Ιταλία Como, Bellagio, και άλλα….

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
Καλημέρα σε όλους. Σχεδιάζουμε ταξίδι για τις αρχές Μαρτίου, με αφετηρία το Μιλάνο και κατεύθυνση στην περιοχή γύρω από τις λίμνες και το Lugano…Έχοντας διαβάσει τις ταξιδιωτικές ιστορίες και έχοντας σερφάρει στο web θα έλεγα ότι έχω κατατοπιστεί αρκετά…Βέβαια η βοήθεια σας θα ήταν πολύτιμη, καθώς φτιάχνουμε το πρόγραμμα…και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας ώστε να αξιοποιήσουμε όσο γίνεται καλύτερα το χρόνο μας αλλά κυρίως να απολαύσουμε το ταξίδι…Παραθέτω λοιπόν τα πρόγραμμα και σας ακούω
1η μέρα: Θεσσαλονίκη-Μιλάνο, άφιξη 13.00. Από εκεί ενοικίαση car με κατεύθυνση Lugano(86km.) και διανυκτέρευση.
2η μέρα: Lugano – Bellagio (74km)στάση στο Como. Από Bellagio βόλτα στη Varenna και επιστροφή για διανυκτέρευση στο Bellagio.
3η μέρα: Bellagio – Bergamo (65km) διανυκτέρευση
4η μέρα: Bergamo – Milano (53km) γνωριμάι με την πόλη και διανυκτέρευση
5η μέρα: νωρίς το πρωί, πτήση επιστροφής
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
πολυ ωραιο το προγραμμα, ποσο κοστιζει η συμμετοχη ? χιχι, ειναι σα προγραμμα ταξιδιωτικου πρακτορειου.
ολα καλα αυτα που λες , την εποχη βεβαια που θα πας θα χει λιγο κρυουλακι και ενδεχομενως να βρεχει κι ολας και να μην ευχαριστηθεις τις λιμνες λογω ομιχλης.
ειναι ωραιο ομως το προγραμμα σου , ταιριαζει σε ζευγαρια ( ειναι για ρομαντζαδα θεωρω και οχι τοσο για παρεα με φιλους )
πιστευω ομως οτι το μπεργκαμο σα πολη δεν εχει να σου προσφερει κατι , πως αποφασισες να διανυχτερευσεις εκει?
< ταπεινη μου αποψη >
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Bergamo , ειναι καλα , να τ αφησω?:shock:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Ας πληροφορήσει κάποιος τον άνθρωπο αν είναι καλά μήνα Μάρτιο να μείνει στο Μπελάτζιο. Εγώ πήγα Αύγουστο και ήταν σούπερ. Όμως Μάρτιο δεν ξέρω. Να επισκεφτείς και απέναντι το μενάτζιο και το Τσερνόμπιο (περνάς με φέρι - μποτ από Μπελάτζιο) ή μπορείς να τα δεις πηγαίνοντας για Λουγκάνο.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Πολύ πιεσμένο το βρίσκω αυτό το πρόγραμμα, λες και σας κυνηγάνε.

Στην ουσία έχετε τρεισήμισι μέρες καθαρές. Θα αρκούσε μόνο η λίμνη Como με τα υπέροχα χωριά της (το Menaggio, το Tremezzo – για παράδειγμα - είναι εξαιρετικά και είναι κρίμα να περάσετε απέξω και να μην τα δείτε)

Η λίμνη Como προσφέρεται για ένα όμορφο ταξίδι σε χαλαρούς ρυθμούς, με επισκέψεις στα όμορφα χωριά και τις υπέροχες Βίλες που από μόνες τους είναι λόγος για να κάνεις αυτό το ταξίδι.
Φοβάμαι πως θα τα δείτε όλα βιαστικά και δεν θα μπείτε στο πνεύμα του τόπου.

Εγώ, σίγουρα θα άφηνα Μιλάνο και Λουγκάνο για άλλη φορά.

(το κρύο δεν ειναι πρόβλημα. Εχω πάει και Φεβρουάριο και ήταν το ιδιο γοητευτικά με άλλες εποχές)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
τοσες διαφορετικες διανυκτερευσεις για 3 1/2 μέρες?δεν βαριέσαι να μαζευεις και να αλπώνεις?
η προτασή μου ειναι να μεινεις στο μιλάνο και απο εκει να κάνεις ημερησιες εκδρομές..
ειδικά τετοια εποχή προσωπικά δεν θα εμενα στις λίμνες...οι αποστασεις δεν ειναι μεγάλες και βγαινουν σε ημερησιο προγραμμα... θα κανεις την εκδρομή σου την ημερα και το βραδακι θα κανεις την εξοδο σου στο μιλάνο..το bergamo ειναι πολυ ωραιο και βγαινει για μια μερα...ασε εξω το λουγκάνο....
δηλαδη
1 μερα αφιξη μιλανο και διανυκτερευση
2 μερα εκδρομη στο como και συνεχεια bellagio και με καραβακι Varenna,menaggio
3 μέρα bergamo
4 μερα η μενεις μιλάνο η πας προς λιμνη ματζορε..stresa κτλ
5 μερα αναχώρηση..
 

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση...Σίγουρα είναι αρκετά πιεστικό το πρόγραμμα...αλλά δεν ξέρω τι μπορούμε να βγάλουμε για να χαλαρώσει λιγάκι...πάντως το Μιλάνο δε μπορεί να βγει..καθώς θα συναντήσουμε και κάποιους φίλους μας εκεί. Και αυτοί μας πρότειναν (όπως είπε και ο stavros,serres) ως πιο όμορφα: Bellagio, Varenna, Menaggio, Tremezzo!!! Σχετικά με την πρόταση της ioanna balla να μείνουμε Μιλάνο και να κάνουμε ημερήσιες ...μάλλον δεν τη σκεφτόμαστε τόσο λόγω του traffic που έχει για να μπαινοβγαίνεις..όσο και λόγω των τιμών "φωτιά"που κοστίζει το πάρκιν στο ξενοδοχείο (θα έχουμε νοικιασμένο αυτοκίνητο).
 
Last edited by a moderator:

akis_87

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΟΣ
Καλησπερα.Το Νοεμβριο μπαινω φανταρος κ πριν φυγω θα ηθελα να παω ενα ταξιδι με την κοπελα μου.Σκεφτομαι να παμε στο Como.Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το πως να παμε,που να μεινουμε,τι να δουμε....Με λιγα λογια,ενα προγραμμα για να δω πως θα το οργανωσω....Ευχαριστω.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
συμφωνω απολυτα για το αυτοκινητο και οι σελιδες που σου εδωσε η ελεναρα θα σε βοηθησουν πολυ...
κ εγω κατα βαση απο κει το σχδιασα αυτο το ταξιδι κ ηταν σουπερ
ριξε μια ματια κ οτι θελησεις ρωτα..
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
πλακα κανεις τωρα.Κ γω το Νοεμβριο μπαινω φανταρος κ θα παω με την κοπελα μου ταξιδι ιταλια το Μαιο.Λεγαμε κ μεις να μεινουμε λιμνη κομο αλλα τελικα λογω του οτι ακουσαμε καλυτερα λογια αλλα και του οτι δεν θα χουμε αυτοκινητο αποφασισαμε να μεινουμε φλωρεντια κ να κανουμε κ μια μονοημερη στο κομο αφου θα μεινουμε κ μια μερα μιλανο που ειναι διπλα στη λιμνη.Απ οσο εχω ακουσει σιγουρα αυτοκινητο κ το ωραιοτερο μερος εκει ειναι το bellagio.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom