Capital Controls και ταξίδια

fotast

Member
Μηνύματα
9.469
Likes
14.479
Από το e-banking φαίνεται ότι έχει αφαιρεθεί το ποσό απλά δεν έχει εμφανιστεί ακόμη στο ιστορικό κίνησης.Υπάρχει και διαφορά προς το παρόν στο διαθέσιμο υπόλοιπο και στο λογιστικό υπόλοιπο.Μου είπαν ότι περιμένουν τα παραστατικά της ryanair από eurobank.

Υπάρχει κανείς που με τις υπάρχουσες συνθήκες αρχικά έγινε η κράτηση και να έφαγε πόρτα στην συνέχεια???
Αυτό εννοούσα ότι ήδη φαίνεται η διαφορά διαθέσιμου/λογιστικού.Αργότερα θα εμφανισθεί και στην κίνηση και θα είσαι πλέον σίγουρος.Αφού προχώρησε η κράτηση δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα μετά.Βέβαια οι καιροί δεν είναι συνηθισμένοι αλλά άς μην αγχωνόμαστε και χωρίς να υπάρχει λόγος.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
καλησπερα,

εκλεισα εισητηρια με Ryan πριν καμια εβδομαδα, αλλα βλεπω οτι δεν μπορω να κανω κρατηση για δωματια ουτε για αυτοκινητο.:(

αυτα που ελεγαν για airtickets.gr ειναι μαλλον μονο για τις πτησεις, ξενοδοχεια και αυτοκινητα δεν το προχωραει...

ηδη εχασα μια καλη περιπτωση διαμερισματος μεσω airbmb γιατι ενω δεν μπορουσα να πληρωσω με καμια καρτα, δεν εχουν ουτε τη δυνατοτητα να γινει καταθεση σε καποιον λογαριασμο τους (εχω καποιον φιλο στο εξωτερικο που θα μπορουσε να κανει το εμβασμα).

Εχετε καμια ιδεα για κρατηση δωματιου;
Αυτοκινητο λεω να κλεισω τις τελευταιες μερες, το ταξιδι ειναι για 8 Σεπτεμβρη οποτε ισως να ξεκαθαρισει το τοπιο μεχρι τοτε...

Να απευθυνθω σε ταξιδιωτικο γραφειο.

Το ταξιδι ειναι για Παρισι και θα ειμαστε 5 ατομα (ζευγαρι με 3 παιδια).


Αν πηγαινα μονο με τη γυναικα μου θα το ρισκαρα να ψαξω εκει...:innocent:
 

Mixakick

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκαρη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Παιδιά πράγματικα νιώθω πολίτης Βόρειας Κορέας η και χειρότερα ... Ποια Ευρώπη και κουραφέξαλα .... Πρόκειται να πάω με την παρέα μου στη Μαδαγασκάρη . Πάντα μέχρι τώρα λόγω ας πούμε μη ασφαλών προορισμών συνήθιζα να μην κουβαλώ πολλά χρήματα σε ρευστό πέραν αυτών που χρειαζόμουν οπωσδήποτε. Εννοείται ότι είχα την κάρτα μου μαζί και μια φορά την εβδομάδα έκανα ανάληψη όσων χρειαζόμουν...
Έχουμε και λέμε : Η κάρτα δεν κάνει για κρατήσεις , β) δε μπορώ να κάνω ανάληψη, γ) δε μπορώ να πληρώσω τίποτε με κάρτα πουθενά.
ΞΑΝΑΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:
25 μέρες μόνο το ξενοδοχείο είναι 75 τη βραδιά , το αμάξι 20 ( το μερίδιο μου) να φάω αλλά 10 λέω τώρα , βάλε και αλλά 10 για διαφορά απρόβλεπτα έξοδα . ΣΥΝΟΛΟ: 115 Χ 25 ημέρες 2875 χωρίς να αγοράσω σουβενίρ η χωρίς να μου τύχει κάτι "στραβό"...
Πείτε μου εσείς τώρα αν νιώθετε ευρωπαίοι η μη πω τίποτε άλλο. Κομμουνιστικό καθεστώς στο μεγαλείο του.
Πείτε μου εσείς τώρα ρε παιδιά η δεν πάω το ταξιδι μου πολύ απλά η το παίρνω το 5000 μαζί και αν με πιάσουν με έπιασαν.
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!
δλδ εμείς που δεν τα ξοδεύουμε σε καφέδες και ποτά και μπουζούκια πρέπει να τιμωρούμαστε;;;;;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.098
Likes
1.716
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@bebes έκανα χτες κράτηση μέσω booking χωρίς πιστωτική κάρτα για διαμέρισμα. Μου έστειλαν επιβεβαίωση και μου ζήτησαν να πληρώσω μετρητά κατά την άφιξή μου. Έκανες αναζήτηση στο booking;
Ρίξε μια ματιά εδώ ...
http://www.booking.com/hotel/fr/app...8d7411923733760be3X2;highlight_room=128155601
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
@bebes έκανα χτες κράτηση μέσω booking χωρίς πιστωτική κάρτα για διαμέρισμα. Μου έστειλαν επιβεβαίωση και μου ζήτησαν να πληρώσω μετρητά κατά την άφιξή μου. Έκανες αναζήτηση στο booking;
Ρίξε μια ματιά εδώ ...
http://www.booking.com/hotel/fr/appartement-sorbier-paris-paris.el.html?aid=397622;label=gog235jc-index-XX-XX-XX-unspec-gr-com-L:el-V:0CDEQFjAA-O:unk-B:unk-N:yes-S:bo;sid=16ebdb88fa43fc03cba84ca3bebcd39c;dcid=4;checkin=2015-09-08;checkout=2015-09-11;ucfs=1;group_adults=2;group_children=3;age=8;age=6;age=3;req_adults=2;req_children=3;req_age=8;req_age=6;req_age=3;group_rooms=128155601_85437415_5_0_5_0_0;srfid=b554dde0d0374fca03041c8d7411923733760be3X2;highlight_room=128155601
Ευχαριστω, θα το δοκιμασω.
Απλα δεν καταλαβα, πως ενω λεει "δεν χρειαζεται πιστωτικη καρτα", αο την αλλη αναφερει "μη επιστρεψιμη χρεωση" :shock:

θα δοκιμασω ομως και αν εχω επιτυχια θα αναφερω ...:innocent:
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.098
Likes
1.716
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@bebes κι εγώ τώρα το είδα ότι η τιμή είναι μη επιστρέψιμη... Δοκίμασε :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Παιδιά πράγματικα νιώθω πολίτης Βόρειας Κορέας η και χειρότερα ... Ποια Ευρώπη και κουραφέξαλα ....
Πείτε μου εσείς τώρα αν νιώθετε ευρωπαίοι η μη πω τίποτε άλλο. Κομμουνιστικό καθεστώς στο μεγαλείο του.

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!
;
Εχεις και χονδροπαθεια?
υγ. Τον τελευταιο καιρό τα πληρωμένα τρολ εχουν γίνει μάστιγα:ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΡΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Παιδιά πράγματικα νιώθω πολίτης Βόρειας Κορέας η και χειρότερα ... Ποια Ευρώπη και κουραφέξαλα .... Πρόκειται να πάω με την παρέα μου στη Μαδαγασκάρη . Πάντα μέχρι τώρα λόγω ας πούμε μη ασφαλών προορισμών συνήθιζα να μην κουβαλώ πολλά χρήματα σε ρευστό πέραν αυτών που χρειαζόμουν οπωσδήποτε. Εννοείται ότι είχα την κάρτα μου μαζί και μια φορά την εβδομάδα έκανα ανάληψη όσων χρειαζόμουν...
Έχουμε και λέμε : Η κάρτα δεν κάνει για κρατήσεις , β) δε μπορώ να κάνω ανάληψη, γ) δε μπορώ να πληρώσω τίποτε με κάρτα πουθενά.
ΞΑΝΑΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:
25 μέρες μόνο το ξενοδοχείο είναι 75 τη βραδιά , το αμάξι 20 ( το μερίδιο μου) να φάω αλλά 10 λέω τώρα , βάλε και αλλά 10 για διαφορά απρόβλεπτα έξοδα . ΣΥΝΟΛΟ: 115 Χ 25 ημέρες 2875 χωρίς να αγοράσω σουβενίρ η χωρίς να μου τύχει κάτι "στραβό"...
Πείτε μου εσείς τώρα αν νιώθετε ευρωπαίοι η μη πω τίποτε άλλο. Κομμουνιστικό καθεστώς στο μεγαλείο του.
Πείτε μου εσείς τώρα ρε παιδιά η δεν πάω το ταξιδι μου πολύ απλά η το παίρνω το 5000 μαζί και αν με πιάσουν με έπιασαν.
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!
δλδ εμείς που δεν τα ξοδεύουμε σε καφέδες και ποτά και μπουζούκια πρέπει να τιμωρούμαστε;;;;;
πεστα ρε φιλε! πλεον δεν τους αξιζει τιποτα μα τιποτα! οπου φυγει φυγει οσοι μπορειτε παιδια!
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
@bebes κι εγώ τώρα το είδα ότι η τιμή είναι μη επιστρέψιμη... Δοκίμασε :)
κατι δεν καταλαβα καλα χαχαχα, κοιταξτε μηνυμα που εβγαλε το booking:
91 επισκεπτες απο Ελλάδα έκαναν κράτηση την τελειταία ωρα
77 τωρα...
http://prntscr.com/7x5y0i
:bash:
 
Last edited:

Mixakick

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκαρη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
A
Εχεις και χονδροπαθεια?
υγ. Τον τελευταιο καιρό τα πληρωμένα τρολ εχουν γίνει μάστιγα:ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΡΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ!
d
Αγαπητε ειλικρινα δεν ειμαι τρολ. Με ενοιαζε και με νοιαζει μονο το ταξιδι ΔΕ ΜΕ ΕΝΟΙΑΞΑΝ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ. Εργαζομαι δεκα μηνες το χρονο για να ταξιδευω δυο και ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που ασχολουμαι με τα πολιτικα.
Αν δεν ειναι αυτο στερηση ελευθεριας τοτε τι ειναι? Το να μη μπορω να ταξιδεψω με την καρτα μου? Κανοντας χρηση των χρηματων για τα οποια εχω εργαστει επι ολοκληρους μηνες? Παρουσιασα ενα μεγαλο προβλημα και τιποτε παραπανω.
Εχω επισκεφθει 104 χωρες και κυριως χώρες αναπτυσσομενες στην αφρικη, την ασια και τη κεντρικη και νοτια αμερικη. Εσυ θεωρεις σωστο να κουβαλας πχ μαζι σου 5000 ευρω σε ρευστο στη Νοτια Αφρικη? Η στη Ζιμπαμπουε? Η στη Μπουρκινα Φασο? Εγω οχι αγαπητε δεν το θεωρω.
Αυτη τη στιγμη το κρατος α) με αναγκαζει να παρανομησω προσπαθωντας να παρω περισσοτερα χρηματα μαζι μου απο οτι επιτρεπεται μεσω ενος ηλιθιου νομου.
β) ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ
 

dkmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Συγγνώμη που χαλαω τον ειρμό της συζήτησης, αλλά η ερωτηση μου για τη χρεωστική πήγαινε κυρίως στο αν επιτρέπεται από την πλευρά της Ελλάδας εφόσον τη δέχεται φυσικά το ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.593
Μέλη
38.998
Νεότερο μέλος
Gio_Kar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom