vasiliki85

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά

Είμαι νέο μέλος, και θα ήθελα βοήθεια εάν γνωρίζει κανείς από Cardiff μιας και μου έχει προσφερθεί δουλειά και μετα τις γιορτές θα πρέπει να πάω. Το θέμα είναι δεν έχω ιδέα από Ουαλία και ούτε από Ηνωμένο Βασιλειο γενικά και θέλω τα φώτα σας. Εάν ξέρετε τι λέει σαν περιοχή, τι συγκοινωνίες παίζουν (μιας και η δουλειά θα είναι έξω απο τη πόλη στο Caerphilly κοντα) κλπ. :xmas_confused:
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια χαρα!στο Κάρντιφ εχω ζήσει 1χρόνο και είναι πολύ όμορφη πόλη...θα περάσεις καλά.το μέρος που θα μείνεις δεν το ξέρω,τα ψάξω και θα σου πω!
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Vasiliki καλημέρα!

Το Κάρντιφ είναι πολύ όμορφο και ραγδαία αναπτυσσόμενο. Είναι από τις καλύτερες πόλεις για νέους ανθρώπους στη Μ.Βρετανία. Το Caerphilly είναι μικρό ασήμαντο, μέρος αλλά νομίζω έχει τακτικότατη συγκοινωνία με cardiff (τρένο, λεωφορείο) Μπορείς να πιάσεις ένα ωραιότατο σπίτι στο Κάρντιφ και να δουλεύεις στο Κερφίλι. Η Ουαλλια είναι όμορφη και η συγκοινωνία Λονδίνο- Κάρντιφ είναι πολύ εύκολη

A! Nα πας στο κάστρο του Κερφίλι! Στου Κάρντιφ θα πας σίγουρα!!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια χαρα!στο Κάρντιφ εχω ζήσει 1χρόνο και είναι πολύ όμορφη πόλη...θα περάσεις καλά.το μέρος που θα μείνεις δεν το ξέρω,τα ψάξω και θα σου πω!
Εζησες ένα χρόνο στο Καρντιφ και δεν επισκέφτηκες το κάστρο του Caerphilly που ειναι και δίπλα...;:xmas_rolleyes:

a4.bp.blogspot.com__uylqVnV1b_o_Tqh_vii740I_AAAAAAAAAy8_uTBGaAtmUV4_s1600_Caerphilly_Castle.jpg


awww.webbaviation.co.uk_gallery_d_32158_1_CaerphillyCastleAerial_cb14719.jpg
 

vasiliki85

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα παιδιά

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι σκέφτομαι να μείνω μέσα στο Cardiff και να πηγαίνω από εκεί στη περιοχή του Caerphilly, είναι εύκολη πόλη στο να τη μάθω??? Ελληνική κοινότητα μήπως έχει να δικτυωθώ?
:xmas_confused:Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι δύσκολο πράγμα μια ξένη χώρα:airplane:
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αναλογικά με το μέγεθός της είναι νομίζω αρκετά εύκολη να τη μάθεις! Παλιότερα είχε πολλούς έλληνες φοιτητές και κάποιους, λίγους, μόνιμους.Τώρα με την κρίση μάλλον οι φοιτητές μειώθηκαν αλλά ίσως αυξήθηκαν οι μόνιμοι!
 

vasiliki85

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
χαχαχα ισχυεί. και θα αυξηθούν και άλλο!! Έχουν και πολύ καλό πανεπιστήμιο εκεί από όσο ξέρω. Αυτό που με καίει πιο πολύ είναι οι συγκοινωνίες, για να μη χρειαστεί και μείνω έξω από τη πόλη!
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με τις συγκοινωνίες. ψάξ' το λίγο από ιντερνετ για δρομολόγια τραίνων κ λεωφωρείων. Είσαι τυχερή που πας εκεί! Για πολλούς λόγους!
Θα το θυμηθείς αυτό που σου λέω!

http://www.visitcaerphilly.com/feat..._to_Caerphilly_by_car_bus_train_or_plane.html
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Vito said:
Εζησες ένα χρόνο στο Καρντιφ και δεν επισκέφτηκες το κάστρο του Caerphilly που ειναι και δίπλα...;:xmas_rolleyes:
Ναι δεν πήγα!ημουν εκει για σπουδές και δεν το είχα επισκεφτεί!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Μια χαρά είναι το Cardiff...ο γιος μου βρίσκεται για δουλειά εκει εδώ και 3 μήνες...μετακινείται καθημερινά με αστικ?ο λεωφορείο προς το Newport όπου είναι το γραφειο του μιας και μένει σε έναν κεντρικό πεζόδρομο της πόλης...ήμουν εκει πριν ενάμισυ μήνα και γύρισα όσο μπορούσα την ουαλία...πολυ όμορφο μέρος.να πας...μην το σκέφτεσαι!,
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.387
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom