Κεφαλονιά camping Κεφαλονιά

expensive

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος πληροφορίες για το camping της Κεφαλονιάς στη Σάμη !

Ευχαριστώ
 

EviTan

Member
Μηνύματα
423
Likes
2.880
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλημέρα!
Βλέπω διαφορα posts για Κεφαλονιά, αλλά για camping τίποτα, και έιπα να συνεχίσω σε αυτό και να μην ανοίξω καινούργιο!
Επί του θέματος...

Στο νησί υπάρχουν 2 camping απ'ότι ξέρω, ένα στον Καραβόμυλο δίπλα στη Σάμη και ένα στο Αργοστόλι.
τα πιο καλά λόγια τα έχω ακούσει για αυτό στον Καραβόμυλο, αλλα με κάποιες επιφυλάξεις (Επιδρομή τζιτζικιώνε a la βομβαρδισμός Λονδινου επί 3ου Ραιχ, και κάποιες ανεπάρκειες στις παροχες λένε κάποιες κακιες γλώσσες...:eek:)
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει που έχει πάει πρόσφατα ή ξέρει καλά το νησί;
Σκοπεύω να κατέβω από Θεσσαλονίκη με αμάξι (Λογικά μέσω Λευκάδας ή αλλιώς Αστακό), για την τελευταία βδομάδα του Αυγούστου.

SOS παιδιά, μπας και ανασάνουμε μια βδομάδα πριν γυρίσουμε στις δουλειές μας...:sub:
Ευχαριστώ...
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλημέρα!
Βλέπω διαφορα posts για Κεφαλονιά, αλλά για camping τίποτα, και έιπα να συνεχίσω σε αυτό και να μην ανοίξω καινούργιο!
Επί του θέματος...

Στο νησί υπάρχουν 2 camping απ'ότι ξέρω, ένα στον Καραβόμυλο δίπλα στη Σάμη και ένα στο Αργοστόλι.
τα πιο καλά λόγια τα έχω ακούσει για αυτό στον Καραβόμυλο, αλλα με κάποιες επιφυλάξεις (Επιδρομή τζιτζικιώνε a la βομβαρδισμός Λονδινου επί 3ου Ραιχ, και κάποιες ανεπάρκειες στις παροχες λένε κάποιες κακιες γλώσσες...:eek:)
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει που έχει πάει πρόσφατα ή ξέρει καλά το νησί;
Σκοπεύω να κατέβω από Θεσσαλονίκη με αμάξι (Λογικά μέσω Λευκάδας ή αλλιώς Αστακό), για την τελευταία βδομάδα του Αυγούστου.

SOS παιδιά, μπας και ανασάνουμε μια βδομάδα πριν γυρίσουμε στις δουλειές μας...:sub:
Ευχαριστώ...
Ανάμεσα στα δύο προτείνω του Καραβόμυλου αν και δεν ξέρω κατά πόσο σας συμφέρει . Για μια σκηνή αυτοκίνητο και δυο άτομα αγγίζετε τα 35 ευρό ανά διανυκτέρευση. Αυτή την περίοδο μπορείτε να βρείτε και με 40 ακόμα ενοικιαζόμενα δωμάτια με κουζινάκι σε πολλές περιοχές.
Τζιτζίκια έχει παντού όπου έχει ζέστη. Για επιθέσεις κατά των ανθρώπων δεν έχω ακούσει κάτι.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
423
Likes
2.880
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, η αλήθεια έιναι οτι μας αρέσει το camping συγκριτικά με το δωμάτιο, και όπως ειδα τώρα με μικρη σκηνη ειναι 9+9+5,5=23,5 +3,5αμάξι=27, οκ δεν ειναι και το φθηνότερο! όσο αφορα τα τζιτζικάκια, δεν έχω κανένα προβλημα με τα εν λόγω έντομα γενικά, άλλωστε κάνω χρόνια διακοπες στην φύση, όμως είδα κάποια σχόλια για υπερβολικά ενοχλητικο αριθμό, και ήθελα να επιβεβαιωσω αν ισχύει ή απλώς ήταν λόγια κάποιου μιγιαγκιχτου (αποκλειεται να γραφεται έτσι) κατασκηνωτή.

Σε ευχαριστώ πάντως!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ο Καραβόμυλος βρίσκεται ένα μόλις χιλιόμετρο μακριά από την Σάμη και είναι ένα πανέμορφο μικρό χωριουδάκι πάνω στη θάλασσα. Eίναι μέρος των γεωλογικών περίεργων φαινομένων της Κεφαλλονιάς καθώς οι ερευνητές έχουν εντοπίσει πως εδώ καταλήγουν τα νερά από τις Καταβόθρες του Αργοστολίου, στην δυτική πλευρά του νησιού, αφού διασχίσουν υπογείως την Κεφαλλονιά και αναμειχθούν με τα γλυκά νερά του υπεδάφους.
Πολύ κοντά στον Καραβόμυλο βρίσκεται το πανέμορφο Λιμνοσπήλαιο της Μελισσάνης , ένας απο τους must προορισμούς της Κεφαλλονιάς.
Υπάρχουν δρομολόγια από Πάτρα κάθε μέρα στις 14:15 για Σάμη και Ιθάκη με τη levante ferries.
Εύχομαι να έχετε μια όμορφη διαμονή στο αγαπημένο μου νησί και να επιστρέψετε γεμάτοι και ανανεωμένοι!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλού κακου πάρτους τηλέφωνο να δεις αν λειτουργεί... οι τιμές παίζει να είναι παλιές... για το camping του Καραβόμυλου εννοώ...
 

EviTan

Member
Μηνύματα
423
Likes
2.880
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ο Καραβόμυλος βρίσκεται ένα μόλις χιλιόμετρο μακριά από την Σάμη και είναι ένα πανέμορφο μικρό χωριουδάκι πάνω στη θάλασσα. Eίναι μέρος των γεωλογικών περίεργων φαινομένων της Κεφαλλονιάς καθώς οι ερευνητές έχουν εντοπίσει πως εδώ καταλήγουν τα νερά από τις Καταβόθρες του Αργοστολίου, στην δυτική πλευρά του νησιού, αφού διασχίσουν υπογείως την Κεφαλλονιά και αναμειχθούν με τα γλυκά νερά του υπεδάφους.
Πολύ κοντά στον Καραβόμυλο βρίσκεται το πανέμορφο Λιμνοσπήλαιο της Μελισσάνης , ένας απο τους must προορισμούς της Κεφαλλονιάς.
Υπάρχουν δρομολόγια από Πάτρα κάθε μέρα στις 14:15 για Σάμη και Ιθάκη με τη levante ferries.
Εύχομαι να έχετε μια όμορφη διαμονή στο αγαπημένο μου νησί και να επιστρέψετε γεμάτοι και ανανεωμένοι!
Αχ, τωρα με κάνεις να ανυπομονω ακομα πιο πολυ! πρεπει να έχει και υπεροχα ορεινά μέρη έτσι;;;;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αχ, τωρα με κάνεις να ανυπομονω ακομα πιο πολυ! πρεπει να έχει και υπεροχα ορεινά μέρη έτσι;;;;
Η Κεφαλλονιά είναι το μεγαλύτερο και πιο ορεινό νησί στα Επτάνησα. Μεγάλο μέρος της έκτασης της καταλαμβάνει η οροσειρά Αίνος χαρακτηρισμένη ως Εθνικός δρυμός με σημαντικότερες κορυφές τον Μέγα Σωρό που είναι και η ψηλοτερη, την Αγία Δυνατή και την κόκκινη ράχη. Ο Αίνος είναι διάσημος για την μοναδική στον κόσμο "Κεφαλληνιακή Μαύρη Ελάτη" και γι' αυτό ονομάζεται ''Monte Nero'' (Μαύρο Βουνό) και για τις αγέλες των αγρίων μικρόσωμων αλόγων του της φυλής «Equus caballus».
Αν είσαι λάτρης της ορεινής πεζοπορία σου συστήνω να επικοινωνήσεις με τον Ορειβατικό σύλλογο Κεφαλλονιάς για να πάρεις πληροφορίες για τα πεζοπορικά μονοπατια στα δάση του Αίνου. ( Ορειβατικός σύλλογος Κεφαλλονιάς -Βασίλης Σπυράτος κιν: 6974 640 632)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
423
Likes
2.880
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλού κακου πάρτους τηλέφωνο να δεις αν λειτουργεί... οι τιμές παίζει να είναι παλιές... για το camping του Καραβόμυλου εννοώ...
μολις επικοινώνησα μαζί τους, οι τιμές ειναι αυτες που γράφει στο site, και μου έιπε η κυριούλα καλύτερα να παω απο Αστακο, γιατι το Φισκάρδο ειναι 40χλμ μακρυά. Τζιτζικακια, σας ερχόμαστε...

Αν είσαι λάτρης της ορεινής πεζοπορία σου συστήνω να επικοινωνήσεις με τον Ορειβατικό σύλλογο Κεφαλλονιάς για να πάρεις πληροφορίες για τα πεζοπορικά μονοπατια στα δάση του Αίνου. ( Ορειβατικός σύλλογος Κεφαλλονιάς -Βασίλης Σπυράτος κιν: 6974 640 632)
Τέλειο!!! Νομίζω μαζεύω πληροφορίες για σπεσιαλ ταξίδι, και γυρίζοντας σπεσιαλ ιστορία... Ειμαστε ομαδάρα, τελος.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τέλειο!!! Νομίζω μαζεύω πληροφορίες για σπεσιαλ ταξίδι, και γυρίζοντας σπεσιαλ ιστορία... Ειμαστε ομαδάρα, τελος.
Αν έρχεσαι απο Βορρά συμφέρει να περάσεις απο Αστακό με το Ιονιον Πέλαγος.Τσέκαρε μόνο τα δρομολόγια γιατί δεν ξέρω αν έχει κάθε μέρα.(https://www.ionionpelagos.com/el/content/7)

Μην παραλήψεις να φάτε στη κυρα Βάσω στο Φισκάρδο.Με θέα το γραφικό λιμάνι δοκίμασε μερικές απο τις πατροπαράδοτες συνταγές του νησιού όπως την ξακουστή Κεφαλοννίτικη κρεατόπιτα, μπακαλιαρόπιτα, σοφιγάδο (μοσχάρι κοκκινιστό με μπαχαρικά), κατσικάκι λαγωτό, και για γλυκό παραδοσιακή αμυγδαλόπιτα, με σπιτικό λικέρ φράουλα!!! -https://vassosrestaurant.com/el/
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom