TheNickanast

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ηνωμένες Πολιτείες
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους ταξιδιώτες αυτού του φόρουμ. Διαβάζοντας τις υπόλοιπες ιστορίες για διάφορες περιοχές του κόσμου, αποφάσισα να ξεκινήσω να γράφω και τις δικές μου εμπειρίες, κυρίως για ταξίδια στην Γερμανία, στην οποία μένω τα τελευταία 3 χρόνια. Αρχη λοιπόν απο την Βαυαρία, Bayern στα Γερμανικά, το μεγαλύτερο σε έκταση και δεύτερο σε πληθυσμό κρατίδιο της Γερμανίας. Έχει παρα πολλα αξιοθέατα για έναν τουρίστα απο την Ελλάδα και μια επίσκεψη στην Βαυαρία του δίνει μια πολυ καλη εντύπωση για την χώρα.

Πρόσβαση.
Η Βαυαρία ενώνεται αεροπορικώς με την Ελλάδα με αρκετές καθημερινές πτήσεις απο Αθήνα(4 κάθε μέρα), Θεσσαλονίκη(2 κάθε μέρα) και εποχιακα απο το Ηράκλειο με προορισμό το αεροδρόμιο του Μονάχου. Επίσης το καλοκαίρι υπάρχουν πτήσεις απο Θεσσαλονίκη για Νυρεμβεργη με Air Berlin. Οι τιμές κυμαίνονται απο 150-200? μετ΄επιστροφής ενω το ταξιδι διαρκεί 2:30 ώρες απο Αθήνα και 2:00 απο Θεσσαλονικη Για τους πιο τολμηρούς, είναι ωραία εμπειρία το ταξιδι με αυτοκίνητο, ακολουθώντας σχεδόν την ίδια διαδρομή με αυτη που κάνει το αεροπλάνο. Απο την Θεσσαλονίκη το Μόναχο είναι 1.570 χλμ.

Διαμονή.
Η Βαυαρία συγκριτικά με την υπόλοιπη Γερμανία έχει ακριβά ξενοδοχεία. Ειδικά το Μόναχο την φθινοπωρινή περιοδο. Άλλες πόλεις όπως η Νυρεμβεργη, το Ινγκολσταντ ή το Αουγκσμπουργκ προσφέρουν φθηνότερη διαμονή. Σε off season με 70? μπορείτε να βρείτε 4* με πρωινό.

Φαγητό.
Στις μεγάλες πόλεις της Βαυαρίας θα βρείτε μεγάλη ποικιλία φαγητού που θα καλύψει κάθε γουστο. Υπάρχουν παρα πολλα ιταλικά, ελληνικά, Γερμανικά, ασιατικά εστιατόρια ενω φυσικά δεν απουσιάζουν τα διεθνή. Είναι ευκαιρία στην Βαυαρία να γευτειται παραδοσιακή γερμανική κουζίνα αν και καλο θα ήταν στο Μόναχο να έχετε κάνει μια προκράτηση διότι μπορει να σας βάλουν στο ίδιο τραπέζι με άλλες παρέες ή να σας επιβάλλουν να φύγετε σε ορισμένο χρονικό διάστημα. Οι τιμές είναι καλές, 6-10? ένα κυρίως πιάτο και απο 3-5? κυμαίνεται μια μπύρα. Αξίζει να δοκιμάσετε την βαυαρεζικη Weizenbier η οποία είναι φτιαγμένη απο σιτάρι αντι για κριθάρι κι είναι θολή. Φυσικά θα βρείτε παντού Rostbratwurst δλδ λουκάνικα, κυρίως λευκά, με ψωμί και επιλογη μουσταρδας ή κετσαπ. Επίσης παντού υπάρχουν τα γνωστά πρετζελ που έχουν αλάτι ή τυρί. Τέλος κλασικό γερμανικό σνακ είναι ο τουρκικός γύρος ο οποίος είναι είτε απο αρνί είτε απο κοτόπουλο και θα σας συμβούλευα να το δοκιμάσετε.

Μετακινήσεις.
Οι δυο μεγαλουπόλεις, Μόναχο και Νυρεμβεργη, έχουν εκτεταμένο δίκτυο συγκοινωνιών καθώς υπάρχει μετρό(U-Bahn) και προαστικός S-Bahn. Στο Μόναχο υπάρχει και τραμ. Επίσης υπάρχει ένα πολυ μεγάλο δίκτυο λεωφορείων που εξυπηρετεί κάθε γωνιά της πόλης. Λεωφορεία είναι κι οι συγκοινωνίες στις υπόλοιπες μικρότερες πόλεις. Τα εισιτήρια είναι τσιμπημενα, όπως παντού στην Γερμανία, η απλή μετάβαση είναι συνήθως πάνω απο 2?. Συμφέρει να βγάλετε κάποια ημερήσια ή εβδομαδιαία κάρτα. Μεταξύ των πόλεων υπάρχει τρένο, σε πολλές περιοχές το γρήγορο ICE, το οποίο θα σας εξυπηρετήσει σε χρόνο πανομοιότυπο με αυτόν που θα κάνατε με το αυτοκίνητο. Οι μετακινήσεις με αυτοκίνητο είναι σχετικά δύσκολες στο κέντρο των γερμανικών πόλεων καθώς υπάρχουν αρκετοί πεζόδρομοι και ζώνες που απαγορεύεται το παρκάρισμα. Η εθνική οδός(Autobahn) είναι δωρεάν, έχει μεγάλες ζώνες χωρίς όριο ταχύτητας και φτάνει σχεδόν στα περισσότερα μέρη.

Επικοινωνία.
Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, η γλώσσα που ομιλειται κατα κόρον είναι τα Γερμανικά. Στις μεγάλες πόλεις, κι ειδικά σε μαγαζιά στο κέντρο ο κόσμος γνωρίζει αγγλικά ενω σε κάποια εστιατόρια διατίθεται και το μενού στα αγγλικά. Πάντως ο κόσμος είναι πρόθυμος να σας εξυπηρετήσει ακόμα κι αν δεν ξέρει λέξη αγγλικά ή πετάει μια αγγλική λέξη ανάμεσα στα Γερμανικά. Στην επαρχία είναι πιο δύσκολο να βρείτε κόσμο να μιλάει αγγλικά.

Αγορές.
Η αγορά της Γερμανίας είναι προσιτή για τον μέσο αγοραστή και οι τιμές σε ορισμένα είδη είναι κατα πολύ χαμηλότερες απο τις αντίστοιχες ελληνικές. Καταστήματα υπάρχουν παρα πολλά, με επώνυμες φίρμες παγκόσμιας εμβέλειας
αναμειγμενες με Γερμανικά μαγαζιά που δεν συναντώνται στην Ελλάδα. Γενικά το ωράριο είναι 10:00-20:00

Αξιοθέατα.
Ίσως το πιο σημαντικό αξιοθέατο στην Βαυαρία είναι το κάστρο Neuschwanstein. Βρισκεται 120km νοτια του Μονάχου κοντά στα σύνορα με την Αυστρία. Χτίστηκε απο τον βασιλιά Λουδοβικο (Ludwig) τον 2ο νομίζω, κι έχει αποτελέσει την βάση για την δημιουργία του κάστρου της Eurodisney. Μέσα στο δάσος, το τοπίο είναι πραγματικά μαγευτικό, βγαλμενο απο σελίδα παραμυθιού. Απο το πάρκινγκ και την έκδοση εισιτηρίων μέχρι το κάστρο υπάρχει ανηφόρα και μπορείτε είτε να την ανέβετε με τα πόδια είτε να χρησιμοποιήσετε κάποια άμαξα επι πληρωμή. Στο κάστρο υπάρχει guided tour με περιγραφη σε πολλές γλώσσες ανάμεσα σ αυτές και τα ελληνικά(με γελοία προφορά βέβαια). Ο πλούτος, η λεπτομέρεια κι η τέχνη αυτού του κάστρου είναι απαράμιλλη.

Για τους λάτρεις των οδικών διαδρομών, υπάρχει η Romantische Strasse. Ξεκινάει απο το Würzburg και καταλήγει στο Augsburg. Η διαδρομή περιλαμβάνει επαρχιακό δρόμο μέσα απο δάση και καστροπολιτείες όπως το Rottenburg, το Dinkesbuhl ή το Donauwörth. Επαρχιακές κωμοπόλεις που έχουν διατηρήσει το παραδοσιακό στυλ τους. Βέβαια να ξέρετε πως η μέρα σας τελειώνει στις 20:00 καθώς τότε οι ντόπιοι εξαφανίζονται και μένουν μόνο οι χιλιάδες γιαπωνεζοι τουρίστες που προτιμούν αυτα τα μέρη.

Το Μόναχο είναι η πρωτεύουσα της Βαυαρίας, η μεγαλύτερη της πολη κι η τριτη μεγαλύτερη σε εθνικό επίπεδο με 1,3εκ κατοίκους. Το κέντρο έχει διατηρήσει την παραδοσιακή αρχιτεκτονική και τα αξιοθέατα είναι κυρίως γύρω απο την κεντρική πλατεία της πόλης, την Marienplatz στην οποία βρίσκεται το δημαρχείο, Rathaus στα Γερμανικά. Θα βρείτε παραδοσιακές μπυραρίες που παράγουν δική τους μπύρα και έχουν ιστορία 100+ χρόνων, ενω υπάρχει και η μπυραρία στην οποία κατεστρωνε σχέδια ο Χιτλερ. Οι δρόμοι είναι γραφικοί αλλα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ενω φημισμένο είναι το μουσείο τεχνολογίας. Για τους ποδοσφαιροφιλους, συστηνω ανεπιφύλακτα μια επίσκεψη έστω κι απο απέξω της Allianz Arena, που ειδικά την νύχτα είναι ίσως το πιο εντυπωσιακό γήπεδο στην Ευρώπη.

Η Νυρεμβεργη έχει ως κυρία ατραξιόν το κάστρο της το οποίο επισκέφτηκα για λίγο λόγω του ατελειωτου χιονιού που είχε εκείνη την μέρα. Το παλιο κέντρο αποτελεί μια καστροπολιτεία ενω η καινούργια πολη έχει αναπτυχθεί έξω απο αυτο

Τυπικές γερμανικές πόλεις είναι το Augsburg(70km απο το Μόναχο), το Ινγκολσταντ(50χμ απο το Μόναχο) που το 80% των αυτοκινήτων είναι Audi, η Bayreuth και το Bamberg. Οι δυο τελευταίες αξίζουν την επίσκεψη του ψαγμενου ταξιδιώτη.

Oktoberfest
Το Οκτομπερφεστ, γιορτή το Οκτωβρίου στα Γερμανικά, αποτελεί το μεγαλύτερο φεστιβάλ μπύρας στην Γερμανία. Διεξάγεται τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου(η μεγάλη παρέλαση είναι την πρώτη Κυριακή του Οκτώβρη). Διεξάγεται στο Theresienwiese, σε ένα πάρκο μέσα στο κέντρο της πόλης, εκτός απο την τελετή λήξης που γινεται παρέλαση στους δρόμους του κέντρου. Οι ντόπιοι φοράνε παραδοσιακές στολές και επιδίδονται σε μια κατανάλωση μπύρας και φαγητού, απο λουκάνικα μέχρι ολόκληρα κοτόπουλα. Οι μεγάλες εταιρίες μπύρας όπως η Paulaner έχουν ειδικά ξύλινα σπίτια που εκει επιτρέπεται η κατανάλωση μπύρας. Στους δρόμους του πάρκου απαγορεύεται ρητά. Μεγάλο ποσοστο θέσεων έχει κρατηθεί νωρίτερα κι έτσι χωρίς κράτηση άν θέλετε να μπείτε πρέπει να υπομεινετε ουρα αντίστοιχη ΙΚΑ. Αν έχετε σκοπό να επισκεφθείτε την πολη, καλό θα είναι να κλείσετε αεροπορικά και ξενοδοχείο πολυ νωρίς και ίσως σε κάποιο προάστιο ή κοντινή πολη(εγω έμεινα στο Ινγκολσταντ). Οι τιμές ίσως ξεπερνάνε και τα 250? δικλινο το βράδυ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
αγαπητέ TheNikanast σ'ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.η βαυαρία είναι στα σχέδια για επίσκεψη.
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
Καλημέρα σε όλους!Σε λίγες μέρες ετοιμάζω ταξίδι σε Μόναχο και Σάλτσμπουργκ και δεν είμαι ικανοποιημένη απο τον όγκο τον πληροφοριών που έχω βρεί στο διαδίκτυο.Όποιος γνωρίζει αρκετά πράγματα που μπορούν να με βοηθήσουν για το ταξίδι μου αυτό,θα ήταν πολύ σημαντικό.Ευχαριστώ πολύ!!!Καλά ταξίδια σε όλους μας!!
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Καλημέρα σε όλους!Σε λίγες μέρες ετοιμάζω ταξίδι σε Μόναχο και Σάλτσμπουργκ και δεν είμαι ικανοποιημένη απο τον όγκο τον πληροφοριών που έχω βρεί στο διαδίκτυο.Όποιος γνωρίζει αρκετά πράγματα που μπορούν να με βοηθήσουν για το ταξίδι μου αυτό,θα ήταν πολύ σημαντικό.Ευχαριστώ πολύ!!!Καλά ταξίδια σε όλους μας!!
Για το Μόναχο έχω γράψει κάποια πράγματα εδώ. Καλά ταξίδια και σε σένα!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Καλημέρα σε όλους!Σε λίγες μέρες ετοιμάζω ταξίδι σε Μόναχο και Σάλτσμπουργκ και δεν είμαι ικανοποιημένη απο τον όγκο τον πληροφοριών που έχω βρεί στο διαδίκτυο.Όποιος γνωρίζει αρκετά πράγματα που μπορούν να με βοηθήσουν για το ταξίδι μου αυτό,θα ήταν πολύ σημαντικό.Ευχαριστώ πολύ!!!Καλά ταξίδια σε όλους μας!!
Τον όγκο πληροφοριών του forum τον έψαξες? Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.
Αν ψάχνεις για κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν το βρίσκεις, δεν έχεις παρά να το ρωτήσεις.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σε όλους!Σε λίγες μέρες ετοιμάζω ταξίδι σε Μόναχο και Σάλτσμπουργκ και δεν είμαι ικανοποιημένη απο τον όγκο τον πληροφοριών που έχω βρεί στο διαδίκτυο.Όποιος γνωρίζει αρκετά πράγματα που μπορούν να με βοηθήσουν για το ταξίδι μου αυτό,θα ήταν πολύ σημαντικό.Ευχαριστώ πολύ!!!Καλά ταξίδια σε όλους μας!!
γεια σου Μαρία! Πότε με το καλό ετοιμάζεις το ταξίδι? Και εγώ Πέμπτη πρωί φτάνω Μόναχο και φεύγω για Σάλτσμπουργκ και από Παρασκευή θα μαι Μόναχο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom