Aegean Airlines Check in με την Aegean

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημέρα παιδιά,

Έκανα τσέκ ιν προ ολίγου στην aegean για τη πτήση μου στη Βαρκελώνη τη Δευτέρα και δε μου ζήτησε πουθενά να γράψω αριθμό διαβατηρίου η ταυτότητας
Έχει αλλάξει κάτι ή εγώ έκανα κάτι λάθος;
Σε εσωτερικές πτήσεις της ζώνης Schengen δεν υπάρχει συνοριακός έλεγχος οπότε δεν είναι απαραίτητος και ο αριθμός διαβατηρίου ή ταυτότητας.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Παιδιά καλησπέρα. Φίλος, λίγο άσχετος με το κλείσιμο εισιτηρίων, έκλεισε με aegean εντός Ελλάδας ταξίδι. Είναι 2 ενήλικες κι ένα παιδί λίγο άνω των 11 ετών (δλδ γεννημένο το 2012). Στην κράτηση έβαλε 3 ενήλικες και όχι 2 ενήλικες κι ένα παιδί. Του είπα ότι δεν θα έχει πρόβλημα από τη στιγμή που τα ονοματεπώνυμα είναι σωστά. Εσείς τι λετε;

Επίσης, στο site της aegean λέει ότι παιδί άνω των 11 λογίζεται ως ενήλικας. Άρα αφού το παιδί έχει κλείσει τα 11 και διανύει το 12 έτος, μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα; Ευχαριστώ
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παιδιά καλησπέρα. Φίλος, λίγο άσχετος με το κλείσιμο εισιτηρίων, έκλεισε με aegean εντός Ελλάδας ταξίδι. Είναι 2 ενήλικες κι ένα παιδί λίγο άνω των 11 ετών (δλδ γεννημένο το 2012). Στην κράτηση έβαλε 3 ενήλικες και όχι 2 ενήλικες κι ένα παιδί. Του είπα ότι δεν θα έχει πρόβλημα από τη στιγμή που τα ονοματεπώνυμα είναι σωστά. Εσείς τι λετε;

Επίσης, στο site της aegean λέει ότι παιδί άνω των 11 λογίζεται ως ενήλικας. Άρα αφού το παιδί έχει κλείσει τα 11 και διανύει το 12 έτος, μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα; Ευχαριστώ
Από την στιγμή που το παιδί καταλαμβάνει κανονική θέση στο αεροπλάνο τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μήπως ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;
Έχω κλείσει εισιτήριο για Αθήνα - Φρανκφούρτη και επιστροφή Μόναχο - Αθήνα. Το check in της αναχώρησης έγινε κανονικά αλλά τώρα στην επιστροφή μου βγάζει αυτό το μήνυμα:
IMG_2574.png

Η πτήση είναι share με την Lufthansa που εκτελεί την πτήση. Να σημειώσω πως το check in για την συγκεκριμένη πτήση από την εφαρμογή της Lufthansa ανοίγει αργότερα. Ίσως να παίζει κι αυτό το ρόλο του.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η πτήση είναι share με την Lufthansa που εκτελεί την πτήση. Να σημειώσω πως το check in για την συγκεκριμένη πτήση από την εφαρμογή της Lufthansa ανοίγει αργότερα. Ίσως να παίζει κι αυτό το ρόλο του.
Σε παρόμοια πτήση που είχα απο Μόναχο για Θεσσαλονίκη και η πτήση εκτελούνταν απο Λουφτχάνσα το τσεκ ιν το είχα κάνει απο το σαιτ της Λουφτχάνσα. Δεν θυμάμαι να μου έβγαζε τέτοιο μήνυμα αλλά θυμάμαι οτι δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς το τσεκ ιν
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σε παρόμοια πτήση που είχα απο Μόναχο για Θεσσαλονίκη και η πτήση εκτελούνταν απο Λουφτχάνσα το τσεκ ιν το είχα κάνει απο το σαιτ της Λουφτχάνσα. Δεν θυμάμαι να μου έβγαζε τέτοιο μήνυμα αλλά θυμάμαι οτι δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς το τσεκ ιν
Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω όταν ανοίξει το check in της Lufthansa
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σε παρόμοια πτήση που είχα απο Μόναχο για Θεσσαλονίκη και η πτήση εκτελούνταν απο Λουφτχάνσα το τσεκ ιν το είχα κάνει απο το σαιτ της Λουφτχάνσα. Δεν θυμάμαι να μου έβγαζε τέτοιο μήνυμα αλλά θυμάμαι οτι δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς το τσεκ ιν
Τελικά είχες δίκιο. Μέσα από το site της Lufthansa έγινε χωρίς πρόβλημα.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom