Capital Controls και ταξίδια

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
τουρκια εχω ακουσει οτι σε ελενχουν και εξω στο αεροδρομιο πριν μπεις μεσα. ισχυη αυτο? τα scanner ειναι οπως στην αμερικη?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
τουρκια εχω ακουσει οτι σε ελενχουν και εξω στο αεροδρομιο πριν μπεις μεσα. ισχυη αυτο? τα scanner ειναι οπως στην αμερικη?
Ναί ισχύει.Αλλά αυτήν την φορά ήμουνα τράνζιτ για ΗΠΑ.Μόνον ο έλεγχος με το μπαστούνι έγινε και ο έλεγχος διαβατηρίου πάλι απο εταιρεία security πριν την επιβίβαση.Τίποτα άλλο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Αυτά που για σένα και μένα ,αλλά και πολλούς εδώ μέσα το ποσό των 600.000
είναι τεράστιο,γι αυτούς (Βαγγέλα και σια) είναι χαρτζιλίκι.
Πολλαπλασίασε εσύ αυτό το ποσό Χ 120 τόσα θα δώσει ο χοντρός για να αγοράσει
αέρα (άδεια) όταν η τρενοσε πουλήθηκε για 45 μύρια.
Και κάτσε εσύ στην ουρά να περιμένεις στο ΑΤΜ να πάρεις τα 60 ευρώ,άκυρο στα έκανε 420 την εβδομάδα,άκυρο πάλι στα έκανε 840 το 15/μερο.
Αν πιστεύεις ότι το μαύρο χρήμα κυκλοφοράει με το αεροπλάνο της γραμμής εγώ
πάω πάσο.
Αν πάλι πιστεύεις ότι οι μισθοί ενός υπαλλήλου του (πχ ας πούμε του Σιόβα) είναι
μαύρο χρήμα τότε πάλι πάσο.
Τα cc έγιναν για να μην φύγει το χρήμα έξω κι αυτός έφερε λεφτά μέσα,άγαλμα έπρεπε να τον κάνουν.
Εβαλα το περιστατικό για να δείξω τι γινεται σε περίπτωση ελέγχου(κατάσχεση,πρόστιμο κτλ).Για τα υπόλοιπα που λες λίγο-πολύ συμφωνώ μαζί σου και ενας άνθρωπος αυτού του οικονομικού μεγέθους δεν χρειαζόταν να το κάνει.Γιατί το έκανε,ποιός ξέρει;Μαγκιά ή κάτι άλλο;Ουσιαστικά και τυπικά πάντως είναι παρανομία αφού το όριο δήλωσης ισχύει τόσο για έξοδο όσο και για είσοδο.Και οι 10.000 μετρητά η επιταγές είναι τουλάχιστον Πανευρωπαικό όριο για κάθε ταξίδι.Δεν ξέρω τι όριο ισχύει σε άλλες χώρες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Ενιαιο μισθολογιο σε ολες τις χωρες κυριοι! Δηλαδη για ποιον λογο ενας ελληνας και ενας αμερικανος που κανουν την ιδια δουλεια να μην αμοιβονται το ιδιο?
Lexuss,εσύ με χαρά βλέπω ότι έχεις περάσει στην επόμενη πίστα...προς το παρόν θέλουν ενιαίο μισθολόγιο με την Βουλγαρία :haha:
ΥΓ το πανάκι,νομίζω ότι το χρησιμοποιούν για ανίχνευση πυρίτιδας στα χέρια.
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Γεια σας προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο και θέλω να ξέρω αν μπορω να χρησιμοποιησω κυρίωςτην χρεωστκη μου καρτα (οχι πιστωτικη) ώστε να εχω ελάχιστα μετρητα πάνω μου ή υπάρχουν περιορισμοι λόγω capital controls;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Γεια σας προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο και θέλω να ξέρω αν μπορω να χρησιμοποιησω κυρίωςτην χρεωστκη μου καρτα (οχι πιστωτικη) ώστε να εχω ελάχιστα μετρητα πάνω μου ή υπάρχουν περιορισμοι λόγω capital controls;
Μπορείς.Για αναλήψεις μετρητών ισχύει ότι και στην Ελλάδα(840 Ευρώ/15 μέρες).
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Γεια σας προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο και θέλω να ξέρω αν μπορω να χρησιμοποιησω κυρίωςτην χρεωστκη μου καρτα (οχι πιστωτικη) ώστε να εχω ελάχιστα μετρητα πάνω μου ή υπάρχουν περιορισμοι λόγω capital controls;
και βέβαια μπορείς !
Φρόντισε όμως ο λογαριασμός που θα γίνονται οι χρεώσεις (για τα ψώνια σου) να είναι πρώτος ...
Δηλαδή αν έχεις δυο λογαριασμούς συνδεδεμένους με την Debit κάρτα σου, ο λογαριασμός που έχει τα χρήματα να είναι πρώτος.
Στο εξωτερικό όταν φτάνεις στο ταμείο του S/M (πχ) δεν μπορεί να γίνει επιλογή "ταμιευτηρίου" ή "τρεχούμενου"...
Μετρητά να έχεις απάνω σου ένα μικρό ποσό μόνο ... Δεν χρειάζεται να φουσκώνεις την τσέπη σου με μετρητά (είναι και επικίνδυνο) ;)
Μια ακόμα συμβουλή: αν τύχει και η κάρτα σου δεν περνάει τη χρέωση "ανέπαφα" θα περάσει βάζοντάς την μέσα στο POS ...

Καλό ταξίδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.637
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom