Capital Controls και ταξίδια

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Παιδια γτ η iberia δεν δεχεται την χρεωστικη μου καρτα για αγορα?
ακριβως το ιδιο με την iberia
εβγαλες ακρη;

edit:
"Payment for tickets can only be made using the credit and debit cards* accepted by Iberia or through PayPal:

  • Visa, American Express, UATP/Airplus, Diners Club, Master Card (except Maestro card), Carte Blanche, and Access.
  • Visa Electron, 4B und Red 6000.
  • PayPal (available in the euro zone countries).
* Except in Mexico where only credit cards are accepted."
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Προσπαθώ εδώ και μία εβδομάδα να κλείσω τα εισιτήρια του μπρο, οι τιμές πιά έχουν φτάσει στα ύψη. Προσπαθούσα με 2 κάρτες χρεωστικες, μία visa και μία mastercard. Νομίζαμε ότι δεν είναι ενεργοποιημένες οι ηλεκτρονικές αγορές αλλά πήραμε τηλέφωνο και στον πατέρα μου είπαν πως επειδή τα εισιτήρια προσπαθούσα εγώ να τα κλείσω από το Εκουαδόρ ίσως έβλεπαν ότι είναι εκτός Ελλάδας και δεν ενέκριναν τη συναλλαγή. Στον μπρο όμως που είναι ο κάτοχος της κάρτας είπαν ότι έβλεπαν τις κινήσεις μου και ότι λόγω capital control το ανώτατο όριο είναι 500 ευρώ. Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι κανείς δεν έχει κλείσει εισιτήρια μεγαλύτερης αξίας όλο αυτό το διάστημα ή κάτι κατάλαβα λάθος;
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
@mikrh tsopana θα σου πω τι γίνεται με την χρεωστική της εθνικής τουλάχιστον που έχω εγώ. Τα 500€ είναι το ανωτατο όριο όσον αφορά ιντερνετικες συναλλαγές(ανεξάρτητα από cc, είναι ένα προκαθορισμένο όριο) και εμπίπτει στο ημερήσιο όριο αγορών που σίγουρα είναι το ανώτατο 1500(δεν πάει παραπάνω λόγω cc). Αυτό λοιπόν το όριο των 500 μπορείς άνετα να το μεταβάλλεις, ειδικά αν έχεις ib, διαφορετικά στο κατάστημα.Αν είναι άλλης τράπεζας μπορείς να ρωτήσεις σίγουρα πως το αλλάζεις.Σίγουρα έχουν γίνει αγορές εισητηρίων και για μεγαλύτερα ποσά και πιστεύω περισσότερο με χρήση πιστωτικών όπου εκει φυσικά παίζει ρόλο το πιστωτικό σου όριο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ευχαριστώ, εθνική είναι και του μπρο. Του εστειλα μηνυμα αλλα λόγω διαφοράς ώρας φαντάζομαι θα το δει αύριο.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Δεν κανει τίποτα :)αν ο αδερφός σου έχει internet banking μπορεί να αλλάξει αυτό το όριο και μόνος του, θέλει βέβαια μια εργάσιμη για να γίνει η μεταβολή, αυτό μόνο να έχει υπόψιν ;)
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
107
Likes
281
Καλησπερα
Μια ερωτηση εχει κλεισει κανεις αεροπορικο ειςιτηριο με ελληνικη χρεωστικη σε σαιτ skyscanner momondo κτλ;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Eννοείς σε σάητ που σε στέλνουν αυτές οι μηχανες...
Έχω κλείσει από σάητ που με έστειλε το momondo με ελληνική mastercard debit

edit: τωρα που το τσεκαρα η expedia μου δεσμευσε τα λεφτα, έφαγα ακυρο και μου τα αποδεσμευσα μετα απο σχεδον ενα μηνα
η Tripsta δε με αφησε καν
h airtickets με άφησε
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.402
Likes
14.358
Eννοείς σε σάητ που σε στέλνουν αυτές οι μηχανες...
Έχω κλείσει από σάητ που με έστειλε το momondo με ελληνική mastercard debit

edit: τωρα που το τσεκαρα η expedia μου δεσμευσε τα λεφτα, έφαγα ακυρο και μου τα αποδεσμευσα μετα απο σχεδον ενα μηνα
η Tripsta δε με αφησε καν
h airtickets με άφησε
Η airtickets είναι Ελλάδα.΄Εχει σημασία και είναι πιο εύκολο.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Υπουργείο Οικονομικών: Σκύλοι στο κυνήγι χαρτονομισμάτων



Στο Υπουργείο Οικονομικών συγκροτείται επιτροπή η οποία θα αξιολογήσει και θα «προσλάβει» 4 σκύλους που θα ανιχνεύουν τις αποσκευές των επιβατών για να εντοπίσουν χαρτονομίσματα, προφανώς ευρώ.

Ειδικά σκυλιά που θα εκπαιδευτούν για να εντοπίζουν μετρητά ετοιμάζεται να προμηθευτεί το υπουργείο Οικονομικών, προκειμένου όπως φαίνεται να περιορίσει τις ροές χρημάτων που φεύγουν χέρι με χέρι από τη χώρα

Δεν είναι βέβαιο εάν πρόκειται για συνειδητή και μελετημένη ενέργεια, στην ουσία δηλαδή για μια απέλπιδα προσπάθεια να φανεί έργο στη μάχη της φοροδιαφυγής ή για κανονικό κυβερνητικό... τρολάρισμα (!!!), αλλά το υπουργείο Οικονομικών συγκροτεί, λέει επιτροπή, η οποία θα αξιολογήσει προσφορές για την... καταλληλότητα σκύλων, που θα έχουν αποστολή να ανιχνεύσουν ρευστά διαθέσιμα, ήτοι χαρτονομίσματα σε διάφορες κρυψώνες φορητές ή μη!



http://www.gazzetta.gr/plus/article...a-sto-ypoik-tha-psahnoyn-gia-lefta-me-skyloys
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom