Capital Controls και ταξίδια

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ειλικρινα τωρα τι θα κανατε στη θεση μου? Πιστευετε υπαρχει πιθανοτητα να με ελεγξουν στο τελωνειο?
Παρακολουθώ εδώ και 2 - 3 μέρες τη συζήτηση και θα ήθελα να βοηθήσω με κάποιες πληροφορίες εκ των έσω, τις οποίες γράφω σήμερα γιατί ήθελα να διασταυρώσω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι που πιθανόν μου διαφεύγει.
Τα τελωνεία στα σημεία εισόδου στην Ευρωπαϊκή Ένωση εδώ και χρόνια ελέγχουν για μετρητά προς και από τρίτες χώρες και όχι από και προς χώρες μέλη της Ε.Ε. κατ' εφαρμογήν του ΚΑΝ.1889/2005 (ΕΚ) .
Το όριο που θέτει ο Κανονισμός είναι μέχρι 10.000 ευρώ (ή ισοδύναμο ποσό σε συνάλλαγμα) ανά επιβάτη. Μεγαλύτερα ποσά πρέπει να δηλώνονται και να αποδεικνύεται η νόμιμη προέλευσή τους. Διαφορετικά τα πρόστιμο είναι ιδιαιτέρως τσουχτερό, 25% του ποσού παρακρατείται άμεσα και δεσμεύεται το υπόλοιπο ποσό.
Ο έλεγχος εννοείται ότι είναι δειγματοληπτικός αν και λόγω της τωρινής κατάστασης σε κάποια σημεία πιο εντατικός.
Οι οδηγίες προς τα Τελωνεία δεν έχουν αλλάξει έως σήμερα, αν και αυτό δεν αποκλείεται να συμβεί. Σε σημερινή επικοινωνία υπηρεσιακώς με την αρμόδια κεντρική δ/νση του Υπουργείου Οικονομικών η απάντηση ήταν ότι εφαρμόζεται ό,τι ξέραμε μέχρι σήμερα (όριο 10.000 ανά επιβάτη). Προσοχή όμως, αυτό αφορά μόνο σε επιβάτες που κινούνται από και προς τρίτες χώρες, εντός ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα το Τελωνείο.
Συμπερασματικά, η πιθανότητα να ελεγχθείς από το Τελωνείο εφόσον ταξιδεύεις για αφρικανική χώρα πάντα υπάρχει αλλά σύμφωνα με τον Κανονισμό δεν θα έχεις πρόβλημα αν το ποσό που μεταφέρεις είναι μικρότερο των 10.000.
Έτσι, θα συμβούλευα να επικοινωνήσετε πάλι με το Τελωνείο στο Ελ.Βενιζέλος καθώς όλα τα τηλεφωνήματα έγιναν Σαββατοκύριακο και η τροποποίηση της νομοθετικής πράξης σχετικά με τα Capital Controls την Παρασκευή, οπότε δεν υπήρχε χρόνος για λήψη σχετικών διευκρινήσεων από το Υπουργείο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.760
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
καλημέρα και απo μένα,
αν και παρακολουθώ το thread αρκετές μέρες θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας μηπως μου διαφεύγει κάποια λύση στο πρόβλημα μου.
Έχω κλείσει ταξίδι για στοκχόλμη 4-12/08 θεωρώντας ότι θα μπορούσα να κλείσω και αυτοκίνητο (δεν είχα ξανακλεισει ποτε,δεν γνωριζα οτι χρειάζεται αυστηρά χρήση πιστωτικής και στο ονομα του οδηγου, όπου δεν θα ειμαι εγώ αλλά ο φίλος μου). Είμαι άτομο με αναπηρία και έχω κινητικό πρόβλημα και χωρίς αυτοκίνητο το ταξίδι δε θα μπορεί να γίνει. Πιστωτική κάρτα δεν εχω επίσης. Στην καλύτερη να μπορούσα να βρω απο κάποιο συγγενικό πρόσωπο αν αυτό βοηθάει κάπως. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που μου διαφεύγει ή να προχωρήσω σε αλλαγή ημερομηνιών για καλύτερη οργάνωση?
ευχαριστω!
Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων και να ζητήσεις εναλλακτική λύση λόγω των περιορισμών στη χρήση καρτών από Ελλάδα. Σε κάποιες περιπτώσεις έγινε δεκτή η λύση της καταβολής μετρητών για εγγύηση αλλά τα ποσά δεν είναι μικρά (πχ στη Βρετανία 1000 λίρες για εγγύηση ενώ το αυτοκίνητο ήταν ήδη πληρωμένο).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Παρακολουθώ εδώ και 2 - 3 μέρες τη συζήτηση και θα ήθελα να βοηθήσω με κάποιες πληροφορίες εκ των έσω, τις οποίες γράφω σήμερα γιατί ήθελα να διασταυρώσω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι που πιθανόν μου διαφεύγει.
Τα τελωνεία στα σημεία εισόδου στην Ευρωπαϊκή Ένωση εδώ και χρόνια ελέγχουν για μετρητά προς και από τρίτες χώρες και όχι από και προς χώρες μέλη της Ε.Ε. κατ' εφαρμογήν του ΚΑΝ.1889/2005 (ΕΚ) .
Το όριο που θέτει ο Κανονισμός είναι μέχρι 10.000 ευρώ (ή ισοδύναμο ποσό σε συνάλλαγμα) ανά επιβάτη. Μεγαλύτερα ποσά πρέπει να δηλώνονται και να αποδεικνύεται η νόμιμη προέλευσή τους. Διαφορετικά τα πρόστιμο είναι ιδιαιτέρως τσουχτερό, 25% του ποσού παρακρατείται άμεσα και δεσμεύεται το υπόλοιπο ποσό.
Ο έλεγχος εννοείται ότι είναι δειγματοληπτικός αν και λόγω της τωρινής κατάστασης σε κάποια σημεία πιο εντατικός.
Οι οδηγίες προς τα Τελωνεία δεν έχουν αλλάξει έως σήμερα, αν και αυτό δεν αποκλείεται να συμβεί. Σε σημερινή επικοινωνία υπηρεσιακώς με την αρμόδια κεντρική δ/νση του Υπουργείου Οικονομικών η απάντηση ήταν ότι εφαρμόζεται ό,τι ξέραμε μέχρι σήμερα (όριο 10.000 ανά επιβάτη). Προσοχή όμως, αυτό αφορά μόνο σε επιβάτες που κινούνται από και προς τρίτες χώρες, εντός ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα το Τελωνείο.
Συμπερασματικά, η πιθανότητα να ελεγχθείς από το Τελωνείο εφόσον ταξιδεύεις για αφρικανική χώρα πάντα υπάρχει αλλά σύμφωνα με τον Κανονισμό δεν θα έχεις πρόβλημα αν το ποσό που μεταφέρεις είναι μικρότερο των 10.000.
Έτσι, θα συμβούλευα να επικοινωνήσετε πάλι με το Τελωνείο στο Ελ.Βενιζέλος καθώς όλα τα τηλεφωνήματα έγιναν Σαββατοκύριακο και η τροποποίηση της νομοθετικής πράξης σχετικά με τα Capital Controls την Παρασκευή, οπότε δεν υπήρχε χρόνος για λήψη σχετικών διευκρινήσεων από το Υπουργείο.
τα δύο χιλιάρικα που αναφέρουν οι εφημερίδες τι είναι?http://www.tanea.gr/news/economy/ar...ntrols-gia-eisagwges-taksidia-sto-ekswteriko/
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
τα δύο χιλιάρικα που αναφέρουν οι εφημερίδες τι είναι?http://www.tanea.gr/news/economy/ar...ntrols-gia-eisagwges-taksidia-sto-ekswteriko/
Είναι το όριο που τίθεται με το ΦΕΚ 1561Β'/15 με το οποίο τροποποιείται η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου για τα Capital Controls. Η απόφαση δημοσιεύτηκε Παρασκευή βράδυ. Για την εφαρμογή του σχετικού όμως άρθρου δεν έχουν δοθεί (ακόμη τουλάχιστον) οδηγίες στα τελωνεία τα οποία σύμφωνα με σημερινή τηλεφωνική υπόδειξη του Υπουργείου Οικονομικών ακολουθούν τη διαδικασία του Κανονισμού που ανέφερα. Η διευκρίνηση δόθηκε κατόπιν ερώτησης στην αρμόδια κεντρική δ/νση και αφορά σε Διεθνές Αεροδρόμιο με μεγάλη κίνηση. Φαντάζομαι η ίδια οδηγία έχει δοθεί πλέον και στο τελωνείο του Ελ.Βενιζελος, έστω και προσωρινά. Προς επιβεβαίωση συνέστησα να τηλεφωνήσει πάλι κάποιος στο Τελωνείο του αεροδρομίου. Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, όλ' αυτά αφορούν σε ταξιδιώτες που αναχωρούν για χώρες εκτός ΕΕ. και οι οποίοι υπάγονται στην αρμοδιότητα του τελωνείου. Εάν έχουν δοθεί οδηγίες για ενδοκοινοτικές πτήσεις σε άλλες υπηρεσίες, δεν το γνωρίζω.
 

argikef

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ με πιστωτική να κάνω κράτηση ξενοδοχείου στο site airbnb;; Προσπαθώ και δεν μου δέχεται την κάρτα, ενώ στην τράπεζα που ρώτησα(εθνική) μου είπαν οτι μπορώ να κάνω κράτηση και να τη χρησιμοποιήσω στο εξωτερικό.Τελικά ξέρει κάποιος τι ισχύει;; Εχω τρελαθεί με όλα αυτα...:mad::mad:
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
λιγο περιεργο-οι πελάτες της δεν θα υπόκεινται στους κεφαλαιακούς ελέγχους που έχουν επιβληθεί στη χώρα.



Η μεγαλύτερη εταιρεία μεταφοράς χρημάτων παγκοσμίως ανέφερε ότι έχουν ξανανοίξει 270 από τα 1.000 πρακτορεία του δικτύου της στην Ελλάδα και ότι τα χρήματα που θα λαμβάνουν οι πελάτες της δεν θα υπόκεινται στους κεφαλαιακούς ελέγχους που έχουν επιβληθεί στη χώρα.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Παρακολουθώ εδώ και 2 - 3 μέρες τη συζήτηση και θα ήθελα να βοηθήσω με κάποιες πληροφορίες εκ των έσω, τις οποίες γράφω σήμερα γιατί ήθελα να διασταυρώσω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι που πιθανόν μου διαφεύγει.
Τα τελωνεία στα σημεία εισόδου στην Ευρωπαϊκή Ένωση εδώ και χρόνια ελέγχουν για μετρητά προς και από τρίτες χώρες και όχι από και προς χώρες μέλη της Ε.Ε. κατ' εφαρμογήν του ΚΑΝ.1889/2005 (ΕΚ) .
Το όριο που θέτει ο Κανονισμός είναι μέχρι 10.000 ευρώ (ή ισοδύναμο ποσό σε συνάλλαγμα) ανά επιβάτη. Μεγαλύτερα ποσά πρέπει να δηλώνονται και να αποδεικνύεται η νόμιμη προέλευσή τους. Διαφορετικά τα πρόστιμο είναι ιδιαιτέρως τσουχτερό, 25% του ποσού παρακρατείται άμεσα και δεσμεύεται το υπόλοιπο ποσό.
Ο έλεγχος εννοείται ότι είναι δειγματοληπτικός αν και λόγω της τωρινής κατάστασης σε κάποια σημεία πιο εντατικός.
Οι οδηγίες προς τα Τελωνεία δεν έχουν αλλάξει έως σήμερα, αν και αυτό δεν αποκλείεται να συμβεί. Σε σημερινή επικοινωνία υπηρεσιακώς με την αρμόδια κεντρική δ/νση του Υπουργείου Οικονομικών η απάντηση ήταν ότι εφαρμόζεται ό,τι ξέραμε μέχρι σήμερα (όριο 10.000 ανά επιβάτη). Προσοχή όμως, αυτό αφορά μόνο σε επιβάτες που κινούνται από και προς τρίτες χώρες, εντός ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα το Τελωνείο.
Συμπερασματικά, η πιθανότητα να ελεγχθείς από το Τελωνείο εφόσον ταξιδεύεις για αφρικανική χώρα πάντα υπάρχει αλλά σύμφωνα με τον Κανονισμό δεν θα έχεις πρόβλημα αν το ποσό που μεταφέρεις είναι μικρότερο των 10.000.
Έτσι, θα συμβούλευα να επικοινωνήσετε πάλι με το Τελωνείο στο Ελ.Βενιζέλος καθώς όλα τα τηλεφωνήματα έγιναν Σαββατοκύριακο και η τροποποίηση της νομοθετικής πράξης σχετικά με τα Capital Controls την Παρασκευή, οπότε δεν υπήρχε χρόνος για λήψη σχετικών διευκρινήσεων από το Υπουργείο.
πες τα ρε φιλε γιατι τα ειπα πιο πανω και εγω και με κραζανε καπιοι!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καθε μερα αλλαζουν τα πραγματα μολις τωρα ακουσα στην ΕΡΤ1 απο την Κατσελη οτι μπορει καποιος να κανει συναλλαγη στο εξωτερικο με χρεωστικη ή πιστωτικη , ρωτηστε στις τραπεζες σας για λεπτομεριες...η αποφαση παρθηκε 24/7 ειπε
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Καθε μερα αλλαζουν τα πραγματα μολις τωρα ακουσα στην ΕΡΤ1 απο την Κατσελη οτι μπορει καποιος να κανει συναλλαγη στο εξωτερικο με χρεωστικη ή πιστωτικη , ρωτηστε στις τραπεζες σας για λεπτομεριες...η αποφαση παρθηκε 24/7 ειπε
συναλλαγες στο εξωτερικο μπορουμε να κανουμε,αγορες μεσω ιντερνετ στο εξωτερικο δεν μπορουμε(ξενα site που δεν διατηρουν λογαριασμους σε ελληνικες τραπεζες) αυτο ισχυει μεχρι σημερα απο τι ξερω,ελπιζω να αλλαξει συντομα...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
καλημέρα και απo μένα,
αν και παρακολουθώ το thread αρκετές μέρες θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας μηπως μου διαφεύγει κάποια λύση στο πρόβλημα μου.
Έχω κλείσει ταξίδι για στοκχόλμη 4-12/08 θεωρώντας ότι θα μπορούσα να κλείσω και αυτοκίνητο (δεν είχα ξανακλεισει ποτε,δεν γνωριζα οτι χρειάζεται αυστηρά χρήση πιστωτικής και στο ονομα του οδηγου, όπου δεν θα ειμαι εγώ αλλά ο φίλος μου). Είμαι άτομο με αναπηρία και έχω κινητικό πρόβλημα και χωρίς αυτοκίνητο το ταξίδι δε θα μπορεί να γίνει. Πιστωτική κάρτα δεν εχω επίσης. Στην καλύτερη να μπορούσα να βρω απο κάποιο συγγενικό πρόσωπο αν αυτό βοηθάει κάπως. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που μου διαφεύγει ή να προχωρήσω σε αλλαγή ημερομηνιών για καλύτερη οργάνωση?
ευχαριστω!
Τηλεφωνησε στις εταιριες,εδω στην Ελλαδα,οπως Avis,Hertz...αυτες μπορουν να σου προτεινουν καποια λυση...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.105
Αυτή τη στιγμή -και δυστυχώς νομίζω για πολύ καιρό ακόμη- αυτό είναι το σημαντικότερο/χρησιμότερο thread στο φόρουμ. Μην το πολιτικοποιήσουμε και κλειδωθεί κι αυτό, θερμή παράκληση.
Φυσικά, το θέμα δεν είναι πολιτικό αφού μείναμε Ευρώπη. Κάποια στιγμή θα διαβάζουμε αυτο το τοπικ από τις φαβέλες μας και θα γελάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.026
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom