ΗΠΑ California, για δυο full μήνες, ESTA και έξοδα

Vicky_p

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλώς σας βρήκα fellow travellers! Είμαι νέο μέλος και όχι πολύ έμπειρη με τα ταξίδια. Αμερική ταξίδεψα και πέρυσι το καλοκαίρι για σεμινάρια σε πανεπιστήμια, έμεινα δυο εβδομάδες, και η όλη διαδικασία έγινε μέσω πανεπιστημίου και ταξιδιωτικού γραφείου. Για το συγκεκριμένο ταξίδι είχα ESTA, την οποία μου έδωσε μαζί με τα εισιτήρια ο ταξιδιωτικός πράκτορας. Όπως όμως έψαχνα το φάκελο με όλα μου τα χαρτιά από πέρυσι, δεν είδα τίποτα που να γράφει ESTA...
Πρόκειται να μείνω Αμερική αυτό το καλοκαίρι για δυο μήνες, και δεν ξέρω αν πρέπει να ξαναβγάλω ESTA ή να δω τι γίνεται με την περσινή. Είχε κανείς πάθει τίποτα παρόμοιο?

Φοβάμαι δε οτι μπορεί μέχρι και να την πέταξα, καθότι δεν σκόπευα να πάω προς Αμερική σύντομα :oops:

Και επίσης! Εσείς οι πιο έμπειροι, πόσα χρήματα λέτε να υπολογίσω να έχω μαζί μου? Θα μείνω με τον boyfriend, οπότε δεν θα έχω το άγχος του ξενοδοχείου, αλλά θέλω οπωσδήποτε να πληρώνω π.χ. super market ή τέλος πάντων τα φυσιολογικά έξοδα που θα είχε ένας τουρίστας χωρίς το ξενοδοχείο. Δεν έχω μείνει ποτέ στο εξωτερικό τόσο πολύ, αλλά πέρυσι New York και Βοστώνη ξόδεψα περίπου 1.500... αλλά με φαγητό συνέχεια απ'έξω (που φυσικά είναι πιο ακριβό απο το home-made).

Ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλώς σας βρήκα fellow travellers! Είμαι νέο μέλος και όχι πολύ έμπειρη με τα ταξίδια. Αμερική ταξίδεψα και πέρυσι το καλοκαίρι για σεμινάρια σε πανεπιστήμια, έμεινα δυο εβδομάδες, και η όλη διαδικασία έγινε μέσω πανεπιστημίου και ταξιδιωτικού γραφείου. Για το συγκεκριμένο ταξίδι είχα ESTA, την οποία μου έδωσε μαζί με τα εισιτήρια ο ταξιδιωτικός πράκτορας. Όπως όμως έψαχνα το φάκελο με όλα μου τα χαρτιά από πέρυσι, δεν είδα τίποτα που να γράφει ESTA...
Πρόκειται να μείνω Αμερική αυτό το καλοκαίρι για δυο μήνες, και δεν ξέρω αν πρέπει να ξαναβγάλω ESTA ή να δω τι γίνεται με την περσινή. Είχε κανείς πάθει τίποτα παρόμοιο?

Φοβάμαι δε οτι μπορεί μέχρι και να την πέταξα, καθότι δεν σκόπευα να πάω προς Αμερική σύντομα :oops:

Και επίσης! Εσείς οι πιο έμπειροι, πόσα χρήματα λέτε να υπολογίσω να έχω μαζί μου? Θα μείνω με τον boyfriend, οπότε δεν θα έχω το άγχος του ξενοδοχείου, αλλά θέλω οπωσδήποτε να πληρώνω π.χ. super market ή τέλος πάντων τα φυσιολογικά έξοδα που θα είχε ένας τουρίστας χωρίς το ξενοδοχείο. Δεν έχω μείνει ποτέ στο εξωτερικό τόσο πολύ, αλλά πέρυσι New York και Βοστώνη ξόδεψα περίπου 1.500... αλλά με φαγητό συνέχεια απ'έξω (που φυσικά είναι πιο ακριβό απο το home-made).

Ευχαριστώ πολύ!
Μπορείς να βρεις το παλιό σου ΕΣΤΑ στο https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ και να το ξανατυπώσεις. Δυο μήνες παραμονή και boyfriend στην αμερική είναι κόκκινο πανί για τους συνοριοφύλακες στα σύνορα.
 

Vicky_p

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευχαριστώ πολύ! Θα είναι πρόβλημα το οτι είναι boyfriend?! Απ'όσα διάβασα είναι πρόβλημα αν πηγαίνεις συχνά, αλλά εγώ θα έχω ολόκληρο χρόνο που δεν έχω πάει. Θα βοηθήσει αν πω οτι δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να μείνω μόνιμα εκεί? Που είναι και αλήθεια φυσικά.
Σχετικά με τη δουλειά, είμαι δασκάλα κι έτσι τους καλοκαιρινούς μήνες δεν δουλεύω, οπότε δεν θα μπορώ να αποδείξω οτι έχω δουλειά εδώ...
 

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Πρόβλημα θα έχεις, καλώς ή κακώς. Το θέμα είναι το πόσο μεγάλο.
Εξαρτάται πάντα από το άτομο που θα τύχει να σε ελέγξει (μετά τον πρώτο έλεγχο διαβατηρίων, θα σε παραπέμψουν λογικά για περαιτέρω έλεγχο).
Εκεί δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι όλα στα χέρια τους.
Το μόνο που θέλει είναι ψυχραιμία και να απαντήσεις κάθε ερώτηση με ειλικρίνεια. Φυσικά το να πεις ότι δεν σκοπεύεις να μείνεις μόνιμα, δεν παίζει κανένα ρόλο διότι όλοι κατ' αυτό τον τρόπο θα απαντούσαν.

Το ότι έχεις δουλειά, είναι θετικό και θα ήταν ακόμη καλύτερο αν μπορούσες να το αποδείξεις με κάποιο τρόπο.

Μπορεί να πάρουν τηλέφωνο τον φίλο σου και να τον ρωτήσουν κάποια πράγματα, όπως το ποια είναι η σχέση σας, πως γνωριστήκατε και λοιπά.
Να πείτε και οι δύο την αλήθεια.

Όταν σε ρωτήσει αν σκοπεύεις να παντρευτείς και να μείνει μόνιμα εκεί, υποθέτω πως θα πεις όχι και θα προβάλλεις ως επιχείρημα τη δουλειά σου, οικογένεια και πάει λεγοντας.

Αυτά από εμένα που πέρασα την ίδια διαδικασία πριν λίγο καιρό, καθώς πήγα κι εγώ στον φίλο μου για 2 μήνες.
 

Vicky_p

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Jane8 σκόπευα να σε ρωτήσω αλλά δεν μπορώ να στείλω προσωπικό μήνυμα ακόμα! Το πρόσεξα καθώς διάβαζα τις ερωτήσεις πως είμαστε στην ίδια κατάσταση... Συγκεκριμένα, ήθελα να ρωτήσω τι περίπου σε ρωτάνε σ'αυτή την ανάκριση. Γιατί απ'ότι καταλαβαίνω περί ανάκρισης πρόκειται...

Σου φέρθηκαν καλά ή σε αντιμετωπίζουν λες και είσαι εγκληματίας? Γιατί όλα αυτά μου ακούγονται πραγματικά λίγο άγρια. Αποδείξεις οτι εργάζομαι κτλ κτλ. Φαντάζομαι μπορώ να ζητήσω απο την διευθύντρια του σχολείου μου να μου δώσει κάποια βεβαίωση οτι θα εργαστώ εκεί και του χρόνου, αν και αυτό δεν το βλέπω να έχει κάποια βαρύτητα.

Οτι θα απαντήσω ειλικρινά εννοείται, δεν νομίζω όμως οτι θα ακουστεί πολύ πιστευτό αν πω οτι ο φίλος μου σκοπεύει να μετακομίσει Ευρώπη. Ευχαριστώ πολύ πάντως!:)
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Ολα αυτα επειδη θα παει 2 μηνες εκει?????????Δηλαδη αν πει καποιος οτι παει διακοπες 2 μηνες που ειναι το κακο?ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Vicky_p said:
Jane8 σκόπευα να σε ρωτήσω αλλά δεν μπορώ να στείλω προσωπικό μήνυμα ακόμα! Το πρόσεξα καθώς διάβαζα τις ερωτήσεις πως είμαστε στην ίδια κατάσταση... Συγκεκριμένα, ήθελα να ρωτήσω τι περίπου σε ρωτάνε σ'αυτή την ανάκριση. Γιατί απ'ότι καταλαβαίνω περί ανάκρισης πρόκειται...

Σου φέρθηκαν καλά ή σε αντιμετωπίζουν λες και είσαι εγκληματίας? Γιατί όλα αυτά μου ακούγονται πραγματικά λίγο άγρια. Αποδείξεις οτι εργάζομαι κτλ κτλ. Φαντάζομαι μπορώ να ζητήσω απο την διευθύντρια του σχολείου μου να μου δώσει κάποια βεβαίωση οτι θα εργαστώ εκεί και του χρόνου, αν και αυτό δεν το βλέπω να έχει κάποια βαρύτητα.

Οτι θα απαντήσω ειλικρινά εννοείται, δεν νομίζω όμως οτι θα ακουστεί πολύ πιστευτό αν πω οτι ο φίλος μου σκοπεύει να μετακομίσει Ευρώπη. Ευχαριστώ πολύ πάντως!:)
Το ψάχνουν πάρα πολύ το θέμα!!αλλά δεν σου φέρονται άσχημα το κακό βέβαια είναι πως κομπλάρεις με όλο αυτο!!!θα σε ρωτησήσουν αν εργάζεσαι γτ ξανάρθες,ποσο θα μεινεις που κ τετοια!!πραγματικα ομως μην πεις αγόρι κ εγω οταν του ειπα στην κοπελα μου δεν του έκατσε καλά!!!για μένα πες συγγενείς!!
 

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Να μην τους πεις καθόλου ψέμματα. Κι εγώ σκεφτόμουν να πω ότι είναι φίλος μου και όχι το αγόρι μου, αλλά μετά αν το έψαχναν περισσότερο (που το ψάχνουν), τα πράγματα θα ήταν χειρότερα.

Δεν σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι εκληματίας. Απλά ως ''περισσότερο ύποπτος''.
Να φανταστείς, μαζί με εμένα, περίμεναν και ολόκληρες οικογένειες να περάσουν αυτή τη διαδικασία, 2-3 άντρες από Βαλκανικές χωρές και μια κοπέλα που είχε πράσινη κάρτα αλλά έλειπε μήνες από την Αμερική.
Στο μόνο που μπορεί να είναι αυστηροί, είναι στο θέμα των κινητών. Εκεί που περιμένεις τη σειρά σου, δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου και όσοι το έκαναν, τους φώναζαν.

Βέβαια, όλα εξαρτώνται από τον άνθρωπο που θα σου τύχει, οι οποίοι γενικά είναι ιδιαίτερα εκπαιδευμένοι γι' αυτή τη δουλειά και αντιλαμβάνονται ευκολότερα ποιος λέει ψέμματα και ποιος όχι.

Θα σε ρωτήσουν τα κλασσικά πράγματα του τύπου πόσο σκοπεύεις να μείνεις και γιατί, ποιά η σχέση σου με τον άνθρωπο που θα σε φιλοξενήσει, πως γνωριστήκατε ίσως, πόσα χρήματα έχεις μαζί σου και αν θα σε φτάσουν, τι δουλειά κάνεις, ίσως σου πουν να πάρεις τις αποσκεύες σου για να τις φέρεις να σε ελέγξουν, ενώ όπως είπα κ αι στο προηγούμενο μήνυμα, μπορεί να πάρουν και τον φίλο σου τηλέφωνο.

Λίγο πολύ, αυτές είναι η ερωτήσεις.

Εμένα επίσης με ρώτησαν τι δουλειά κάνει ο φίλος μου, που δουλεύει και πόσα χρήματα βγάζει.
Το χαρτί από τη δουλειά σου, καλό είναι να το έχεις άμα μπορείς, καθώς και ''αποδεικτικό'' ότι νοικιάζεις σπίτι, αν μένεις μόνη σου και λοιπά.
Γενικά, ότι περισσότερο έχεις μαζί σου, τόσο το καλύτερο.

Εγώ να φανταστείς, όταν πήγα, δεν είχα ούτε δουλειά να με περιμένει πίσω, ούτε τίποτα, ενώ με ρώτησαν αν έχω φέρει μέχρι και το πτυχίο μου!:shock:
Απλά απάντησα όλες τις ερωτήσεις, έκανα ξεκάθαρο ότι δεν θέλω να μείνω μόνιμα γιατί θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου πίσω στην Ελλάδα...και μετά το θέμα ξέφυγε όμως γιατί ξεκινήσαμε να μιλάμε για τις διαφορές στο εκπαιδευτικό σύστημα Ελλάδας και Αμερικής.

Το θέμα είναι, ότι τέτοιες περιπτώσεις, βλέπουν δεκάδες κάθε μέρα και εκτός του αρχικού σόκ και του ψυχοφθόρου της υπόθεσης μετά από τόσες ώρες ταξίδι, οι πιθανότητες να σου αρνηθούν την είσοδο δεν είναι τόοοσο μεγάλες.
 

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Να πω ότι όλη αυτή η διαδικάσία σε εμένα τουλάχιστον, κράτησε λίγο πολύ μια ώρα και ορκίστηκα να μην ξαναπάω αν δεν έχω Fiancee Visa την επόμενη φορά.
Ήταν το μόνο μαύρο σημείο του ταξιδιού.

Η σκέψη και μόνο να σε στείλουν πίσω μετά από τόσες ώρες ταξίδι σε εξουθενώνει ψυχολογικά και σωματικά, απίστευτα πολύ.

Ότι άλλο θες, είμαστε εδώ.:D
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εγώ εκεί που έχω καταλήξει διαβάζοντας και τα σχόλια όσων έχουν ταξιδέψει στις Ηπα αλλά και από προσωπική εμπειρία είναι στο οτι ο κύριος στόχος τους είναι να σε κομπλάρουν. Να σε φέρουν σε μία δύσκολη θέση αμηχανίας όπου βάσει της αντίδρασής σου θα κρίνουν το κατά πόσο είσαι ύποπτος ή όχι.
Εγώ όταν πήγα, ήμασταν με μία φίλη μου αμερικανίδα υπήκοο που με είχε καλέσει για διακοπές 10 μέρες και περάσαμε μαζί τον έλεγχο παρόλο που εκείνη είχε αμερικάνικο διαβατήριο (πάνε αλλού οι αμερικάνοι πολίτες κι αλλού οι ξένοι). Τους είπαμε κανονικά τί και πώς και μετά ο τύπος επικεντρώθηκε σ' εμένα όπως αναμενόταν και με ρωτούσε τί κάνω, με τί ασχολούμαι κλπ και όταν του είπα οτι είμαι φοιτήτρια με κοίταξε και καλά έκπληκτος και με ρώτησε αφού είμαι φοιτήτρια πού βρήκα τα λεφτά για να ταξιδέψω εκεί. Εννοείται οτι σκάλωσα κι εκεί βέβαια πετάχτηκε η φίλη μου που ήταν υποψιασμένη, είπε μια χαζομάρα και άρχισε να γελάει σα χαζοαμερικανάκι...ε και όλα ok.
Γενικώς, προτιμούμε τους άντρες από τις γυναίκες ελεγκτές και αν έτσι είναι και μελαμψοί (τύπου λατινοαμερικάνοι) ακόμα καλύτερα. ;)
Επίσης δε χρειάζεται να ψαρώνετε, ίσα ίσα, όσο πιο χαλαρός τόσο λιγότερες πιθανότητες να θεωρηθείς ύποπτος.
Θεωρώ πως πιο πολύ το κάνουν για να δημιουργείται ντόρος οτι και καλά είναι φοβερά δύσκολη και ψυχοφθόρα η διαδικασία, παρά διότι όντως είναι έτσι.
 

Vicky_p

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ερώτηση για τα οικονομικά του φίλου μου, μιας και που δεν έχω ιδέα πόσα χρήματα βγάζει ακριβώς. Αλλά αυτό είναι απλά και μόνο επειδή δεν πιστεύω ότι παίζει κανένα ρόλο και δεν θέλω να ξέρω... Θα τους το εξηγήσω και αν το καταλάβουν ok!

Όσο για το οικονομικό τώρα, λέτε περίπου 2.500 USD να είναι αρκετά, ή να προετοιμαστώ για παραπάνω? Γιατί είναι και 2 μήνες αυτοί... εννοείται ότι αλλάζει ανάλογα με το που πας κτλ κτλ, απλά εμείς θα είμαστε συνήθως σπίτι (μικρά ταξίδια μόνο το ΣΚ που δεν θα έχει δουλειά). Οπότε προσπαθώ να υπολογίσω κάπως το κόστος ζωής εκεί... πόσο περίπου θα πλήρωνε ένας ντόπιος για 2 μήνες. Αν έχει κανείς ανάλογη εμπειρία, περιμένω γνώμες :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom