fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Θέλω τη βοήθειά σας.

29/7 - 10/8 έχω κλείσει αεροπορικά από και προς Βρυξέλλες. Θέλω να κάνω ένα tour σε Ολλανδία, Βέλγιο και Λουξεμβούργο.

Έτσι όπως το έχω σκεφτεί μέχρι τώρα, φτάνω Βρυξέλλες και παίρνω κατευθείαν το τρένο για Άμστερνταμ. Εκεί κάθομαι 2-3 μέρες(έχω ξαναπάει) και αρχίζω το κατέβασμα. Σίγουρα το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει Μπρυζ, Βρυξέλλες(2-3 μέρες στο τέλος) και Λουξεμβούργο. Τί άλλες πόλεις/μέρη να προσθέσω; Όλες οι μετακινήσεις θα γίνουν με τρένο. Ποιο πιστεύετε ότι θα ήταν ένα καλό πρόγραμμα;

Ευχαριστώ
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Οπωσδήποτε Αμβέρσα. Είναι εξαιρετική πόλη κι έχει πολλά να δεις. Το Λουξεμβούργο είναι για μια μέρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θέλω τη βοήθειά σας.

29/7 - 10/8 έχω κλείσει αεροπορικά από και προς Βρυξέλλες. Θέλω να κάνω ένα tour σε Ολλανδία, Βέλγιο και Λουξεμβούργο.

Έτσι όπως το έχω σκεφτεί μέχρι τώρα, φτάνω Βρυξέλλες και παίρνω κατευθείαν το τρένο για Άμστερνταμ. Εκεί κάθομαι 2-3 μέρες(έχω ξαναπάει) και αρχίζω το κατέβασμα. Σίγουρα το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει Μπρυζ, Βρυξέλλες(2-3 μέρες στο τέλος) και Λουξεμβούργο. Τί άλλες πόλεις/μέρη να προσθέσω; Όλες οι μετακινήσεις θα γίνουν με τρένο. Ποιο πιστεύετε ότι θα ήταν ένα καλό πρόγραμμα;

Ευχαριστώ
Πολύ φιλόδοξο το βρίσκω το πρόγραμμα... 13 μέρες για να καλύψεις μια από τις πιο "γεμάτες" περιοχές στην Ευρώπη.
Τα Εύκολα πρώτα: Από Βέλγιο, οι Βρυξέλλες ας περιοριστούν στη μία μέρα και βγάλε, και δώσε χρόνο σε Antwerpen, Gent & Brugge. To Λουξεμβούργο είναι εντελώς εκτός της διαδρομής σου - μήπως να το αφήσεις και επόμενο ταξίδι?
Από Κεντρική/Νότια Ολλανδία τώρα, αξίζουν το κόπο το Ρότερνταμ, το Delft, h Χάγη, η Ουτρέχτη, το Haarlem, και τα χωριά Edam & Gouda (όχι μόνο λόγω των τυριών). Για Maastricht δε σε βλέπω, είναι πολύ εκτός διαδρομής.
Εννοείται ότι τρένα πάνε παντού, και πρακτικά υπάρχουν απευθείας δρομολόγια από οπουδήποτε προς οπουδήποτε, οπότε μην ανησυχείς γι αυτά.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το Λουξεμβούργο δεν μπορώ να το κόψω γιατί έτσι όπως υπολογίζω τα μελλοντικά μου ταξίδια δε με βλέπω να πηγαίνω σύντομα πάλι σε αυτά τα μέρη. Αντίθετα θα έκοβα πιο εύκολα το Άμστερνταμ καθώς είναι πιο εύκολος προορισμός.
Ίσως κόψω και τελείως τη βόρεια Ολλανδία η και ολόκληρη.
Άρα μέχρι τώρα έχουμε 2 Λουξεμβούργο, 2 Βρυξέλλες(όχι καθαρές), 2 Αμβέρσα, 2 Γάνδη, 2 Μπρυζ και τρεις που θα μου πείτε πού να προστεθούν ;) Κάτι μεταξύ Βρυξελλών και Λουξεμβούργου που να αξίζει; ή κάποια χωριά σε Βέλγιο;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ωραιο ειναι και το χωριο vianden στο Λουξεμβουργο, με το καστρο στην κορυφη ενος λόφου, το χωριο γυρω γύρω στην κοιλάδα.. να δεις και λιγο βουνα, θα βαρεθεις με τις πεδιαδες του βελγιου...:lol:
Για ημερήσια ή και μισή μέρα αξίζει...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
εεε..θα πας και μια βόλτα στο Leuven.. 25 λεπτά με το τρένο από Βρυξέλλες ..Ωραία μικρή πόλη με ωραίο δημαρχείο (ισως πιο ωραιο από των βρυξελλών), με τους πολλους φοιτητες και μπαρακια και πατρίδα της Stella Artois..:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το Λουξεμβούργο δεν μπορώ να το κόψω γιατί έτσι όπως υπολογίζω τα μελλοντικά μου ταξίδια δε με βλέπω να πηγαίνω σύντομα πάλι σε αυτά τα μέρη. Αντίθετα θα έκοβα πιο εύκολα το Άμστερνταμ καθώς είναι πιο εύκολος προορισμός.
Ίσως κόψω και τελείως τη βόρεια Ολλανδία η και ολόκληρη.
Άρα μέχρι τώρα έχουμε 2 Λουξεμβούργο, 2 Βρυξέλλες(όχι καθαρές), 2 Αμβέρσα, 2 Γάνδη, 2 Μπρυζ και τρεις που θα μου πείτε πού να προστεθούν ;) Κάτι μεταξύ Βρυξελλών και Λουξεμβούργου που να αξίζει; ή κάποια χωριά σε Βέλγιο;
2 στη Γάνδη είναι μάλλον πολλές....

Ανάμεσα σε Βρυξέλλες και Λουξεμβούργο είναι η περιοχή του δάσους των Αρδεννών. Ενδιαφέρον, αλλά χωρίς αυτοκίνητο είναι δύσκολο.
Μετά το Λουξεμβούργο, μπορείς να κάνεις μια βόλτα μέχρι το Metz ή τη Nancy, δυό πάρα πολύ όμορφες πόλεις στην επαρχία της Lorraine (FR).
Επίσης, ένα καλό daytrip από το Λουξεμβούργο είναι το Vianden (αλλά θέλει προγραμματισμό με τρένο(α)+ λεωφορείο).
 

M@RiLou

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Γεια σας παιδιά,
Σε μερικούς μήνες πιθανότατα να κάνω κι εγώ το γύρο του Benelux για 2 βδομάδες και μου φάνηκε πολύ χρήσιμο το θέμα που ανοίχτηκε. Το πρόγραμμα λέει Αθήνα-Άμστερνταμ-Ουτρέχτη-Χάγη-Ρόττερνταμ-Μπρύγ-Λιέγη-Λουξεμβουργο-Βρυξέλλες-Αθήνα. Εκτός του πηγαιμού και του γυρισμού που θα γίνουν με αεροπλάνο, όλες οι άλλες διαδρομές θα γίνουν με τραίνο. Πάνω σ' αυτό έχω κάποια κολλήματα... αρχικά που μπορώ να βρώ τα δρομολόγια των τραίνων και κατά πόσο αυτά είναι σταθερά(να εμφανίζονται στην ώρα τους δηλαδή) και έχω διαβάσει για το benelux pass της interrail,συμφέρει?
Τέλος, ζητώ βοήθεια, όσον αφορά τα hostels που προτείνετε και γενικότερα συμβουλές και πράγματα που θα πρέπει να προσέξω.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ χρησιμοποίησα το Benelux pass(4 days within one month) για τις μεγάλες διαδρομές το οποίο συμφέρει.
Αν σου βγαίνει βάλε και την Αμβέρσα. Η πιο ενδιαφέρουσα πόλη του Βελγίου.
Δρομολόγια δες εδώ -> ?BB travel portal
Στο Λουξεμβούργο είχα μείνει σε αυτό Luxembourg City Hostel in Luxembourg City, Luxembourg - Find Cheap Hostels and Rooms at Hostelworld.com το οποίο βγήκε καλό
Σε Βέλγιο είχα κλείσει ξενοδοχεία.
 

M@RiLou

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Μελετώντας τα δρομολόγια είδα ότι οι περισσότερες αποστάσεις είναι πολύ κοντινές και σκέφτηκα για παράδειγμα να διαμένω στο Αμστερνταμ και από εκεί να πηγαινοέρχομαι ας πούμε στην Ουτρέχτη και τη Χάγη. Και από Ρόττερνταμ, όπου θα μένω να πεταχτώ Αμβέρσα (τελικά την έβαλα στο πρόγραμμα).Το ίδιο ισχύει και για τις Βρυξέλλες, να πηγαινοέρχομαι Μπρυζ, Λιέγη και Λουξεμβούργο.

Το ιντερραιλ pass που μου πρότεινες λέω να το χρησιμοποιήσω για τις εξής διαδρομές: Αμστερνταμ- Ρόττερνταμ, Ρότερνταμ-Βρυξέλλες, Βρυξέλλες- Λουξεμβούργο και Λουξεμβούργο- Βρυξέλλες.

Πώς σου φαίνονται οι ιδέες από οικονομικής άποψης, αλλά και από θέμα κούρασης(το πολύ πήγαινε-έλα εννοώ)?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Διαφωνώ στο ημερήσιο Βρυξέλλες - Λουξεμβούργο
3 ώρες πήγαινε και 3 ώρες επιστροφή
καλύτερα κάτσε ένα βράδυ τουλάχιστον στο Λουξεμβούργο
για Ολλανδία ο taver ξέρει καλύτερα...
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Θα σου προτεινω να δεις και το Mεχελεν παλαια πρωτευουσα της χωρας, με ομορφη πλατεια και καθεδρικο ναο. Εκει υπαρχει η Σταυρωση του Αντονι βαν Νταικ. Μην ξεχασεις στα πολλα καφε και μπαρακια της πλατειας ακομα κι αν δεν πινεις μπυρα να πιεις την Gouden Carolis.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom