China or canada toronto ?

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Καλησπέρα παιδιά, θέλω την γνώμη σας έχω ένα φίλο που μετακόμισε μόνιμα Toronto και έναν άλλο φίλο που μετακόμισε για δουλειές china στην pengjiang που ούτε ξέρω τίποτα για αυτήν την πόλη, το θέμα ειναι ότι έχω μόνο 3000 euro στην διαθέσει μου..στον Καναδά θα μείνο στον φίλο θα παμε στον νιαγαρα και σε διάφορα μέρη εκεί κοντά όσο μπορεί να με βγάλει το παιδί,αλλά στην china θα πρέπει να μείνουμε σε hotel γιατί λέμε να παμε και Χονγκ κοκ για 3 μερες τις άλλες εννέα θα μείνο σπίτι του. με λίγα λόγια τα λεφτά μου για που ειναι καλύτερα ? και άσχετο είμαι και λίγο αμερικανακι και γενικά αξίζει καναδάς ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Kαταρχας να πω οτι εχεις ωραιους φιλους και ωραια διλημματα!!!!
Κατα δευτερον η Pengjiang ειναι στην περιοχη Jiangmen ..Jiangmen - Wikipedia, the free encyclopedia
Εγω στη θεση σου θα ρωτουσα το φιλο στην Κινα (γιατι με τον Καναδο λιγο πολυ τα ξερεις τα αξιοθεατα) ..τι αξιολογο υπαρχει στην περιοχη του και που μπορειτε να πατε και μετα θα εκανα τη συγκριση με τον αλλον στον Καναδα.
Επισης μπορεις να διαβασεις ιστοριες απο δω μεσα για τις 2 χωρες για να δεις ποια σου ταιριαζει καλυτερα .
Υπαρχει καποιος εκ των 2 που να εχει αυτοκινητο?αυτο θα κανει τη ζωη σας ευκολοτερη.
Σιγουρα το οτι θα πληρωσετε και χοτελ στην Κινα -βερσιον ανεβαζει το μπατζετ.
Παντως και ο Καναδας ..εχει υπεροχα τοπια και εκδρομες ..αν ο φιλος σου εχει ορεξη να γυρισετε .
Δες και αυτοVISIT THE 1000 ISLANDS
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
To θέμα ειναι ότι τα λεφτά ειναι λίγα που έχω για china.. Καναδά ο φίλος έχει αμάξι και στον Καναδά δεν θα πληρώσω φραγκο για hotel ενώ στην china θα πρέπει να πάω περίοδο των εκθέσεων και όλα ειναι ακριβά καταλαβαίνεις ο φίλος θα ειναι στηs εκθέσεις εκει για δουλειές.. δεν ξέρω απλά θέλο κάποιος να με πριζοση για Καναδά μάλλον :))
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η περιοχή που μένει ο "Κινέζος" φίλος σου είναι άκρως βιομηχανοποιημένη και αν εξαιρέσεις ότι η επαρχία Guangdong -στην οποία ανήκει- συνορεύει με το Μακάο και το Χονγκ Κονγκ που μπορεί να είναι ενδιαφέροντα (με τον τρόπο τους) η ίδια η επαρχία δεν έχει κάτι σημαντικό να επιδείξει.

Στη θέση σου θα έκλινα μάλλον προς τον Καναδά,πόσο μάλλον που δηλώνεις και συμπαθής της Αμερικανικής κουλτούρας.
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
O φίλος μου ειναι έλληνας :)) ναι ειμαι αρκετά αμερικανό φίλος και
ΑΠΟ θέμα μουσικής και ΑΠΟ θέμα κινηματογράφου και ΑΠΟ φαγητού και γενικά τα πάντα όλα αγαπημένο προορισμό είχα new York οπότε κατάλαβες :))
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μην το συζητας παραπερα θα ελεγα εγω .
Εφοσον ο Καναδος θα εχει κ αυτοκινητο ...χοτελ δε θα παιξει καθολου ....αγαπας Αμερικη.
Το Τοροντο ειναι στην περιοχη των μεγαλων λιμνων ..170 χιλ απο πολιτεια της Ν.Υορκης ..μπορεις να πας και στις ΗΠΑ δηλ

http://el.hotels.com/de1636865-la/axiotheata-toronto-kanadas/

http://www.citypass.com/toronto/thi...49&adpos=1t2&gclid=CLP4zu7grq8CFQMx3wodVhXocw
 

demch1

Member
Μηνύματα
61
Likes
4
φίλε μου το τορόντο που πήγα είναι πάρα πολύ όμορφο, και ο νιαγάρας εμπειρία ζωής!!!!!!!!!!!!!! κίνα δεν έχω ιδέα όμως ο καναδάς λέει πολλά!!!!
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
New York piga kai ήταν super δεν ξέρω αν ο φίλος έχει λεφτά να παμε για να κάτσουμε δεν ξέρω αν μπορούμε να παμε αυθημερόν στην new York
 

demch1

Member
Μηνύματα
61
Likes
4
όχι ρε φίλε, αν πήγες ξανά νέα υορκη είναι άλλο ταξίδι, δεν μπορείς να πας και να επιστρέψεις, δεν έχει νόημα...έχει τόσα να κάνεις τορόντο που δεν αξίζει, να πας μια μέρα down town, μια μέρα στο wonderland, λίγο ψώνια και μια μέρα νιαγάρα ε έκλεισες...θα σου συνιστούσα αν μπορείτε να μείνετε και ένα βράδυ στην πόλη του νιαγάρα κοντα έχει πανδοχεία όμορφα σε μια πόλη γεμάτη πράσινο, η λίμνη δίπλα είναι απίθανα!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι μακρια η πολη της Νεας Υορκης .Μπορεις να μπεις στην Πολιτεια της ΝΥ ..η πολη ειναι στο αλλο ακρο απο τα συνορα με Καναδα.
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Demch1 με πρηζοσες αρκετά :))) άσχετο Οκτώβριο θα πάω οπότε ξεχνάμε wonderland :pP
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Και εγω θα σου προτεινω το Τορόντο. Ασε την Κίνα για άλλη φορα. H Wonderland ειναι ανοικτη τα Σαββατοκυριακα τον Οκτωβριο οπότε μπορεις να το κανονισεις ετσι ωστε να πας. Το Τορόντο εχει πάρα πολλά πραγματα να δεις και να κάνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.396
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom