Ιταλία Bergamo, λίγο πριν το μεγάλο μπουμ.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ρε συ ψηλε, με τοσες μπυρες που πινεις ,πως δεν παχαινεις; Απορια το εχω
Χαχαχα, πολύ σωστή ερώτηση, να σου απαντήσω.
Σε νορμάλ συνθήκες οι μπύρες είναι μεν αρκετές, αλλά είναι μόνο σε εκδρομές και εξόδους.
Με κρατάει η πολλή γυμναστική (μαζί με αθλήματα ενίοτε) και η ανά περιόδους προσεγμένη διατροφή.
Αν έπινα μόνο μπύρες άστα. Βασικά τώρα με τη καραντίνα, άστα δύο φορές... :haha:

Όμορφη περιγραφή, μας ταξίδεψες ξανά στο όμορφο Μπέργκαμο!
Σ' ευχαριστώ για την ανάγνωση και τα -ακόμα μια φορά- καλά σου λόγια!

Μαγικές οι τελευταίες ώρες με τη δύση του ήλιου στα πανέμορφα σοκάκια.
Έναν προορισμό που ποτέ δεν είχα στο πρόγραμμα κατάφερες να μου τον μετατρέψεις σε επιθυμία !
Εγώ ευχαριστώ για την ανάγνωση και χαίρομαι που το κατάφερα αυτό. Το Μπέργκαμο όντως είναι πανέμορφο, σε Άνω & Κάτω πόλη!

Αν το διαβάσει κανείς απομονωμένα θα νομίζει ότι ήσουνα σε χώρα με άλλο νόμισμα και έτρεξες να ξοδέψεις τα τελευταία σου νομίσματα για να μην σου μείνει συνάλλαγμα.
:haha::haha::haha: Δεν έχεις άδικο, μπορεί τουλάχιστον υποσυνείδητα να συνέβη κάτι τέτοιο.
Από την άλλη όμως να γυρίσουμε με λεφτά στα σπίτια μας, κρίμα δεν είναι;

Υπέροχες φωτογραφίες από αυτό το (πρώην) hidden gem για εμένα της Ιταλίας.Σημειωνω επίσης και την βελτίωση στην...
Τι έγινε, ακόμα δε ψήθηκες για Bergamo; :haha: Νόμισα θα δω εισιτήρια...
Ευχαριστώ για όσα λες, είναι χαρά μου. Όσο για τη βελτίωση, έρχεται διαβάζοντας, αναλύοντας και γράφοντας φυσικά ιστορίες. Τελευταία προσπαθώ να μη κουράζω τόσο με μικρά κεφάλαια.

συμφωνω με τον προλαλησαντα...αλλα οι περιπετειες στα ελλ. νησια ειναι το must
Συνεχίζονται κι αυτά αγαπητέ. :)
Ελπίζω μόνο να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις λόγω της κατάστασης το καλοκαίρι, αλλιώς όλα θα πάρουν το δρόμο τους! Να είσαι καλά!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Τι έγινε, ακόμα δε ψήθηκες για Bergamo; :haha: Νόμισα θα δω εισιτήρια...
Ευχαριστώ για όσα λες, είναι χαρά μου. Όσο για τη βελτίωση, έρχεται διαβάζοντας, αναλύοντας και γράφοντας φυσικά ιστορίες. Τελευταία προσπαθώ να μη κουράζω τόσο με μικρά κεφάλαια



είμαι ήδη ψημένος στα όρια του τσουρουφλισμενου αλλά επειδή πέρσι τα κάναμε χαρτοπολεμο,προσπαθώ να είμαι πιο προσεκτικός πια.Στην πρώτη δυνατή ευκαιρία θα είναι η πρώτη μου προτεραιότητα! Φυσικά θα ακολουθήσω την ιστορία σου γιατί μου άρεσαν πολύ ο,τι είδα!
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ωραία ψηλε! Εσύ τα γράφεις και τα φωτογραφίζεις υπέροχα! Απλά ειναι αυτό το καταραμένο timing σου,ρε παιδί μου!!!
Ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα σου λόγια.
Είναι το timing όπως λες, εντελώς καταραμένο. Βέβαια ποιος θα μπορούσε να προβλέψει τι έρχεται λίγες μέρες μετά; Ποια νοσηρή φαντασία θα μπορούσε να χωρέσει όσα έγιναν στο Μπέργκαμο και κατ' επέκτασιν όσα περνάμε το τελευταίο χρόνο.
Ιστορία με μια "υφερπουσα" μελαγχολία,ίσως και λίγο "σπουκι" διάθεσή,όταν διαβάζοντας τα γραφόμενα σου σκέφτεσαι τον πραγματικό χρόνο που συνέβησαν τα γεγονότα...Και είναι αυτό το σημείο του χρόνου,όπου όλα αυτά που "φαίνονται", θα χαθουν μέσα σε μέρες μετρημένες στα δάχτυλα...
Δε θέλω να ρίξω άλλο την ψυχολογία (αρκετά σβαρνιομαστε ένα χρόνο τωρα :lol: )
Ίσως αυτή η μελαγχολία να ήταν και το κίνητρο συγγραφής της ιστορίας, πέρα από τη παρουσίαση απλά μιας πόλης του Ιταλικού βορρά που είναι σχετικά παραμελημένη από τον Έλληνα τουρίστα.
Ήταν περίεργη όντως η διάθεση μου, ''σπουκι'' όπως λες, κάθε φορά που έγραφα αλλά και σκεφτόμουν τα γεγονότα του Μπέργκαμο όλο αυτό το καιρό. Δυστυχώς βέβαια τα είδαμε και στη χώρα μας...
Εύχομαι το υπερατλαντικό σου,που κόπηκε τόσο αγαρμπα(...σαν το δικό μας στο Βιετνάμ) να γίνει πραγματικότητα και να μας γράφεις σύντομα για τις Περουβιανες μπυρες!
Αυτή είναι και η πιο ωραία ευχή που έλαβα και σ' ευχαριστώ. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχω απογοητευτεί με την όλη κατάσταση και δε βλέπω σύντομα φως στο τούνελ, οπότε νομίζω ότι θ΄ αργήσουν πολύ οι μπύρες στο Περού. Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος.
Αντεύχομαι και για το δικό σας ταξίδι, σ΄ αυτή την υπέροχη χώρα που ονομάζεται Βιετνάμ. Όταν με το καλό μπει ξανά στο πρόγραμμα εδώ είμαστε να τα λέμε, καθώς το ταξίδι εκεί μου έχει μείνει αλησμόνητο!:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επίλογος – συμπεράσματα


Έβαλα το κλειδί στη πόρτα του σπιτιού μετά τις 2:30 ώρα Ελλάδας, κουρασμένος αλλά αρκετά ευχαριστημένος από την εκδρομή και την επιλογή μας.

flight.jpg


1. Οι δύο γεμάτες μέρες που περάσαμε στο Μπέργκαμο θεωρούνται κατά τη γνώμη μου ιδανικό διάστημα για τη πόλη αυτή καθ’ αυτή. Προλαβαίνει κανείς να δει και να κάνει αρκετά πράγματα, καθιστώντας το ταξιδάκι αυτό αξιόλογη επιλογή για διήμερο/τριήμερο.

2. Σταθήκαμε πολύ τυχεροί σε ότι αφορά τις καιρικές συνθήκες. Εντάξει δεν είναι και Βόρεια Ευρώπη ωστόσο μπορεί να σου παρουσιαστεί η αναποδιά, κάτι που ευτυχώς δεν έγινε σε μας. Επίσης η διάρκεια της μέρας εθεωρείτο αρκετά ικανοποιητική για την εκδρομή. Κατά τη γνώμη μου προτιμήστε να τη πραγματοποιήσετε την άνοιξη.

3. Μπορεί να μην είδαμε μουσεία και ναούς διερευνώντας τα διεξοδικά, πιστεύω όμως ότι έχω καλυφθεί αρκετά από την επίσκεψη μου στη πόλη, χωρίς εκκρεμότητες. Κρατάω λοιπόν στα υπόψιν το εύκολα προσβάσιμο αεροδρόμιο με τις φθηνές πτήσεις, για επίσκεψη σε κάποια άλλη κοντινή πόλη μελλοντικά.

4. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα μετακίνησης, πληροφόρησης, κατανόησης, γενικότερα καμία δυσκολία κινούμενοι είτε με τα μέσα, είτε κυρίως με τα πόδια. Όλα ήταν πολύ εύκολα και πολύ φιλικά προς το ταξιδιώτη.

5. Οι συμπεριφορά επαγγελματιών και μη ήταν άψογη καθιστώντας τους αρκετά εξοικειωμένους με το τουρισμό, αφήνοντας μας χωρίς το παραμικρό παράπονο. Ευγένεια και επαγγελματισμός παντού. Άντε με μια μικρή δόση υπεροψίας ορισμένοι (που μπορεί να είναι ιδέα μου) αλλά τίποτε παράλογο.

6. Θεωρώ ότι φάγαμε σε νορμάλ επίπεδα συγκεκριμένη εκδρομή, χωρίς απαραίτητα να δοκιμάσουμε κάτι το ιδιαίτερο. Ακόμα και σε πρόχειρο φαγητό του δρόμου η ποιότητα της Ιταλίας ήταν δεδομένη.

7. Οικονομικά τώρα, η εξευτελιστική τιμή στα αεροπορικά ισοσκέλισε την ακριβή σε γενικές γραμμές διαμονή, για όσους τουλάχιστον ψάχνουν στη παλιά πόλη. Εμείς βρήκαμε βέβαια κάτι αρκετά φυσιολογικό σε τιμή. Στα υπόλοιπα, οι τιμές ήταν ένα κλικ επάνω από τις αντίστοιχες Ελληνικές, χωρίς να μας κακοφανεί κάτι απ’ όλα όσα πληρώσαμε.

9. Δε ξέρω αν πρέπει να συγκρίνω τη συγκεκριμένη εκδρομή με κάποια άλλη στην Ιταλία. Δε νομίζω ότι είναι σωστό, καθώς από τη μικρή εμπειρία μου αντιλαμβάνομαι ότι κάθε πόλη στη χώρα αυτή έχει και κάτι ξεχωριστό να σου δώσει, γεγονός που με χαροποιεί ιδιαίτερα, διότι μετά από κάθε επίσκεψη γεννιούνται καινούρια θέλω και προκύπτουν επιπλέον σχέδια.


Ραντεβού στην επόμενη ιστορία, Ιταλική ή όχι!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Πριν 4 χρόνια είχα συνδυάσει διαμονή στο Μπέργκαμο με ημερήσιες επισκέψεις με το τρένο στο Μιλάνο και στη λίμνη Κόμο, όπου με λεωφορείο της γραμμής επισκέφτηκαμε το Bellagio. Συνολικά 5 ημέρες (4 διανυκτερεύσεις).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πριν 4 χρόνια είχα συνδυάσει διαμονή στο Μπέργκαμο με ημερήσιες επισκέψεις με το τρένο στο Μιλάνο και στη λίμνη Κόμο, όπου με λεωφορείο της γραμμής επισκέφτηκαμε το Bellagio. Συνολικά 5 ημέρες (4 διανυκτερεύσεις).
Το χρησιμοποιήσατε δηλαδή σαν διαμονή και σαν ορμητήριο για κοντινές εκδρομές. Μάλιστα.
Είναι κι αυτή μια πολύ καλή προοπτική που σου δίνει η πόλη του Μπέργκαμο, με την εύκολη γενικώς πρόσβαση. ;)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
:haha::haha::haha: Δεν έχεις άδικο, μπορεί τουλάχιστον υποσυνείδητα να συνέβη κάτι τέτοιο.
Από την άλλη όμως να γυρίσουμε με λεφτά στα σπίτια μας, κρίμα δεν είναι;
χα!χα! άστα κι εγώ τα έχω κάνει αυτά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να προσθέσω ότι από Bergamo μπορείς να πας οπουδήποτε χάρις σε
Ακριβώς, όπως προαναφέραμε είναι ιδανική περίπτωση για να αποτελέσει βάση για αρκετούς προορισμούς στη βόρεια Ιταλία και όχι μόνο!
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
198
Likes
908
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Να προσθέσω ότι από Bergamo μπορείς να πας οπουδήποτε χάρις σε
IT - Trenitalia
Trenord: Sito Ufficiale
Viaggi in autobus low-cost in Italia ed Europa | FlixBus
Ερώτηση:είναι ασφαλές(όσον αφορά τη χρήση πιστωτικής) να κατεβάσω τις αντίστοιχες εφαρμογές στο κινητό μου,προκειμένου να αγοράσω εισιτήρια;Τι μου προτείνετε;
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πολύ όμορφη ιστορία και με υπέροχες φωτογραφίες. Το σκεφτόμουν κι εγώ σαν προορισμό για ΣΚ.
Ας ελπίσουμε να αλλάξουν σύντομα τα πράγματα προς το καλυτερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom