Ιταλία Bergamo, λίγο πριν το μεγάλο μπουμ.

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Μα πραγματικά οι πόλεις που δεν είναι και τόσο "πρώτης γραμμής" τελικά, σε εκπλήσσουν παραπάνω.

Μου άρεσαν πολύ η Μοδενα και η Ραβέννα που είναι και γραφικές και με ενδιαφέρον (μνημεία Ουνέσκο, ωραία αρχιτεκτονική) και δεν είχαν και πολύ κόσμο όταν πήγα. Απολάμβανες με ηρεμία τα αξιοθέατα!

Κάποιοι- επειδή είναι δίπλα η Ιταλία- ίσως την είχαμε παραμελήσει ταξιδιωτικά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μα πραγματικά οι πόλεις που δεν είναι και τόσο "πρώτης γραμμής" τελικά, σε εκπλήσσουν παραπάνω.

Μου άρεσαν πολύ η Μοδενα και η Ραβέννα που είναι και γραφικές και με ενδιαφέρον (μνημεία Ουνέσκο, ωραία αρχιτεκτονική) και δεν είχαν και πολύ κόσμο όταν πήγα. Απολάμβανες με ηρεμία τα αξιοθέατα!

Κάποιοι- επειδή είναι δίπλα η Ιταλία- ίσως την είχαμε παραμελήσει ταξιδιωτικά.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Όπως λέει κι ένας καλός μου φίλος και το ανέφερα και πιο πάνω, «Ιταλία; Παντού καλά είναι...». Δε νομίζω πάντως ότι είναι παραμελημένη σαν χώρα, ίσα-ίσα τη θεωρώ τη πιο προσιτή ταξιδιωτικά, κάτι που ευνόησαν οι low cost για να συμβεί.
Για Ραβέννα ειχε πάρει τ' αυτί μου, φια Μόδενα τίποτα, ευκαιρία για ψάξιμο! ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σαββατόβραδο μεταξύ Citta’ Bassa & Alta


Ξαναβγήκαμε στον ανηφορικό πεζόδρομο λίγο πριν σουρουπώσει, με σκοπό να βγούμε πάλι στη Via Bartolomeo Colleoni

DSC_0971.JPG


Εκεί περνώντας μπροστά από μια Pub σταθήκαμε τυχεροί, μιας και είδαμε την ειδοποίηση για το πιάτο, συγκεκριμένα τη σούπα της ημέρας. Πως μπορούσαμε να πούμε όχι;

DSC_0973.JPG


Η φιλόξενη κυκλική μπάρα του ‘’Papageno Pub di Miccoli Alberto’’ και η φρέσκια μπύρα ήταν μια εξαιρετική περίπτωση την ώρα εκείνη.

DSC_0973b.jpg


Ήπιαμε από δύο και θα πίναμε κι άλλη αν δε μου την έσπαγε ο μπαρμαν, οπότε και βγήκαμε ξανά στο δρόμο την ώρα που έπεφτε το σκοτάδι:

DSC_0976.JPG


Οι λήψεις τούτη την ώρα γινόντουσαν περισσότερο ατμοσφαιρικές, συναίσθημα που αναδυόταν φυσικά από τη πολύ όμορφη αυτή πόλη:

DSC_0984.JPG


Σκεφτήκαμε να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής για το σπίτι, σταματώντας όπου βρούμε κάτι καλό:

DSC_0989.JPG


Δυστυχώς η χθεσινοβραδινή Pub είχε κλείσει προσωρινά προκειμένου να προετοιμαστεί για το Σαββατόβραδο:

DSC_0990.JPG


Έτσι χωρίς να το φιλοσοφήσουμε πολύ, καθώς αποτελούσε αναίδεια να βρισκόμαστε στην Ιταλία απογευματινές ώρες και να μην έχουμε τιμήσει ένα aperitivo… Για το λόγο αυτό βρεθήκαμε στη pub ‘’Fly’’ προκειμένου να πιούμε τα Aperol και τα Negroni μας, συνοδευόμενα από ποικιλίες αλλαντικών & τυριών:

DSC_0990b.jpg


Βγήκαμε στη πόλη πιάνοντας ξανά στα χέρια μου τη φωτογραφική μηχανή, προσπαθώντας να αποτυπώσω ψηφιακά όλη την ομορφιά που έβλεπα μπροστά μου:

DSC_0992.JPG


Στο δρόμο μας ήταν και το σιντριβάνι της παλιάς πόλης ‘’Fontana Del Gombito’’

DSC_0996.JPG


Αλλά κι ένα ακόμα πολύ όμορφο σημείο της Via Gombito το οποίο απ’ ότι κατάλαβα επρόκειτο για εστιατόριο:

DSC_1003.JPG


Συνεχίσαμε κατεβαίνοντας αφού κάναμε στάση σε ένα κατάστημα για τα απαραίτητα σουβενίρ:

DSC_1005.JPG


Καταλήγοντας χαμηλότερα στη πλατεία ‘’Piazza Mercato delle Scarpe’’

DSC_1011.JPG


Όπου αποφασίσαμε να πιούμε καμιά μπύρα μιας και είχαμε ώρα να το κάνουμε. Σας έχω αναφέρει και στην αντίστοιχη ιστορία ,ότι δεν υπάρχει μέρος χωρίς Ιρλανδική pub στο πλανήτη, έτσι και στο Βergamo. Μια τελευταία (προς το παρόν) στην ‘’The Tucans Pub’’ ήταν αυτό αναπόφευγκτη:

DSC_1011b.jpg


Τελικά το δρόμο για το σπίτι τον πήραμε λίγο πριν τις οκτώ, αξιοποιώντας στο έπακρο μια πολύ γεμάτη μέρα, φωτογραφίζοντας παράλληλα τις ομορφιές των γειτονιών της παλιάς πόλης:

DSC_1013.JPG


Κατεβήκαμε τη Vialle Delle Mura, προσεγγίζοντας για μια ακόμη φορά τη ‘’Porta S. Agostino’’

DSC_1031.JPG


Αρκετά φωταγωγημένη στη μια της όψη:

DSC_1036.JPG


Ακολουθήσαμε το δρόμο που μας οδηγούσε προς το σπίτι, για την απαραίτητη ανασύνταξη δυνάμεων ενόψει Σαββατόβραδου:

DSC_1039.JPG


Βλέποντας ένα από τα αγάλματα στην είσοδο, επιβεβαιώνοντας έτσι το artistico της υπόθεσης:

DSC_1043.JPG


Μετά το σύντομο φρεσκάρισμα ξαναβγήκαμε στο δρόμο λίγο μετά τις δέκα, με σκοπό να κατευθυνθούμε στη νέα πόλη προκειμένου να δούμε τι παίζει. Περπατήσαμε περιμετρικά μέσω της Giuseppe Verdi φτάνοντας ενάμισι χιλιόμετρο μετά στη ‘’Piazza della Libertà’’ η οποία κατακλύζονταν από πολλές παρέες νεαρών Ιταλών, συμπεραίνοντας ότι εκεί είναι το επίκεντρο της νυχτερινής ζωής:

DSC_1044 (1).jpg


Προχωρήσαμε λίγο ακόμα βλέποντας την εκκλησία ‘’Chiesa di San Marco’’

DSC_1044 (2).jpg


Αλλά και το εντυπωσιακό κτήριο του ταχυδρομείου ‘’Poste Italiane’’

DSC_1044 (3).jpg


με το πύργο και το ρολόι του.

Επανήλθαμε στη πλατεία και μπήκαμε στο πεζόδρομο προκειμένου να βρούμε κάποιο μπαρ. Η αλήθεια είναι πως δεν ενθουσιαστήκαμε με όσα είδαμε, ούτε με τη βαβούρα που προκαλούσαν τα πιτσιρίκια, έτσι καταλήξαμε να πιούμε μια δυο σφαιράτες μπύρες στο ‘’Bar Borsa’’ βλέποντας μπάλα και πανηγυρίζοντας (όλοι πλην Νίκου) για την ήττα της Juventus από την Hellas Verona, καταλαβαίνοντας ότι η γηραιά κυρία δεν έχει συμπάθειες ούτε στο Bergamo.

Χωρίς άλλες χρονοτριβές και αφού χορτάσαμε τη πείνα μας στο T-Bakery λίγο πιο δίπλα, πήραμε δύο μπύρες στο χέρι και ανεβήκαμε ξανά μέσω της Antonio Locatelli στη παλιά πόλη. Προχωρήσαμε αριστερά στο τέρμα του τελεφερίκ και κάνοντας το ίδιο πρωινό δρομολόγιο καταλήξαμε στη γέφυρα της πόρτας San Giancomo

DSC_1044 (6).jpg


Ο καιρός ήταν ιδανικός για beering και η θέα μοναδική, ωστόσο δεν είχαμε άλλες προμήθειες οπότε αναγκαστικά κινηθήκαμε προς τη παλιά πόλη να βρούμε θαλπωρή σε κάποιο bar:

DSC_1044 (7).jpg


Οι δρόμοι που όλη μέρα ασφυκτιούσαν από κόσμο ήταν τώρα σχεδόν έρημοι:

DSC_1044 (8).jpg


Το ίδιο και η Piazza Veccia όπως και η Piazza Cittadella, στη γρήγορη βόλτα που πραγματοποιήσαμε στη παλιά πόλη προκειμένου να δούμε τι παίζει:

DSC_1044 (10).jpg

DSC_1044 (12).jpg


Ευτυχώς στη ‘’Birreria di Città Alta’’ όπου αν και γινόταν μακελειό από κόσμο βρήκαμε μια γωνιά να χωθούμε, πίνοντας τις τελευταίες σε ένα χώρο που πιο πολύ βαβούρα άκουγες παρά μουσική, παρατηρώντας τους Ιταλούς και τη διασκέδαση τους, διαπιστώνοντας ακόμα μια φορά πως αν και γειτονικοί λαοί απέχουμε παρασάγγας...

Περίπου στις 2:30 βάζαμε το κλειδί στη πόρτα, σ’ αυτό το χρέπι που είχαμε για διαμέρισμα (εμφανέστατες οι ρωγμές).

DSC_1044.JPG


Ήταν ώρα για ξεκούραση…
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.416
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πραγματικά απίστευτες οι φωτος σου φίλε μου, το "έχεις πραγματικά"! Δεν χόρταινα να βλέπω ομορφιά. Το Μπέργκαμο πρώτα ο Θεός καταχωρήθηκε στα άμεσα σχέδια για city break με ολίγην από Μιλάνο. Το καλοκαίρι μάλιστα του 2019 ήμασταν σχεδόν έτοιμοι να πάμε, αλλά τελικά προτιμήσαμε τη Μάλτα
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πραγματικα πολυ ωραιες οι ιστοριες σου, διαβαζονται πολυ ευχαριστα. Μ' αρεσουν για τον τροπο γραφης σου, επειδη συνοδευονται απο πολυ ωραιες φωτογραφιες και κυριως επειδη μεταδιδουν το παρειστικο κλιμα! Επισης ενα πλας επειδη εισαι μπαροβιος και γνωστος ξενυχτης! :)

Ήπιαμε από δύο και θα πίναμε κι άλλη αν δε μου την έσπαγε ο μπαρμαν,
Που ηταν μπαρμαν και οχι μπαργουμαν λες εεε? Και μενα μου την σπαει αλλα τι να κανεις με τους μαλακες. :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πραγματικά απίστευτες οι φωτος σου φίλε μου, το "έχεις πραγματικά"! Δεν χόρταινα να...
Ευχαριστώ φίλε @thanos75 για τα καλά σου λόγια. Έχει λίγο καιρό που άρχισα να «στρώνω» φωτογραφικά, δε μου ήταν εύκολο και απαιτεί και ταλέντο πολλές φορές αλλά και γνώση του εξοπλισμού, που τίποτα απ' τα δύο δε διαθέτω. :haha: Έχω επιμονή πάντως για να μάθω.
Μακάρι να μπει στα άμεσα σχέδια σου το Μπέργκαμο (συνθηκών επιτρεπομένων) καθώς αξίζει και με το παραπάνω. ;)

Πραγματικα πολυ ωραιες οι ιστοριες σου, διαβαζονται πολυ ευχαριστα. Μ' αρεσουν για τον τροπο γραφης σου, επειδη συνοδευονται απο πολυ ωραιες φωτογραφιες και κυριως επειδη μεταδιδουν το παρειστικο κλιμα!
Ευχαριστώ πολύ για όσα λες φίλε @Nikos86 ,είναι πολύ όμορφο να διαβάζω τέτοια σχόλια πίστεψε με! Προσπαθώ να βελτιώνομαι στο τρόπο γραφής ιστορία με την ιστορία, όπως και στις φωτογραφίες, χωρίς να το κουράζω πάντα. Δε ξέρω τι καταφέρνω, είναι πάντως δύσκολη άυτή η ισορροπία...
Σε ότι αφορά το παρεΐστικο κλίμα, ε δε θα μπορούσε να ήταν κι αλλιώς καθώς όλες σχεδόν οι εκδρομές μου είναι τέτοιες και χαίρομαι που περνάει από τα γραπτά αυτό.
Επισης ενα πλας επειδη εισαι μπαροβιος και γνωστος ξενυχτης! :)
Άμα δεν ήμουν δε θα ξεκινούσα καν για εκδρομή. :haha: Είναι μεγάλη αλήθεια!

Που ηταν μπαρμαν και οχι μπαργουμαν λες εεε? Και μενα μου την σπαει αλλα τι να κανεις με τους μαλακες. :p
Χαχαχ ωραίος.
Συνήθως τα βρίσκω (σε σημείο αηδίας) με τους μπαρμαν αλλά και τις μπαργούμαν, ακόμα και σε εκδρομές στο εξωτερικό, με χαρακτηριστικότερο το πρόσφατο παράδειγμα της Κρακοβίας. Καλά για Ελλάδα δε το συζητώ έχουμε πρόσωπο τόσα χρόνια στα μπαρ...:haha:
Εκεί μου την έδωσε το υφάκι του ομως, καθώς όταν τον ρώτησα ποιο μαγαζί δουλεύει aperitivo άρχισε να μου πουλάει τρέλα του τύπου «τι εννοείς» και «που τα χεις δει αυτά, κι εμείς aperitivo είμαστε» με στυλ αφ' υψηλού. Εγώ είχα στο μυαλό βλέπεις μου aperitivo μπαράκια, κάτι που δε συνάντησα στο Bergamo αλλά βρήκα αρκετά σε Μπολόνια και Φλωρεντία, οπότε είπα να κάνω μια ερώτηση μπας και, αλλά έπεσα στη περίπτωση. Δε πειράζει, τη βρήκαμε την άκρη μας στο τέλος.
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Σαββατόβραδο μεταξύ Citta’ Bassa & Alta


Ξαναβγήκαμε στον ανηφορικό πεζόδρομο λίγο πριν σουρουπώσει, με σκοπό να βγούμε πάλι στη Via Bartolomeo Colleoni

View attachment 342813

Εκεί περνώντας μπροστά από μια Pub σταθήκαμε τυχεροί, μιας και είδαμε την ειδοποίηση για το πιάτο, συγκεκριμένα τη σούπα της ημέρας. Πως μπορούσαμε να πούμε όχι;

View attachment 342814

Η φιλόξενη κυκλική μπάρα του ‘’Papageno Pub di Miccoli Alberto’’ και η φρέσκια μπύρα ήταν αυτό ακριβώς που θέλαμε.

View attachment 342815

Ήπιαμε από δύο και θα πίναμε κι άλλη αν δε μου την έσπαγε ο μπαρμαν, οπότε και βγήκαμε ξανά στο δρόμο την ώρα που έπεφτε το σκοτάδι:

View attachment 342841

Οι λήψεις τούτη την ώρα γινόντουσαν περισσότερο ατμοσφαιρικές, συναίσθημα που αναδυόταν φυσικά από τη πολύ όμορφη αυτή πόλη:

View attachment 342816

Σκεφτήκαμε να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής για το σπίτι, σταματώντας όπου βρούμε κάτι καλό:

View attachment 342817

Δυστυχώς η χθεσινοβραδινή Pub είχε κλείσει προσωρινά προκειμένου να προετοιμαστεί για το Σαββατόβραδο:

View attachment 342818

Έτσι χωρίς να το φιλοσοφήσουμε πολύ, καθώς αποτελούσε αναίδεια να βρισκόμαστε στην Ιταλία απογευματινές ώρες και να μην έχουμε τιμήσει ένα aperitivo… Για το λόγο αυτό βρεθήκαμε στη pub ‘’Fly’’ προκειμένου να πιούμε τα Aperol και τα Negroni μας, συνοδευόμενα από ποικιλίες αλλαντικών & τυριών:

View attachment 342819

Βγήκαμε στη πόλη πιάνοντας ξανά στα χέρια μου τη φωτογραφική μηχανή, προσπαθώντας να αποτυπώσω ψηφιακά όλη την ομορφιά που έβλεπα μπροστά μου:

View attachment 342820

Στο δρόμο μας ήταν και το σιντριβάνι της παλιάς πόλης ‘’Fontana Del Gombito’’

View attachment 342821


Αλλά κι ένα ακόμα πολύ όμορφο σημείο της Via Gombito το οποίο απ’ ότι κατάλαβα επρόκειτο για εστιατόριο:

View attachment 342822

Συνεχίσαμε κατεβαίνοντας αφού κάναμε στάση σε ένα κατάστημα για τα απαραίτητα σουβενίρ:

View attachment 342823

Καταλήγοντας χαμηλότερα στη πλατεία ‘’Piazza Mercato delle Scarpe’’

View attachment 342824


Όπου αποφασίσαμε να πιούμε καμιά μπύρα μιας και είχαμε ώρα να το κάνουμε. Σας έχω αναφέρει και στην αντίστοιχη ιστορία ,ότι δεν υπάρχει μέρος χωρίς Ιρλανδική pub στο πλανήτη, έτσι και στο Βergamo. Μια τελευταία (προς το παρόν) στην ‘’The Tucans Pub’’ ήταν αυτό αναπόφευγκτη:

View attachment 342825

Τελικά το δρόμο για το σπίτι τον πήραμε λίγο πριν τις οκτώ, αξιοποιώντας στο έπακρο μια πολύ γεμάτη μέρα, φωτογραφίζοντας παράλληλα τις ομορφιές των γειτονιών της παλιάς πόλης:

View attachment 342826

Κατεβήκαμε τη Vialle Delle Mura, προσεγγίζοντας για μια ακόμη φορά τη ‘’Porta S. Agostino’’

View attachment 342828


Αρκετά φωταγωγημένη στη μια της όψη:

View attachment 342829

Ακολουθήσαμε το δρόμο που μας οδηγούσε προς το σπίτι, για την απαραίτητη ανασύνταξη δυνάμεων ενόψει Σαββατόβραδου:

View attachment 342830

Βλέποντας ένα από τα αγάλματα στην είσοδο, επιβεβαιώνοντας έτσι το artistico της υπόθεσης:

View attachment 342831

Μετά το σύντομο φρεσκάρισμα ξαναβγήκαμε στο δρόμο λίγο μετά τις δέκα, με σκοπό να κατευθυνθούμε στη νέα πόλη προκειμένου να δούμε τι παίζει. Περπατήσαμε περιμετρικά μέσω της Giuseppe Verdi φτάνοντας ενάμισι χιλιόμετρο μετά στη ‘’Piazza della Libertà’’ η οποία κατακλύζονταν από πολλές παρέες νεαρών Ιταλών, συμπεραίνοντας ότι εκεί είναι το επίκεντρο της νυχτερινής ζωής:

View attachment 342832

Προχωρήσαμε λίγο ακόμα βλέποντας την εκκλησία ‘’Chiesa di San Marco’’

View attachment 342833


Αλλά και το εντυπωσιακό κτήριο του ταχυδρομείου ‘’Poste Italiane’’

View attachment 342834

με το πύργο και το ρολόι του.

Επανήλθαμε στη πλατεία και μπήκαμε στο πεζόδρομο προκειμένου να βρούμε κάποιο μπαρ. Η αλήθεια είναι πως δεν ενθουσιαστήκαμε με όσα είδαμε, ούτε με τη βαβούρα που προκαλούσαν τα πιτσιρίκια, έτσι καταλήξαμε να πιούμε μια δυο σφαιράτες μπύρες στο ‘’Bar Borsa’’ βλέποντας μπάλα και πανηγυρίζοντας (όλοι πλην Νίκου) για την ήττα της Juventus από την Hellas Verona, καταλαβαίνοντας ότι η γηραιά κυρία δεν έχει συμπάθειες ούτε στο Bergamo.

Χωρίς άλλες χρονοτριβές και αφού χορτάσαμε τη πείνα μας στο T-Bakery λίγο πιο δίπλα, πήραμε δύο μπύρες στο χέρι και ανεβήκαμε ξανά μέσω της Antonio Locatelli στη παλιά πόλη. Προχωρήσαμε αριστερά στο τέρμα του τελεφερίκ και κάνοντας το ίδιο πρωινό δρομολόγιο καταλήξαμε στη γέφυρα της πόρτας San Giancomo

View attachment 342835


Ο καιρός ήταν ιδανικός για beering και η θέα μοναδική, ωστόσο δεν είχαμε άλλες προμήθειες οπότε αναγκαστικά κινηθήκαμε προς τη παλιά πόλη να βρούμε θαλπωρή σε κάποιο bar:

View attachment 342836

Οι δρόμοι που όλη μέρα ασφυκτιούσαν από κόσμο ήταν τώρα σχεδόν έρημοι:

View attachment 342837

Το ίδιο και η Piazza Veccia όπως και η Piazza Cittadella, στη γρήγορη βόλτα που πραγματοποιήσαμε στη παλιά πόλη προκειμένου να δούμε τι παίζει:

View attachment 342838
View attachment 342839

Ευτυχώς στη ‘’Birreria di Città Alta’’ όπου αν και γινόταν μακελειό από κόσμο βρήκαμε μια γωνιά να χωθούμε, πίνοντας τις τελευταίες σε ένα χώρο που πιο πολύ βαβούρα άκουγες παρά μουσική, παρατηρώντας τους Ιταλούς και τη διασκέδαση τους, διαπιστώνοντας ακόμα μια φορά πως αν και γειτονικοί λαοί απέχουμε παρασάγγας...

Περίπου στις 2:30 βάζαμε το κλειδί στη πόρτα, σ’ αυτό το χρέπι που είχαμε για διαμέρισμα (εμφανέστατες οι ρωγμές).

View attachment 342840

Ήταν ώρα για ξεκούραση…
Σαββατόβραδο μεταξύ Citta’ Bassa & Alta


Ξαναβγήκαμε στον ανηφορικό πεζόδρομο λίγο πριν σουρουπώσει, με σκοπό να βγούμε πάλι στη Via Bartolomeo Colleoni

View attachment 342813

Εκεί περνώντας μπροστά από μια Pub σταθήκαμε τυχεροί, μιας και είδαμε την ειδοποίηση για το πιάτο, συγκεκριμένα τη σούπα της ημέρας. Πως μπορούσαμε να πούμε όχι;

View attachment 342814

Η φιλόξενη κυκλική μπάρα του ‘’Papageno Pub di Miccoli Alberto’’ και η φρέσκια μπύρα ήταν αυτό ακριβώς που θέλαμε.

View attachment 342815

Ήπιαμε από δύο και θα πίναμε κι άλλη αν δε μου την έσπαγε ο μπαρμαν, οπότε και βγήκαμε ξανά στο δρόμο την ώρα που έπεφτε το σκοτάδι:

View attachment 342841

Οι λήψεις τούτη την ώρα γινόντουσαν περισσότερο ατμοσφαιρικές, συναίσθημα που αναδυόταν φυσικά από τη πολύ όμορφη αυτή πόλη:

View attachment 342816

Σκεφτήκαμε να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής για το σπίτι, σταματώντας όπου βρούμε κάτι καλό:

View attachment 342817

Δυστυχώς η χθεσινοβραδινή Pub είχε κλείσει προσωρινά προκειμένου να προετοιμαστεί για το Σαββατόβραδο:

View attachment 342818

Έτσι χωρίς να το φιλοσοφήσουμε πολύ, καθώς αποτελούσε αναίδεια να βρισκόμαστε στην Ιταλία απογευματινές ώρες και να μην έχουμε τιμήσει ένα aperitivo… Για το λόγο αυτό βρεθήκαμε στη pub ‘’Fly’’ προκειμένου να πιούμε τα Aperol και τα Negroni μας, συνοδευόμενα από ποικιλίες αλλαντικών & τυριών:

View attachment 342819

Βγήκαμε στη πόλη πιάνοντας ξανά στα χέρια μου τη φωτογραφική μηχανή, προσπαθώντας να αποτυπώσω ψηφιακά όλη την ομορφιά που έβλεπα μπροστά μου:

View attachment 342820

Στο δρόμο μας ήταν και το σιντριβάνι της παλιάς πόλης ‘’Fontana Del Gombito’’

View attachment 342821


Αλλά κι ένα ακόμα πολύ όμορφο σημείο της Via Gombito το οποίο απ’ ότι κατάλαβα επρόκειτο για εστιατόριο:

View attachment 342822

Συνεχίσαμε κατεβαίνοντας αφού κάναμε στάση σε ένα κατάστημα για τα απαραίτητα σουβενίρ:

View attachment 342823

Καταλήγοντας χαμηλότερα στη πλατεία ‘’Piazza Mercato delle Scarpe’’

View attachment 342824


Όπου αποφασίσαμε να πιούμε καμιά μπύρα μιας και είχαμε ώρα να το κάνουμε. Σας έχω αναφέρει και στην αντίστοιχη ιστορία ,ότι δεν υπάρχει μέρος χωρίς Ιρλανδική pub στο πλανήτη, έτσι και στο Βergamo. Μια τελευταία (προς το παρόν) στην ‘’The Tucans Pub’’ ήταν αυτό αναπόφευγκτη:

View attachment 342825

Τελικά το δρόμο για το σπίτι τον πήραμε λίγο πριν τις οκτώ, αξιοποιώντας στο έπακρο μια πολύ γεμάτη μέρα, φωτογραφίζοντας παράλληλα τις ομορφιές των γειτονιών της παλιάς πόλης:

View attachment 342826

Κατεβήκαμε τη Vialle Delle Mura, προσεγγίζοντας για μια ακόμη φορά τη ‘’Porta S. Agostino’’

View attachment 342828


Αρκετά φωταγωγημένη στη μια της όψη:

View attachment 342829

Ακολουθήσαμε το δρόμο που μας οδηγούσε προς το σπίτι, για την απαραίτητη ανασύνταξη δυνάμεων ενόψει Σαββατόβραδου:

View attachment 342830

Βλέποντας ένα από τα αγάλματα στην είσοδο, επιβεβαιώνοντας έτσι το artistico της υπόθεσης:

View attachment 342831

Μετά το σύντομο φρεσκάρισμα ξαναβγήκαμε στο δρόμο λίγο μετά τις δέκα, με σκοπό να κατευθυνθούμε στη νέα πόλη προκειμένου να δούμε τι παίζει. Περπατήσαμε περιμετρικά μέσω της Giuseppe Verdi φτάνοντας ενάμισι χιλιόμετρο μετά στη ‘’Piazza della Libertà’’ η οποία κατακλύζονταν από πολλές παρέες νεαρών Ιταλών, συμπεραίνοντας ότι εκεί είναι το επίκεντρο της νυχτερινής ζωής:

View attachment 342832

Προχωρήσαμε λίγο ακόμα βλέποντας την εκκλησία ‘’Chiesa di San Marco’’

View attachment 342833


Αλλά και το εντυπωσιακό κτήριο του ταχυδρομείου ‘’Poste Italiane’’

View attachment 342834

με το πύργο και το ρολόι του.

Επανήλθαμε στη πλατεία και μπήκαμε στο πεζόδρομο προκειμένου να βρούμε κάποιο μπαρ. Η αλήθεια είναι πως δεν ενθουσιαστήκαμε με όσα είδαμε, ούτε με τη βαβούρα που προκαλούσαν τα πιτσιρίκια, έτσι καταλήξαμε να πιούμε μια δυο σφαιράτες μπύρες στο ‘’Bar Borsa’’ βλέποντας μπάλα και πανηγυρίζοντας (όλοι πλην Νίκου) για την ήττα της Juventus από την Hellas Verona, καταλαβαίνοντας ότι η γηραιά κυρία δεν έχει συμπάθειες ούτε στο Bergamo.

Χωρίς άλλες χρονοτριβές και αφού χορτάσαμε τη πείνα μας στο T-Bakery λίγο πιο δίπλα, πήραμε δύο μπύρες στο χέρι και ανεβήκαμε ξανά μέσω της Antonio Locatelli στη παλιά πόλη. Προχωρήσαμε αριστερά στο τέρμα του τελεφερίκ και κάνοντας το ίδιο πρωινό δρομολόγιο καταλήξαμε στη γέφυρα της πόρτας San Giancomo

View attachment 342835


Ο καιρός ήταν ιδανικός για beering και η θέα μοναδική, ωστόσο δεν είχαμε άλλες προμήθειες οπότε αναγκαστικά κινηθήκαμε προς τη παλιά πόλη να βρούμε θαλπωρή σε κάποιο bar:

View attachment 342836

Οι δρόμοι που όλη μέρα ασφυκτιούσαν από κόσμο ήταν τώρα σχεδόν έρημοι:

View attachment 342837

Το ίδιο και η Piazza Veccia όπως και η Piazza Cittadella, στη γρήγορη βόλτα που πραγματοποιήσαμε στη παλιά πόλη προκειμένου να δούμε τι παίζει:

View attachment 342838
View attachment 342839

Ευτυχώς στη ‘’Birreria di Città Alta’’ όπου αν και γινόταν μακελειό από κόσμο βρήκαμε μια γωνιά να χωθούμε, πίνοντας τις τελευταίες σε ένα χώρο που πιο πολύ βαβούρα άκουγες παρά μουσική, παρατηρώντας τους Ιταλούς και τη διασκέδαση τους, διαπιστώνοντας ακόμα μια φορά πως αν και γειτονικοί λαοί απέχουμε παρασάγγας...

Περίπου στις 2:30 βάζαμε το κλειδί στη πόρτα, σ’ αυτό το χρέπι που είχαμε για διαμέρισμα (εμφανέστατες οι ρωγμές).

View attachment 342840

Ήταν ώρα για ξεκούραση…
Πολύ ωραία η ιστορία σου για το υπέροχο Μπέργκαμο και φανταστικές οι φωτογραφίες!!!
Αν και το έχω επισκεφτεί στο παρελθόν για δύο μέρες, αναλωθηκα δυστυχώς στο Μιλάνο το οποίο κ δεν μου άρεσε.
Θα κάνω σίγουρα μια ακόμα εξόρμηση για να γνωρίσω αυτήν την πανέμορφη πόλη που τόσο όμορφα μας παρουσίασες!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία η ιστορία σου για το υπέροχο Μπέργκαμο και φανταστικές οι φωτογραφίες!!!
Αν και το έχω επισκεφτεί στο παρελθόν για δύο μέρες, αναλωθηκα δυστυχώς στο Μιλάνο το οποίο κ δεν μου άρεσε.
Θα κάνω σίγουρα μια ακόμα εξόρμηση για να γνωρίσω αυτήν την πανέμορφη πόλη που τόσο όμορφα μας παρουσίασες!!
Ευχαριστώ για την ανάγνωση και τα όσα πολύ όμορφα γράφεις.
Αξίζει με το παραπάνω η εξόρμηση στο Μπέργκαμο και χαίρομαι που περνάει κάτι τέτοιο μέσω της ιστορίας. Ακολουθεί βέβαια άλλη μια μέρα παρουσιάσης του διημέρου στη πόλη, με ακόμα περισσότερες εικόνες και πληροφορίες. Ελπίζω να πειστεί και ο πιο δύσπιστος. :haha:
Να είσαι καλά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κυριακή …σαν άνοιξη


Όπως έγραψα και για τη προηγούμενη μέρα, ξεκίνημα χωρίς σωστό Ιταλικό καφέ δε γίνεται! Αυτή τη φορά σε άλλο καφέ κοντά στο σπίτι μας, όπου παρότι ήταν σχετικά νωρίς οι Ιταλοί είχαν ήδη ξεκινήσει τα aperitivo τους:

DSC_1045.JPG.jpg


Επιστρέψαμε στο διαμέρισμα και ετοιμαστήκαμε, παραδίδοντας το την απαιτούμενη ώρα μιας και περίμενε κόσμο, αφήνοντας εκεί τα σακίδια μας για να τα πάρουμε κατεβαίνοντας. Δώδεκα και κάτι ξεχυθήκαμε στους δρόμους με τη Vittorio Emanuele II να έχει ήδη μποτιλιάρει από τα αυτοκίνητα που ανέβαιναν στη παλιά πόλη:

DSC_1045b.JPG


Το ίδιο συνέβαινε και με τον κόσμο στο σταθμό του τελεφερίκ ‘’Stazione Inferiore’’ όπου η ουρά αναμονής ήταν παραπάνω από ατελείωτη. Η μέρα ήταν υπέροχη και όλοι ήθελαν να κάνουν τη βόλτα τους στο Μπέργκαμο:

DSC_1052.JPG


(Όσο και να το θέλω δε μπορώ να αποφύγω το προβληματισμό με τέτοιες εικόνες, γνωρίζοντας τι συνέβη στη πόλη λίγες μέρες μετά)

Εμείς αφού κάναμε στάση να τσιμπήσουμε κάτι πρόχειρο, πήραμε τη κλασσική διαδρομή με τα σκαλάκια που οδηγεί στη Via Sant'Alessandro και τη Porta San Giacomo, για τρίτη φορά τις τελευταίες 24 ώρες:

DSC_1062.JPG


Πιάσαμε ένα πεζούλι και απολαμβάναμε τον ήλιο, την υψηλή θερμοκρασία, συζητώντας για εκδρομές και χαζεύοντας το πολύ κόσμο που περνούσε:

DSC_1066.JPG


Εξυπακούεται ότι είχαμε φροντίσει να μην είμαστε στεγνοί, αλλά να σερβιριστούμε από μια Birra Moretti, μία απλή μεν, αλλά από τις αγαπημένες μου κάθε φορά που επισκέπτομαι την Ιταλία, με φόντο τη παλιά:

DSC_1071.JPG


Αλλά και τη νέα πόλη του Μπέργκαμο:

DSC_1075.JPG


Προχωρήσαμε περνώντας από τη Porta San Giacomo, ακολουθώντας διαφορετική διαδρομή από τη χθεσινή αυτή τη φορά:

DSC_1076.JPG


Παράλληλα πάντα με τη τάφρο:

DSC_1080.JPG


Έχοντας εξαιρετικές λήψεις προς τη κάτω πόλη:

DSC_1082.JPG


Βλέποντας το τελεφερίκ να ανεβαίνει, σε ένα από τα συνεχόμενα δρομολόγια της ημέρας προκειμένου να εξυπηρετήσει όλο αυτό τον κόσμο:

DSC_1088.JPG


Η όμορφη διαδρομή είχε κατηφορική κλίση και περνούσε παράλληλα με τη Vittorio Emanuele II:

DSC_1092.JPG


Ο καλός καιρός ευνοούσε τις βόλτες, αν και ο περισσότερος κόσμος κατευθύνονταν αντίθετα από εμάς προς τα ψηλότερα σημεία της Città Alta
DSC_1094.JPG


Μπήκαμε λίγη ώρα μετά στην οδό Via Porta Dipinta από την οποία περάσαμε κι άλλες φορές, βλέποντας τη μπυραρία που εκ πρώτης δε σου προκαλούσε εντύπωση, με το όνομα «Pozzo Bianco», την οποία και αγνοούσαμε επιδεικτικά ως τότε:

DSC_1103.JPG


Κακώς, όπως καταλάβαμε από τη πρώτη εικόνα. Ο χώρος ήταν υπέροχος και πολύς κόσμος γευμάτιζε ήδη:

DSC_1103.JPGc.jpg


Βρήκαμε δύο σκαμπό και καθίσαμε στο μπαρ, βλέποντας τον ιδιαίτερο μηχανισμό με τις πολλές βαρελίσιες ετικέτες του καταστήματος:

DSC_1103.JPGb.jpg


Τη καρδιά μας έκλεψε αμέσως η τοπική μπύρα «Otus» που παράγεται σε Milano & Bergamo, δοκιμάζοντας τη Pils εκδοχή της:

DSC_1103.JPGd.jpg


Είπαμε να αρκεστούμε στις δύο, καθώς η μέρα είχε την ανάλογη συνέχεια…
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τελευταίες βόλτες στη Città Alta


Οι πάντα ευεργετικές μπυρίτσες μας είχαν φτιάξει τη διάθεση, ο χρόνος μας όμως ήταν -σχετικά- περιορισμένος για όσα είχαμε στο μυαλό μας, οπότε θεωρήσαμε σωστό να κάνουμε μερικές τελευταίες βόλτες στην άνω πόλη:

DSC_1105.JPG


Φτάνοντας στη Piazza Mercato delle Scarpe λίγα μέτρα μετά είδαμε αρκετό κόσμο απέναντι, γεγονός που μας κίνησε τη περιέργεια:

DSC_1107.JPG


Κατευθυνθήκαμε προς αυτή την ιδιαίτερου τύπου πυλωτή:

DSC_1108.JPG


Όπου διαπιστώσαμε ότι όλοι περιμένανε στην ουρά προκειμένου να φάνε από τη καντίνα. Δε το πολυσκεφτήκαμε μιας και μας είχε κόψει, οπότε δώσαμε κι εμείς τη παραγγελία μας περιμένοντας να έρθει το νουμεράκι μας, για δύο σάντουιτς χοιρινό και δύο ποτήρια κόκκινο κρασί.

DSC_1109.JPG


Κατάλαβα λίγο αργότερα ότι στη συγκεκριμένη καντίνα σερβίρονταν κατά κύριο λόγο Πολέντα, ένα παραδοσιακό Ιταλικό πιάτο των «φτωχών» όπως λέγεται, αποτελούμενο από χυλό καλαμποκάλευρου, συνιστώντας το ιδανικό συνοδευτικό για κρέας.

Φάγαμε και αναχωρήσαμε από τα σκαλάκια πίσω από τη καντίνα, συνεχίζοντας την ανηφορική πορεία μας:

DSC_1111.JPG


Προχωρήσαμε από τα υπέροχα στενάκια παράλληλα του κεντρικού πεζόδρομου:

DSC_1113.JPG


Αντικρύζοντας λίγο μετά το πύργο – καμπαναριό με το ρολόι της piazza Veccia:

DSC_1117.JPG


Θαυμάσαμε γι’ ακόμα μια φορά τη Biblioteca Civica Angelo Mai βλέποντας τον κόσμο να κάνει τη Κυριακάτικη βόλτα του:

DSC_1121.JPG


Θεωρώντας σωστό να γίνουμε κι εμείς ένα μαζί του στο πεζόδρομο:

DSC_1132.JPG


Η φωτογραφία μου στη πάντα δελεαστική βιτρίνα του ‘’Il Fornaio’’ νομίζω θα μπορούσε να αποτελεί αντικείμενο διαφήμισης σε κάποιο κοινωνικό δίκτυο:

DSC_1134.JPG


Συνεχίσαμε τη πορεία μας προς την έξοδο:

DSC_1136.JPG


Με τον κόσμο να πυκνώνει όλο και περισσότερο:

DSC_1144.JPG


Καταλήγοντας στη Piazza della Cittadella για ακόμα μία φορά:

DSC_1149.JPG


Όπου έγινε το απαραίτητο pit stop στο μπαρ της πλατείας. Ώρα είχαμε…

DSC_1149b.jpg


Μεσημεράκι πλέον και πήραμε ξανά το κατήφορο, περνώντας από τον αγαπημένο πλέον πεζόδρομο για τελευταία φορά:

DSC_1151.JPG


Ρουφώντας αχόρταγα τις εικόνες που μας προσέφερε η παλιά πόλη:

DSC_1155.JPG

DSC_1157.JPG


Εικόνες χειμωνιάτικες μεν καθώς ο καιρός το ‘χε γυρίσει, πλην όμως ζεστές, από την Ιταλική μελωδία του ακορντεόν:

DSC_1162.JPG


Η κατηφόρα μας οδηγούσε σχεδόν στο τέλος, το οποίο σηματοδοτείται από τις πύλες της παλιάς πόλης:

DSC_1166.JPG


Χαρίζοντας μας ωστόσο κάποιες τελευταίες πολύ ωραίες εικόνες, όπως αυτές του μοναστηριού ‘’Ex Monastero di S. Agostino’’

DSC_1172.JPG


Που βρίσκεται μερικά βήματα από τη τάφρο της ομώνυμης πύλης:

DSC_1176.JPG


Λίγα μέτρα πιο κάτω φτάναμε στο διαμέρισμα μας, προκειμένου να παραλάβουμε τα πράγματα μας.

DSC_1183.JPG


Ευτυχώς για μας είχαμε ακόμα ώρες στη διάθεση μας…
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Σε μικρό διαμάντι έχει εξελιχθεί το Bergamo από την πολύ όμορφη ιστορία σου. Κυρίως από τις φωτογραφίες με τους πλακόστρωτους δρόμους, τις πλατείες και τις θέες της άνω πόλης!

Πολύ χρήσιμες είναι και οι συστάσεις των μπυραριών ;), μιας και το Bergamo θα μπει σίγουρα στο πλάνο για την επόμενη φορά που θα βρεθούμε βόρεια Ιταλία.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Οντως το περιεγραψες ωραια. Φαινεται ελκυστικο και απο τις φωτο. Εχω περασει μονο απο το αεροδρομιο του Μπεργκαμο, την πολη δεν την εχω δει. Αν κληρωθουμε με Αταλαντα θα παω! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom