Ιταλία BELLA ITALIA....

Travel Details

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Bergamo: Κλασσική ομορφιά!

Αν σας φέρει ο δρόμος σας προς την Λομβαρδία, η πόλη του Μπέργκαμο θα είναι σίγουρα μια ευχάριστη έκπληξη για σας. Βρέθηκα εκεί πριν από έναν μήνα περίπου για δουλείες. Αν και τα ραντεβού μου ήταν και στην πόλη του Μιλάνου, επέλεξα να μείνω στο Μπέργκαμο γιατί η διαμονή εκεί ήταν φθηνότερη. Αργότερα είδα ότι στο Μπέργκαμο είναι φθηνότερο και το φαγητό και ο καφές κλπ.

Η σύγχρονη πόλη του Μπέργκαμο είναι μια όμορφη πόλη, με ωραία ρυμοτομία. Το κέντρο της διαθέτει μια κλασσική ιταλική γοητεία. Είναι μια πόλη ήρεμη, που περπατιέται, τουλάχιστον στο κέντρο της, αλλά που δεν είναι έρημη. Γύρω σου κινείται αρκετός κόσμος, είτε με τα πόδια, είτε με το αυτοκίνητο είτε με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.


Έχω επισκεφθεί για δουλειές δύο φορές την πόλη του Μπέργκαμο το τελευταίο έτος, έμεινα ένα τετραήμερο τη φορά και δε βαρέθηκα διόλου, γιατί είχα την ευκαιρία να περπατήσω το κέντρο της πόλης και να ανακαλύψω πολλές μικρές όμορφες γωνιές της. Το Μπέργκαμο μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για να δείτε όλη τη γύρω του περιοχή.

Αν πρέπει για κάποιο λόγο να επισκεφθείτε μια η περισσότερες φορές το Μιλάνο, όπως εγώ, κανένα πρόβλημα. Από το Μπέργκαμο ανά μια ώρα σχεδόν, υπάρχει τρένο για Μιλάνο, από νωρίς το πρωί έως αργά το βράδυ. Το εισιτήριο έχει μικρό κόστος. Η απόσταση μεταξύ των δύο πόλεων είναι περίπου 50 χιλιόμετρα και με το τρένο η διαδρομή διαρκεί περίπου μια ώρα. Στο Μιλάνο θα κατεβείτε στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό κι από εκεί υπάρχουν συνδέσεις για όλα τα σημεία της πόλης.


Στο Μπέργκαμο περπατώντας, θα δείτε όμορφα κλασσικά κτίρια, ωραίες πλατείες, εστιατόρια και καφέ που περιμένουν να σας τρατάρουν και κάποια εμπορικά καταστήματα, που οι ντόπιοι υποστηρίζουν ότι έχουν πολύ καλές τιμές (δεν το έλεγξα προσωπικά γιατί δεν είχα χρόνο για ψώνια). Φυσικά, το πιο διάσημο αξιοθέατο είναι η παλιά πόλη του Μπέργκαμο, όμως γι αυτήν θα γράψω αναλυτικά σε επόμενο post μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom