Γαλλία Bouillabaisse στη Μασσαλία!

Rockaholic

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Θα επισκεφθώ την Μασσαλία αρχές Οκτωμβρίου για 2 μέρες για ποδοσφαιρικό αγώνα...
Μπορείτε να μου παραθέσετε τους τόπους και τα πράγματα που αξίζει και προλαβαίνω να δω/κάνω ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα επισκεφθώ την Μασσαλία αρχές Οκτωβρίου για 2 μέρες για ποδοσφαιρικό αγώνα...
Μπορείτε να μου παραθέσετε τους τόπους και τα πράγματα που αξίζει και προλαβαίνω να δω/κάνω ?
Δοκίμασες να διαβάσεις αυτό το θέμα από την αρχή του?
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Εψαχνα να βρω καποιον να πηγε μασσαλια και να του αρεσε...επεσα σε αυτο ομως δεν καταλαβα αν αρεσε τελικα :D

Εγω Βρεθηκα περσι για ενα κυριακοδευτερο του Οκτωβρη..Προτιμησα την πρωτη μερα να την αφιερωσω στην Aix en Provence (και δεν το μετανιωσα,εξαιρετικη) και την Δευτερα απο νωρις μεχρι τις 7 περιπου στη Μασσαλια. Γυρισα αρκετα απο τα μερη που αναγραφονται,για να μην πω ολα,Συν το
Palais Longchamp.Δεν μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση η πολη,αν εξαιρεσουμε το παλιο λιμανι ,το MuCEM και την περιοχη γυρω απο αυτο.Εχω καποιους γνωστους που πινουν νερο στο ονομα της πολης,αλλα προσωπικα δεν βρηκα κατι παραπανω αξιολογο..Ολα ειναι θεμα βιωματων βεβαια..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτή η ιστορία είναι κάπως αρχαία, αφορά ταξίδι πριν από 10 χρόνια. Έκτοτε, έχω πάει άλλες δυό φορές στη Μασσαλία, και 7 φορές συνολικά στο region PACA (Provence-Alpes-Cote d' Azure). Δε μπορώ να πω με σαφήνεια ούτε ότι μου αρέσει, ούτε ότι όχι. Υπάρχουν πράγματα στην πόλη που έχουν τη γοητεία τους, χωρίς να είνα ούτε picture-perfect, ούτε grandiose.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Αυτή η ιστορία είναι κάπως αρχαία, αφορά ταξίδι πριν από 10 χρόνια. Έκτοτε, έχω πάει άλλες δυό φορές στη Μασσαλία, και 7 φορές συνολικά στο region PACA (Provence-Alpes-Cote d' Azure). Δε μπορώ να πω με σαφήνεια ούτε ότι μου αρέσει, ούτε ότι όχι. Υπάρχουν πράγματα στην πόλη που έχουν τη γοητεία τους, χωρίς να είνα ούτε picture-perfect, ούτε grandiose.
Την ίδια ακριβώς άποψη μου άφησε και μένα.. Αν δεν είχε δε το λιμάνι, θα ήταν παντελώς αδιάφορη..

Έχω μια απορία, πρώτον αν έγινες hon και δεύτερον τι είναι hon :p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
είναι σαν το "οι καποτίδες", έτσι έλεγαν οι ΄Ελληνες φοιτητές τους Εγγλέζους γιατί παράγγελναν "a cup of tea"!!! το έλεγαν τη δεκαετία του ΄70 που ήμουν φοιτήτρια, δε ξέρω αν το λένε ακόμα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Διαβασα ολη την ιστορια και δεν μπορω να πω οτι σκαλωσα με καποιο αξιοθεατο. Εβαλα παραμονη 3 ωρες μεχρι να φυγουμε για Νικαια. Φτανουν για βολτα στο παλιο λιμανι?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Διαβασα ολη την ιστορια και δεν μπορω να πω οτι σκαλωσα με καποιο αξιοθεατο. Εβαλα παραμονη 3 ωρες μεχρι να φυγουμε για Νικαια. Φτανουν για βολτα στο παλιο λιμανι?
Έχει ανοίξει από το περασμένο καλοκαίρι ένα μουσείο ρέπλικα της σπηλιάς Cosquer με τις προϊστορικές σπηλαιογραφίες. Η αυθεντική σπηλιά δεν είναι επισκέψιμη Cosquer Méditerranée - Site officiel de la restitution de la Grotte Cosquer

Θα προσπαθήσω να ξαναπάω στην πόλη φέτος με κύριο στόχο να δω τη σπηλιά.

Επίσης έχει τον Jardin des Vestiges με τα ερείπια του αρχαίου Ελληνικού λιμανιού, έχει την όμορφη Notre Dame στο λόφο, έχει τη συνοικία Le Panier, έχει μουσεία. Θα της έδινα μια μέρα γεμάτη με διανυκτέρευση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Έχει ανοίξει από το περασμένο καλοκαίρι ένα μουσείο ρέπλικα της σπηλιάς Cosquer με τις προϊστορικές σπηλαιογραφίες. Η αυθεντική σπηλιά δεν είναι επισκέψιμη Cosquer Méditerranée - Site officiel de la restitution de la Grotte Cosquer

Θα προσπαθήσω να ξαναπάω στην πόλη φέτος με κύριο στόχο να δω τη σπηλιά.

Επίσης έχει τον Jardin des Vestiges με τα ερείπια του αρχαίου Ελληνικού λιμανιού, έχει την όμορφη Notre Dame στο λόφο, έχει τη συνοικία Le Panier, έχει μουσεία. Θα της έδινα μια μέρα γεμάτη με διανυκτέρευση.
Ετσι το ειχα σκεφτει αρχικα. Μετα ειδα πιο διεξοδικα και καταλαβα οτι κοβω μια μερα απο τη Νικαια που εχει πολυ πραγμα γυρω γυρω. Μωρε ειδα τι μουσεια εχει, δεν σκαλωσα σε κανενα. Τωρα να παω να δω ρεπλικα δεν ψηνομαι.
Edit: ok εβαλα 7 ωρες για καλη βολτα, χωρις μουσεια.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ετσι το ειχα σκεφτει αρχικα. Μετα ειδα πιο διεξοδικα και καταλαβα οτι κοβω μια μερα απο τη Νικαια που εχει πολυ πραγμα γυρω γυρω. Μωρε ειδα τι μουσεια εχει, δεν σκαλωσα σε κανενα. Τωρα να παω να δω ρεπλικα δεν ψηνομαι.
Edit: ok εβαλα 7 ωρες για καλη βολτα, χωρις μουσεια.
Τα μεγάλα μουσεία στο Λιμάνι δεν είχαν ανοίξει ακόμα όταν γράφτηκε αυτή η ιστορία. Έχω πάει άλλες 3 φορές από τότε στη Μασσαλία και πάντα υπάρχει και κάτι καινούργιο να δω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom