Γαλλία Γερμανία CentralPack (Αλσατία, Βάδη)

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε πολλες ευρωπαικες πολεις οι καθεδρικοι ναοι ειναι "στριμωγμενοι" αναμεσα στα κτηρια ..σε αντιθεση με τις δικες μας εκκλησιες που βρισκονται οι περισσοτερες σε πλατειες και αυτο δημιουργει μια αισθηση κλειστοφοβικη.
Χαρηκα τον καθεδρικο της Κολωνιας που ειχε την απλα του.
Και του Στρασβούργου έχει την άπλα του από τις υπόλοιπες πλευρές...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Και του Στρασβούργου έχει την άπλα του από τις υπόλοιπες πλευρές...
Μπα δε θα το λεγα. Δες το και μόνος σου. έχω φωτογραφήσει την ΝΔ όψη. αν εξαιρέσεις την ΝΑ με το πάρκινγκ, τα πράγματα είναι στριμωγμένα
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπα δε θα το λεγα. Δες το και μόνος σου. έχω φωτογραφήσει την ΝΔ όψη. αν εξαιρέσεις την ΝΑ με το πάρκινγκ, τα πράγματα είναι στριμωγμένα
Ναι, αλλά από Α και ΒΑ τα κτήρια είναι χαμηλά, δε "στριμώχνουν" το ναό....
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
πολυ ωραια και εξαιρετικα χρησιμη η περιγραφη καθως και οι φωτογραφιες.
ο καιρος πως ηταν?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κοίτα, με ζώνει μια κατάρα. όπου πάω κάνει καλό καιρό (στο προκείμενο ο αφέντης δεν ήξερε τίποτα άρα δεν του το αποδίδω). έτσι κι εδώ, αν και τις δυο τελευταίες μέρες χιόνιζε, ο καιρός ήταν ιδανικός για βόλτες, χωρίς ψυχρούς ανέμους και με το ανεκτό -2 να σε κρατάει απλώς δροσερό κατά την διάρκεια των δεκάδων καθημερινών ποδαράτων χιλιομέτρων.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Μ'αρεσε η προσέγγηση σου (να βαθμολογεις τα χωριά)!!!

Θα συμφωνήσω σε περισσότερα αφού μόλις γύρισα και εγώ από εκεί. Λεπτομέριες στην δικία μου ιστορία (με κυνδινο να μου κλέψεις την δόξα :roll: και δεν την διαβάσει ο κόσμος :D).

Οσον για το Eguisheim τώρα λυπάμαι και περισσότερο που δεν προλάβαμε να πάμε και το είχα στα σχέδια.
Εκτος τούτου πήγαμε μόνο Kayserberg και Ribeauville εκεί κοντά και μετά περνόντας πήραμε μία γεύση από τα χωριά που θα αναφέρω....
Μέναμε Dambach de Ville το οποίο άφησε ενδυπώσεις για 19/20 όχι σαν κάτι διαφορετικό και πίο όμορφο (μάλλον και λιγότερα γραφικό), αλλά για τα αμπέλια του που τριγυρίσαμε και κρασιά που δοκιμάσαμε στους δύο παραγωγούς....
Και εμας μας χιόνισε στο Στρασβούργο αλλά ήταν πανέμορφα, χωρίς αέρα που είπες και δεν ενοχλούσε....ακριβώς όσο έπρεπε.

και το τελευταίο.....τα μέρη αυτά πρέπει να είναι πανέμορφα την άνοιξη ή το καλοκαίρι, αλλά τώρα ήταν ακριβώς αυτό που χριαζόμουνα....κρύο και χιονάκι :)
περιμένω την συνέχια!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Απο Βασιλεια ξεκινησατε;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Μ'αρεσε η προσέγγηση σου (να βαθμολογεις τα χωριά)!!!

Θα συμφωνήσω σε περισσότερα αφού μόλις γύρισα και εγώ από εκεί. Λεπτομέριες στην δικία μου ιστορία (με κυνδινο να μου κλέψεις την δόξα :roll: και δεν την διαβάσει ο κόσμος :D).

Οσον για το Eguisheim τώρα λυπάμαι και περισσότερο που δεν προλάβαμε να πάμε και το είχα στα σχέδια.
Εκτος τούτου πήγαμε μόνο Kayserberg και Ribeauville εκεί κοντά και μετά περνόντας πήραμε μία γεύση από τα χωριά που θα αναφέρω....
Μέναμε Dambach de Ville το οποίο άφησε ενδυπώσεις για 19/20 όχι σαν κάτι διαφορετικό και πίο όμορφο (μάλλον και λιγότερα γραφικό), αλλά για τα αμπέλια του που τριγυρίσαμε και κρασιά που δοκιμάσαμε στους δύο παραγωγούς....



Και εμας μας χιόνισε στο Στρασβούργο αλλά ήταν πανέμορφα, χωρίς αέρα που είπες και δεν ενοχλούσε....ακριβώς όσο έπρεπε.

και το τελευταίο.....τα μέρη αυτά πρέπει να είναι πανέμορφα την άνοιξη ή το καλοκαίρι, αλλά τώρα ήταν ακριβώς αυτό που χριαζόμουνα....κρύο και χιονάκι :)
περιμένω την συνέχια!
πραγματικα το καλοκαιρι ηταν πολυ ομορφα ,ολα καταπρασινα και παντου ανθισμενα λουλουδια.ομως φανταζομαι πως και ο χειμωνας εχει τη γοητεια του....αυτο αποδεικνυουν αλλωστε και οι φωτογραφιες του kalspiros.

ιβανα ,περιμενω και τις δικες σου εντυπωσεις μια και το καλοκαιρι θα ειμαι παλι εκει!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κοίτα, με ζώνει μια κατάρα. όπου πάω κάνει καλό καιρό (στο προκείμενο ο αφέντης δεν ήξερε τίποτα άρα δεν του το αποδίδω). έτσι κι εδώ, αν και τις δυο τελευταίες μέρες χιόνιζε, ο καιρός ήταν ιδανικός για βόλτες, χωρίς ψυχρούς ανέμους και με το ανεκτό -2 να σε κρατάει απλώς δροσερό κατά την διάρκεια των δεκάδων καθημερινών ποδαράτων χιλιομέτρων.
Χωρις να κανω απολυτως καθολου πλακα ,το ιδιο μου συμβαινει και εμενα στα ταξιδια μου.Δεν θα το ελεγα καταρα ακριβως ..θα το ελεγα κ...........ρδια!:bleh:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ΒΑΔΗ 1/2

Freiburg: Στα άπω νοτιοδυτικά άκρα της Γερμανίας, 60 από το τριεθνές, το Freiburg ήταν πάντα η εισαγωγή στον Μέλανα Δρυμό. Αυτό που ήταν ανέκαθεν επίσης είναι φοιτητιτούπολη.

Το κέντρο της πόλης βρίσκεται κατά κάποιο τρόπο στην άκρη της καθώς από την ανατολική πλευρά ορθώνεται λόφος. Την εποχή που πήγα ήταν ολοχιόνιστος. Εκτενές πεζοδρομημένο δίκτυο, κλασικά ένας θεόρατος καθεδρικός,


Kaiser- Joseph ο κεντρικός πεζόδρομος, η πλατεία του δημαρχείου με τα κόκκινα κτίρια αλλά και τα ποταμάκια νότια του καθεδρικού κοντά, στην Augustiner platz, στην οδό Gerberau (αναζητήστε το γιατί από μόνος του ο δρόμος δεν θα σας βγάλει).
Πέραν τούτου όμως του ποταμιού, το Freiburg (όπως καθώς διαπίστωσα και τα υπόλοιπα χωριά της περιοχής) διαθέτει ένα ιδιότυπο σύστημα απορροής των υδάτων. Σχεδόν σε όλο το κέντρο, υπάρχουν μικροί τάφροι όπου ρέει νερό. Υπάρχουν κάποια καλοκαίρια που θα στερέψει αλλά κατά κόρων το νερό εκεί. Μάλιστα υπάρχει μύθος που λέει πως αν πέσεις κατά λάθος σε αυτά τα «χαντάκια», θα παντρευτείς ντόπια. Τώρα ένα hint: στην Kaiser Joseph straβe, έξω από την Martinstor (μια εκ των εισόδων στην πόλη με το ρολόι πύργο) και στα αριστερά, υπάρχει ο πολυχώρος Martin Brau. Πρόκειται για μια εμπειρία που ή θα σας ανταμείψει ή θα σας απωθήσει. Μεγάλος χώρος για ποτό, φαγητό ή γλυκό με πλειάδα μικρών περιπτέρων που ετοιμάζουν φαγητό από όλο τον κόσμο και μια ορχήστρα στο βάθος να παίζει νεανικά τραγούδια του διεθνούς στερεώματος. Τέλος, όμορφο το πάρκο Seepark ΒΔ του κέντρου. Αξίζει το παρατηρητήριο στην κορυφή του λόφου του πάρκου.


Titisee: Προτείνω τρένο από Freiburg με 4,80 η διαδρομή. Περίπου μισή ώρα όπου το τελευταίο δεκάλεπτο μέσα από φαράγγια και δάση. Έχετε μπει επισήμως στον Μέλανα Δρυμό και η Titisee σας καλωσορίζει ως μια από τις κύριες εξορμήσεις των ντόπιων στην περιοχή. Η λίμνη κατά την επίσκεψή μου, παγωμένη, το χιόνι πυκνό και το κρύο ανεκτό. Η περιοχή δεν λέει και πολλά. Άκρως τουριστική με τα ξενοδοχεία, καφετέριες, σουβενιράδικα, εστιατόρια μέχρι και εξωτερικές πισίνες spa. Πολύ κίνηση, μωρά, παιδιά, σκυλιά και δε συμμαζεύεται. Ακόμα και χωρίς αυτά, πρόκειται για μια απλή λίμνη.


Staufen im Breisgau: «Αλσατικό» χωριό από την άλλη πλευρά του Ρήνου. Με τα χαρακτηριστικά ρυάκια στους δρόμους, το ποτάμι του και ένα μοναδικό ζαχαροπλαστείο το Café Decker. Η λεμονόπιττά τους εκπληκτική αλλά και ό,τι άλλο φάγαμε. Εδώ επίσης να σας ενημερώσω ότι τα πλείστα εστιατόρια τουλάχιστον του κεντρικού δρόμου, είναι ιδιαίτερα ακριβά.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ΒΑΔΗ 2/2

Heidelberg: Για να με δω τώρα τι θα πω..

Πρώτα να σας ομολογήσω ότι μισώ τα γερμανικά τρένα. Ναι, εντάξει κάποιος που έχει ταξιδέψει 5-6 φορές αρχίζει και αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει. Ιαπωνία πρώτη φορά σε τρένο, κανένα πρόβλημα. Ρουμανία, ΗΠΑ με την πρώτη. Εδώ… όλα στα γερμανικά, στάσεις που εξαφανίζονται ή εμφανίζονται στους πίνακες, καθυστερήσεις, στάσεις με διαφορετικά ονόματα σε κάθε χάρτη.. Και όλα μαζί, συγκεντρωμένα εδώ. Στην Heidelberg. Από το Manheim λοιπόν αποφασίζω να πάρω τρένο για τα 17 λεπτά προς Heidelberg. (5 κάτι ευρώ για εμένα τον ανίδεο καθώς σίγουρα θα πεταχτεί κάποιος.. κάποιος πολύ συγκεκριμένος όμως.. να πει ότι θα μπορούσα να πάω με το τραμ, το τάδε τρένο, το λεωφορείο, τα πόδια.) Όντας όμως στην στάση, αυτό βρήκα αυτό πήρα. Βρίσκω στον χάρτη μου την στάση HD- Karlstor καθώς είναι η πιο κοντινή στο κέντρο, την ψάχνω στο εκδοτήριο εισιτηρίων to no avail. Αρκούμαι στον κεντρικό σταθμό την Heidelberg κι από κει, πόδια. Έχω ενημερωθεί λοιπόν ότι το τρένο σταματάει σε συγκεκριμένες στάσεις. Μετράω 5 στάσεις από Manheim Hbf έως Heidelberg. Το δικό μου τρένο όμως express, δεν σταματάει σε όλες, εγώ λοιπόν κατεβαίνω στην δεύτερη. Περνάμε τις υπόλοιπες στάσεις χωρίς σταμάτημα και φτάνουμε στην δεύτερη, μια Heidelberg με το όνομα Heidelberg- Pfaffengrund. Την εντοπίζω, το ξέρω πως δεν είναι η δικιά μου αλλά με τον φόβο πως δεν θα πάει στην κεντρική της πόλης, αποβιβάζομαι και τρώω 8 χιλιόμετρα μέχρι το κέντρο της πόλης.. (κόβω την κλάψα αλλά ενδεχομένως να σας βοήθησα κιόλας..).

Ποτάμι, λόφοι γύρω από την πόλη, γερμανική αρχιτεκτονική, όμορφα σπίτια στο Neuenheim στην απέναντι όχθη και μετά το ξεποδάριασμα, μπαίνω στον κεντρικό πεζόδρομο, την Haupt straβe. Τα περισσότερα βρίσκονται επί του δρόμου αυτού αλλά εσείς σίγουρα θα βγείτε κερδισμένοι αν κόβετε τετράγωνα στους παράλληλούς της. Όταν φτάσετε πλέον στην εκκλησία του Αγίου Πνεύματος (η οποία ήταν απολαυστικά άδεια από ορδές τούτη την περίοδο),

κινηθείτε προς το ποτάμι για να διασχίσετε την όμορφη γέφυρα Karl Theodor, κατασκευασμένη στα τέλη του 18ου αιώνα.

Πίσω στην πλατεία και από κει ανάβαση προς το κάστρο της Χαϊδελβέργης.


Είτε ποδαράτοι, είτε με το τρενάκι (μετά τα 8 χιλιόμετρα που έριξα μη με ρωτήσετε τι προτίμησα). Με το εισιτήριο του τρένου θα περάσω και μέσα στο κάστρο. Φλεβάρη μήνα, απομεσήμερο, αν εξαιρέσουμε μια φωνακλάδικη παρέα 5-6 Ελλήνων και λίγων ντόπιων φωτογράφων, το κάστρο ήταν ιδανικά άδειο από κόσμο. Ναι, δεν είναι μόνο η μοναδική θέα σε όλη την πόλη, χιλιοφωτογραφημένη από κάθε επισκέπτη

αλλά είναι και το εσωτερικό με την πτέρυγα Ottoheinrich, ένα κτίριο ύψους περίπου 20 μέτρων όπου από τα τελευταία 10 έχει διασωθεί μόνο η πρόσοψη με τα παράθυρα και τις πόρτες απλά ανοίγματα με θέα τον ουρανό από πίσω τους.

Η πτέρυγα Friedrich, ένα μεσαιωνικό κτίριο, έργο τέχνης με κομψά αγάλματα βασιλέων και προσωπικοτήτων περασμένων αιώνων,


στα υπόγειά της το τεράστιο βαρέλι χωρητικότητας 228.000 λίτρων και κοντά 9 μέτρων διαμέτρου αλλά κυρίως οι τάφροι… Έξω από το κάστρο μην παραλείψετε να κάνετε την βόλτα σας γύρω από την τάφρο. Τόσο βαθιά και εντυπωσιακή που σου φέρνει ζαλάδα. Οι μισογκρεμισμένοι πύργοι σε κάθε γωνία του δεν αρκούν για να σε επαναφέρουν στην πραγματικότητα. Ταξιδεύεις μαζί του μέσο κυρίως και των εσωτερικών μπαλκονιών που κάποτε έσφυζαν από ζωή.


Και με αυτό το κάστρο, τούτη η πόλη που είχε τοποθετηθεί απλώς στην λίστα των «τις είδα», προάχθηκε στην λίστα «να τις ξανά δω»

Θυμάστε την στάση που έψαχνα? Karlstor την έψαχνα αλλά Altstadt λεγόταν. Τα μαζεύω και φεύγω. Πετάω σε τρεις ώρες…
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
τελειες οι φωτογραφιες !!!!
η χαιδελβεργη φαινεται υπεροχη!!!!!τωρα ειμαι βεβαιη οτι πρεπει να την επισκεφθώ τον ιουνιο που θα βρισκομαι στην περιοχη.
(αν λαβουμε υποψη μας οτι θα εχω μαζι 2 παιδια) πιστευεις οτι θα πρεπει να κανω 2 διαν/σεις εκει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom