Γαλλία Ισπανία Colmar-Παρίσι-Tours... και μετά Ισπανία!

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους! Αν και δεν ξέρω ποιοι θα δούνε το μήνυμα μιας και είναι πρώτη φορά που γράφω σε κάποιο forum:D Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας συνέχεια γιατί λατρεύω τα ταξίδια αν και μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει και πολλά.
Σχεδιάζουμε με την αδελφή μου τον Ιούλιο να κάνουμε ένα tour περίπου 20 μέρες σε Γαλλία και Ισπανία... Μόλις ξεκίνησα να φτιάχνω ένα πλάνο αρχίζοντας απο τα μέρη που θα επισκεφτούμε στη Γαλλία. Σκέφτηκα να μείνουμε στο Παρίσι 4-5 μέρες, 1 μέρα στη Disneyland και απο κέι να πάμε στη πόλη colmar και στα κάστρα του Λίγυρα (δεν ξέρω με ποια σειρά ακόμα γιατί μετά θα συνεχίσουμε προς τα κάτω). Θα ήθελα λοιπόν να μάθω σε ποια πόλη ακριβώς να μείνουμε για να δούμε τα κάστρα? μπορεί να γίνει και αυθημερόν? Είναι σκόρπια σε διάφορες πόλεις? :roll: είναι ελεύθερη είσοδος? Θέλω γενικά ένα μικρό πλάνο της περιοχής..
Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και καλώς ήρθες ;) Πολλοί θα δουν το μήνυμα, μην αμφιβάλεις!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ποια κάστρα θέλεις να δεις; Η Tours είναι πιστεύω μια καλή επιλογή για να την έχετε ως βάση. Βέβαια θα σου απαντήσουν και άλλοι που γνωρίζουν καλύτερα.
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις :D :D :D :D Απ'αυτά που είδα στο internet έλεγα να επισκεφτώ τα κάστρα Chaumout και Chambord. Είναι κάποιο απ'αυτά στη πόλη blois? Αξίζει να πάω και εκεί ή μου αρκεί η πόλη tours?
Ήταν όνειρο της αδερφής μου από τότε που ήταν στο γυμνάσιο, μόλις τελειώσει το σχολείο να πάμε στο Παρίσι.. Μόλις έκλεισε τα 18 και τελειώνει φέτος. Εγώ είμαι 25.
 

maryland8

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Λατρεμένη πόλη το Παρίσι και για μένα, δε ξέρω πολλά πράγματα μόνο τα βασικά, ενημερώνομαι και εγώ όπως μπορώ, αλλά από τα μέρη που θέλεις να επισκεφθείς η εικόνα είναι μαγική!!! Τα κάστρα πανέμορφα ειδικά το chaumont και η πόλη colmar αξίζει, έχει πάει μια φίλη μου!
Να περάσετε τέλειααα!
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Νομίζω οτι βρήκα μια άκρη.. πτήση με easyjet Θεσσαλονίκη-BSL με περίπου 40e αρχές Ιουλίου, απο 'κει τραίνο για Βασιλεία και μετά colmar με tgv 13e.. Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τα μετρό, τραίνα απο το αεροδρόμιο για Βασιλεία? εχει πάει κανείς? μηπώς έχει απ'ευθείας μέσα απ'το αεροδρόμιο για colmar?
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
εβλεπα αρθρα στο ιντερνετ να χαρακτηριζουν το Κολμαρ σαν την πιο ωραιο πολη της Ευρωπης και μου εχει κολλησει απο τοτε να παω! Ελπιζω να καταφερω να πραγματοποιησω το ονειρο μου καποτε!

Αμα θες ιδεες για τα καστρα, περνα απο το Saint Michel. Δεν βρισκετε κοντα στα μερη που θες να πας, αλλα πιστευω αξιζει να το επισκευτεις!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους! Αν και δεν ξέρω ποιοι θα δούνε το μήνυμα μιας και είναι πρώτη φορά που γράφω σε κάποιο forum:D Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας συνέχεια γιατί λατρεύω τα ταξίδια αν και μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει και πολλά.
Σχεδιάζουμε με την αδελφή μου τον Ιούλιο να κάνουμε ένα tour περίπου 20 μέρες σε Γαλλία και Ισπανία... Μόλις ξεκίνησα να φτιάχνω ένα πλάνο αρχίζοντας απο τα μέρη που θα επισκεφτούμε στη Γαλλία. Σκέφτηκα να μείνουμε στο Παρίσι 4-5 μέρες, 1 μέρα στη Disneyland και απο κέι να πάμε στη πόλη colmar και στα κάστρα του Λίγυρα (δεν ξέρω με ποια σειρά ακόμα γιατί μετά θα συνεχίσουμε προς τα κάτω). Θα ήθελα λοιπόν να μάθω σε ποια πόλη ακριβώς να μείνουμε για να δούμε τα κάστρα? μπορεί να γίνει και αυθημερόν? Είναι σκόρπια σε διάφορες πόλεις? :roll: είναι ελεύθερη είσοδος? Θέλω γενικά ένα μικρό πλάνο της περιοχής..
Ευχαριστώ πολύ!!!
Την Colmar δεν τη λες πόλη. Μάλλον χωριό. Πας, το βλέπεις, τελείωσες. Δεν είναι για πολλά. Και είναι και τέρμα ανατολικά της χώρας, όταν κατά τα άλλα θες να πας δυτικά. Και γι αυτό, το να το κάνεις ως εκδρομή από το Παρίσι είναι ξεθέωμα. Αν θες να πας εκεί, συνδύασέ το. Δες περισσότερα Αλσατικά χωριά, δες το Στρασβούργο, πήγαινε δίπλα στην Λωραίνη (Μέτζ, Νανσύ κλπ), κλπ.

Για Λίγηρα, ένα είναι το μέρος. Βlois. Δε λέω τίποτε άλλο, αφήνω το google να μιλήσει...

Όταν λες θα συνεχίσετε προς τα κάτω, τι ακριβώς Εννοείς? Μην τυχόν και προσπεράσετε τρέχοντας τη Νοτιοδυτική Γαλλία, καθ' οδόν για Ισπανία... Θα είναι ταξιδιωτικό έγκλημα 1ου βαθμού :haha:
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
:lol: Να σου πω την αλήθεια, δεν θέλω να πάω τόσο πολύ σε μεγάλες πόλεις πέρα απο το Παρίσι, προτιμώ να δω πιο μικρά μέρη γι'αυτό επέλεξα το colmar. Εχθές ξεκίνησα να οργανώνω το ταξίδι οπότε έχω να δω πολλάααα ακόμα. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι θα χαρώ πολύ. Η διαδρομή που σκέφτηκα αρχικά είναι Αλσατία 2 μέρες, Παρίσι 4-5 ημέρες, Κάστρα Λίγηρα 1-2μέρες.. Δεν ξέρω καν αν φτάνουν οι μέρες που λέω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom