούς λόγους. Αλλά ότι η νέα γενιά είναι από τις πιο ελπιδοφόρες που είδαμε ποτέ, είναι γεγονός.

Κι επειδή είμαστε στο θέμα ΝΒΑ, περιμένω τις απόψεις των συμφορουμιτών για τη νέα σαιζόν, ειδικά για το αν είναι λεμπροονικοί ή αντιλεμπρονικοί με τα νέα δεδομένα (και Λαβ παρακαλώ πολύ, πλέον παίζονται πρώτο φαβορί οι πρώην ουραγοί...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.857
Μέλη
38.841
Νεότερο μέλος
Ahled

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom