Ιταλία CIAO BELLA TOSCANA, CIAO BELLA ASSISI

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Yπέροχο ταξίδι και πολύ ωραιες φωτογραφιες!!!:clap:
Ανυπομωνώ να διαβασω για την Ασίζη, να θυμηθω τα δικα μου :)
Μη βιαζεσαι......σιγα σιγα θα θυμηθεις τα ''νοιατα'' σου.....:bleh::bleh:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Κι ύστερα παραπονιέσαι πώς και έβγαλες το όνομα της καλοφαγούς...μα αφού είσαι γλυκειά μου!Μόλις γύρισα σπίτι μου πεινασμένη...ανοίγω το φόρουμ για να διαβάσω την ιστορία σου και μου τρέχουν τα σάλια με αυτές τις φωτογραφίες!Τι να κάνω τώρα;
Άνοιξα τα λυχναράκια από το φουρνάκι...ξέρεις εσύ...και το ρακόμελό σου...για να μυρισει πάλι Κρήτη...και στρώθηκα μπροστά στον υπολογιστή!
Όπως βλέπεις...σας αγαπώ και σας τιμώ!
Για να καταλαβαίνουν όλοι οι αναγνώστες σου...μόλις γύρισα από τη λατρεμένη Κρήτη!
Εύη μου περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας σου...αν ευκαιρήσει κι ο μικρός βέβαια να σε βοηθήσει στο ανέβασμα των φωτογραφιών!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Στη Σιενα μειναμε στη Locanda di San Martino στη via San Martino πολυ κοντα στη piazza del Campo Αρκετά συμπαθητικό ,εξυπηρετικό προσωπικό, η Ισπανίδα Βανέσα, ήταν φιλικότατη, και αρκετά προθυμη για οτι πληροφοριες ζητησαμε
Booking.com: ξενοδοχείο Locanda Di San Martino, Σιένα, Ιταλία - 222 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
P1000093.JPG
H αιθουσα πρωινου, στο κλιμα της εποχης και το πρωινο συμπαθητικο θα ελεγα

P1000138.JPG
Palazzo Pubblico
P1000111.JPG
Οι φωτογραφιες ειναι απο τη piazza del Campo
P1000112.JPG

P1000113.JPG
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Kαθε μερος αυτης της πολης ειναι και μια ευχαριστη εκληξη,πραγματικα δεν θελαμε να φυγουμε
Το ιστορικό κέντρο της πόλης έχει ανακηρυχθεί από το 1995 Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.και σωστα χαρακτηριστηκε πολη- μουσειο
Η πόλη έχει χωριστεί σε 17 γειτονιές, κάθε μία από αυτές τις γειτονιές είναι μια "Contrada". Κάθε κοντράντα έχει το όνομα ενός ζώου ή κάποιου αντικειμένου...
P1000116.JPG

Η Duomo αποτελεί εξαιρετικό δείγμα αρχιτεκτονικής. Μην μείνετε στο εξωτερικό του, επισκεφθείτε και το εσωτερικό του που είναι εξίσου εντυπωσιακό! Μέσα θα συναντήσετε έργα του Donatello, Bernini και Michelangelo καθιστώντας το ένα εξαιρετικό μουσείο ιταλικής γλυπτικής.
Η εισοδος 3 ευρω,και εισιτηρειο θα παρετε εξω απο τη Duomo


P1000141.jpg
Την επόμενη μέρα ξεκινάμε για San Gimminiano
Η Σαν Τζιμινιάνο φέρεται ν΄ αποτελούσε ένα μικρό χωριό, των Ετρούσκων από τον 3ο αιώνα π.Χ.. Ιστορικά αρχεία την παρουσιάζουν κατά τον 10ο αιώνα, ως εκκλησιατική επισκοπή όπου και έλαβε το όνομα του επισκόπου Τζεμινιάνου που ανακηρύχθηκε άγιος από την υπεράσπιση της περιοχής κατά την επιδρομή του Αττίλα.
Η «πόλη των όμορφων πύργων» υψώνεται πάνω από την κοιλάδα Elsa της Τοσκάνης σαν ένα μεσαιωνικό όνειρο
Aρκετά τουριστικό πανάκριβο, αν και προσωπικά μου άρεσε πολύ

P1000130.JPG
Αρκετα τουριστικα μαγαζια με με καθε λογης αναλωσιμα,και τουριστικα σουβενιρ, καλουσαν τους επισκεπτες,οπου καθε βιτρινα λειτουργουσε σαν μια πραγματικη σειρηνα
Πηραμε το κατιτις μας, αυτα τα ζυμαρικα ολο ιδεες για συνταγιες μου εβαζαν...
P1000127.JPG

P1000124.JPG
Τολμω να πω οτι εδω φαγαμε τη πιο νοστιμη πιτσα της Ιταλιας, σε ενα μικρο μαγαζακι που λέγετε Pizza al Taglio και βρίσκετε στη κυρια εισοδο αριστερα
Η γεύση που μας απογείωσε ήταν με κολοκύθι, τυρί πεκορίνο, και τρούφα, με πολύ λεπτή ζύμη,- α π αι χ τ η -, οπως και οι υπολοιπες γευσεις

P1000123.JPG
Το μεσημερι διαλεξαμε το εστιατορειο Perucu via Capassi 16
Ristorante Perucΰ San Gimignano Siena
Βεβαια το δρομο αυτο δεν το βρισκουν ουτε οι πεζοναυτες...:D:D αφου καταφερα να το βρω αρκετος κοσμος περιμενε με λιστα, ο ιδιοκτητης με ενημερωνει οτι ειναι 2.45 και στις 3 κλεινει, οποτε πρεπει να φυγουμε και να γυρισουμε στις 7 το βραδυ για φαγητο....
Αυτο συμβαινει σχεδον σε ολη την ευρυτερη περιοχη της Τοσκανης...3-7 δεν υπαρχουν ανοιχτα εστιατορεια .....το μανδικο ανοικτο ηταν στη Πιενζα
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
μπράβο σου ρεθυμνο,μ'αυτά και μ'αυτά θα κοιμηθούμε όμορφα το βράδυ.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
μπράβο σου ρεθυμνο,μ'αυτά και μ'αυτά θα κοιμηθούμε όμορφα το βράδυ.
Γι αυτο τα γραφω κι εγω.....περιμενουμε τη σειρα σου απο τη costiera.....τυχερουλη !!!!!;)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Η φύση εξακολουθούσε να μας μαγεύει, σύμμαχος μας ο καλός καιρός, και η καλή διάθεση
P1000204.JPG
P1000231.JPG
Επόμενος σταθμός η Castellina.Όμορφο χωριό αφήσαμε το αυτοκίνητο στο πάρκινκ,περπατήσαμε λίγο και κάναμε στάση στο οινοποιείο La Castellina στη via Ferrucio 26
P1000065.JPG
Ο ιδιοκτήτης μας έκανε μια άψογη ξενάγηση στο χώρο, δοκιμάσαμε κρασιά, και πραγματικά εντυπωσιαστήκαμε από την οργάνωση του.
Πελάτες αρκετοί Γερμανοί, που έδειξαν προτίμηση στο αγγουρέλαιο,τα 5 λίτρα κόστιζαν 35 ευρώ
P1000176.JPG
P1000177.JPG
Το μόνο μειονέκτημα ήταν ότι βράδιαζε νωρίς, έτσι όταν αποφασίσαμε να πάμε στη Radda in Ghianti,έπεφτε το σκοτάδι....αν και πανοραμικό χωριό δεν μπορέσαμε να το δούμε καθόλου
Γυρίσαμε στη Σιεννα, ετοιμάσαμε τις αποσκευές μας, γιατι το πρωί έπρεπε να φύγουμε
Την επόμενη μέρα ένα τελευταίο εσπρεσακι στη Piazza del Campo, -που δεν θέλαμε να αφήσουμε,-και αποχαιρεταμε τη Σιενα

Επόμενη διανυκτέρευση στο Μontanare.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Πάντως εγώ, κυρία καλοφαγού, δύο φορές που επισκέφτηκα την Ιταλία δεν βρήκα πίτσα που να μου αρέσει!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
τι όμορφη ιστορία με υπέροχες φωτογραφίες !!!!!
οσο για το φαγητό ,δεν έχω λόγια .....παίρνω ιδέες για συνταγές;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως εγώ, κυρία καλοφαγού, δύο φορές που επισκέφτηκα την Ιταλία δεν βρήκα πίτσα που να μου αρέσει!
πολύ λογικό. αν έχεις συνηθίσει σε άλλο στυλ όπως το "ελληνικό" με τους τόνους αδιευκρίνιστου κίτρινου τυριού, ζαμπόν γ' διαλογής και έτοιμη ζύμη.
όπως και οι νεουρκέζοι ορκίζονται στη δική τους που δεν έχει καμμία σχέση με την ιταλική.
New York-style pizza - Wikipedia, the free encyclopedia
την πραγματική πίτσα όμως, όχι τη greek style-new york style κλπ, τη βρίσκεις στην Ιταλία.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Πάντως εγώ, κυρία καλοφαγού, δύο φορές που επισκέφτηκα την Ιταλία δεν βρήκα πίτσα που να μου αρέσει!
Ποιος μου ''εβγαλε'' αυτο το όνομα ????
Δεν θα πετυχω το soudiano ????? Την ΕΡΣΗ???...τη renata???? ????:D:D:D
Eκτος απο τη πιτσα με κολοκυθι, πεκορινο και τρουφα, που τη θεωρησα ιδιαίτερη γευση και οχι συνηθησμενη,αλλη μια πιτσα εξίσου νοστομοτατη εφαγα στο Τιβολη
Το εχω ξαναγραψει αλλωστε σε ενα μαγαζακι συνηθησμενο στη πλατεια , η γευση με σπανακι και ρικοτα ηταν το κατι αλλο
Βεβαια δεν εχω παει σε πολλες πιτσαριες στην Ιταλια....αλλα αυτες οι δυο πιτσες...ειλικρινα δεν ξεχνιουνται !!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Περιμενω εναγονιως φωτο απο Ασιζη ...δεν εχω περασει ουτε απεξω απο αυτη την πολη ..και μιλας με τα καλυτερα λογια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom