Γερμανία Berlin (info please...)

Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οοοοοοοοοοοουυ, είναι σαν να πήγα ήδη με όλα αυτά τα χρήσιμα που μου λες..!:haha:
Είσαι πάρα πολύ κατατοπιστική και μάλλον έτσι όπως μου τα λές δεν θα αλλάξω γνώμη για το ξενοδοχείο!!!!Και Μάνατζερ να ήσουν τόοοοοσο καλά λόγια δεν θα έλεγες....!!:D
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου..

P.S Στο tour που κάνατε σας πήγαν και Δρέσδη ή όχι;;;:lol:
εγώ δεν ακολούθησα πουθενά...εκτός από την ξενάγηση πόλης(ναι το γκρούπ πήγε),μ'ενδιέφερε να δώ το Βερολίνο...,είχα 4 μέρες στη διάθεση μου,δεν ήθελα να πάω κι αλλού, αλλά ...γούστα είναι αυτά...όσοι πήγαν εντυπωσιάστηκαν πάντως.
 

dimiko

Member
Μηνύματα
62
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΖΑΜΑΪΚΑ
Στο Ritz Carlton είχα μείνει τον Αύγουστο που είχα πάει στο Βερολίνο,το ξενοδοχείο ήταν προεπιλεγμένο από πρακτορείο της θεσνίκης,(στα πλαίσια οργανωμένης εκδρομής) δεν μπορώ να πώ όνομα γιατί ίσως θα φανεί σα διαφήμηση,είχα απευθυνθεί σε πρακτορείο γιατι η απόφαση για το ταξίδι προέκυψε την ...τελευταία στιγμή και δεν μπορούσα από μόνη μου να βρώ ούτε εισιτήριο..,οφείλω όμως να δώσω συγχαρητήρια (μια και μου δίνεις την αφορμή)στο πρακτορείο ,όλο το υπόλοιπο γκρούπ πήγαν στο Μariot ,δίπλα από το Ριτζ Κάρλτον και 3 άτομα που αποφασίσαμε να συμμετέχουμε τελευταία στιγμή μας βάλανε στο Ριτζ!,δεν ξέρω αν θα το επέλεγα από μόνη μου...
Αν είσαι αποφασισμένος να μείνεις εκεί θα σου μείνει αξέχαστο!!ανήκει στα πεντάστερα αλλά η όλη του υποδομή...είναι εξάστερου!!(αυτό μας είπε και ο συνοδός αλλά το διαπίστωσα και μόνη μου),από έξω φαίνεται σαν σούπερ μοντέρνο κτίριο και μέσα είναι σε στύλ...λουδοβίκειο...παλάτι ,βαρύς διάκοσμος,αυτό το στύλ επικρατεί και στα δωμάτια,όπου θα σου πάρει κάποια ώρα:haha:ν'ανακαλύψεις πώς ανοίγουν τα φώτα από αμπαζούρ κλπ..τα πάντα ρυθμίζονται ανοίγοντας το συρτάρι από μια κονσόλα με κουμπάκια ...τα πάντα αυτοματοποιημένα σε βαθμό ίσως και εκνευριστικό θα έλεγα ...και να ψάξεις να βρείς που είναι κρυμμένο το σεσουάρ...,μια σημαντική λεπτομέρεια όσον αφορά το πρωινό του.. ..(.εννοείται ότι ο μπουφές του περιλαμβάνει και του πουλιού το γάλα:haha: )μόνο σ΄αυτό το ξενοδοχείο είδα επίσημα να δίνουν σακκούλες:roll:για να πάρεις ό,τι θέλεις για τη μέρα σου!την πρώτη φορά είχα παρατηρήσει ένα γκρούπ Αγγλων δίπλα μου να έχουν κάτι μεγάλες σακκούλες και να βάζουν..να βάζουν:haha:κι όταν ρώτησα μου είπαν ότι ζητάς από τους σερβιτόρους και σου δίνουν,και μάλιστα τεράστιες,όταν τους ζητούσα μικρή σακκούλα μούλεγαν δεν έχει μικρότερη!

Σαν θέση,σα σημείο είναι πολύ βολικό!! αφού όπως ήδη προαναφέρθηκε είναι στα όρια μεταξύ ανατολ και δυτικού,με τα πόδια πας πύλη βραδεμβούργου και από κει Under den Linden και βρέθηκες σ όλα τα αξιοθέατα του ανατολικού,και κοινοβούλιο με τα πόδια,και η διαδρομή είναι ευχάριστη έχεις δίπλα σου το πάρκο ....
Απλά εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε η Potzdamer platz,με τους ουρανοξύστες γύρω γύρω,πολύ ψυχρή,είναι το πιο μοντέρνο κομμάτι...που σε άλλους αρέσει σ'εμένα καθόλου..
γι αυτό είπα αρχικά δεν ξέρω αν θα το επέλεγα από μόνη μου...



Γειά σου και σ ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σου...
Θέλω να σε ρωτήσω, το εστιατόριο που έχει το δοκίμασες; έιναι όμορφο; έχει ωραίο φαγητό; Στην φωτό που έχουν στην σελίδα τους δεν δείχνει και τίποτα...Ρωτάω για να κλείσω για παραμονη χριστουγεννων.....εκτός αν ξέρεις κάποιο άλλο εκτός του ξενοδοχείου...
Ευχαριστώ :haha:
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γειά σου και σ ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σου...
Θέλω να σε ρωτήσω, το εστιατόριο που έχει το δοκίμασες; έιναι όμορφο; έχει ωραίο φαγητό; Στην φωτό που έχουν στην σελίδα τους δεν δείχνει και τίποτα...Ρωτάω για να κλείσω για παραμονη χριστουγεννων.....εκτός αν ξέρεις κάποιο άλλο εκτός του ξενοδοχείου...
Ευχαριστώ :haha:
α όχι ,δεν κάθησα ποτέ εκεί για φαγητό,δεν έχω άποψη για το εστιατόριο οπότε μη σε πάρω στο λαιμό μου:haha:,και γενικά δεν ξέρω πως είναι το Βερολίνο γιορτές Χριστουγέννων και που αξίζει να πας για φαγητό εκείνες ειδικά τις μέρες:roll:
 

dmantak

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Το Φεβρουαριο Βενεζουελα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια-Αστραλια
μια χαρα ειναι.ακριβως στη μεσηι .ποσες μερες θα πατε?κ τι θα κανετε ?
ψωνια ή τουρ μονο?πριν 5 μερες ηρθα.
4 μερες Δρεσδη ειναι πολλες νομιζω.Εμεις το καναμε μια μερα.πηγαμε κ ηρθαμε.καλυτερα να τις αφιερωσεις στο Βερολινο.Και μια μερα να πας στο Ποτσαμ (Potsdam).ειναι 20 λεπτα απο το Βερολινο μπροστα στο σταθμο των τραινων εχει τουριστικα λεωφορεια με 10e θα κανεις το tour 2 μιση ωρες.διπλα στο ξενοδοχειο σου ειναι το Sony center.να δειτε οπωσδηποτε σινεμα IMAX3D θα δεις μολις μπεις τεραστιες αφισσες.ειναι τρισδιαστατες ταινιες,τις ειδαμε κ τις 4σερις.Ειναι Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ μην τη χασετε.Alexaderplaz η πιο ζωντανη πλευρα του Βερολινου.
ειστε μονο δυο στασεις με το μετρο το οποιο ειναι βολικοτατο.
Ψωνια τωρα.απο Potsdamr Plaz παιρνεις το S2 για Bernau, αλλαζεις στη δευτερη σταση Fredrichstrabe κ παιρνεις το S3 κ μετα απο 7 στασεις (δεν ειναι μακρια) κατεβαινεις στο
Charlottenburg, βγαινεις απο την εξοδο .Wilmersdorfer Str.ειναι μεγαλος εμπορικος δρομος με δυο πολυκαταστηματα.νομιζω ειναι το πιο βολικη και σε καλες τιμες περιοχη να ψωνισεις χωρις να τρεχεις δεξια κ αριστερα.
Potsdam Plaz να φατε στο Vapiano Ιταλικο ειναι πανω στην πλατεια στη γωνια του ξενοδοχειου σου.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
// Wilmersdorfer Str.ειναι μεγαλος εμπορικος δρομος με δυο πολυκαταστηματα//

να ρωτήσω κάτι; η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε Σεπτέμβριο σε αυτήν την οδό και προσπαθούσαμε να καταλάβουμε τι βρίσκεται μέσα. Κάποιος που πέρασε από εκεί πρόσφατα και ανακάλυψε περί τίνος πρόκειται;;;; Pleaseeee.... έχουμε φτιάξει ολόκληρες θεωρίες στο facebook!:D
 

Attachments

dimiko

Member
Μηνύματα
62
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΖΑΜΑΪΚΑ
4 μερες Δρεσδη ειναι πολλες νομιζω.Εμεις το καναμε μια μερα.πηγαμε κ ηρθαμε.καλυτερα να τις αφιερωσεις στο Βερολινο.Και μια μερα να πας στο Ποτσαμ (Potsdam).ειναι 20 λεπτα απο το Βερολινο μπροστα στο σταθμο των τραινων εχει τουριστικα λεωφορεια με 10e θα κανεις το tour 2 μιση ωρες.διπλα στο ξενοδοχειο σου ειναι το Sony center.να δειτε οπωσδηποτε σινεμα IMAX3D θα δεις μολις μπεις τεραστιες αφισσες.ειναι τρισδιαστατες ταινιες,τις ειδαμε κ τις 4σερις.Ειναι Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ μην τη χασετε.Alexaderplaz η πιο ζωντανη πλευρα του Βερολινου.
ειστε μονο δυο στασεις με το μετρο το οποιο ειναι βολικοτατο.
Ψωνια τωρα.απο Potsdamr Plaz παιρνεις το S2 για Bernau, αλλαζεις στη δευτερη σταση Fredrichstrabe κ παιρνεις το S3 κ μετα απο 7 στασεις (δεν ειναι μακρια) κατεβαινεις στο
Charlottenburg, βγαινεις απο την εξοδο .Wilmersdorfer Str.ειναι μεγαλος εμπορικος δρομος με δυο πολυκαταστηματα.νομιζω ειναι το πιο βολικη και σε καλες τιμες περιοχη να ψωνισεις χωρις να τρεχεις δεξια κ αριστερα.
Potsdam Plaz να φατε στο Vapiano Ιταλικο ειναι πανω στην πλατεια στη γωνια του ξενοδοχειου σου.


Σ ευχαριστώ πάααααααρα πολυ να είσαι καλά, οι πληροφορίες σου είναι πολυ χρήσιμες και κατατοπιστικές......:clap::clap::clap:
Φοβερή σελίδα θα έλεγα.....ποτε δεν είχα μπεί και τώρα που μπήκα δεν θα πηγαίνω πουθενά χωρίς να σας ρωτήσω εδω μέσα!!!χιχιχιχι:haha::haha:
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Eνα από τα μουσεία που μας άρεσε πολύ είναι αυτό της φωτογραφίας του Helmut Newton-Jebensstraße 2.Eπίσης ωραίο το καφέ με το ίδιο όνομα,very stylish-καπου στο mitte, Newton Bar.
Για hotel τώρα μέναμε στο Park Inn πάνω στην Alexanderplatz,πολύ καλό,καλή τιμή και άμεση πρόσβαση σε μετρό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom