ΗΠΑ California honeymoon

nikospep

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλημέρα και πάλι. Σε συνέχεια ενός άλλου νήματος προσπαθώ ακόμα να κατασταλλάξω για το 2 εβδομάδων γαμήλιο ταξίδι. Αν θεωρήσουμε οτι η μια θα είναι Ορλαντο ψάχνς τις εναλλακτικές για τη δευτερη βδομάδα. Καλιφόρνια είναι μια προφανής λύση. Που θα ήταν προτιμότερο: περιοχή San fransisco ή LA. Το καθένα έχει τα θετικά του αν και πολλοί λένε οτι στο ΛΑ πάνω απο 2 μέρες δεν έχεις τι να κάνεις. Αντίθετα το San Fransisco εχει κάποιο παραπάνω ενδιαφέρον και με καποια κοντινά national parks (Yosemite).
Τρεκο ενδιαφέρον πρεπει να έχει η έρημος της south california, death valley, palm springs κτλ. αλλα αυγουστιάτικα δε πρεπει να παλεύεται.
Οι σκέψεις μου είναι ένα χαος απο tradeoffs. Δεκτές όλες οι προτάσεις και οι γνώμες. ευχαριστώ πολυ!

υγ. και καποιο δρομολόγιο SFO-LA με αμάξι με ενδιεφέροντα ενδιάμεσα μέρη δε θα με χάλαγε!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα και πάλι. Σε συνέχεια ενός άλλου νήματος προσπαθώ ακόμα να κατασταλλάξω για το 2 εβδομάδων γαμήλιο ταξίδι. Αν θεωρήσουμε οτι η μια θα είναι Ορλαντο ψάχνς τις εναλλακτικές για τη δευτερη βδομάδα. Καλιφόρνια είναι μια προφανής λύση. Που θα ήταν προτιμότερο: περιοχή San fransisco ή LA. Το καθένα έχει τα θετικά του αν και πολλοί λένε οτι στο ΛΑ πάνω απο 2 μέρες δεν έχεις τι να κάνεις. Αντίθετα το San Fransisco εχει κάποιο παραπάνω ενδιαφέρον και με καποια κοντινά national parks (Yosemite).
Τρεκο ενδιαφέρον πρεπει να έχει η έρημος της south california, death valley, palm springs κτλ. αλλα αυγουστιάτικα δε πρεπει να παλεύεται.
Οι σκέψεις μου είναι ένα χαος απο tradeoffs. Δεκτές όλες οι προτάσεις και οι γνώμες. ευχαριστώ πολυ!

υγ. και καποιο δρομολόγιο SFO-LA με αμάξι με ενδιεφέροντα ενδιάμεσα μέρη δε θα με χάλαγε!
Κατ' αρχή ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%E9%EA%DE/11403-california-uber-alles.html

Έχε υπόψη ότι Αύγουστο ούτε στο San Francisco θα είναι καλά, γιατί είναι η εποχή της πυκνής ομίχλης στην πόλη, που όλα καλύπτονται από ένα πυκνό σύννεφο. Ούτε στο Yosemite είναι πολύ καλά, οι καταρράκτες έχουν ελάχιστο νερό.

Η παραλιακή διαδρομή SF-LA (αυτή την κατεύθυνση) είναι φυσικά κορυφαία, όπως και τα διάφορα μέρη έξω από το LA (Santa Barbara, Malibu, Santa Monica, παραλίες μέχρι San Diego κλπ), η περιοχή Monterey/Carmel/Pebble Beach και φυσικά το San Diego επίσης.
 

nikospep

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ναι ε? Δεν το είχα υποψην αυτο για το Σαν Φρανσισκο. Οποτε ΛΑ είναι προτιμότερο. Γυρω απο εκει τι εκδρομη φυσιολατρικου περιεχομενου μπορει να γινει? Είναι και αυτή η ζέστη η ριμάδα...Καλοκαιρινό honeymoon σου λεει μετά :)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική

pulsar

Member
Μηνύματα
32
Likes
7
Μην το παίρνεις και κατάκαρδα για τον Αύγουστο στο ΣΦ :D
Βρέθηκα εκεί στα μέσα Αυγούστου του 2008 για 5 μέρες και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ομίχλη. Προφανώς μπορεί να τύχει, αλλά δεν νομίζω πως πρέπει να είναι ανασταλτικός παράγοντας.
 

DeMiNiO21r

Banned
Μηνύματα
25
Likes
2
παιδάκια επειδή θέλω να πάω και εγώ τον Οκτώβριο (13-25) Λος Αντζελες και Λάς Βέγκας μπορείτε ενδεικτικά να μου πείτε κάποιες τιμές πχ. για ντίσνευλαντ και γιουνιβερσαλ και άλλα ενδιαφέροντα ???? ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.308
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom