Capital Controls και ταξίδια

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα μας διαβάσει κανένας και θα νομίζει πως ζούμε σε άλλο κόσμο αλλά θα ρωτήσω, βγάζουμε κανονικά χωρίς πρόβλημα στο εξωτερικό ή και εκεί μέχρι 60 ευρώ την ημέρα;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Θα μας διαβάσει κανένας και θα νομίζει πως ζούμε σε άλλο κόσμο αλλά θα ρωτήσω, βγάζουμε κανονικά χωρίς πρόβλημα στο εξωτερικό ή και εκεί μέχρι 60 ευρώ την ημέρα;
Όχι ....λεφτά δεν βγαίνουν προς τα έξω (λεφτά που θα γίνουν απαιτητά απο μαγαζιά του εξωτερικού που τυχόν κάποιος πάει να ψωνίσει)....δηλαδή χρήση καρτών έξω δεν γίνεται, ούτε αγορές μέσω ιντερνετ (απο έξω πάντα)...τουλάχιστον αυτό λέγανε μόλις τώρα στο ΣΚΑΙ...
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Θεωρητικά, είτε καθόλου είτε μέχρι 60.
Πρακτικά, θα δούμε σε λίγο που νομίζω οτι θα κάνουν ανακοινώσεις.
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Δηλαδή οποίος είναι τώρα στο εξωτερικό και θέλει να πληρώσει με ελληνική πιστωτική , έχει πρόβλημα ,
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όχι ....λεφτά δεν βγαίνουν προς τα έξω (λεφτά που θα γίνουν απαιτητά απο μαγαζιά του εξωτερικού που τυχόν κάποιος πάει να ψωνίσει)....δηλαδή χρήση καρτών έξω δεν γίνεται, ούτε αγορές μέσω ιντερνετ (απο έξω πάντα)...τουλάχιστον αυτό λέγανε μόλις τώρα στο ΣΚΑΙ...
Δεν λέω ν'άγοράσω ας από κάποιο κατάστημα του εξωτερικου αλλά να είμαι διακοπές και να θέλω να βγάλω λεφτά. Αυτό μπορούμε να το κάνουμε;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Δηλαδή οποίος είναι τώρα στο εξωτερικό και θέλει να πληρώσει με ελληνική πιστωτική , έχει πρόβλημα ,
Ναι..
Δεν λέω ν'άγοράσω ας από κάποιο κατάστημα του εξωτερικου αλλά να είμαι διακοπές και να θέλω να βγάλω λεφτά. Αυτό μπορούμε να το κάνουμε;
και όχι..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Δεν λέω ν'άγοράσω ας από κάποιο κατάστημα του εξωτερικου αλλά να είμαι διακοπές και να θέλω να βγάλω λεφτά. Αυτό μπορούμε να το κάνουμε;
Το πολύ-πολύ τα 60.Από οποιαδήποτε Ελληνική κάρτα(πιστωτική,χρεωστική,cash card).΄Ετσι φαίνεται τουλάχιστον.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Ούτε και τα 60 ... η λογική είναι όχι λεφτά προς τα έξω ...υπάρχει ειδική μνεία για φοιτητές και για νοσήλια εξωτερικού... τώρα αν κάποιος είναι ήδη έξω και δεν έχει μετρητά τη γ@@@σε...αυτά κατάλαβα ....
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν νομίζω πως θα μπορούν οι κάτοχοι των ελληνικών καρτών να κάνουν χρήση αυτών στο εξωτερικό, ανεξαρτήτως ποσού. Οπως και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι κάρτες για αγορές μέσω ιντερνετ από σάιτ που εδρεύουν στο εξωτερικό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Οπως και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι κάρτες για αγορές μέσω ιντερνετ από σάιτ που εδρεύουν στο εξωτερικό.
μονο ηλεκτρονικα καταστηματα που εχουν λογαριασμο σε ελληνικη τραπεζα...
http://www.epixeiro.gr/ειδήσεις/δημόσια-διοίκηση/27659-οδηγός-επιβίωσης-στην-τραπεζική-αργία
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν είναι δυνατόν, για ποια ταξίδια έξω συζητάμε; Mε αυτούς τους που μπλέξαμε σε λίγο για να πηγαίνουμε Αθήνα θα θέλουμε propiska...
 

natalia-p

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Φεύγουμε για Παρίσι 8/7 και πήγαμε να κλείσουμε εισιτήρια για disneyland από το σαιτ της και δεν δέχτηκε καμία κάρτα. ούτε visa ούτε mastercard.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.318
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom