Ιταλία CIAO BELLA TOSCANA, CIAO BELLA ASSISI

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Αυτόν ξέρω εγώ. Όχι για Ιταλόφιλο βέβαια... :haha: Μπορεί και να είναι ο Αντώνης Ιταλόφιλος, δεν ξέρω, αλλά δε τον κόβω. Πάντως έμαθα ποιος είναι!! Πότε ξαναδίνω το μάθημα; :lol:
Θα γραψεις εξατασεις μετά το τέλος της ιστορίας.....θα σου πω και τα SOS :bleh::bleh::bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπέροχες μυρωδάτες και γευστικότατες οι φωτογραφίες σου! Εύγε Εύη! Περιμένουμε τη συνέχεια. Το πόδι σου σε ταλαιπώρησε καθόλου;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Πολύ φαγί και πολύ πιοτί αυτό το ταξίδι, ε? Μπράβο!!!
Υ.Γ. Ρεθυμνάκι μου καλό, δεν λες σε καποιον μοντ να διορθώσει το "tsao" στον τίτλο? ;)
Εχεις δικοιο vario.... απο κεκτημένη ταχυτητα....:D:D
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Υπέροχες μυρωδάτες και γευστικότατες οι φωτογραφίες σου! Εύγε Εύη! Περιμένουμε τη συνέχεια. Το πόδι σου σε ταλαιπώρησε καθόλου;
Κατα περίεργο τρόπο.....μόλις πάτησα Ιταλία αναστήθηκα.....παρα τα χιλιόμετρα που έκανα περπατώντας......ξέχασα ότι πονούσα.....
Παρακατω θα δειτε αυθεντικα πιατα Τοσκανης......
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Αυτόν ξέρω εγώ. Όχι για Ιταλόφιλο βέβαια... :haha: Μπορεί και να είναι ο Αντώνης Ιταλόφιλος, δεν ξέρω, αλλά δε τον κόβω. Πάντως έμαθα ποιος είναι!! Πότε ξαναδίνω το μάθημα; :lol:
σιγά που θάμαι!!!! musica latina...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Οργασμός ταξιδιωτικών ιστοριών! Δε σας προλαβαίνω πια!
Μπράβο Εύη για αυτή την ιστορία, κάθε αναφορά σε αυτά τα χώματα είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Περιμένω με αγωνία τα πιάτα!!!:D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Κατα περίεργο τρόπο.....μόλις πάτησα Ιταλία αναστήθηκα.....παρα τα χιλιόμετρα που έκανα περπατώντας......ξέχασα ότι πονούσα.....
Είδες που στα λεγα??Η Ιταλία είναι το φάρμακο!!!!
Εμένα μου χει πει ο γιατρός να παίρνω πολλές δόσεις!!!!
 

flandra

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Περιμενω τη συνεχεια με αγωνια. Το ονειρευομαι αυτο το ταξιδι και εχω ηδη αρχισει και ψαχνομαι. Πως ηταν ο καιρος?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Ξεκινάμε λοιπόν για Σιένα, περάσαμε από τα χωριά του Gianti όπου η παλέτα της φύσης έδινε ρεσιτάλ χρωμάτων
P1000017.jpg

Στη Σιένα επιλέξαμε πανδοχείο μέσα στη παλιά πόλη…….εκεί το gps είναι απαραίτητο….
Αυτό το μαρτύριο με τις πόρτες, εισόδου στη παλιά πόλη……. να βαρούμε τη μια να χάνουμε την άλλη, πινακίδες ανύπαρκτες, τελικά με το που συνηθίσαμε….έπρεπε να φύγουμε
Βρήκαμε τη porta romana ήταν κοντύτερα στο ξενοδοχείο παρκάραμε το αυτοκίνητο, και φτάσαμε με τα πόδια
Μπορείτε να πάτε και με μικρά μίνι μπας, στη παλιά πόλη κάνουν τακτικά το δρομολόγια , αυτοκίνητα, επιτρέπονται μόνο αυτά των μόνιμων κατοίκων
Επιστροφή στη Σιένα, και σταθήκαμε τυχεροί καθώς πέσαμε στη γιορτή Halloween
Eνα φεστιβάλ , κάτι σαν απόκριες δικιές μας , οι άνθρωποι σκαλίζουν τις κολοκύθες δίνοντάς τους όσο πιο τρομακτική εμφάνιση μπορούν
Μάλιστα έξω από τη Ντουόμο είχαν και διαγωνισμό της πιο τρομακτικής κολοκύθας
P1000073.JPG
P1000081.JPG
P1000082.JPG
Στολίζουν με κολοκύθες τις αυλές των σπιτιών , στα περισσότερα χωριά της Τοσκάνης, ακόμα και τα μαγαζιά
P1000084.JPG
Οι άνθρωποι μεταμφιέζονται, και διασκεδάζουν στους δρόμους, μάλιστα μια παρέα δέχτηκε ευχαρίστως να τους φωτογραφίσω
P1000087.JPG
Για φαγητό επιλέξαμε το la Sosta di Violante , στη παλιά πόλη
Πολύ ατμοσφαιρικό , όμορφη διακόσμηση, αλλά από φαγητό δεν ενθουσιαστήκαμε.
Περπατώντας στα σοκάκια της πόλης, βλέπω μια ουρά από κόσμο, και αναρωτήθηκα,…ψηφίζουν βραδιάτικα ????
Καταλαβαίνω ότι περίμεναν, να πάρουν παγωτό. Οι γεύσεις πολλές αλλά χωμένες μέσα σε inox κλειστά δοχεία
Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με τη γεύση τιραμισού που διάλεξα, το δε σορμπρε λεμόνι, ήταν για πέταμα

GROM Via Banchi di Sopra, 11/13
Φάγαμε πολύ καλύτερα παγωτά σε μικρά άγνωστα μαγαζάκια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom