Capital Controls και ταξίδια

Maria8310

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα! Ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι. Θα παμε με το φιλο μου στο Παρισι τον Μαρτιο και θα παμε και στη disneyland, θα θελαμε να αγορασουμε εισητηρια για τη disneyland μεσω του site της χρησιμοποιωντας τη χρεωστικη μας καρτα! Ειναι εφικτο κατι τετοιο η λογω capital control απαγορευεται;;
 

xrissa

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλημέρα. Χτες το βράδυ έκανα κράτηση σε ξενοδοχείο στην Ρώμη, μέσω booking με πιστωτική της εθνικής και μου έστειλαν email ότι δεν είναι αποδεκτή η κάρτα. Έχει τύχει σε κανέναν?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.343
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ναί. ευτυχώς είχα και άλλη κάρτα και πέρασε.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
107
Likes
281
Καλησπερα
μια ερωτηση για αγορα αεροπορικων εισιτηριων τελικα τι ισχυει μπορεις να αγορασεις απο ξενα σαϊτ που δεν εχουν λογαριασμο στην Ελλαδα;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.106
Likes
24.070
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπερα
μια ερωτηση για αγορα αεροπορικων εισιτηριων τελικα τι ισχυει μπορεις να αγορασεις απο ξενα σαϊτ που δεν εχουν λογαριασμο στην Ελλαδα;
Ναι, μπορείς.
(Αν και ακούστηκαν κάποιες περιπτώσεις που δεν έγιναν δεκτές κάποιες κάρτες.)
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
to booking δεχεται κανονικα τοσο πιστωτικες οσο και χρεωστικες δεν υπαρχει προβλημα κατι αλλο συμβαινει οταν δεν δεχεται τη συναλλαγη εχω κανει 4 τον τελευταιο μηνα σεαεροπορικα και σε ξενοδοχεια
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
κ εγω εκανα αγορα εισητηριων για εξωτερικο προχθες με prepaid και δεν ειχα κανενα προβλημα. τωρα σειρα εχει το ξενοδοχειο, ελπιζω να μην αντιμετωπισω θεμα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.837
Καλημέρα. Χτες το βράδυ έκανα κράτηση σε ξενοδοχείο στην Ρώμη, μέσω booking με πιστωτική της εθνικής και μου έστειλαν email ότι δεν είναι αποδεκτή η κάρτα. Έχει τύχει σε κανέναν?
Η Booking είναι μεσίτης μεταξύ εσένα και του ξενοδοχείου.Δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την κάρτα σου.Δεν πληρώνετε από σένα αλλά από το ξενοδοχείο.
Θα εκτυπώσεις το μέιλ που σου έδωσαν και θα πας στην τράπεζα να σου λύσουν
το πρόβλημα.Θα εκτυπώσεις και την κράτηση που έχεις με το ξενοδοχείο και θα
ενημερώσεις την τράπεζα ότι είναι υπεύθυνη αν θα χάσεις την τιμή ή την κράτηση σου στο ξενοδοχείο.Να έχεις τα στοιχεία του ξενοδοχείου για να μπορούν να έρθουν σε επαφή μαζί τους και να λύσουν το πρόβλημα που υπάρχει.
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Να ενημερωσω κι εγω οτι καταφερα χωρις κανενα προβλημα να κανω κρατηση σε Airbnb και σε Wizzair με χρεωστική..
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
xrisa μου ειχε τυχει το ίδιο με χρεωστικη οταν εκλεισα για Βερολίνο πριν 2χρόνια.
Δεν ηθελαν χρεωστικη ομως τοτε μονο πιστωτικη .
Μιλησα με το ξενοδοχειο και μου εδωσαν iban εκανα καταθεση το ποσο χωρις να χασω λεφτα η την κράτηση αλλα μιλησα κατευθειαν μαζι τους .
Ενημερωσε τους και εσυ και φυσικα την τραπεζα σου .

Με ειχε κοψει κρυος ιδρωτας τοτε γιατι εκτος τα αεροπορικα ειχα τρενο ic εντος γερμανιας συγγενεις που περιμεναν και λεω αμα δεν δεχονται γενικα χρεωστικη την κατσαμε τη βαρκα.
Ψαξτο λιγο και θα βρεις λυση ειμαι σιγουρη!
 
Last edited:

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Καλημερα σας! Χτες Δευτερα εκανα κρατηση σε ξενοδοχειο στο Παρισι με προπληρωμενο ολο το ποσο χρησιμοποιωντας την χρεωστικη καρτα Πειραιως ενω σημερα προσπαθω να κανω κρατηση σε ξενοδοχειο στο Λονδινο με την ιδια καρτα αλλα την ακυρωνουν παρολο που δεχονται και χρεωστικες καρτες. Eχει σχεση το οριο συναλλαγης με εξωτερικο; Εχω μπερδευτει λιγακι σχετικα με το τι ισχυουν τα cc....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.241
Μηνύματα
884.623
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom