Capital Controls και ταξίδια

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θα σε στεναχωρίσω, αλλά η αποδέσμευση , αν δεν τα πάρει το πρακτορείο- ξενοδοχείο (όποιος έχει κάνει την δέσμευση) γίνεται σε 2-3 εβδομάδες ανάλογα με την τράπεζα.. Εκτός αν στείλει το ίδιο το ξενοδοχείο φαξ στην τράπεζα να τα αποδεσμεύσουν..
δε με ενοχλεί να αποδεσμευτούν σε 3 εβδομάδες, με νοιάζει να μη χαθούν γενικά
(εντάξει όσο πιο γρηγορα τόσο το καλύτερο αλλά τί να γίνει...!

edit:το πρακτορείο (αεροπορικά είναι) μου έστειλε να συμπληρωσω μία φόρμα στην οποία θα λέω ότι εγώ καθιστώ υπεύθυνο το πρακτορείο να με χρεώσει για το παραπάνω εισιτήριο και να επισυνάψω φωτοτυπία διαβατηρίου και την χρεωστική σε 2 όψεις, σε περίπτωση που η τράπεζα δε μου στείλει τον κωδικό
http://www.sky-tours.com/ccform.htm

Ελπίζω αυτό να λύσει το πρόβλημα.
 
Last edited:

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
παιδιά για την revolut έχετε διαβάσει; κάπου στο insomnia διάβασα σχετικά και έβαλα πριν μέρες 90 ευρώ και λειτούργησε... θα πάρω τα μποτάκια μου απο το αμαζον :clap:
μπορείς να βάλεις μέχρι 1500 ευρώ χωρίς πολλά πολλά διαδικαστικά
για ψάχτε το
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
παιδιά για την revolut έχετε διαβάσει; κάπου στο insomnia διάβασα σχετικά και έβαλα πριν μέρες 90 ευρώ και λειτούργησε... θα πάρω τα μποτάκια μου απο το αμαζον :clap:
μπορείς να βάλεις μέχρι 1500 ευρώ χωρίς πολλά πολλά διαδικαστικά
για ψάχτε το
Τι είναι αυτό και πως λειτουργεί(φορτίζει);Δεν μας λές δύο λόγια(αφου το έκανες) να μην το ψάχνουμε;
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
εδώ αλλά και στο φόρουμ έχει πληροφορίες
να συμπληρώσω μόνο σαυτό που λένε πως σε 2-3 εργάσιμες εμφανίζεται το ποσό που στέλνεις στην κάρτα σου, δηλ στην εφαρμογή στο κινητό, σε μένα εμφανίστηκε σε 8 εργάσιμες
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
θα πάρω τα μποτάκια μου απο το αμαζον :clap:
καλέ από το άμαζον μπορείς εδώ και άπειρο καιρό να παραγγείλεις
έχει κανα μήνα που παρήγγειλα με χρεωστική mastercard ελληνικής τράπεζας
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
πριν 20 μέρες που το προσπάθησα με χρεωστική της άλφα πήρα τα....
πάντως μποτάκια δεν πήρα :(
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
πριν 20 μέρες που το προσπάθησα με χρεωστική της άλφα πήρα τα....
πάντως μποτάκια δεν πήρα :(
ηταν ομως θεμα καρτας ή θέμα προορισμού;
εγώ με χρεωστική της eurobank όλα καλά
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Πρέπει, απλά με τα CC να τρώνε κάποια σκαλώματα.. Φίλη προσπάθησε να κλείσει εισητηρια και ξενοδοχεία τον προηγούμενο μήνα από Expedia με χρεωστική της Πειραιώς και έφαγε πόρτα (είχε λεφτά μέσα, της τα δεσμευσε αλλά δεν τα έδινε στο expedia ), καπάκι εγώ κλείνω από Expedia άλλα εισιτήρια και ξενοδοχεία , με άλλη χρεωστική της πειραιώς και ποιο μεγάλο ποσό , όλα κομπλε και αμέσως μετα κλείνει αυτή από μεμονομένα site τα εισητήρια και το ξενοδοχείο με την ίδια κάρτα την δικιά της που πριν είχε φάει πόρτα .. Όλα αυτά από ένα pc μεσα σε μισή ώρα. Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα πως είναι απλά σκαλώματα..
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Στο θέμα της revolut να συμπληρώσω πως παρόμοια κάρτα είναι και η skrill με το μειονέκτημα πως η φυσική Μάστερκαρντ που δίνει έχει συνδρομή 10 € το χρόνο πράγμα που δεν έχει η revolut , αλλά έχει το πλεονέκτημα να έχει λογαριασμό στην Alphabank όπου μπορείς να καταθέσεις για να τη φορτώσεις χωρίς τον περιορισμό των 500 € το μήνα που ισχύει για έμβασμα προς εξωτερικό .
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πρέπει, απλά με τα CC να τρώνε κάποια σκαλώματα.. Φίλη προσπάθησε να κλείσει εισητηρια και ξενοδοχεία τον προηγούμενο μήνα από Expedia με χρεωστική της Πειραιώς και έφαγε πόρτα (είχε λεφτά μέσα, της τα δεσμευσε αλλά δεν τα έδινε στο expedia )
Τί έγινε με τα λεφτά όμως τελικώς; Φαντάζομαι της τα αποδέσμευσε, αλλά έκανε αυτή κάποια κίνηση ή με το πέρας ενός διαστήματος αποδεσμεύτηκαν;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Τί έγινε με τα λεφτά όμως τελικώς; Φαντάζομαι της τα αποδέσμευσε, αλλά έκανε αυτή κάποια κίνηση ή με το πέρας ενός διαστήματος αποδεσμεύτηκαν;
Η Eurobank, last time I checked, στα αποδεσμεύει σε ένα μήνα. Άλλες τράπεζες κάνουν 15 μέρες. Μπορείς να ζητήσεις από αυτόν που έδωσε την εντολή για τη δέσμευση να την ακυρώσει, αλλιώς θα αποδεσμευτούν από μόνα τους τότε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Η Eurobank, last time I checked, στα αποδεσμεύει σε ένα μήνα. Άλλες τράπεζες κάνουν 15 μέρες. Μπορείς να ζητήσεις από αυτόν που έδωσε την εντολή για τη δέσμευση να την ακυρώσει, αλλιώς θα αποδεσμευτούν από μόνα τους τότε.
Aυτό ειναι κάτι (ακόμη) που δεν είχα σκεφτεί. Σε ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom