Black Friday

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Η συγκεκριμένη προσφορά έχει να βγεί απο πέρυσι, την ίδια μέρα (black Friday). Δεν είναι συνηθισμένη προσφορά, γιατί οι προσφορές που βγαίνουν κατα καιρούς δεν σου δίνουν την δυνατότητα να έχεις έκπτωση στις πτήσεις που θέλεις εσύ. Εννοώ οτι οι συνηθισμένες προσφορές βγαίνουν για ημερομηνίες που ορίζει η εταιρεία και μόνο (και αν μας αρέσει) για συγκεκριμένους προορισμούς κάθε φορά. Με αυτή τη προσφορά μπορείς να κλείσεις για όποια ημερομηνία θέλεις εσύ (μέσα στο χρονικό εύρος που καθορίζεται) για τους προορισμούς που εξυπηρετεί η αεροπορική.
Η συγκεκριμένη αεροπορική, δεν πρόκειται να πουλήσει ποτέ "κοψοχολιά", για πολλούς λόγους! Κατα την ταπεινή μου άποψη αυτό...

Τώρα, όσον αφορά την "φιλοσοφία της black Friday", θα μου επιτρέψεις να πω οτι ολόκληρη η black Friday (που έχει γίνει πλέον black week) είναι σκέτη κοροϊδία. Αλλά προτιμώ να μην το συζητήσω, χωρίς παρεξήγηση!
Αρχικα συμφωνω με την αποψη σου για τη συγκεκριμένη μερα. Ομως η προσφορα της Air France κ παλι αφορα συγκριμενες ημερομηνίες αλλα το θεμα ειναι οτι διαθέτει μονο 300 εισιτήρια με δεκα ορους τα οποια λογικα εξαντληθηκαν σε χρονο μηδεν . Ασε που το 20% δεν ειναι κ συγκλονιστικό.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Η πολιτική προσφορών της εκάστοτε αεροπορικής ορίζεται σύμφωνα με το πελατολόγιο στο οποίο στοχεύει. Αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις λοταρία, για κάποιον άλλον δεν είναι. Και δεν είναι, για τον απλούστατο λόγο, οτι όλοι όσοι ταξιδεύουμε δεν έχουμε τις ίδιες δυνατότητες για να ταξιδέψουμε.
Όταν κάποιος δεν έχει πχ την πολυτέλεια να κάνει ένα υπερατλαντικό ταξίδι, να πεθάνει απο την κούραση και μετά να την αράξει στο σπίτι για κανα τρείς μέρες να ξεκουραστεί, γιατί θα έχει αλλάξει 5 αεροπλάνα και 3 αεροδρόμια σε 4 διαφορετικές χώρες, αλλά δυστυχώς θα πρέπει να γυρίσει στη δουλειά άμεσα και να βαρέσει κάτι συγυρισμένα 15ωρα, τότε η παραπάνω προσφορά είναι βάλσαμο, γιατί του δίνει την δυνατότητα να κάνει ένα πιο ξεκούραστο ταξίδι, αντί να κοιμάται σε αεροδρόμια, να σέρνει βαλίτσες δεξιά και αριστερά και να εκδίδει βίζες για να περάσει απο χώρες που δεν θα μείνει.
Ο καθένας μας εδώ μέσα έχει το ίδιο δικαίωμα να απορρίπτει ή να δέχεται τις προσφορές που βγαίνουν. Έτσι, άλλωστε ορίζεται η ελεύθερη αγορά. Και ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι που τις απορρίπτουν, γιατί έτσι μένει χώρος σε άλλους να τις εκμεταλλευτούν.

Υ.Γ. Βγαίνουν προσφορές κατα καιρούς, που δεν μου λένε απολύτως τίποτα εμένα, γιατί ακριβώς δεν μπορώ να τις εκμεταλλευτώ, για διάφορους ευνόητους λόγους! Αυτές οι προσφορές όμως δίνουν την δυνατότητα σε πολύ κόσμο να ταξιδεύει! Το οτι δεν μπορώ να τις εκμεταλλευτώ ή έστω είναι "άκυρες" για μένα, δεν σημαίνει οτι είναι απαράδεκτες. Με λίγα λόγια δεν συνηθίζω να "αφορίζω".....

Η περιγραφή του υπερατλαντικού ταξιδιού που κάνεις ή του οποιοδήποτε άλλου ταξιδιού δεν έχει καμία σχέση με το θέμα μας... Τι σχέση έχουν τα 5 αεροπλάνα και οι 4 χώρες με αυτό που συζητάμε;

Εγώ είδα την "προσφορά" και αφιέρωσα χρόνο για να ανακαλύψω εκ των υστέρων στα ψιλά γράμματα ότι τσάμπα ο κόπος όχι διότι δε με αφορούσε ή δεν την ήθελα, αλλά διότι η διαθεσιμότητα ήταν θεωρητικά μηδαμινή και ουσιαστικά μηδενική!

Τώρα για ποιον είναι βάλσαμο δεν ξέρω, πάντως σίγουρα όχι για τους χιλιάδες που μπήκαν στο σαϊτ της airfrance για αυτή την "προσφορά", αφιέρωσαν χρόνο να πλοηγηθούν, να βάλουν ημερομηνίες, να βρουν πτήσεις, να συμπληρώσουν ονόματα, email κλπ, και στο τελευταίο βήμα (αυτό της πληρωμής) να τους βγαίνει ένα ξερό μήνυμα λάθους όταν συμπληρώνουν τον κωδικό "προσφοράς" - και ακόμη και εκεί, σε πληροφορώ ότι το μήνυμα λάθους δεν ενημέρωνε καν το χρήστη για ποιο λόγο ο κωδικός δεν γίνεται δεκτός!

Αν αυτό δεν είναι ξεφτίλα για μια εταιρεία που υποτίθεται πως στοχεύει και σε upmarket πελατολόγιο, τότε πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι...

Σαν να έβγαινε ο Κωτσόβολος και να διαφήμιζε μια σούπερ τηλεόραση 2000ευρώ με 50% έκπτωση και μετά να πήγαινες να την κλείσεις και να σου έλεγαν "ξέρετε είχαμε 3 κομμάτια όλα κι όλα και έφυγαν αμέσως".

Αλλά ακόμη και αν δεχτώ τον συλλογισμό σου ότι αυτό ήθελαν αυτό πρόσφεραν και σε όποιον αρέσει, η επιλογή τους να το αφήνουν να παίζει ακόμη και τώρα (!!!) ενώ έχει τελειώσει εδώ και πολλές ώρες είναι επιεικώς απαράδεκτη. Δηλαδή ο άλλος που μπαίνει τώρα και ψάχνει πτήσεις για μια προσφορά που δεν ισχύει τι είναι?

Τώρα αν αυτό το θεωρείς αφορισμό, είμαι σίγουρος ότι άλλα μέλη που διαβάζουν το παρόν νήμα το θεωρούν δικαιολογημένη κριτική.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ο επαγγελματισμός είναι πολύ σχετική έννοια, αλλά σχετική έννοια είναι και η απληστία...
Η φρενίτιδα για τη Μαύρη Παρασκευή καλά κρατεί, τόσο όσο να έχει καταστεί «υποχρέωση» των εταιρειών και «δικαίωμα» των καταναλωτών. Και εδώ έχουν απολεστεί δικαιώματα και δικαιώματα, αλλά για τη Μαύρη Παρασκευή θα ασχοληθώ, θα νευριάσω, θα χαραμίσω χρόνο να κράξω γιατί δεν είναι στα μέτρα μου ή γιατί δεν πρόλαβα ή γιατί είχε λίγα τεμάχια ή γιατί οι «επαγγελματίες» δεν μου χρύσωσαν το χάπι... Υπάρχει δρόμος αντίστασης: Εμπάργκο στους αντι-επαγγελματίες!!! Μέχρι να φέρουν τις προσφορές τους στα μέτρα μου! Και ας βουλιάξουν, τι με νοιάζει εμένα;
Καλή σας νύχτα.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Συνεχίζει η Ryanair τις προσφορές με 9,99 εισιτήρια από και προς μαλτα..Βέβαια για Θεσσαλονίκη που ξεκινάει το δρομολόγιο τον Απρίλιο δεν βλέπω τέτοια τιμή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom