Casa Mila(La Pedrera)

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Στο Νο92 της οδού Ραsseig De Gracia ενός απο τους πιο φημισμένουσ δρόμους της Βαρκελωνης,βρίσκεται η Casa Mila!
Οι εργασίες ανέγερσης της ξεκίνησαν το 1906 για λογαριασμό της γνωστής οικογένειας Μila!Και ειναι ενα απο τα πιο διάσημα έργα του Antonio Gaudi!
Η Casa Mila ειναι γνωστή ως La Pedrera(λατομείο)!Ονομάστηκε ετσι απο τους Βαρκελωνεζους λόγω του σχήματος της!
Καθε χρόνο προσελκύει χιλιάδες τουρίστες για να θαυμάσουν τις καμπυλωτες τησ καμιναδες αλλα και για επισκεφθούν το Μουσειο Espai Gaudi,το εκθεσιακό κέντρο Caixa de και ενα επιπλωμενο διαμέρισμα Μουσειο!
Απο το 1984 η La Pedrera αποτελεί τμήμα του μνημείου παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco!
Ειναι ενα απο τα αγαπημένα μου έργα του Gaudi!μαζί με την Casa Batloκαι τόσα αλλα!Αξίζει να το επισκέφθητε!!!!
 

miss_quality

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ την Βαρκελώνη τον Μάρτιο και κοιτούσα στο site

Casa Mila για την βραδινή ξενάγηση. Έχει πάει κανείς ? αξίζει τα παραπάνω χρήματα?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ την Βαρκελώνη τον Μάρτιο και κοιτούσα στο site

Casa Mila για την βραδινή ξενάγηση. Έχει πάει κανείς ? αξίζει τα παραπάνω χρήματα?
Ναι εγώ έχω πάει .Είναι με ξενάγηση,έχει λίγο κόσμο και αν δεν είσαι άτυχη να βρέχει
θα απολαύσεις την πόλη από ψηλά το βράδυ.(συνήθως ο καιρός είναι καλός τον Μάρτιο)
 

miss_quality

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
δηλαδή από ότι κατάλαβα η διάφορα είναι α)έχει αγγλόφωνη ξενάγηση β)έχει λιγότερο κόσμο γ)είναι ποιο ατμοσφαιρικά .σωστά?
επίσης έχει κάποια έκπτωση με την barcelona cart και αν ναι να μην τα κλείσω μέσο internet.
κοιτούσα και το casa batllo που έχει κάτι παρόμοιο , αν ξέρεις να μου απαντήσεις και για αυτό θα με βοηθούσες πολύ..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
επίσης έχει κάποια έκπτωση με την barcelona cart και αν ναι να μην τα κλείσω μέσο internet.
Δεν το γνωρίζω.Στείλε τους email και θα σου απαντήσουν.
κοιτούσα και το casa batllo που έχει κάτι παρόμοιο , αν ξέρεις να μου απαντήσεις και για αυτό θα με βοηθούσες πολύ..
Δεν έχω πάει βράδυ.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Casa Batllo και Casa Milla τι θα προτείνατε;
Αν προλάβω θα πάω και στα δύο.Αλλιώς κλίνω προς το δεύτερο όπου όπως βλέπω υπάρχει και η δυνατότητα για νυχτερινή επίσκεψη.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Casa Batllo και Casa Milla τι θα προτείνατε;
Αν προλάβω θα πάω και στα δύο.Αλλιώς κλίνω προς το δεύτερο όπου όπως βλέπω υπάρχει και η δυνατότητα για νυχτερινή επίσκεψη.
Προτείνω Casa Mila!
Μήπως το βιντεάκι που θα δεις εδώ σε πείσει;;;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Και εγώ προς Casa Mila κλίνω όπως είπα.
Και γενικά το έχω ακούσει από πολλούς. Ευχαριστώ. Βέβαια η βραδινή επίσκεψη από ότι κατάλαβα είναι μόνο για να παρακολουθήσεις ένα εικοσάλεπτο audiovisual show.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom