Ηνωμένο Βασίλειο Canterbury (Αγγλια)

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!ετοιμαζομαι να παω Αγγλια σε εναν φιλο μου που μενει Canterbury ειναι μου ειπε κανενα 50λεπτο με το τρενο απο Λονδινο..θα κατσω καμια βδομαδα οποτε θα παω Λονδινο μαλλον 2-3 φορες..τι μου προτεινεται να δω?μ'αρεσουν πολυ τα μουσεια,τα αρχαια κ τα μνημεια..δωστε μου καμια συμβουλη αν εχετε εμπειρια απο κει..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Ρίξε μια ματιά υπάρχουν πάρα πολλά θέματα για Λονδίνο.Αφού σου αρέσουν τα μουσεία θα πας οπωσδήποτε στο Βρετανικό αλλά θα πρέπει να επιλέξεις τι σε ενδιαφέρει περισσότερο να δεις(π.χ.ελληνικές,αιγυπτιακές αρχαιότητες κτλ)γιατί είναι τεράστιο.Όποτε πάω Λονδίνο το επισκέπτομαι και ακόμα δεν τα έχω δει όλα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
και το Counterpain (....oops... λάθος) Canterbury μια χαρά είναι. 50 λεπτά σε καμία περίπτωση... κάπου μιαμιση ώρα με τα southeastern τρένα.
Να φας και στο εστιατόριο του Orlando Bloom. πολύ καλό μεξικάνικο
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
alma μαλλον θ αεπιλεξω να δω τα ελληνικα!!γινεται λιγο χαμος εδω με το Λονδινο γι'αυτο δεν μπορεσα να κοιταξω τα αλλα θεματα!εχει πολλααα...
kalspiros 1.5 ωρα?????τοσο μακρια???πφφφφφ συμφερει να μεινω 2 βραδια στο Λονδινο?εχω ακουσει οτι ειναι πανακριβα τα ξενοδοχεια..το λεω για να μην πηγαινοερχομαι kent..!αν εχετε καμια ιδεα πειτε την!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το έψαξα εδώ:
National Rail Enquiries - Journey Planner - Trains Times and Fares
κι απ' ότι είδα, όντως υπάρχουν τα γρήγορα τρένα που το κάνουν σε 56 λεπτά. Όλα όσα κατεβαίνουν St Pancras είναι τέτοια. Τα απλά τρένα που κατεβαίνουν Victoria κάνουν μιάμιση ώρα (τιμές φαίνονται στην σελίδα. όλοι οι σταθμοί που προαναφέρω εξυπηρετούνται άρτια από το tube)
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλα αυτα θα μου τα πει ο φιλος μου δεν υπαρχει θεμα σ'αυτο...βρηκα απο εδω μεσα το ξενοδοχειο central park για 2 νυχτες 158 λιρες..ειναι καλη η τιμη?συμφερει?'η συμφερει περισσοτερο να γυρισω ΚΕΝΤ και να ξαναπαω αλλη μερα λονδινο?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
προσωπικά, ανεβοκατέβαινα. Η διαδρομή μέχρι Λονδίνο (τουλάχιστον από Chantham το οποίο το έκανα καθημερινά) όμορφη, τα τρένα αξιοπρεπέστατα και ακριβή. Το μόνο που μένει να προσδιορίσεις είναι να αποφασίσεις εσύ τι θες να κάνεις. Αν γουστάρεις night life θα μείνεις downtown London χωρίς συζήτηση. Αν πάλι όχι, έχεις το κόστος και των δύο λύσεων άρα αποφασίζεις.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
κοιτα γενικα δεν πηγαινω σε μια πολη για την νυχτερινη ζωη...προτιμω αξιοθεατα κλπ κλπ!μπορει να βγω στο κεντ κανενα βραδυ με την φιλη κ τν φιλο μου,αυτος ξερει που να μας παει..μεχρι τι ωρα ειναι περιπου τα τρενα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είχα περάσει 6 εβδομάδες στο Canterbury, πριν από πολλά πολλά χρόνια. Είναι μια ομορφότατη πόλη, που θα τη χαρείς, τόσο στο κέντρο της όσο και παραέξω, αλλά είναι απελπιστικά ήσυχη και ήρεμη, σχεδον σε επίπεδα μοναστηριού. Το βραδάκι δεν κινείται φύλλο...
Εκδρομές:
Το Λονδίνο θέλει το χρόνο του, και να το δεις και βράδυ. Δεν είναι για 1-2-3 ξεπέτες σε ημερήσιες εκδρομές, άσε που θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι. Δες το σε ένα άλλο ταξίδι.
Η περιοχή εκεί έχει πολά ενδιαφέροντα μέρη, που μπορούν να γεμίσουν το χρόνο σου πολύ καλά. Από μνήμης, μερικά:
- White Cliffs of Dover
- Windsor town & castle
- Leeds Castle (near Maidstone)
- Folkestone town
- Deal Castle
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ναι αλλα δεν θελω να δω το canterbury...το λονδινο θελω να δω..ξερω οτι δεν ειναι για 1-2 μερες μονο αλλα δεν εχω αλλη επιλογη..τα ξενοδοχεια ειναι ακριβα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.090
Κλείστηκε η μεταφορά μετ' επιστροφής Dover- Calais για ημερήσια με 30 λίρες επιβάτες+ αυτοκίνητο. Να προτιμήσουμε Boulogne-sur Mer ή Lille;
Υποψιάζομει ότι η Lille θέλει διανυκτέρευση και αυτό φέτος ήταν αδύνατο, αλλά μπορεί να γίνει σε επόμενο ταξίδι.
Αλλά από την άλλη, μήπως η Boulogne είναι τελείως αδιάφορη;
(δεν ήξερα που να βάλω το ερώτημα, κι αφού η αφετηρία είναι το Canterbury, ας μην θεωρηθεί off topic..)
 
Last edited:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Από μνήμης, μερικά:
- White Cliffs of Dover
- Windsor town & castle
- Leeds Castle (near Maidstone)
- Folkestone town
- Deal Castle
Tο windsor που ναι διπλα στο canterbury ενα πραμα, ε? επισης, τι εχουν παθει ολοι με το leeds castle? το βρηκα απο μετριο ως κακο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom