Ιταλία Bergamo, λίγο πριν το μεγάλο μπουμ.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ όμορφη ιστορία και με υπέροχες φωτογραφίες. Το σκεφτόμουν κι εγώ σαν προορισμό για ΣΚ.
Ας ελπίσουμε να αλλάξουν σύντομα τα πράγματα προς το καλυτερο.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Το Μπέργκαμο όντως αποτελεί έναν εξαιρετικό προορισμό για ΣΚ, κάτι που άλλωστε ήθελα να παρουσιάσω στην ιστορία, το βολικό της υπόθεσης.
Νομίζω ότι μόλις ανοίξουν λίγο ανθρώπινα τα ταξίδια είναι από τις πρώτες επιλογές «επανεκκίνησης».
Σου ευχομαι να πας σύντομα!
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Ερώτηση:είναι ασφαλές(όσον αφορά τη χρήση πιστωτικής) να κατεβάσω τις αντίστοιχες εφαρμογές στο κινητό μου,προκειμένου να αγοράσω εισιτήρια;Τι μου προτείνετε;
Εγώ προσωπικά είχα τις εφαρμογές και από εκεί έκλεινα εισιτήρια και για Βενετία για Βερόνα λίμνη Γκάρντα (Σιρμιονε)
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αν για μια πόλη εκλαψα περισσοτερο με τα γεγονοτα του κοβιντ ηταν το Μπεργκαμο,υπεροχο,αδικημενο και αγνωστο για πολλους,ειχα παει κι εγω για 2 μερες το 2019,ομορφο μερος,και οικονομικη επιλογη,ειχα μεινει στην κατω πολη,citta-bassa αλλα ανεβαινα με το λεοφωρειο επανω και τις δυο μερες που εμεινα εκει,και κατηφοριζα με τα ποδια τη νυχτα,συμφερε περισσοτερο στο οικονομικο κοματι αυτη η επιλογη μου,τι ομορφα που ηταν ,τι ομορφοι ανθρωποι,ευχομαι να ειναι καλα οσοι γνωρισα εκει,και να ξαναταξιδεψουμε ολοι μας!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν για μια πόλη εκλαψα περισσοτερο με τα γεγονοτα του κοβιντ ηταν το Μπεργκαμο,υπεροχο,αδικημενο και αγνωστο για πολλους,ειχα παει κι εγω για...
Να είσαι καλά, εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου σύντομα ταξίδια για όλους μας.
Το Μπέργκαμο συγκεκριμένα μπήκε και μένα στη καρδιά μου, ήταν ένα εξαίσιο κοντινό ταξίδι που θέλω να το επαναλάβω. Το περσινό σοκ λίγο καιρό μετά την επίσκεψη μου ήταν πολύ ισχυρό, δίνοντας μας με το χειρότερο τρόπο να καταλάβουμε τι γίνεται στο κόσμο...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.056
Likes
1.603
Έξοχο το φωτο-οδοιπορικό σου στο υπέροχο Μπέργκαμο, θυμήθηκα τα δικά μου βήματα κατά την ολιγόωρη παραμονή μου εκεί μία ηλιόλουστη χειμερινή ημέρα ένα-δυο χρόνια πριν από εσένα. Σίγουρα της αξίζει παραπάνω, αλλά είναι τόσες πολλές οι ομορφιές της Ιταλίας και τόσο λίγος ο διαθέσιμος χρόνος...
Την ιστορία την είχα ξεκινήσει όταν την ανέβασες χωρίς ωστόσο να τη συνεχίσω, δεν μου άρεσε ο δραματικός τόνος, γενικά δεν ήθελα να συνδυάσω το οποιοδήποτε ταξίδι με την τότε επικαιρότητα, λόγω προσωπικής ιδιοτροπίας. Εσύ καλά έκανες και της έδωσες τη δική σου αγωνία και έχουμε πλέον στο φόρουμ ολοκληρωμένη εικόνα μίας πόλης που ταξιδιωτικά ζει στη σκιά της πρωτεύουσας του ιταλικού βορρά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έξοχο το φωτο-οδοιπορικό σου στο υπέροχο Μπέργκαμο, θυμήθηκα τα δικά μου βήματα κατά την ολιγόωρη παραμονή μου εκεί μία ηλιόλουστη χειμερινή ημέρα ένα-δυο χρόνια πριν από εσένα. Σίγουρα της αξίζει παραπάνω, αλλά είναι τόσες πολλές οι ομορφιές της Ιταλίας και τόσο λίγος ο διαθέσιμος χρόνος...
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, όντως το Μπέργκαμο είναι μια πανέμορφη πόλη ιδανική για λίγες μέρες, τι να πρωτοδιαλέξει όμως κανείς από το βορρά της Ιταλίας; Σίγουρα όμως ενδείκνυται για ένα ωραίο Σαββατοκύριακο, μιας και οι πτήσεις προς το αεροδρόμιο του είναι συχνότατες και πολλές φορές καθημερινές, τουλάχιστον από Θεσσαλονίκη.
Την ιστορία την είχα ξεκινήσει όταν την ανέβασες χωρίς ωστόσο να τη συνεχίσω, δεν μου άρεσε ο δραματικός τόνος, γενικά δεν ήθελα να συνδυάσω το οποιοδήποτε ταξίδι με την τότε επικαιρότητα, λόγω προσωπικής ιδιοτροπίας. Εσύ καλά έκανες και της έδωσες τη δική σου αγωνία και έχουμε πλέον στο φόρουμ ολοκληρωμένη εικόνα μίας πόλης που ταξιδιωτικά ζει στη σκιά της πρωτεύουσας του ιταλικού βορρά.
Ναι καταλαβαίνω πως το λες και ίσως να χεις δίκιο, ήταν μια περίοδος μεγάλου εγκλεισμού που οι ιστορίες αυτές αντικαθιστούσαν υποσυνείδητα τα ταξίδια που μας έλειπαν τόσο. Προσπάθησα βέβαια να σταθώ σ' αυτό μόνο στον πρόλογο μου και όχι στην ίδια την ιστορία.
Το ταξίδι πραγματοποιήθηκε πάντως μέσα Φεβρουαρίου του 2020, οπότε αναπόφευγκτα γίνονται συνειρμοί.

Στα στενοσόκακια θυμίζει Κέρκυρα !
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι άλλωστε πολύ στάνταρ η αρχιτεκτονική, γι' αυτό ίσως να φαίνεται οικείο σε όσους έχουν πάει/μένουν στην Κέρκυρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom