Black Friday 2022 τι περιμένουμε.

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
E black friday λέγεται, όχι black tuesday.
ναι δεν διαφωνω απλά έτσι όπως το έθεσε η αιγαίου ... φεστιβαλ τετραημερο κτλ κατι αλλο περιμεναμε μάλλον οι περισσότεροι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Δεν αντιστοιχει στην προηγουμενη εμπειρια το οτι καποιοι περιμεναν μιλια. Συνηθως δεν επαναλαμβανεται η περσινη ιδεα. Δεν θυμαμαι ποτε αυτουσια επαναληψη , εκτος αν δεν θυμαμαι καλα.
Φετος υπαρχει μια σχετικη ενδεια σε ολες τις υπολοιπες προσφορες, αλλα το 70% ειναι τεραστια εκπτωση.
Στοιχημα οτι του χρονου θα λεμε "περσι ειχε 70% κλπ".
Εγω παντως "ψωνισα" μονο δωματια απο τη booking, αφου δεν εχω αδεια οταν ειχε το 70%. Η προσφορα black friday εκτεινεται ως και το καλοκαιρι και δεν βρισκω μικροτερη την εξοικονομηση απο τη διαμονη που στην Ευρωπη χτυπαει ταβανι και δεν προπληρωνεις τιποτε.
 
Last edited:

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
μας τρολαρει η aegean ειχε -70% το εκανε -60% και τωρα δυο μερες -50% , κι εμεις περιμεναμε να δουμε τι θα βγαλει...
Ουσιαστικα ολο το 4ημερο 30-40% ειχε και επαιζε με 50-60-70% τον 1 μηνα (16 Ιαν-22 Φεβ) για τα ματια του μαρκετιγκ. Ακομα κι ετσι παντως οι προσφορες της ηταν καλυτερες απο αρκετες αεροπορικες, συμπεριλαμβανομενου κ του βασικου ανταγωνιστη της στην Ελλαδα. Παρ ολα αυτα ειναι αληθεια πως το "Festival" κλπ παρεμπε σε κατι διαφορετικο απο αυτο που ειδαμε (μεγαλυτερη ποικιλια προσφορων, οχι απαραιτητα υψηλοτερων).
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω βλεφαριάσει 130 πανελα για Ιούνη Στοκχόλμη και περιμένω έγκριση από τους συνταξιδιώτες 🤞
Τελικά δεν πέρασε από την ολομέλεια το Αγίου Πνεύματος στα 130 (~145 φλεξ είχε την Παρασκευή) και έγινε κλείσιμο το Σάββατο, 160 φλεξ πρωτομαγιά.
Όχι και υπερπροσφορά αλλά για απευθείας Στοκχόλμη δεν είχα πολλές προσδοκίες και το κατατάσσω στις καλές τιμές που θα πετύχω.

Νομίζω για το διάστημα Φώτα - Καθαρά Δευτέρα και μετά Σεπτέμβρη-μέχρι 28η πρέπει να επαίξαν πολύ καλά πράγματα.
Απλά για το πρώτο εγώ δεν ήθελα να κλείσω κάτι, για το δεύτερο αν και ξέρω ότι έχω βαλεί στο νου Εδιμβούργο για τότε, δεν μου πήγαινε να κλείσω κάτι από τώρα.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αντίστοιχα, δεν βγάζει νόημα να συγκρίνουμε μια τιμή πριν 2 μήνες με την σημερινή.
Θα εννοείς ότι δεν έχει νόημα να κρίνεις την εταιρεία με βάση αυτό. Γιατί για μας αυτό ακριβώς έχει νόημα, αν είναι σκόπιμο να περιμένουμε καλύτερες τιμές με την προσφορά, όταν έχουμε ήδη βρει συμπαθητικές τιμές για μακρινές ημερομηνίες.
 
D

Delmem38110

Guest
Είναι εισιτήριο Μεγαλή Παρασκευή με Τρίτη του Πάσχα, που εύκολα το Αθήνα-Μαρακές μεταξύ των 2 ημερών που το κοίταξες κάποιος/οι μπήκε και το έκλεισε και άλλαξε η τιμή..
είναι εισιτήρια 3 διαφορετικών ημερομηνιών.
το πρώτο κάνα δίμηνο πριν, μόλις έκαναν γνωστό το Αθήνα Μαρακές, το δεύτερο λίγες μέρες πριν τη μεγάλη Παρασκευή οπό και ανέβασαν τα εισιτήρια στα 200+ ευρώ ανά διαδρομή και το τρίτο είναι την ημέρα της μεγάλης Παρασκευής με το 40% έκπτωση για τις μέρες του Πάσχα.
λίγο τρωγλοδυτική η πολιτική τους.
προσφέρουμε χαμηλά στην εκκίνηση, το ανεβάζουμε στο θεό πριν την ημέρα της προσφοράς.
κατεβάζουμε το ανεβασμένο την ημέρα της προσφοράς και μας λένε και ευχαριστώ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Θα εννοείς ότι δεν έχει νόημα να κρίνεις την εταιρεία με βάση αυτό. Γιατί για μας αυτό ακριβώς έχει νόημα, αν είναι σκόπιμο να περιμένουμε καλύτερες τιμές με την προσφορά, όταν έχουμε ήδη βρει συμπαθητικές τιμές για μακρινές ημερομηνίες.
είναι εισιτήρια 3 διαφορετικών ημερομηνιών.
το πρώτο κάνα δίμηνο πριν, μόλις έκαναν γνωστό το Αθήνα Μαρακές, το δεύτερο λίγες μέρες πριν τη μεγάλη Παρασκευή οπό και ανέβασαν τα εισιτήρια στα 200+ ευρώ ανά διαδρομή και το τρίτο είναι την ημέρα της μεγάλης Παρασκευής με το 40% έκπτωση για τις μέρες του Πάσχα.
λίγο τρωγλοδυτική η πολιτική τους.
προσφέρουμε χαμηλά στην εκκίνηση, το ανεβάζουμε στο θεό πριν την ημέρα της προσφοράς.
κατεβάζουμε το ανεβασμένο την ημέρα της προσφοράς και μας λένε και ευχαριστώ.
Καταρχάς να πω από μεριάς μου ότι περίμενα προσφορά αντίστοιχη με πέρυσι με μίλια που δεν ήρθε ποτέ, οπότε κι εγώ χαλάστηκα ως προς αυτό αλλά και πέρυσι και φέτος στο black friday στα δρομολόγια που κοιτούσα και με ενδιέφεραν είδα διαφορά. Ειδικά στα σκανδιναβικά δρομολόγια, κάποια μονά εισιτήρια από 110 ευρώ που τα είχα δει, έκαναν άλλα 44 και άλλα 52 ευρώ, τρομερές ευκαιρίες.

Άλλα παραδείγματα, Μπιλμπάο 112 ευρώ το τριήμερο της πρωτομαγιάς, όταν το είχα πρωτοκοιτάξει έκανε 180 ευρώ. Αθήνα-Ρίγα έβρισκες και συνδυασμούς κάτω των 100 ευρώ για 4μερα μέσα στον Μάιο και τον Ιούνιο, δηλαδή αρκετά καλά.

Δεν κοίταξα ολα τα δρομολόγια οπότε δεν έχω άποψη, μιλάω για αυτά που κοίταξα, ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετικά παραδείγματα. Αλλώστε, δεν έβγαλαν προσφορά για όλα τα δρομολόγια, για όλες τις ημερομηνίες, λογικο είναι αυτό, όχι μόνο για την Aegean, για όλες τις αεροπορικές..

Και η Volotea λέει Black friday προσφορά 15 ευρώ εισιτήρια το one way και η επιστροφή κάνει 150.. Δηλαδή κάπου λίγο πρέπει να βλέπουμε τι παίζει γενικώς στις αεροπορικές..


Μιλώντας επί προσωπικού, γενικώς για τις hot περιόδους της χρονιάς (τριήμερα, Πάσχα, Αύγουστο, Χριστούγεννα) δε περιμένω το black friday για να κλείσω εισιτήρια, επόμενως το εισιτήριο του Μαράκες τις πιο hot μέρες του Πάσχα έκανε 80 ευρώ η διαδρομή με 2 πτήσεις από Θεσσαλονίκη για Μαρακές, ε πόσο πιο κάτω να πάει; Κάποιος μπήκε και το έκλεισε στο ενδιάμεσο και ανέβηκε η τιμή.

Όσο για το άλλο που ήταν κλεισμένο 29 σεπτέμβρη, άμα κάποιος κοιτάζει εισιτήριο να το κλείσει τον Σεπτέμβριο και λέει "κάτσε να περιμένω το Black Friday σε 2 μήνες" για να κλείσει το εισιτήριο σε καλύτερη τιμή, ε σόρρυ δεν έχει καμία λογική. Καλά έκανε ο άνθρωπος και το έκλεισε 45 ευρώ το εισιτήριο Αθήνα-Λουξεμβούργο, επίσης πόσο πιο κάτω να πάει...; Μέσα σε 2 μήνες δεν είναι φυσιολογικό να έχουν κλείσει κι άλλοι το εισιτήριο και να έχουν αλλάξει οι τιμές;
 
Last edited:

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
έγινε κλείσιμο το Σάββατο, 160 φλεξ πρωτομαγιά Στοκχόλμη.
Από περιέργεια που τα τσέκαρα τώρα πάντως, τα συγκεκριμένα που έκλεισα είναι στα 285 πια 🤔
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλημερα! Μηπως ειδε κανεις αν ειχε προσφορες σε εισιτηρια εκτος Ευρωπης πχ ΗΑΕ; Αν οχι, ποτε συνηθως βγαινουν τετοιες προσφορες;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημερα! Μηπως ειδε κανεις αν ειχε προσφορες σε εισιτηρια εκτος Ευρωπης πχ ΗΑΕ; Αν οχι, ποτε συνηθως βγαινουν τετοιες προσφορες;
Γενάρη-Φλεβάρη είχε η Wizz οικονομικά εισιτήρια για Abu Dhabi
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημερα! Μηπως ειδε κανεις αν ειχε προσφορες σε εισιτηρια εκτος Ευρωπης πχ ΗΑΕ; Αν οχι, ποτε συνηθως βγαινουν τετοιες προσφορες;
Βγαίνουν τακτικά, απλά δεν είναι εδώ το κατάλληλο μέρος για να τις βρείς. Παρακολούθα το fly4free.com .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom