Κούβα Cuba Libre!!

dedaleen

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Amazon
Περιεχόμενα

Η σκέψη κατ' αρχήν ήταν ένα ταξίδι μόνος μου προς Λατινική Αμερική (ως πρώτη ιδέα, μου ήρθε η Βραζιλία αλλά ούτε τα χρήματα είχα τη δεδομένη στιγμή ούτε τις ανάλογες ημέρες).
Σε μία συναυλία λοιπόν όταν ανακοίνωσα την σκέψη μου σ' ένα φίλο, μου είπε ότι ήταν κι αυτός διατεθειμένος να ακολουθήσει. Έτσι λοιπόν ξεκινήσαμε να πετάμε ιδέες. Ξέρετε...η μπουρδολογία πριν τις διακοπές που άλλες φορές φέρνει στην επιφάνεια σκ... και άλλες διαμαντάκια. Εμείς λοιπόν αφού θυμηθήκαμε όλες τις χώρες της Κεντρικής και Νότιας Αμερικής (πριν αρχίσουμε τις μπύρες γιατί μετά... δε θυμόμασταν ούτε τα ονόματά μας :roll:) καταλήξαμε στις εξής 3 υποψήφιες: Μέξικο, Τζαμάικα, Κούβα. Δεν υπάρχει λόγος να μπω σε λεπτομέρειες για το πως αποκλείστηκαν οι υπόλοιπες εκτός των τριών (ήδη έχω μπει σε πολλές) αλλά φανταστείτε ότι λίγο ως πολύ, ή χρηματικοί είναι οι λόγοι ή χρονικοί ή επειδή κάποιος έχει φακελωμένη μία χώρα στο μυαλό του κάπως. Όσον αφορά στον αποκλεισμό των δύο, προσέξτε συλλογιστική...

Μέξικο: Καλύτερα να το αφήσουμε να πάμε κάποια στιγμή με μία φίλη μας που έχει ζήσει εκεί. Λογικό ε?
Τζαμάικα: Από internet-ικές πληροφορίες (και όχι μόνο), στο Kingston γινόταν χαμός από εξεγέρσεις-τσαμπουκάδες αλλά το κυριότερο η χώρα επλήττετο από ελονοσία που είχε να πάρει τέτοιες διαστάσεις εδώ και 40 χρόνια (εγώ εν τω μεταξύ με τα κουνούπια δεν τα πάω καθόλου καλά :mad:). Βεβαίως πρέπει να σας πω ότι είχαμε τύχη βουνό που δεν πήγαμε στην Τζαμάικα τελικά, γιατί αν θυμάστε τη βάρεσε και ένας τυφώνας εκείνες τις ημέρες (γύρω στις 19 Αυγ.) και αναγκάστηκαν να φύγουν ούκ ολίγοι τουρίστες.

Που καταλήγουμε λοιπόν? Κούβα. Και μάλιστα ήταν κι ευκαιρία γιατί αν πεθάνει ο Fidel, πολλά θ' αλλάξουν.

Ξεκινάμε λοιπόν την αναζήτηση πληροφοριών όπου καταλήγουμε στο ότι δε θέλουμε με τίποτα να πάμε με group γιατί και ξενέρωτα θα είναι και περιπέτεια δε θα έχει και σαν τους ηλίθιους θα μας τρέχουν στα super τουριστικά μέρη. Έλα όμως που δεν μπορούσαμε να βρούμε αεροπορικά εισιτήρια κάτω από 2,500 ευρώ!! (1 μήνα πριν) όταν τα ταξιδιωτικά γραφεία έδιναν πακέτα με αεροπορικά, 7 διαν/σεις, πρωινά μπλα μπλα μπλα, μόνο 1,500!! Τέλος πάντων. Αφού τελικά με το πολύ ψάξιμο καταλάβαμε ότι στα πρακτορεία το κόστος δεν ήταν 1,500 αλλά με κάτι ''κρυφά'' 'εβγαινε 2,000 και αφού έφαγα ένα flash ότι έχω μία γνωστή που δουλεύει σε ταξιδιωτικό γραφείο, μπορέσαμε και βρήκαμε εισιτήριο με 1,500 ευρώ (όλα αυτά για να σας πω ότι πρέπει να το ψάξετε πάρα πολύ πριν καταλήξετε).

Παράλληλα με το πώς οργανώναμε το ταξίδι, πρέπει να σας πω ότι συζητούσαμε με διαφόρους για την Κούβα. Έτσι λοιπόν, κάποιοι απ΄αυτούς, άρχισαν να με βομβαρδίζουν με γνώσεις περί Κούβας οι οποίες μου φάνηκαν χρήσιμες όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε. Ώσπου κάποια στιγμή το λέω και σ' ένα γείτονα που χωρίς να το ξέρω έχει φάει την Κούβα με το κουτάλι. Έχει πάει λέει, τουλάχιστον 6-7 φορές.

Και τώρα αρχίζει η ιστορία. Δυστυχώς όμως θα τη συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή γιατί έχει αρχίσει λίγο πήξιμο. Ελπίζω να τη συνεχίσω το συντομότερο δυνατόν.

Υ.Γ. Όσοι βαρεθήκατε :(ενημερώστε με για να είμαι πιο σύντομος. Όσοι το απόλαμβάνετε :clap:(αν υπάρχουν τέτοιοι) επίσης ενημερώστε με για να ξέρω μέχρι που να το τραβήξω. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την τιμή που μου κάνατε να διαβάσετε μέχρι αυτό το σημείο.
 

Attachments

  • Like
Reactions: mar

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.223
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Υ.Γ. Όσοι βαρεθήκατε :(ενημερώστε με για να είμαι πιο σύντομος.
Αν μιλήσει κανείς πυροβολήστε τον γρήγορα!!! :D


Όσοι το απόλαμβάνετε :clap:(αν υπάρχουν τέτοιοι)
Ε.....για να δω... χμμμ....εεε... όλο το σάιτ; :haha::haha:

επίσης ενημερώστε με για να ξέρω μέχρι που να το τραβήξω. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την τιμή που μου κάνατε να διαβάσετε μέχρι αυτό το σημείο.
Η τιμή είναι όλη δική μας που μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου.

Δώστου να καταλάβει. :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:clap::clap::clap:
Κατ'αρχην να σου πω οτι σε βρισκω Λακωνικοτατο , μπεs σε οσεs λεπτομερειεs θεs , αυτεs θελουμε κι εμειs..:clap::clap::clap:
Αλλα , 1500 ευρω για Κουβα ειναι :shock: ΚΛΟΠΗ!!! Μεχρι 1000 το ψιλοκαταλαβαινω...δεν εχω δωσει πανω απο 800 για Αγ.Δομηνικο και Κανκουν..με ποια εταιρια πηγεs - να την αποφυγω:haha:. Ισωs παιζει ρολο που πηγεs Αυγουστο..:roll:

Στο Κινγκστον παντα γινεται χαμοs μεγαλοs η μικροs αλλα εγω θα παω...και τον Αυγουστο παντα χτυπαει τυφωναs και πριν λιγεs μερεs χτυπησε..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω εγραψα 18μιση σελιδεs για Μπελιζ...σε προκαλω να με ξεπερασειs:bleh:.
Δεν εχειs καταλαβει ακομα οτι ειμαστε αρρωστοι με τα ταξιδια??:clap:
 

dedaleen

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Amazon
Πολύ χαίρομαι που το θέμα μου τυγχάνει αποδοχής. Είναι και η δική μου λοιπόν η χαρά να το μοιραστώ μαζί σας.
 

dedaleen

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Amazon
Δε νομίζω να φτάσω ούτε καν το 1/5 του Μπελίζ. Θα το προσπαθήσω όμως...πλάκα κάνω.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
αν πεθάνει ο Fidel, πολλά θ\' αλλάξουν.
Ξερειs ποσεs φορεs το εχω πει αυτο?

Air France ε?? Εγω πηγα Κανκουν με Iberia (Μαδριτη) και Iberworld (Μαδριτη-Κανκουν) και οταν φτασαμε ακουγαμε στο αεροπλανο που διαφημιζε φθηνεs πτησειs για Αβανα , η Βαραδερο με την Iberworld.Εχειs δικιο οτι θελει πολυ ψαξιμο...εμενα θα μου πειs! Ειμαι η βασιλισσα του ψαξιματοs!:reading:

Ανυπομονω για τη συνεχεια!!!!
Αν μαs εβαζεs και καμια φωτογραφια ετσι να κανουμε ορεξη...:photographer:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε προειδοποιω οτι με αυτα που γραφειs θα δεχτειs καταιγισμο απο pms απο τουs ανδρεs του φορουμ :haha::haha:
Ελπιζω παρακατω να γραψειs και τιποτα που να ενδιαφερει εμενα..
Επισηs ο γειτοναs σου ειπε ψεματα...τα ωραιοτερα νησια ειναι ο Αγιοs Δομηνικοs και τα Ιονια ;) (ναι , εχω παει στην Κρητη 2 φορεs)
 

dedaleen

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Amazon
Όσον αφορά στα νησιά...δε θα τα χαλάσουμε. Ούτως ή άλλως για τον Άγιο Δομίνικο δεν ξέρω. Για τα Ιόνια ψιλοδιαφωνώ αλλά δεν έχει σημασία. Αυτά είναι γούστα.
Όσον αφορά στα μηνύματα από άντρες, θα τους παραπέμψω στο γείτονα...χαχα.
Όσον αφορά για εσένα φοβάμαι ότι θα πρέπει να σε παραπέμψω σε κάτι Ελληνίδες που γνώρισα εκεί και μου είπαν ότι πάνε για 4η φορά. Αυτές κάτι παραπάνω θα ξέρουν από εμένα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο για τα νησια το λεω για αστειο (μεταξυ σοβαρου πιθανοτατα) ναι,γουστα ειναι αυτα!

Εεεε,αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα τοπια ,παραλιεs και αν πηγεs σε τιποτα νησακια (cayo Coco , cayo Largo , γενικα Jardines del Rey..) θα περιμενω υπομονετικα..
Οσο για τα λοιπα , μιλησα με κανα δυο Αμερικανιδεs στον Δομηνικο που πηγαιναν για 10η φορα και μου ειπαν σχετικεs λεπτομερειεs! :oops::shock:
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
:shock:sin voz (χωρίς φωνή) :D

:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
δεν θέλω να πω τίποτα, γιατί προτιμώ να διαβάζω:D

hasta pronto amigo!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.561
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom