Γερμανία berlin... by neraida !

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
όντως εκπληκτικο ριπορτ...
μετά από πιέσεις που εξασκήθηκαν μόλις πληροφορήθηκα το τιπ σου, είχα την ευκαιρία να φωτογραφηθώ μπροστά από το αρχηγείο της Luftwaffe, άνωθεν του bunker, στα θεμέλια τoυ head quarter της Gestapo και φυσικά μπροστά από τα Τ34..
Ευτυχώς έπιασαν οι πιέσεις τόπο και είδατε και την άλλη πλευρά της ιστορίας του Βερολίνου, εξίσου συγκλονιστικής. Είδες το μεγαλείο της εθνικοσοσιαλιστικής αρχιτεκτονικής στο κτίριο της Αεροπορίας και αν προσέξατε στον ίδιο δρόμο είχε πλακέτες με πληροφορίες και φωτογραφίες από άλλα μεγαλειώδη κτίρια, όπως της Καγκελλαρίας. Πρέπει να ήταν απίστευτος δρόμος αυτός επί Γ' Ράιχ....

Δε ξέρω και αν πετύχατε στα ερείπια της Gestapo (κτίριο και των SS) τη φοβερή φωτογραφική έκθεση με τα πεπραγμένα των δύο αυτών υπηρεσιών, όπου δεσπόζει η τρομερή μορφή του Χάινριχ Χίμλερ...μιλάμε για τον απόλυτο ψυχάκια.

Πες μας, δακρύσατε καθόλου στο bunker? Είναι και ωραία ταινία η πτώση...

Άντε, πάντα τέτοια....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για ύπνο δεν το συζητάμε... το ξενοδοχείο είναι ένα... το ορθά κομματικό...
The OSTEL... με την φωτογραφεία του μεγάλου Honecker πάνω από το κρεββάτι σου ξαναζείς ένδοξες εποχές... μην ψάχνεις παραπέρα...
Welcome at OSTEL!
α να το συζητήσουμε λίγο για ύπνο. οι καιροί είναι δύσκολοι. για να κοιμάται κάποιος ήσυχα θα πρότεινα άλλο κατάλυμμα.
CITYHOSTEL-BERLIN - Das Hostel in Berlin
σε περίπτωση που γίνει κάτι το βραδυ, την ώρα που κινούνται συνήθως οι προβοκάτορες, με ένα απλό αλματάκι από το παράθυρό σου βρίσκεσαι στη μόνη καταλληλη πρεσβεία για να ζητήσεις πολιτικό άσυλο.
amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_12889817.jpg
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
bravo traveller, σ' ευχαριστουμε για τις πληροφοριες, θα τις χρειαστω.. εχω ακομα δυο εβδομαδες εδω.. προλαβαινω.....

το ΣΚ που ηρθατε ειχε χαλασει ο καιρος, ισως ομως ηταν καλυτερο για σας γιατι ετσι ξεφυγατε απο την πολυ ζεστη της Αθηνας, ελπιζω να μην σας απογοητευσε η πρωινη βροχη του Σαββατου που εμοιαζε ασταματητη

ελπιζω να περασατε καλα, εστω και για λιγο, να ειδατε οσα θελατε να δειτε, και να βγαλατε μια καρτα απεριοριστων διαδρομων γιατι ειναι πολυ κουραστικο να βγαζεις καθε λιγο και λιγακι εισιτηριο..

το ΣΚ επισκεφτηκα το bocca di bacco

[URL]http://www.boccadibacco.de/eng/index.html[/URL]
Πολυ ωραιο ιταλικο εστιατορειο στην friedrichstrasse ακριβως απεναντι απο το H&M. Επιτελους ενα εστιατοριο που ειχε κλιματισμο και καθοσουν ανετα. Ωραιο περιβαλλον, ωραια μουσικη, ωραια εξυπηρετηση. 2 ατομα 50 ευρω, 2 πιατα pasta, δυο γλυκα και νερο!!
δοκιμασα sphaghetti alle vongole & παγωτο βανιλια με μπαλσαμικο!!!

και το TAVERNA OUSIES http://www.taverna-ousies.de/
Ελληνικο μεζεδοπωλειο με ελληνικο μενου, ελληνες σερβιτορους..
χαλουμι, χορτα, μυδια αχνιστα φυσικα κτλ κτλ

μια διαφορετικη εμπειρια ηταν η λειτουργια στην εκκλησια Cathedral parish of St. Hedwig που βρισκεται στην BEBEL PLATZ, Κυριακη στις 10 το πρωι!
Domgemeinde St.Hedwig: Welcome!
μουσικη, τραγουδι, μπορεις να παρεις απο εκει βιβλιαρακι με τα λογια και να συμμετασχεις τραγουδωντας, στην μεση της λειτουργιας γυρναγε ενα καλαθακι απο χερι σε χερι και οποιος ηθελε εριχνε χρηματα (οσα ηθελε και αν ηθελε) και το πιο περιεργο ηταν που καποια στιγμη ενω συνεβαιναν ολα αυτα αρχιζουν ο ενας να χαιρεταει και να φιλαει τον αλλο ακομα κι αν δεν γνωριζονται.. φιλιουνται αγκαλιαζονται..

η λειτουργια διαρκει περιπου μια ωρα, μετα απο αυτο μπορει κανεις να παει για πρωινο ακριβως διπλα στο υπεροχο OPERNPALAIS που θυμιζει λιγο απο Cafe de Flore, Cafe Angelina Παρισιου.

[URL="http://www.opernpalais.de/index.htm"]http://www.opernpalais.de/index.htm[/URL]

Opernpalais Unter den Linden
Unter den Linden 5
γαλλικο πρωινο 9 ευρωπουλα
μικρο πρωινο 10 ευρωπουλα
πρωινο με οτι θες απο τον μπουφε 15 ευρωπουλα..
αυτη την φορα αρκεστηκα σε μια ζεστη σοκολατα.. (ο καιρος ηταν λιγο ψυχρος) ηταν οτι επρεπε

μετα απο αυτο μια βολτα στο SCHLOSS CHARLOTTENBURG & στο παρκο του για βολτες, φωτογραφιες ενδείκνυται

Stiftung Preu?ische Schl?sser und G?rten | SPSG | Schloss Charlottenburg
 
Last edited by a moderator:

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
μια πολυ ωραια διαδρομη ΜΕ ποδηλατο ειναι να ξεκινησει κανεις απο το Mitte,
να φτασει στην Alexander Platz, απο εκει να παρει την λεωφορο Karl Marx Allee,
να φτασει μεχρι το Frankfurter tor, να κανει μια παυση για ξεκουραση στο Olivia Schokolade :
Olivia - Feine Schokoladen und Torten
να κατηφορισει την warschauer strasse, να συναντησει μπροστα του τον δρομο οπου ειναι η east side gallery και να παρει τον δρομο πισω προς alexander platz!!

με το ποδηλατο παει κανεις ευκολα, γρηγορα και το παρκαρεις και οπουδηποτε.
μπορεις να το βαλεις και μεσα στο τρενο αρκει να πληρωσεις πρωτα ενα εισιτηριο για αυτο αλλα επιτρεπονται μονο σε εκεινα που στα τζαμια τους εχουν την εικονα ενος ποδηλατου..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
μια διαφορετικη εμπειρια ηταν η λειτουργια στην εκκλησια Cathedral parish of St. Hedwig που βρισκεται στην BEBEL PLATZ, Κυριακη στις 10 το πρωι!
Domgemeinde St.Hedwig: Welcome!
μουσικη, τραγουδι, μπορεις να παρεις απο εκει βιβλιαρακι με τα λογια και να συμμετασχεις τραγουδωντας, στην μεση της λειτουργιας γυρναγε ενα καλαθακι απο χερι σε χερι και οποιος ηθελε εριχνε χρηματα (οσα ηθελε και αν ηθελε) και το πιο περιεργο ηταν που καποια στιγμη ενω συνεβαιναν ολα αυτα αρχιζουν ο ενας να χαιρεταει και να φιλαει τον αλλο ακομα κι αν δεν γνωριζονται.. φιλιουνται αγκαλιαζονται..
αυτο το φιλιουνται αγκαλιαζονται παιζει στις καθολικες εργασιες..εγω το εχω πετυχει οσες φορες εχω παει σε καθολικη λειτουργια!

neraida, τωρα πετυχα το thread!δεν το χα παρει χαμπαρι τοσες μερες!
ωραιες και χρησιμες οι πληροφοριες σου και τα λινκ που δινεις!να περνας καλα!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
αν ψαχνετε για σπιτι στο Βερολινο τοτε κοιταχτε εδω:
http://www.studenten-wg.de/Berlin,wg.html

σε μια βολτα μου χτες ανακαλυψα τυχαια το clarchens ballhaus.
http://www.ballhaus.de/index.html

ένα παλιό κτίριο στην Auguststrasse , που εχει μια μεγαλη αυλη.
τις καθημερινες πραγματοποιούνται βραδιες σαλσα, τανγκο, τσα τσα, αλλα εχει και κουζινα που σερβιρει φαγητο στην αυλη, για καλοκαιρι ειναι τελεια!! (Absolutely old fashioned. This ballroom has been hosting dance parties since 1913.)

η Auguststrasse παρουσιαζει πιο πολυ ενδιαφερον για μενα παρα η Oranienburger strasse που μαζευει ολο τον κοσμο. και ειναι ακριβως ενα δρομος καθετος αυτης, απεναντι απο το tacheles!

επισης, αξιζει μια επισκεψη στο
Tadshikische Teestube (Tajikistan tearoom).
βρισκεται στον πρωτο οροφο του Palais am Festungsgraben, πισω απο το Neue Wache!
Tajikistan tearoom in the Internet City Guide "Berlin Hidden Places"

Μην πάτε αν έξω είναι μερα και εχει ζέστη. Δεν εχει κλιματιστικό, ουτε αυλή για να κάτσεις. Να πατε βραδυ, να εχει λιγο ψυχρα ή αν βρεχει. Ειναι ενα δωματιο με πρασινους τοιχους, μαξιλαρες, χαλια, πολυέλαιους, χαμηλα τραπεζακια και γενικα ατμοσφαιρα ανατολης.. εχει μεγαλη επιλογη απο τσαι, αλλα εχει και διαφορα κεικ. Βγαζεις τα παπουτσια σου πριν μπεις, μπαινεις μεσα και νοιωθεις σαν πασας..

χτες επισκεφτηκα το Volkspark Friedrichshain, το παλαιοτερο παρκο στο Βερολινο (1840).
Στην εισοδο του σας περιμενει ενα σιντριβανι εμπνευσμενο απο τα παραμυθια με νεραιδες :)
Volkspark Friedrichshain - Friedrichshain Park
κατα τ' αλλα παιδακια, σκυλακια, πολυς κοσμος, πικνικ, αραλικι, τεννις, τζοκινγκ κτλ κτλ ..
 
Last edited by a moderator:

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
τελευταιες εντυπωσεις...

οι σκυλοι εχουν ζωη στο Βερολινο! μπορεις να τους παρεις μαζι σου στα μαγαζια, στο τρενο, να τους μεταφερεις στο καλαθακι του ποδηλατου σου.
δεν χρειαζεται να τους εχεις μεσα στο κλουβακι τους οπως εδω.. (τραγικο!!)
οι σκυλοι στο Βερολινο χαιρονται και αυτοι την πολη!

το γαλα nounou family μου φαινεται πολυ νερουλο σε συγκριση με το alpen milch που επινα εκει..
και η μοτσαρελα εκει κοστιζε 49 λεπτα ενω στον Σκλαβενιτη εδω 1,60!!!!!!!!!!!!!! Ω ναι!!
δεν εκανα αλλες συγκρισεις σε τιμες του εδω με του εκει (εξαιρεση: η μοτσαρελα)

και τελευταια προταση.. αν βρεθειτε στο tiergarten και θελετε να ξαποστασετε, ψαξτε να βρειτε το Cafe am Neuen See !!
Cafe am Neuen See, Berlin - Restaurant Reviews - TripAdvisor

σχετικα με την μπυρα berliner weisse (εγω την προτιμουσα κοκκινη παρα πρασινη γιατι η κοκκινη ηταν πιο γλυκια και φρουτωδης) διαβαστε αυτο το αρθρο της καθημερινης. http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_oiko1_1_01/06/2010_340453

και τελος, κατα την γνωμη μου παντα, το Βερολινο ειναι πολυ πιο ωραιο το καλοκαιρι παρα τον χειμωνα, και πιστευω οτι ενας τουριστας μπορει να το χαρει πιο πολυ και πιο ευκολα καλοκαιριατικα!!:clap::clap:

das ist alles!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
καλέ, εγώ γιατί τώρα το ανακάλυψα αυτό;;;
εμ, με τα ταξίδια από εδώ και από εκεί, έχασα τα ποστς σου!
Δυστυχώς δεν βρεθηκαμε...Εγώ έφυγα μετά απο άλλον ένα μήνα στο Βερολίνο, στις 4 Ιουλίου, οπότε δεν σε πρόλαβα. Και μετά γυρνούσα την Ευρώπη, οπότε πού χρόνος για ιντερνετ :p
Έχω κάμποσα να σχολιάσω σε αυτά που γράφτηκαν, θα γράψω όσα θυμάμαι τώρα:
1. από τις σχολες που γραφεις για εκμαθηση γλωσσων, εγω πηγαινα στην deutscheakademie και εμεινα πολυ ευχαριστημενη. καναμε και μια εκδρομη με τον καθηγητη στο τελος των μαθηματων, σε περιοχες που δεν ειναι και τοσο γνωστες στους τουρίστες, και μαθαμε και αλλα μικρά μυστικά του Βερολίνου. Εμένα μου έμεινε για παράδειγμα ένα τεράστιο και ογκώδες "κτήριο" του Χίτλερ, κατά τις δοκιμές που κάναν για τα κτήρια όταν σκεφτόταν το "μεγκάλο γκερμάνια" :p και έχει μείνει ανέπαφο τόσα χρόνια μετά, παρόλο το αμμωδες έδαφος εκείνης της περιοχής.
2. τέτοιες bier gartens με αμμο ξαπλωστρες κλπ υπαρχουν πάμπολλες στο Βερολίνο. Δεν αξίζουν όλες βέβαια, αλλά είναι ωραίο να τις ανακαλύπτει κανείς. Ακόμα και αυτές που είναι σε κλειστούς χώρους. Για τα βροχερά βράδια του καλοκαιριού όταν θέλεις να δεις κανεναν αγωνα, είναι ό,τι πρέπει
3. το treptower παρκ εννοειται ειναι δωρεάν. με το που κατεβαινεις απο το sbahn βγαινεις αριστερα (αν ερχεσαι απο βορεια, πχ με το ringbahn) και voila!
4. ααααχχ..τι μου θυμισες με το volkspark am friedrichshain... η πρώτη μου γιορτή στο Βερολίνο...ένα χρόνο πριν! ωραίες εποχές!
5. ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ τώρα που τελείωσα τις διακοπές μου, βλέπω θέμα για το Βερολίνο;;; με σκοτώνεις! ααχχ astral, σε νιώθω, σε νιώθω! και σόρρυ που το είδα τόσο αργά. Μωρέ, το σκεφτόμουν και για Αύγουστο, πριν κάνουν defend 2 από τα παιδιά που συμπαθούσα, αλλά τελικά μετά από τόσα ταξίδια, ώρα να καθήσω στα αυγά μου και απλά να ελπίζω να με επισκεφτούν αυτοί ή να τους δω σε κανα συνέδριο στις Βρυξελλες :D
6. ανάμεσα στις κοπέλες στην γνωστή οδό υπάρχουν και λεσβίες. Το λέω για κάθε ενδιαφερόμενη. Μην ξεχνάμε ότι είναι η πόλη για κάθε γούστο :)
7. στο Βερολίνο δεν πας μονο για Γερμανικό φαγητό. Είναι πόλη που αξίζει να δοκιμάσεις πολλές άλλες κουζίνες. Και το λένε ξένοι που δοκιμάζουν τις κουζίνες τους εκεί και λένε "εδώ στο Βερολίνο τα φτιάχνουν πιο νόστιμα και από ό,τι είναι στην πατρίδα μας!"

σε μισώ neraida!!! πάω για ύπνο και τώρα θα ξανα-ονειρεύομαι Berlin. αααααχχχχ
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
α, και κάτι ακόμα: θα διαφωνήσω με το θέμα της καθημερινής.
Η μπύρα αυτή κάθε άλλο παρά σε κολωνάτο ποτήρι πίνεται. Η παράδοση είναι σε πιο φαρδιά ποτήρια, -οσο πιο κουβάδες είναι τόσο πιο σωστά- και τόσους μήνες που την πίνω, ποτέ δεν την έχω δει σε άλλο ποτήρι. Όλα ήταν σε στυλ "κουβα" ή ποτηριού σαν αυτού που πίνουμε νερό, αλλά με το λογότυπο πάνω, με καλαμάκι.
κι εμένα προσωπικά μου αρέσει η πράσινη. Η κόκκινη ειναι πολύ γλυκιά για εμένα. Αλλά εξαρτάται από το άτομο.

Σε όσους πάντως αρέσει η γεύση της πράσινης, ας αναζητήσουν στα παγωτατζίδικα του Βερολίνου παγωτό με γεύσει waldmeister. Το καλύτερο που έχω φάει είναι ένα κοντά στην Boxhagener platz, στον πρώτο δρόμο ανατολικά της πλατείας. Αν δεν κάνω λάθος είναι η Grünberger str.
Μάλιστα ήταν τέτοια η απόλαυσή μου όταν το έτρωγα, που μια γιαγιά που περνούσε, με σταμάτησε και λέει:
-schmeckt gut uh? sehr gut!?! γιατί δεν είναι πάντα τόσο νόστιμο όσο φαίνεται!
(μόνο που δεν μου ζήτησε να το δοκιμάσει η θείτσα!)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
ο καιρος περασε, τα Χριστουγεννα πλησιαζουν ....
Weihnachtsm?rkte in Berlin - Weihnachten in Berlin

weihnachten in berlin = χριστουγεννα στο Βερολινο με Glühwein & Weihnachtsmärkte

Silvester 2010 - Silvester in Berlin

ποιος αλλος θα ειναι εκει??
Έλα πες την αλήθεια, επίτηδες το κάνεις έτσι? Για να μου σπας τα νεύρα!!
Σε μισώ!!!:xmas_evil:
:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom