Γερμανία berlin Δεκεμβρη 2013!!!

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Το χειμωνα οταν εχει χιονι στο Βερολινο διαλεγουμε U-Bahn και οχι λεωφορεια, απλα μπορεις να παρεις ενα τετοιο λεωφορειο για να δεις την πολη σαν Sightseeing. Επισης αν δν εχει αλλαξει κατι, μπορεις να βγαλεις καρτα ΑΒ και με 1,5€ να βγαλεις ενα εξτρα εισιτηριο ωστε η καρτα σου να ισχυει για μια διαδρομη και στη ζωνη C. Γιατι εκτος απο το αεροδρομιο, τη ζωνη C δεν θα την χρειαστεις (ειναι εκτος των οριων της πολης). Επισης οι χριστουγεννιατικες αγορες οπως προαναφερθηκε ειναι παρα πολλες, δεν χρειαζεται να τις ψαξεις, θα πεσεις πανω τους. Και στα τρια βασικα σημεια του κεντρου που λογικα θα επισκεφθεις (Ku'damm, Potsdamer Platz, Alexanderplatz) εχει αγορες. Τωρα για τον καιρο, και πολυ χιονι να μην εχει θα εχει αρκετους βαθμους κατω απο το μηδεν, προσοχη ομως, αντεχεται, μην τρομαζεις και ντυθεις με 25 στρωματα ρουχων.
φιλε νικο να σε ρωτησω κατι ..εχω βρει αυτα τα 4 ξενοδοχεια στο booking 1)Park Inn by Radisson Berlin Alexanderplatz 2)Titanic Comfort Mitte 3)Leonardo Royal Hotel Berlin 4)Winters Hotel Berlin Mitte Am Gendarmenmarkt και δεν ξερω ποιο θα με βολευει και ειναι καλητερο..για δεκεμβρη 14 με 18..τι λεσ??
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Από ξενοδοχεία στο Βερολίνο δεν ξέρω πολλά πράγματα. Το πρώτο που λες είναι πάνω στην Alexanderplatz, οπότε είναι πολύ βολικό, πολλές συγκοινωνίες κλπ. Το τελευταίο είναι κατά τη γνώμη μου σε πιο όμορφο σημείο, η Gendarmenmarkt έχει πιστεύω και την καλύτερη χριστουγεννιατικη αγορά. Τα άλλα δύο δεν ξέρω που είναι, γραψτα και θα σου πω
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Από ξενοδοχεία στο Βερολίνο δεν ξέρω πολλά πράγματα. Το πρώτο που λες είναι πάνω στην Alexanderplatz, οπότε είναι πολύ βολικό, πολλές συγκοινωνίες κλπ. Το τελευταίο είναι κατά τη γνώμη μου σε πιο όμορφο σημείο, η Gendarmenmarkt έχει πιστεύω και την καλύτερη χριστουγεννιατικη αγορά. Τα άλλα δύο δεν ξέρω που είναι, γραψτα και θα σου πω
το 2 ειναι 10 λεπτα με τα ποδια απο τη gendarmenmarkt kai 22 απο την alexanderplatz και το 3 ειναι 22 λεπτα απο το κεντρο στην οδο otto braye strabe
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κατά τη γνώμη μου Gendarmenmarkt είναι καλύτερα. Πιο ήσυχα και ακριβώς κέντρο. Η otto Braye strasse δεν ξέρω που είναι αλλά γενικά μην πας πολύ ανατολικά γιατί θα είσαι μακριά από το δυτικό κέντρο. Η βολικότερη γραμμή U-Bahn είναι το U2. Επειδή περνάει από τα περισσότερα σημεία του κέντρου, Zoo, Wittemberg Platz, Potsdamer Platz & Alexanderplatz. Οπότε το να είναι το ξενοδοχείο σου κοντά σε αυτή τη γραμμή είναι το καλύτερο δυνατό.
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Κατά τη γνώμη μου Gendarmenmarkt είναι καλύτερα. Πιο ήσυχα και ακριβώς κέντρο. Η otto Braye strasse δεν ξέρω που είναι αλλά γενικά μην πας πολύ ανατολικά γιατί θα είσαι μακριά από το δυτικό κέντρο. Η βολικότερη γραμμή U-Bahn είναι το U2. Επειδή περνάει από τα περισσότερα σημεία του κέντρου, Zoo, Wittemberg Platz, Potsdamer Platz & Alexanderplatz. Οπότε το να είναι το ξενοδοχείο σου κοντά σε αυτή τη γραμμή είναι το καλύτερο δυνατό.
aa καταλαβα αρα λεσ να κλησω κοντα στην gendarmenmarkt..να σε ρωτησω και κατι ακομα γενικα ειναι ποιο ακριβα η ζωη εκει απο ελλαδα?και καπου διαβασα να αποφευγω μαγαζια με φαγητο τουριστηκα και ετσι δηλαδη τι εννοουσαν με αυτο??
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
aa καταλαβα αρα λεσ να κλησω κοντα στην gendarmenmarkt..να σε ρωτησω και κατι ακομα γενικα ειναι ποιο ακριβα η ζωη εκει απο ελλαδα?και καπου διαβασα να αποφευγω μαγαζια με φαγητο τουριστηκα και ετσι δηλαδη τι εννοουσαν με αυτο??
Κοιτα η ζωή ειναι μια η άλλη με Ελλάδα. Ειναι πιο φθηνα κάποια πράγματα αλλα ειναι πιο ακριβά τα νοικια και οι συγκοινωνίες.

Τα τουριστικά πρέπει να τα αποφευγεις στο Βερολίνο όπως και σε καθε άλλη πόλη. Το φαγητο ειναι συνήθως χειρότερο και οι τιμές ανεβασμένες. Βέβαια την εποχή που θα πας εσυ οι χριστουγεννιάτικες αγορές ειναι γεμάτες λουκάνικα, μπριζολακια, γλυκά και καθε λογής φαγητά. Οπότε ίσως να μην δώσετε και μεγάλη βαρύτητα στο φαγητο. Τα καλύτερα μαγαζια του κέντρου για φαγητο ειναι συνήθως λιγο τσιμπημενα. Εκτός κέντρου, το φαγητο ειναι πιο οικονομικό και καλύτερο.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Από ξενοδοχεία στο Βερολίνο δεν ξέρω πολλά πράγματα. Το πρώτο που λες είναι πάνω στην Alexanderplatz, οπότε είναι πολύ βολικό, πολλές συγκοινωνίες κλπ. Το τελευταίο είναι κατά τη γνώμη μου σε πιο όμορφο σημείο, η Gendarmenmarkt έχει πιστεύω και την καλύτερη χριστουγεννιατικη αγορά. Τα άλλα δύο δεν ξέρω που είναι, γραψτα και θα σου πω

πιστεύω η επιλογή ξενοδοχείου είναι ανάλογη με το τι θες να κάνεις. Αν θες να βγαίνεις μέχρι αργά καλύτερα να μείνεις Kreuzberg κατα την γνώμη μου. Πάρε οπωσδήποτε μια welcome card Berlin. να είσαι σίγουρος οτι θα τα βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Αξίζει να γυρίσεις σε πολλές περιοχές του Βερολίνου. Μία για ABC zone. Την C για να κάνεις την διαδρομή απο και προς αεροδρόμιο. Και επίσης αν θέλεις να κάνεις και μια μονοήμερη εκδρομή στο Postdam, μια πολλή όμορφη πόλη δίπλα στο Βερολίνο.
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Κοιτα η ζωή ειναι μια η άλλη με Ελλάδα. Ειναι πιο φθηνα κάποια πράγματα αλλα ειναι πιο ακριβά τα νοικια και οι συγκοινωνίες.

Τα τουριστικά πρέπει να τα αποφευγεις στο Βερολίνο όπως και σε καθε άλλη πόλη. Το φαγητο ειναι συνήθως χειρότερο και οι τιμές ανεβασμένες. Βέβαια την εποχή που θα πας εσυ οι χριστουγεννιάτικες αγορές ειναι γεμάτες λουκάνικα, μπριζολακια, γλυκά και καθε λογής φαγητά. Οπότε ίσως να μην δώσετε και μεγάλη βαρύτητα στο φαγητο. Τα καλύτερα μαγαζια του κέντρου για φαγητο ειναι συνήθως λιγο τσιμπημενα. Εκτός κέντρου, το φαγητο ειναι πιο οικονομικό και καλύτερο.
σε ευχαρηστω πολυ νικο με βοηθησεσ παρα πλ..
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Από ξενοδοχεία στο Βερολίνο δεν ξέρω πολλά πράγματα. Το πρώτο που λες είναι πάνω στην Alexanderplatz, οπότε είναι πολύ βολικό, πολλές συγκοινωνίες κλπ. Το τελευταίο είναι κατά τη γνώμη μου σε πιο όμορφο σημείο, η Gendarmenmarkt έχει πιστεύω και την καλύτερη χριστουγεννιατικη αγορά. Τα άλλα δύο δεν ξέρω που είναι, γραψτα και θα σου πω

πιστεύω η επιλογή ξενοδοχείου είναι ανάλογη με το τι θες να κάνεις. Αν θες να βγαίνεις μέχρι αργά καλύτερα να μείνεις Kreuzberg κατα την γνώμη μου. Πάρε οπωσδήποτε μια welcome card Berlin. να είσαι σίγουρος οτι θα τα βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Αξίζει να γυρίσεις σε πολλές περιοχές του Βερολίνου. Μία για ABC zone. Την C για να κάνεις την διαδρομή απο και προς αεροδρόμιο. Και επίσης αν θέλεις να κάνεις και μια μονοήμερη εκδρομή στο Postdam, μια πολλή όμορφη πόλη δίπλα στο Βερολίνο.

α οκ καταλαβα λεω για gendmenmarkt που ειναι και απο οτι μου ειπαν η καλητερη χρηστουγενιατικη αγορα..
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
παιδια κατι ακομα εγω θα φτασω σαββατο μεσημερι αρα το υπολιπο σαββατο και κυριακη θα μπορω να δω τιποτα αξιοθεατα και τετοια η θα ειναι ολα κλειστα??
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Τα εψαξα στο booking και κατα την γνωμη μου απο τα 4,να προτιμησεις η το park inn η το winters...γιατι ειναι πιο κεντρικα.
Εδω,απο διαφορες συζητησεις,νομιζω,οτι θα προτιμουσαν το παρκ ινν ,εγω οταν ειχα παει ειχα προτιμησει σαν περιοχη το mitte και παλι το ιδιο θα εκανα,αρα(χωρις να γνωριζω αν ειναι πραγματι καλο)θα διαλεγα το winters.....ειναι μεταξυ των 2 κεντρων....
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Τα εψαξα στο booking και κατα την γνωμη μου απο τα 4,να προτιμησεις η το park inn η το winters...γιατι ειναι πιο κεντρικα.
Εδω,απο διαφορες συζητησεις,νομιζω,οτι θα προτιμουσαν το παρκ ινν ,εγω οταν ειχα παει ειχα προτιμησει σαν περιοχη το mitte και παλι το ιδιο θα εκανα,αρα(χωρις να γνωριζω αν ειναι πραγματι καλο)θα διαλεγα το winters.....ειναι μεταξυ των 2 κεντρων....
σε ευχαρηστω για το ενδιαφερον που εδειξεσ και το επσαξεσ και εγω εκει κλεινω στο winters..κατι ακομα εγω θα φτασω σαββατο μεσημερι αρα το υπολιπο σαββατο και κυριακη θα μπορω να δω τιποτα αξιοθεατα και τετοια η θα ειναι ολα κλειστα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.885
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom